Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Welna mineralna, czy piana pur?


Oldeq

Rekomendowane odpowiedzi

Tylko nie ma co przesadzać z tymi rewolucyjnym spostrzeżeniami zwłaszcza przy dachach z oknami duchowymi. Dacie 10 cm grubiej i światła jak w katakumbach, którego już i tak mało wpada przy zabudowanym oknie 30 cm. Ponadto można przeliczać kiedy się to zwróci jeśli damy lepszą wełnę, ale warto pomyśleć też o upałach i życiu na poddaszu. Co do wszelkich lepszych folii one też mogą mieć wady np. Zasięg telefoniczny.

U mnie jest połozona wełna mineralna od Ursa. Lambda 0,038. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grubsza wełna, okna "głębiej" osadzone. Światła bezpośrednio wpada mniej, ale odbitego od ściany mamy więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie ma co przesadzać z tymi rewolucyjnym spostrzeżeniami zwłaszcza przy dachach z oknami duchowymi. Dacie 10 cm grubiej i światła jak w katakumbach, którego już i tak mało wpada przy zabudowanym oknie 30 cm. Ponadto można przeliczać kiedy się to zwróci jeśli damy lepszą wełnę, ale warto pomyśleć też o upałach i życiu na poddaszu. Co do wszelkich lepszych folii one też mogą mieć wady np. Zasięg telefoniczny.
U mnie jest połozona wełna mineralna od Ursa. Lambda 0,038. 
Ja się zawsze właśnie zastanawiam, czy ktokolwiek liczy kiedy zwróci się taka izolacja. Znajomy architekt jeszcze całkiem niedawno mówił, że więcej niż 10cm styropianu na zewnątrz mija się z celem. Podobnie gość od piany mówi, żebym nie dawał więcej niż 18cm na poddaszu, z tego żyje, to duża firma, 2zł od każdego centrymetra więcej musiałbym zapłacić. Czyli 160m2 × 4zł jakbym chciał dołożyć 2cm żeby było równe 20cm tak jak ma być we wniosku z Czystego Powietrza. 640zł koszt żaden, tylko z tego co mówił, 18cm są w stanie wypluć na jeden raz, grubiej już jest ciężko przy tym rodzaju piany.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, czy opłaca się dać grubszą warstwę powinno się policzyć samemu, a nie słuchać architektów czy instalatorów. Zapytaj ich o obliczenia, inaczej rozmowa z nimi nie ma sensu. Tak jak piszesz, dodatkowe 2cm to żaden koszt skoro i tak już jest robota. Koszt styropianu, nawet teraz, nie jest duży w stosunku do całej roboty, więc dodać te 5cm na ścianę to żaden finansowy problem. Odnośnie okien, to nie prawda, że przy zwiększaniu grubości izolacji wpada mniej światła. Przy grubości izolacji 1m owszem, ale różnica pomiędzy 10-20 czy nawet 30cm jest znikoma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy grubej izolacji, światła, nie wpada wcale mniej, a więcej! Jakim cudem? Sytuacja jest bardzo prosta, światła wpadającego bezpośrednio jest mniej, ale odbitego od elewacji więcej!

No chyba, że ktoś zrobi sobie elewację w czarnym kolorze, to faktycznie będzie inaczej 😉

Mam 20cm styro grafit i 30 wełny, jak robiłem ocieplenie, też od wszystkich słyszałem, że za dużo itd... Teraz nagle okazuje się, że Ci co najgłośniej krzyczeli już narzekają, że mają za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W lodówkach jest lepsza izolacja niż styropian, a energia potrzebna na schłodzenie lodówki jest stosunkowo spora - dla lodówki 300l to ok 1,5kWh/dobę.

Jakby to odnieść do domu ok 200m2 i wys 2,5m - czyli 500m3 to przy ścianach izolowanych jak w przeciętnej lodówce potrzeba by było - 1470kW/24h co daje moc grzewczą ok 61kW - tego to nawet najstarsi hydraulicy nie wymyślili. 

Jak widać lodówka jest kompromisem między ekonomią wykonania i ekonomią eksploatacji.

Najnowsze lodówki ( w najwyższej klasie eco)  i tak potrzebują 2x mniej en el niż w/w ale to i tak słaba izolacja w porównaniu do izolacji domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej policzyć, 3cm pianki w lodówce 0,025 daje U=0,72, przy różnicy temperatur 20* mamy 15W. Zamrażalnik ma raz grubszą izolację, 6cm więc na m2 też 15W. 4m2x15W×24hx30dni=43kw/miesięcznie strat. To jest to, o czym pisał @vlad1431, producent umie liczyć, czy mu się grubsza izolacja opłaca, a użytkownik czy chce mieć mało miejsca w środku. Z poddaszem to samo, 15 a 30 wełny skalnej zrobi różnicę znaczną, kosztem miejsca.

@sambor Przy takiej izolacji wkoło mi wyszło poniżej 20kw/h na dom 500m3, czyli powyżej 600m2 powierzchni. Przecież 3cm najgorszego styropianu to dużo lepiej, jak surowa ściana.

Edytowane przez Mac08
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Mac08 napisał:

Przy takiej izolacji wkoło mi wyszło poniżej 20kw/h na dom 500m3, czyli powyżej 600m2 powierzchni. Przecież 3cm najgorszego styropianu to dużo lepiej, jak surowa ściana.

Kolego dom musi mieć wysokość wewnątrz min 2,5m co daje 500m3/2,5m = 200m2 , a nie jak kolega podaje 600m2.

Wiadomo że 3cm jest dużo lepiej niż 0 (zero) cm ale nie znaczy to że jest dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

+200m2 podłogi i 200m2 sufitu, więc się zastanawiam nad tym 61kw mocy, jak wyszło. Bez sufitu jak niedawno miałem 30-40kw spokojnie starczało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz lodówkę o poj 340l = 0,34m3, która pobiera ok 1 kWh en el/ 24h.

Dom o pow 200m2 ma objętość 2,5mx200m2 = 500m3

Proporcjonalnie dom jest większy od lodówki 500/0,34= 1470 razy, czyli powinien pobierać 1470x więcej en  niż lodówka.- to oczywiście duże przybliżenie, ale 1470kWh/24h= 61kW

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.