Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie podłogowe - chłodna podłoga


maciejtoya

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam taki problem/pytanie.

Posiadam w domu ogrzewanie podłogowe (po całości). Dom piętrowy. Na każdym piętrze jest skrzynka z rozdzielaczem oraz pompa obiegowa. Źródłem ciepła jest pompa ciepła + bufor 80L.
Po zamieszkaniu zacząłem interesować się regulacją temperatury na każdej z pętli. Zauwazyłem, że u mnie czy to na dole czy na górze mam przepływy maksymalnie 1L/min.  W większosci pomieszczeń jest to 0,5. Pompy chodzą na największym biegu. Pompami sterują sterowniki Salus (po 1 szt. na piętro).

Na dole nie ma najmniejszego problemu. Podłoga jest wszędzie ciepła i osiągam zadaną temperaturę na sterownikach.

Na górze (piętrze) również osiągam zadaną temperaturę w pomieszczeniach (około 24 stopnie) ale zastanawia mnie fakt ze podłoga jest chłodna. Najbardziej tyczy to się łazienki gdzie są płytki. Ustawiłem już tam zeby przepływ był tam największy (1L/min) ale i tak podłoga jest chłodna. Czym to może być spowodowane ?

Załączam też zdjęcie skrzynki rozdzielacza na piętrze (w chwili obecnej nie ma zaworu mieszającego - został wymontowany jak wybrałem pompę ciepła zamiast ekogroszku, zdjęcie zaraz zrobione po montażu na niedziałającej podłogowce jakby co).

 

DSC00696.thumb.JPG.ee888f7d10fe3f4e547f5e02c307d9ea.JPGZ góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, maciejtoya napisał:

Na górze (piętrze) również osiągam zadaną temperaturę w pomieszczeniach (około 24 stopnie) ale zastanawia mnie fakt ze podłoga jest chłodna. Najbardziej tyczy to się łazienki gdzie są płytki. Ustawiłem już tam zeby przepływ był tam największy (1L/min) ale i tak podłoga jest chłodna. Czym to może być spowodowane ?

To w łazience ustaw przepływ na 1,5l/min.

Ale jak masz w pomieszczeniach 24C to dużo więcej nie nagrzejesz.

Tak jak pisał kolega - liczy się temp w pomieszczeniu a temp posadzki, ona powinna być maksimum ledwo ciepława.

Temp powierzchni nie powinna przekraczać dla łazienki 32C a dla innych pom 29C - takie są prawidłowe temp podłogi przy podłogówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę ustawić przepływu większego niż 1L/min.

Dlaczego zatem na dole podłoga jest letnia a do góry chłodna? Tego nie mogę zrozumieć. W sumie chciałbym żeby w łazience do góry było ciut ciepłej. 

Na jakim biegu powinny chodzić pompy obiegowe? Mam na 3 biegu (obie).

Pompy to lfp epco. Maja dwie charakterystyki (stała, zmienna) . Ja mam ustawiona ta stała. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żebyś miał lepsze odzwierciedlenie tematu potrzebowałbym jakiś termometr aby zmierzyć temp podłóg. Wtedy zobaczysz jaka jest temp i jak ty ja odczuwasz w zależności od rodzaju powierzchni.
Zawsze możesz na gorze na rozdzielaczu zamknąć wszystkie pętle poza łazienka. Zobaczysz jak się zmieni przepływ tzn o ile wzrośnie i po jakim czasie stwierdzisz ze płytki sa ciepłe.
Ja w łazience mam na RTL podłogę. Trochę to inaczej działa niż w twoim przypadku. I tam mam taki efekt ze po 1h czuje boso jak płytki sa ciepłe. Jak juz RTL spełni swoje zadanie to mogę powiedzieć ze płytki sa zimne. Ale maja taka sama temperaturę jak wtedy gdy były w odczuciu ciepłe.
Zmierz te temperatury najpierw. Temperatury powierzchni. Swoją droga 24 w domu to gorąco bardzo. Jeszcze trochę i tak się przyzwyczaisz ze 25 będzie i będziesz mówił ze zimno w domu.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podałeś  jak długie są pętle podłogówki, ani jak jest pompa -25/40 czy 25/60 czy inna, ponadto nie wiemy czy zaw 3-D wydoli przy tej ilości pętli, ponadto jakie są rury  do rozdzielaczy itd....

Jest wiele zmiennych a ty tylko o przepływie.

A swoją drogą po co ci do pompy ciepła ten zaw 3-D?, czyżbyś miał też kocioł na paliwo stałe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zawór 3D mam mam tylko przed buforem. Przełącza pomiędzy grzaniem bufora a grzaniem CWU.
Jeśli masz na myśli mieszacz - już go nie ma - został wymontowany (to stare zdjęcie). Najdluzsze petle dlugość max 90 m.Pompy 25/40-70.

