Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zmiana ogrzewania z pieca węglowego na gaz + bojler osobno


MarekDarek

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Mam teraz wymianę pieca CO na piec gazowy … i mam parę dylematów – problemów.

Zacznę od tego, że właścicielka domu, nie chce słyszeć o fotowoltaice, tylko o ogólnie pojętym gazie.

Gaz miał ogrzewać centralne ogrzewanie i wodę do mycia. Udało mi się zmienić plany i teraz, ogrzewanie gazowe, zostanie założone tylko na centralne – kaloryfery.

 

Ciepłą wodę do mycia, będziemy ogrzewać bojlerem 200 litrów dla trzech dorosłych i dwójki dzieci.

 

Bojler będzie z płaszczem wodnym i grzałką elektryczną – po zmianie taryfy G12w – ok. trzy razy tańsza w nocy, święta i dni wolne od pracy – czyli wekendy :)

Oprócz tego, będzie zasilany dodatkowo z tego pieca węglowego C.O. W przyszłości, czyli za pół roku, chcę założyć fotowoltaikę.

 

Cena instalacji przy ogrzewaniu gazowym dla grzejników – kaloryferów i ciepłej wody do mycia, kąpieli to ok. 15 000 tyś zł.

Cena instalacji przy ogrzewaniu gazowym tylko dla grzejników to ok. 10 000 tyś zł. I tu udało mi się przekonać właścicielkę domu, aby za tą różnicę - ona wyliczyła 3 000 tyś zł, kupić ten bojler i inne.

 

Bojler będzie nierdzewny o pojemności 200 litrów.

Piec węglowy C.O., jest stary i robiony na zamówienie. Jego wydajność to ok. 30 – 40 kW. Do tej pory ładowało się cztery szufle węgla i trzeba było nagrzewać wodę do temp. ponad 80 st. C

Odległość od pieca węglowego do bojlera to ok. trzech metrów.

 

Mam kilka pytań dotyczących połączenia i wykorzystania pieca oraz bojlera. Cen nie komentuje, bo to nie ja będę trwonił te pieniądze.

 

Pytanie 1 – Najważniejsze - Jakiego wymiennika ciepła – lub wkładu do pieca węglowego CO użyć, aby jak najszybciej ogrzać wodę. Czy wymiennik ciepła płytowy ok. 30 – 35 kW wystarczyłby do

  ogrzania wody i będzie dobrym wyborem?

 

Pytanie 2 Czy mogę użyć rur miedzianych lub ocynkowanych 1” do podłączenia płaszcza wodnego z wymiennika w piecu węglowym?

Domyślam się że rury zgrzewane odpadają z oczywistych względów.

 

Pytanie 3Domyślam się także, iż sama grzałka i dogrzewanie lub tylko ogrzewanie wody z płaszcza wodnego, zasilanego piecem, może nie wystarczyć do tego, aby woda z kranu leciała stale

ciepła. Może jestem błędzie i sam bojler 200 l. wystarczy ...

Czy musiałbym założyć jeszcze jeden mniejszy bojler buforowy dogrzewany elektrycznie np. 80 litrów, aby uzyskać efekt stale płynącej, ciepłej wody aż do wyczerpania zapasu z dużego bojlera?

 

Pytanie 4Czy jest szansa na naturalny obieg wody z bojlera do pieca węglowego przy 2 – 3 metrowej odległości. Wcześniej był tu naturalny obieg wody a w ruch wprawiała go woda i odpowiednio

 

pochylone rury z 1000 litrowego bojlera. Teraz wszystko będzie wycięte i usunięte, bo sam bojler 1000 litrów ma ponad 30 lat i był już spawany pod kątem wycieków.

 

Pytanie 5Czy ułożenie poziome i pionowe dla bojlera ma znaczenie? Dodam jeszcze, że piec jest położony w takim zagłębieniu poniżej podłogi na ok. 30 cm

 

Nie wiem jak to ugryźć a pewnie wielu przerobiło to na własnej skórze i błędach.  Będę wdzięczny za sugestie.

Oczywiście założę zawór trójdrożny na wszelki wypadek … założę też filtry do wody, bo generalnie to nie chciałbym mieszać stali nierdzewnej z żelastwem węglowym, rdzewiejącym na w każdej sekundzie swojego istnienia.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.