Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłogowe w całym domu a w łazience ma być cieplejsza podłoga


michal1235

Rekomendowane odpowiedzi

Witam


Załóżmy, że inwestor wykonuje ogrzewanie podłogowe w całym domu, ma razem 160 m2 posadzki, ale chce żeby w łazience podłoga była gorąca: 35-40 stopni będzie ok.

Dla dociekliwych: ja mam teraz podłogowe na RTL jedynie w łazience i mam na posadzce 42 stopnie, uważam że jest ok, podłoga jest cały czas sucha (mimo że ktoś się kąpał i niepowycierał), w łazience jest dużo cieplej niż w reszcie domu: tak jak u Babci, która miała łazienkę z piecem kaflowym a w środku nieizolowany bojler napędzany podkową. Ręcznikowiec bardzo mały - bo się większy nie mieści.

W rodzinie mam dom gdzie jest po całości podłogowe ułożone przez developera w i łazience jest zauważalnie zimniej niż w reszcie domu. W łazience jest dobra wentylacja i jeszcze "graniczy" z garażem nieogrzewanym. Do tego deweloper założył grzejnik ręcznikowy podłączony do... rozdzielacza podłogówki. Szmaty na nim nie wysuszy!

Jak Wy to instalatorzy rozwiązujecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie cudów nie ma. Osobna nitka z kotła z mieszaczem i pompą. Reszta podłogówki zostaje jak jest. Bo jeżeli na resztę podłogówki puszczasz niższy parametr (nie wiemy czy 3D/4D, przęgło czy jak, bo nie wspomniałeś), to za tym punktem wyższej temperatury nie uzyskasz. Wyjdzie drożej ale jeśli inwestor tak chce, to kto bogatemu zabroni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, michal1235 napisał:

Załóżmy, że inwestor wykonuje ogrzewanie podłogowe w całym domu, ma razem 160 m2 posadzki, ale chce żeby w łazience podłoga była gorąca: 35-40 stopni będzie ok.

Jak dla mnie taka temperatura to porażka. U mnie obecnie podłoga ma 26 stC a właściwie woda puszczona na podłogę (wieczorem zmierzę pirometrem jaką temperaturę ma podłoga) + mała drabinka z obwodu grzejnikowego i w łazience jest 23stC. ale nie ma żadnego problemu aby było cieplej. Woda pozostawiona na podłodze również szybko odparowuje.Zdaje się, że 35 stopni to nawet przy -20 nie puszczałem na podłogę.

11 godzin temu, michal1235 napisał:

W rodzinie mam dom gdzie jest po całości podłogowe ułożone przez developera w i łazience jest zauważalnie zimniej niż w reszcie domu. W łazience jest dobra wentylacja i jeszcze "graniczy" z garażem nieogrzewanym. Do tego deweloper założył grzejnik ręcznikowy podłączony do... rozdzielacza podłogówki. Szmaty na nim nie wysuszy!

Na początku, gdy zacząłem mieszkać w domu również u mnie łazienka była najzimniejszym pomieszczeniem bo miałem tam w wentylacji ciąg wsteczny. Dopiero gdy ogarnąłem "obrzędy gromniczne" to sytuacja się poprawiła. Idealnie się zrobiło dopiero jak:

  1. Założyłem zawór zwrotny w okapie
  2. Wymieniłem wszystkie kratki wentylacyjne  na Ergo Eden (stożkowe)
  3. Rozszczelniłem delikatnie okna w pokojach z grzejnikami.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, michal1235 napisał:

1) ... mam teraz podłogowe na RTL jedynie w łazience i mam na posadzce 42 stopnie, uważam że jest ok, podłoga jest cały czas sucha (mimo że ktoś się kąpał i niepowycierał), w łazience jest dużo cieplej niż w reszcie domu:

2) ... Do tego deweloper założył grzejnik ręcznikowy podłączony do... rozdzielacza podłogówki. Szmaty na nim nie wysuszy!

 

1) To nie jest właściwe rozwiązanie - podłoga o takiej temperaturze. 

2) Wysuszy bez problemu. 

 

Oczywiście można też zrobić tak jak Ty chcesz, ale to wcale nie jest prawidłowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg przepisów i norm temp podłogi nie powinna przekraczać w pokojach 28-30C a w łazienkach 34C.

I teraz popatrz robię ci  wysokie temp podłogi , a ty po jakiejś sprzeczce o nieistotne bzdety odmawiasz zapłaty - częsta rzecz.

Więc ja oddaję sprawę do windykacji, więc aby się obronić inwestor za kilkaset zł robi audyt, który stwierdza że: są niewłaściwe temp podłogi i trzeba to poprawić.

A dalej są opcje - albo ja poprawiam, ale wtedy nie spełniam wymogów inwestora- czyli brak podstaw do zapłaty,  albo ugodowo rezygnuję z części zapłaty, albo inwestor staje się naraz batem i skarży mnie o to że zrobiłem "zamach na zdrowie jego i rodziny".

Jakby nie patrzył zawsze wykonawca dostanie po tyłku.

Ponadto taka instalacja jest bardzo energochłonna, wymaga wysokiej temp zasilania - podłogówka sama to max do 40C, grzejniki to przynajmniej 55C albo więcej, podobnie RTL, który z resztą jest ograniczony długością pętli do ok 40m, czyli więcej niż 4-5m2 posadzki nie obsłuży.

Ja robię takie rzeczy, ale jak to robię, niech to zostanie moją tajemnicą zawodową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zaproponuje inne rozwiazanie oparte o zbiornik (bufor) kombinowany.

