Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Faktyczna temperatura podłogi przy ogrzewaniu podłogowym


thorsten

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

borykam się z takim problemem w nowym domu, że nie jestem w stanie dogrzać pomieszczeń do zadanej temperatury.

Wg mnie problemem jest zapowietrzona podłogówka, ale instalator twierdzi że jest wszystko ok, bo przepływy na rotametrach są (twierdzi że jakby było zapowietrzone to by nie było przepływów).

Przybliżę teraz parametry na jakich instalacja działa. W podłogę idzie 32 stopnie na zasilaniu, ale faktyczna temperatura podłogi różni się w poszczególnych pętlach. Robiłem pomiary pirometrem i we wszystkich pomieszczeniach temperatura podłogi nie może przekroczyć 26 stopni, w jednym tylko ma 28 st. Dom jest dobrze ocieplony (20cm styropianu ściany, strop 25cm, podłoga 18cm), okna 3 szybowe.

Spodziewałem się że skoro w podłogę idą 32 stopnie, to prędzej czy później podłoga się nagrzeje choćby do tych 30, a ja nie jestem w stanie osiągnąć w domu 23 stopni ciepła mimo że ogrzewanie chodzi non stop a przepływy na rotametrach są ponad 2.5l/min.

Czy faktycznie mam rację, że instalacja może być zapowietrzona czy może temperatura zasilania nigdy nie zrówna się z temperaturą podłogi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak idą przepływy po 2l i więcej to na pewno pętle nie są zapowietrzone.

Jakie były założenia projektowe tej instalacji - ktoś ci chyba policzył te przepływy itd...

Chyba, że to wykonanie spod dużego palca albo coś nie tak z izolacjami budynku.

Jak długo grzejesz ten dom?

Nastaw wyższą temp na podłogę i zobacz co będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzeję non stop. Rurki są rozstawione co 10cm. No pewnie jak dam 40 na zasilaniu to będzie poprawa ale nie o to mi chodzi. Po prostu dziwi mnie, że temperatura podłogi nie jest w stanie w ogóle się zbliżyć do temperatury na zasilaniu.

Dlatego pytam czy przy poprawnie wykonanej instalacji te dwie temperatury aż tak się różnią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Letnią wodą nie nagrzejesz.

Podnieś temp na rozdzielaczu. Sprawdź jaka temp wraca z obwodów i na pewno się zdziwisz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łazienki, kuchnia i wiatrołap płytki i tutaj faktycznie trochę szybciej się nagrzewa, a reszta panele.

Temperatura powrotu jest taka sama jak zasilania więc posadzka jakby jest dogrzana.

No i jest to dla mnie dość dziwne skoro podłogówka to ogrzewanie niskotemperaturowe, a ja muszę dać około 40 stopni na zasilaniu żeby dom dogrzać. Co czytam jakieś forum to ludzie piszą, że więcej jak 33-34 stopnie nie dają na zasilanie, a ja w takim razie muszę dawać ponad 40?

Rozumiem, że jest różnica między zasilaniem a temp podłogi tylko nie myślałem że aż tak duża. A wylewka jest standardowa 6-8 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściany z czego są zrobione? Gazogąbka, czy silikat? Nie bierzesz pod uwagę, że ściany też muszą się wygrzać. To wszystko trochę trwa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ci co dają 32 na zasilanie, nie piszą ani z czego mają podłogę - ważne!

Ani jakie są izolacje budynku 

Np ja mając gres daję w tych temp 27 , posadzka ma 24-25C a w domu 23C.

W przypadku panela, jeszcze ułożonego w standardzie różnica temp będzie dużo większa.

 

Podaj jeszcze jak masz ułożone panele?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściany są z pustaka ceramicznego, tylko co to ma do temperatury podłogi? O izolacji domu pisałem w pierwszym poście i jest imo wystarczająca na dzisiejsze czasy.

Przecież ciepło nie idzie w dół, to gdzie się rozchodzi? A pod spodem jest 18 cm styro więc ziemia tego też nie wyciąga. Imo jeśli cały czas jest grzane to temperatura podłogi powinna być zbliżona do zasilania, a już szczególnie jak są płytki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na powierzchni płytek następuje wymiana ciepła. Przecież powietrze je chłodzi. Więc ich temperatura powierzchniowa na pewno będzie niższa niż temperatura zasilania. Po drodze z kotła są także straty. To że u mnie za zaworem 3D jest 38C, to nie znaczy, że woda o takiej temperaturze dojdzie do grzejnika. 10m rury robi swoje. Poza tym sprawdź prawidłowość pomiaru temperatury tego co z kotła wychodzi. Wszystkie pomiary muszą być zrobione tym samym urządzeniem. Nie wierz w to co ci kocioł podaje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, thorsten napisał:

Przecież ciepło nie idzie w dół, to gdzie się rozchodzi? A pod spodem jest 18 cm styro więc ziemia tego też nie wyciąga.

Oj wciąga ziemia , wciąga, jakbyś zrobił jakieś obliczenia to byś się zdziwił dla paneli przy zasilaniu ok 35C, np dla powierzchni ok 9m2, przy potrzebnej mocy grzewczej -360W, strata idąca w ziemię to ok 33,5W,  izolacja 180mm

Jaki to % to sobie policz

Temperatura powierzchni podłogi wtedy ma 24C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.