Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Cyrkulacja CWU - Rozdzielacz


dimek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Pod postem wkleiłem fotkę cyrkulacji. Niestety mimo włączania pompy na 3 biegu jakby nie pcha wody.  Pompa jest usytuowana nad zasobnikiem. Do rozdzielacza podłączone są rurki odbiorów jeszcze nie użytkowanych. Jak widać na fotce z prawej strony rozdzielacz jest zasilany, a po jego lewej stronie jest podłączona cyrkulacja. Czy takie podłączenie cyrkulacji ,,przez" belkę rozdzielacza jest prawidłowe, czy należy to zmienić i zrobić cyrkulację do zasilania rozdzielacza. Zawór zwrotny  działa prawidłowo, pompa słychać że ,,mieli" wodę, a rury na pewno są drożne. Niestety cyrkulacja nie działa. Może jest to zapowietrzone ......? - wydaje mi się, że odpowietrzałem, ale jednak coś jest nie tak. 

IMG_20220429_163029.thumb.jpg.a32ece4b8d4398f4ad67455fe0144321.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie zasadnicze: czy ten kto to robił miał pojęcie co czyni?
W jakiej odległości od rozdzielacza są ujścia wody?

Pstryknij fotkę pompy przy CWU i żeby było widać wszystkie przyłącza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

Obecnie fotka tylko taka jak widać. Od zasobnika do rozdzielacza jakieś 8- 9 m. Odbiory od rozdzielacza około  1,5 m / 2,5 m / 4 m / 4,5 m. Używany tylko był ten 4,5 m. Reszta zakorkowana z możliwością obecności w rurach powietrza. Czy ktoś miał pojęcie jak to robił - dobre pytanie ( gdzie jest pojęcie, a gdzie się kończy ...... ) Miałem b. dobrego Mentora z forum, ale pewne szczegóły musiałem sam rozwiązać. Zrobiłem tak jak na fotce, nie koniecznie będąc pewnym, czy będzie OK.  PozdrawiamIMG_20220430_191654.thumb.jpg.65cba8297ad58cb15f180683c1f74404.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o to, że bez sensu jest cyrkulacja na 2/3 drogi do punktu poboru ciepłej wody. W tej sytuacji też będziesz musiał chwilę czekać na ciepłą wodę.
Widzę też, że mało tej otuliny na rurach. Straty będą dość spore bo ściany będą dosłownie wysysać ciepło z rur.

Z drugiego zdjęcia mało co widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Otuliny w okolicy zasobnika  jest ,,zero". To jest ,,robota" do wykonania na spokojnie jak zamieszkam ( w tym miesiącu - ,,chyba" ). Wracam do sedna pytania - czy podłączenie rurki do cyrkulacji  wykonane w ten sposób przy rozdzielaczu jest prawidłowe. Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nitce od cwu często może być powietrze. Pompa nie powinna być w najwyższym punkcie bo może się zapowietrzać.

Dobrze by było jakby pod sam koniec cyrkulacji znajdował się zawór a przed nim jakiś upust dzięki któremu można by całą cyrkulacje odpowietrzyć.

Na chwilę obecną za pompą za zaworem zwrotnym jak zgromadzi się powietrze to ciężko będzie je przegonić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy takie podłączenie rurki cyrkulacji do rozdzielacza jest prawidłowe ?????

Odnośnie powietrza, to dam trójnik nad samym zasobnikiem i zastosuje odpowietrznik z atestem do wody uzytkowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kult5 napisał:

Na chwilę obecną za pompą za zaworem zwrotnym jak zgromadzi się powietrze to ciężko będzie je przegonić

I nie przegonisz tego powietrze, trzeba ręcznie przez rozkręcenie śrubunka pompy spuścić wodę i powietrze i rury cyrkulacji.

Jak masz dłuższe odcinki poziome to innej rady na powietrze w cyrkulacji CWU nie ma.

Są tacy co dają na trójniku kranik do tego celu z wężykiem do wiadra i raz na kilka miesięcy spuszczają powietrze z wodą.

Jak ktoś słyszał o takim "YETI" jak legionella to powinien wiedzieć, że w nieczynnej rurze cyrkulacji takie YETI można najszybciej upolować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dimek napisał:

Czy takie podłączenie rurki cyrkulacji do rozdzielacza jest prawidłowe ?????

Odnośnie powietrza, to dam trójnik nad samym zasobnikiem i zastosuje odpowietrznik z atestem do wody uzytkowej

Odpowiem z rozwinięciem.
Podłączenie rozdzielacza nie wyklucza ani nie utrudnia działaniu cyrkulacji. A czy takie cyrkulowanie wody tylko do rozdzielacza jest prawidłowe/zasadne/zgodne ze sztuką - moim zdaniem nie. Dlaczego? Odpowiedzi udzieliłem w poście #4.

Daj jeszcze odpowietrznik przy rozdzielaczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... 

Dziękuje, tyle wystarczy. Pzdr

Edytowane przez dimek
Bład
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.