Kombi2.jpg.4616633ea04bf14245f63b6a2b03eaef.jpg

1. Bufor bedzie wykorzystywany jako sprzeglo.

2. Po lewej stronie masz kociol gazowy kondensacyjny lub PC.

3. Po prawej masz odbiory CO w instalacji.

a) Na dole po prawej jest podlogowka, Mozesz (ale nie trzeba) pozbyc sie zaworu 3d z silownikiem i sterowac nia pogodowo.

b) Na gorze po prawej sa grzejniki. Mozesz (ale nie trzeba) pozbyc sie zaworu 3d z silownikiem wtedy temperatura zasilania grzejnikow CO= CWU = 40-50C. Lub wiecej jesli tyle ustawisz.

c) Na gorze od samej gory jest wyjscie na odbiory CWU. Mozna (ale nie trzeba) pozbyc sie zaworu 3d termostatycznego. Akurat tutaj ja bym go koniecznie zostawil, Dla wygody i bezpieczenstwa.

4. Możesz dokładac inne zrodla ciepla wysokotemperaturowe (kotły, kominki, itd) - wtedy zawory 3d termostayczny i z silownikami sa obowiazkowe.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna tez pozbyc sie tego kombi i zasilanie grzejnikow czy tez podlogowki "wysokotemperaturowej" sciagnac z bojlera CWU pod warunkiem ze ma taka mozliwosc (praca w funkcji sprzegla).

Zaleta tych rozwiazan jest ze w dalszym ciagu wykorzystujemy sterowanie pogodowe kotla kondensacyjnego dla obiegu podlogowki "niskotemperaturowej".

34 minuty temu, sambor napisał:

Praca kotła lub PC na max 40C, a zasilanie grzejnika i podłogi w łazience na 45-55C

To "wysokotemperaturowe" bierzemu z gory kombi lub z bojlera CWU.

To "niskotemperaturowe" bierzemy bezposrednio z kotla kondensacyjnego lub PC ale w funkcji sprzegla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym  albo jak bede robił ogrzewanie  po raz drugi to zdecydowałbym się na rozwiązanie które Sambor zaproponował- dwa obiegi grzewcze, ale bez obiegu grzejników- podlogowka plus ogrzewanie ścienne- jeden z wyższa temperatura zasilania dla łazienek i Ew wiatrołapu I drugi z niższa dla pozostałych pomieszczeń, bazując na schematach producentów kotłów.

U aktualnie mam obieg podłogówki i obieg grzejników. Przepływami i temperatura zasilania ugrałem sytuacje w której temperatura posadzki w łazience ma 29 stopni, reszta pomieszczeń 25-26 stopni, a krzywa grzewcza ustawiłem tak ze przy 0 na dworze w podłogę idą 32 stopnie. W łazience musiałem tak czy siak założyć drabinkę 150 cm wysoką, temperatura zasilania 45 stopni i tym sposobem mam w łazience 25 stopni. Z samą podlogowka nie było szans na taka temperaturę- widocznie instalator dał za mało rur w posadzce, ale ile można upchać na podłogę 7m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Klecki napisał:

Z samą podlogowka nie było szans na taka temperaturę- widocznie instalator dał za mało rur w posadzce, ale ile można upchać na podłogę 7m2

Da rade. To tylko zalezy od temperatury zasilania i przeplywu. (Oczywiscie ze rozstaw rurek to nie taki z du.. tylko z glowy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym ze każde podniesie temperatury zasilania u mnie powyżej tego umownego 32 stopnie przy 0 na dworze powoduje już gigantyczne przegrzanie pozostałych pomieszczeń, przepływ w łazience mam 2 l/min, pozostałe pomieszczenia okolice 1 l/min, problem jest z sypialnia gdzie mam dwa obiegi- na jeden trzeba było założyć siłownik, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Klecki dwa obiegi! Jeden "kondensacyjny" drugi "wysokotemperaturowy".

Drugi pomysl gdy masz jak masz teraz to silowniki na petle i podnosisz krzywa. Regulatory (PID) w pomieszczeniach same dobiora czasy otwarcia i zamkniecia silownikow aby utrzymac temperature i nic nie przegrzewac. Bedzie ciut ciut drozej z tytulu produkcji wyzszej temperatury zasilania na CO.

W drugim przypadku sprzeglo mocno wskazane! Silowniki i kociol sie "nie lubia".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Klecki napisał:

Mam w sypialni taki regulator z jakimś tam inteligentnym protokołem pwd i moim zdaniem to ściema jakich mało, salus jakiś 

:)

Ty sie lepiej dowiedz co to jest... Sie okaze ze jakies go.... :)

To ma byc jedna strefa jeden regulator. A nie jeden budynek to i jeden regulator  gdzies tam w wiatrolapie bo tam najzimniej :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokaldnie ja mówisz, posiadam dwa Vitotorle po jednym na każdy obieg grzewczy, na każde piętro, które z koltlem współpracują, ale są ustawione w tryb czysto pogodowy- nie biorą korekty na temperaturę pomieszczenia, mam Krzywe grzewcze I przepływy tak ustalone, ze nie ma takiej potrzeby,Problem jest z sypialnia, musiałbym bym chyba ustawić przepływ 0,2 l/min, sypialnia ma dwie pętle- na jednej z nich  jest założony siłownik który wspodziala z salausem, który rzekomo ma jakiś protokół pwm, dzięki czemu miał nie działać 0/1 ale tak nie jest. 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.