Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zmiana ogrzewania z węglowego na.... no właśnie na co?


Dudi85

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich użytkowników tego forum 🙂 Cieszę się że znalazłem takie miejsce, może pomożecie mi zdecydować w którą stronę iść.

Kupuję za miesiąc dom z 1968r. Powierzchnia użytkowa to 130m2 plus dodatkowo u góry jest zrobione mieszkanie 50m2 którego na początku nie będę używał ale chce je uwzględnić w mocy przy wyborze źródła ogrzewania. Dom został wybudowany podwójną czerwoną cegłą z przerwą ok 5cm pomiędzy; okna wymienione na plastiki w 2008r więc nie są już za świeże ale lepsze to niż starsze i nieszczelne. Budynek jest ogrzewany w 100% kaloryferami z pieca na węgiel w piwnicy, ciepła woda z pieca lub z piecyka gazowego. Piec na węgiel jest stary, ma już jakieś 14 lat i nie spełnia żadnych norm więc jest do wymiany praktycznie na już.

I teraz moje pytanie co tu zrobić... Myślałem o ociepleniu budynku i ogrzewaniu gazem ale skoro gaz ma iść teraz o 55% w górę a podobno może na tym się nie skończyć zastanawiam się co tu zrobić. Piec na pellet? Pompa powietrze woda? Zostać przy węglu tylko Zmienić piec na nowszy? Co najlepiej nada się do takiego starego budynku? Zakładam że dom będzie docieplony ale nie wiem czy w tym roku czy za 2 lata bo może być ciężko spiąć budżet ale nad jakimś innym ogrzewaniem muszę pomyśleć już tego lata bo stary piec może nie wytrzymać następnej zimy a do tego w świetle prawa nie mogę go już używać bo nie spełnia norm ekologicznych.

Czy przy wyborze mocy kotła CO powinienem zrobić audyt energetyczny żeby odpowiednio dobrać moc do potrzeb?

Mam nadzieję że komuś będzie się to chciało przeczytać i mi coś podpowiecie 🙂 Oczywiście chodzi o to co wybrać żeby jak najmniej wydać na ogrzewanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób nawet wyliczenia na ciepło właściwe, żeby mieć odniesienie jakiej mocy kocioł będzie potrzebny, chyba że bedzie bufor to wtedy moc kociołka może być większa. Jak możesz dokładać do kotła, to bezpieczniej będzie kupić coś, co pozwoli spalić wszystko, drewno, węgiel, pellet, zrębkę. Pompę ciepłą możesz dołożyć jako grzanie w okresach przejściowych. Paliwo do kociołków będzie coraz droższe i nikt nie powie co jutro będzie bardziej lub mniej opłacalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, carinus napisał:

Zrób nawet wyliczenia na ciepło właściwe, żeby mieć odniesienie jakiej mocy kocioł będzie potrzebny, chyba że bedzie bufor to wtedy moc kociołka może być większa. Jak możesz dokładać do kotła, to bezpieczniej będzie kupić coś, co pozwoli spalić wszystko, drewno, węgiel, pellet, zrębkę. Pompę ciepłą możesz dołożyć jako grzanie w okresach przejściowych. Paliwo do kociołków będzie coraz droższe i nikt nie powie co jutro będzie bardziej lub mniej opłacalne.

 

Takie wyliczenia robić używając kalkulatorów on-line czy to trzeba komuś zlecać kto obejrzy dom i wyliczy wszystko dokładniej?

Czytając forum często pojawiają się opinie że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego i że piec będzie najbardziej efektywny na jedno źródło zasilania. Rozumiem że w Twoim toku myślenia lepiej mieć mniej efektywny piec ale za to bardziej elastyczny i palić tym co jest w danym sezonie najtańsze? Podasz mi jakiś przykładowy piec który by się spisał? Poczytałbym sobie o tym 🙂

Dziękuję za odpowiedź 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mistalova Nie pisz takimi skrótami bo nie wszyscy wiedzą o co chodzi. Nie wszyscy po zakupie domu chcą zrywać posadzki i robić podłogówkę.

@Dudi85Jest taka stronka ,,Ciepło właściwe" i jest tam kalkulator do zgrubnego wyliczenia zapotrzebowania budynku na ciepło. 

Nie wiem na co chciałbyś sie zdecydować w obecnym czasie, możesz brać kotły z podajnikiem, ale możesz też kupić coś zasypowego na węgiel lub drewno i zamiennie korzystać z tego paliwa. Obowiązkowy bufor zapewni komfort cieplny długo po wygaszeniu kotła, lub dobry kociołek węglowy może pracować na okrągło. Na forum znajdziesz opisy różnych kotłów i jest tego sporo, ciężko mi cokolwiek powiedzieć, gdyż używam na razie tylko MPM-a a materiału o tym kotle jest na forum na kilka dni czytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasypowca bym się nie pchał, koszt kotła i bufora będzie zbliżony do kotła z podajnikiem. Jeśli coś dwupaliwowego to Skamp-PV PELL, możesz palić pelletem lub groszkiem. Jeśli typowy pelleciak to polecam Lagunę Edilkamina którą sam posiadam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, carinus napisał:

Jest taka stronka ,,Ciepło właściwe"

"własciwie"....TU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, mistalova napisał:

1. Zrobić OZC.

2. Żródło energi - PC p/w. Instalacja niskotemperaturowa, czyli wszędzie OP.

nie chcę robić ogrzewania podłogowego bo to by było dość problematyczne, wolałbym zostać przy grzejnikach

6 godzin temu, bobbuilder napisał:

gaz już jest w budynku, jest nawet piec przepływowy zamontowany tylko że ma już kilkanaście lat i grzanie wychodzi drogo

4 godziny temu, gmaj22 napisał:

"własciwie"....TU

zrobiłem chociaż nie znam dokładnie wszystkich danych ale +/- to 16kW maksymalna moc grzewcza, średnia 8kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli remont odpada (PC), a gaz wychodzi drogo, to nic nie zaproponuję.