Resztę mogę podać poźniej bo teraz nie mam jak sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat założyłem na gorąco bo zauważyłem to przed pracą. 

Wrzucam aktualne zdjęcie i trochę info. 

Rura za buforem to fi28 miedziana i później od niej idą rury na rozdzielacze fi22. Samo przyłącze rozdzielaczy to 1".

Pompy lfp 25/40-70 z dwoma charakterystykami. Chodzą na 3 biegu. 

Na zasilaniu jest pompa a powyżej niej odpowietrznik auto. 

 

Zdjęcie przy włączone pompie. Widać przepływy. Pętla nr 8 to właśnie łazienka. 

Tak sobie myślę że może mam zapowietrzone coś. 

IMG_20191004_153708.jpg

IMG_20191004_153722.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rury są za cienkie- powinna być z buforu rura Cu35 a dalej do każdego z rozdzielaczy Cu28.

Albo od bufora od razu dwie rury Cu28 do każdego z rozdzielaczy

Te które masz teraz nie pozwolą na przepływ większy niż teraz osiągasz.

Pętle też pewnie ponad 100m - sprawdź to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pętle są mniej niż 100 m bo pytałem o to instalatora. Każdy pokój co ma około 18 m2 ma po dwie pętle. 

Na pewno te rury są złe? Ja teraz nie mam możliwości to zmienić bo to by wiązało się z kuciem połowy domu. 

Idzie jakoś zrobić żeby na górze też była ciepła podłoga? Na dobrą sprawę na dole mam takie same przekroje a podłoga jest letnia. Na górze niestety nie. Może być coś zapowietrzone? 

Myślę też żeby zmienić prędkość na dolnej pompie na 2 a na górze zostawić na 3.

Jak zmierzyć temp podłogi? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz pytanie - jak zakręcisz górę to dół działa jak trzeba?

Jak jest wzrost to niestety za małe rury.

Podobnie sprawdź na górze - wzrośnie na górze przy zakręconym dole - to już wiesz.

Łazienka jest mała to ma krótką pętlę i od razu większy przepływ.

Możesz tak pokombinować z pompami - biegi , dół mniejszy, góra większy.

Temp powierzchni sprawdzisz pirometrem - bodaj od 50zł na alle....

Przekroje rur w pętlach są pewnie standardowe PEX16x2.

Jak za mocno dasz biegi pomp to niestety inst będzie głośna.

Ta inst - piony, była dobra dla zasilania z kotła na paliwo stałe - podawałeś wyżśzą temp i mieszałeś w rozdzielaczu, teraz muszą być o numer większe rury, gdyż zasilasz wprost taką temp jak trzeba.

Reguluj, kombinuj ale bez wymiary rur to będzie kicha.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odp. 

Jak zakrecilem dół to przepływy wzrosły do gory ale max o 0,5 l/min. Czyli pętla nr 8 miała 1,5 l/min. 

Ustawiłem tak, że na dole mam pompe na 2 biegu a na górze na 3. 

Zauważyłem też, że podłoga na piętrze tam gdzie panele w pokojach jest przyjemna. Natomiast w łazience gdzie są płytki jest wyraźnie chłodniejsza.

Pytam ogólnie jak mogę jeszcze sprawdzić i odpowietrzyc przy założeniu że zaworow spustowych w rozdzielaczy nie mam. Mam tylko jeden w kotłowni przy podłodze. 

Dla mnie to jest dziwne. W kuchni na dole mam ustawiony przepływ 0.5 a podłoga jest letnia. Mega dziwne. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przepływy za małe to trzeba albo wymienić rury albo podnieść temp na pompie ciepła.

Z resztą dla paneli zawsze ta temp będzie niższa - podkład + drewno.

Bez zaworów spustowych to do tego nie podchodź, ale niektóre rozdzielacze mają z jednej strony zasilanie a z drugiej korek - może ty też tak masz,

wtedy zamiast korka wstawiasz kranik i masz to co trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No z drugie strony belki zaraz mam obudowę (jak na zdjęciu) więc nic tam nie wkrece. 

Ja chciałem wszystkie petle zakręcić i pokolei pojedynczo odkrecac i dolewac trochę wody zaworem głównym do dopuszczania tak aby się odpowietrznik iem automatycznym odpowietrzylo. 

Nie wiem czy to dobry pomysł. 

Wg mnie ta instalacja może być trochę zapowietrzone bo z 2 lata temu wymieniali te mieszacze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.