Przy zapotrzebowaniu 8kW w Twojej strefie realne zużycie będzie oscylowało wokół 15-20 MWh rocznie. Teraz sobie przelicz to na PLN w zależności od źródła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.01.2022 o 10:34, carinus napisał:

właściwe, żeby mieć odniesienie jakiej mocy kocioł będzie potrzebny, chyba że bedzie bufor to wtedy moc kociołka może być większa. Jak m

Audyt energetyczny w ramach programu Czyste Powietrze jest refundowany 100% kosztów o ile pamiętam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mistalova napisał:

Jeśli remont odpada (PC), a gaz wychodzi drogo, to nic nie zaproponuję.

Przy zapotrzebowaniu 8kW w Twojej strefie realne zużycie będzie oscylowało wokół 15-20 MWh rocznie. Teraz sobie przelicz to na PLN w zależności od źródła.

remont na PC odpada bo to dość duży problem szczególnie że dom był rozbudowywany 2x i nie jest na 1 poziomie. Część ma wylewki, część nie... Trochę to komplikuje 🙂
Ewentualnie PC mogłbym połączyć z grzejnikami niskotemperaturowymi i do tego założyć PV. Dom kupuję jakoś na początku marca więc jeszcze bym się wyrobił z wnioskiem na PV na starych zasadach... Tylko robić jednorazowo PC PV i ocieplenie budynku, kurde nie wiem czy to jednorazowo udźwignę finansowo.

Może lepiej zrobić ogrzewanie na gaz i do tego ocieplić budynek... wtedy może rachunki by mnie nie zjadły 🙂

kalkulacja ze strony ciepło właściwe podaje:
16kW maksymalna potrzebna moc grzewcza
8kW przeciętna
ale jeśli docieple budynek od zewnątrz to będzie -40% a podłogę parteru -14% więc to już by była spora oszczędność

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Dudi85 napisał:

kalkulacja ze strony ciepło właściwe podaje:
16kW maksymalna potrzebna moc grzewcza
8kW przeciętna
ale jeśli docieple budynek od zewnątrz to będzie -40% a podłogę parteru -14% więc to już by była spora oszczędność

Jeżeli chodzi o koszty ogrzewania wprowadź sobie aktualne ceny gazu i prądu (link "tutaj możesz je zmienić") - obecnie np. u mnie jest to dla gazu 0,27 zł (uwzględniając tymczasowe akcje typu obniżka VAT). Cena gazu w przyszłym roku to póki co zagadka (na pewno nie stanieje). U mnie dla średniego zapotrzebowania 9,6kW i maksymalnego 20kW roczne zużycie jest prognozowane na 40MWh i realnie tyle wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Dudi85 napisał:

ale jeśli docieple budynek od zewnątrz to będzie -40% a podłogę parteru -14% więc to już by była spora oszczędność

Największą uzyskasz ocieplając dach/stropodach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

strop mam ocieplony styropianem 2x6cm na zakładke, na to jest wylewka, strych jest nieocieplony, dach blacha... z tego co wiem ciężko to będzie ocieplić bo nie ma folii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewam dom przedwojenny 200m tylko grzejniki panelowe, kotłownia w piwnicy 50m nieogrzewana pod połową budynku. Ocieplenie stropu na piętrze wełną 20cm dało 30% oszczędności, ocieplenie ścian styro 10cm 10%. W domu 21-22°. Wg. Ciepłowłaściwe roczne zapotrzebowanie na ogrzanie budynku to 18,5tys kWh. Max moc grzewcza to 10,5kW, średnia 4,9kW. Źródło ciepła to kocioł Malina 19kW + SKZP-02. Roczne zużycie groszku na CO i CWU to 4t. Zużycie w kotle na pelet wyniosłoby 5,6t. W mojej okolicy cena groszku luzem 1200zł, w workach 1400zł, peletu 1050zł, gaz 0,31zł , prąd od 1-II 0,79zł. Dla mojego budynku zużycie prądu w Pompie ciepła to ok 6500kWh przy COP 2,9. Ogrzewanie pompą jest droższe o 500zł/rok, kotłem na pelet o 1000zł, ale kocioł wymaga obsługi. To mój ostatni kocioł. Kotłami na paliwa stałe będzie można ogrzewać domy do 2030r w miastach i do 2035r poza nimi, lub krócej jeśli tak zdecyduje zarząd miasta lub gminy. Jeśli zdecydujesz się na kocioł węglowy lub dwu paliwowy, to szukaj takiego z wymiennikiem półkowym i palnikiem SV200 (łatwe czyszczenie i spali wszystko co przejdzie przez podajnik).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.