Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja bufora ciepła


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim,

nastała pora aby pomyśleć w końcu o instalacji bufora w mojej kotłowni na następny sezon grzewczy.

W związku z tym mam parę pytań. W tym momencie w kotłowni mam kocioł mpm ds 12-14, oraz pompę ciepła powietrze woda, która jak nie nie chodzi poza sezonem to służy jak zbiornik na cwu (200l).

1. Czy zakupić tańszy bufor bez wężownicy na CWU a podłączyć go z pompą ciepła, która by już służyła tylko jako zbiornik na cwu?

2. Czy może pozbyć się pompy ciepła a zakupić bufor z wężownicą na cwu?

3. Jak myślicie czy w moim domu wystarczy bufor 1000l czy może wstawić 1500l jak mam miejsce?

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całe 3 osoby :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że ta pompa to pompa do CWU. Jeśli ma wężownicę a pewnie ma bo piszesz że zimą robi za zbiornik więc pewnie go grzejesz  kotłem. Do Twojego domu i kotła idealnie pasuje zbiornik 1500. 

I skoro jest tak jak piszę to wystarczy zwykły bez wężownic . Wtedy  i podłączenie zbiornika będzie łatwe i koszty będą dużo niższe . Nie ma sensu wyrzucać czegoś co działa i to zapewne nieźle.  Na wyjściu ze zbiornika dasz po prostu  dwie pompki . Jedna do grzania domu druga do grzania CWU przez wężownicę w zbiorniku pompy. Jeśli  jednak planowałbyś dać bufor z wężownicą do CWU to zalecałbym wziąć nawet 2000.  Na lato zostawiasz CWU na pompie a zbiornik i kocioł  odpoczywają. Sasiad  ma  dokładnie taki układ -dom stary bliźniak 120mkw- bufor 2000  kocioł 18 kw i obok kotła pompa DIMPLEX 300l.  Po sezonie grzewczym bufor jest nieużywany a pompa ciepła za grosze robi mu wodę w godzinach taniej taryfy bo ma chyba G13 lub G12w. Dodatkowa zaleta takiej taryfy to możliwość grzania bufora prądem w taniej strefie-choćby na wypadek choroby czy wyjazdu. Wystarczy  wmontować w bufor  grzałkę  lub grzałki ewentualnie kupić za grosze na rynku wtórnym kocioł elektryczny. Bywa że poniżej 500zł . Sam kupiłem KOSPEL 12 kw za 200 ale to pare lat temu. 

Edytowane przez Gruner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gruner dziękuję za odpowiedź.

Pompa jest właśnie do CWU i zimą jest grzana kotłem.

Teraz tak to działa jak napisałeś. Od maja/czerwca do września kociołek odpoczywa a pompa ciepła chodzi.

Tylko przy buforze i pompie razem zmniejsza mi się mocno ilość miejsca do trzymania opału w kotłowni...

A jakbym sprzedał pompę to raz na jakiś czas nawet latem mógłbym przepalić aby nagrzać bufor.

Muszę to dokładnie przemyśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Kamil81 napisał:

Pompa jest właśnie do CWU i zimą jest grzana kotłem.

A gdybyś odwrócił role i dal ciepło  z pompy na ogrzewanie,  tak do 0*C  czy nagrzeje da radę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te pompy są dość mizernej mocy  max około  3 kw a w niskich temperaturach  sporo mniej. Mam taką Ulrich HPW 3,5 od jesieni w buforze kombinowanym na obiegu zanurzonego bojlera CWU . W okolicy zera z  2,8 jaką pokazywał ciepłomierz jej moc spadła do 1,2 a pobierała  tyle samo czyli COP 1.  Poza tym z zapotrzebowania domu wynika że musiałaby chodzić  non stop w okolicy zera to moje mieszkanko  zjada  niecałe 2kw na godzinę.Liczę że ją użyję  tak od plus 10 ale czy nagrzeje też  dom trudno powiedzieć a jakby miała pracować w drogiej strefie po 1,2 zł za kilowatogodzinę to wolę rozpalić w kotle.  

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ta pompa to grat i najlepiej się jej pozbyć, zwykła grzałką za 50 na miesiąc opędzi grzanie wody na 3 osoby a ta pompa ile wyciągnęła kasy przy zakupie, zużyje się zanim ją zamortyzujesz. 

Kup sobie takiego baniaka na lato na prąd grzałka a zimą będziesz go grzał  go wężownicą.

https://www.technika-grzewcza-sklep.pl/product/galmet-wymiennik-140-neptun-kombi-lewy-2-kw-plaszcz-grzalka-kod-06-144671#/

 

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No za 50 dych to raczej nie opędzi. Mam taki bojler, tylko 4 osoby. Założyłem do niego podlicznik i niestety to ustrojstwo dziennie łyka 10 KW energii. Ciepłej wody nie brakuje ale miesięcznie daje to sporą kwotę.

Edytowane przez czeslaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Gruner napisał:

Te pompy są dość mizernej mocy  max około  3 kw a w niskich temperaturach  sporo mniej.

Pompa do grzania CW ma z założenia brać ciepło z pomieszczenia , a nie z zewnątrz, więc nie jest istotna jej sprawność w niskich temperaturach na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ma brac cieplo tylko z pomieszczen to do wykorzystania w czerwcu-sierpniu przez kilkanascie/kilkadziesiat dni. Gdzie sens?

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, czeslaw napisał:

No za 50 dych to raczej nie opędzi. Mam taki bojler, tylko 4 osoby. Założyłem do niego podlicznik i niestety to ustrojstwo dziennie łyka 10 KW energii. Ciepłej wody nie brakuje ale miesięcznie daje to sporą kwotę.

Opędzi spoko na 3 osoby, ale masz jakieś straty, może na przesyle, albo magazynowania, kamień, wanna.

 

Grzanie w tańszej taryfie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są pompy  do CWU  wewnątrz i na zewnątrz -  akurat mam taką która  może być i tu i tu montowana.Jest bez zbiornika. Jako że mam zamiar sprawdzić czy dogrzeje dom ustawiona jest na zewnątrz bo pracując 20 godzin na dobę wyziębiłaby moj nieduży strych do zera. Jak się nie sprawdzi na okresy przejściowe pójdzie do wewnątrz i będzie grzać tylko CWU . Pompy na zbiorniku -przeważnie 200-300 litrowym to bardzo dobre i oszczędne rozwiązanie ale ich cena nowych faktycznie zniechęca do zakupu. Jenak jest na rynku całkiem spora oferta używek z niemiec ktore jeszcze długo posłużą a ich koszt oscyluje około 2000zł . Ten mój Ulrich wew. zew. też zresztą jest używany i kupiony za 2k.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gruner tez myslalem wstawic takie cos w kotlowni. Powietrze sciagne ze strychu i z powrotem (latem jest tam 40-50C). Lub bypasem z domu.

Okresy przejsciowe do +10C myslalem z niej zasilic CO. Tylko ten COP slabiutki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa do CWU to ma grzać w lecie jak kocioł nie chodzi ,powietrze z poddasza albo z zewnątrz w godzinach okołopołudniowych wtedy to ma sens ,zimne powietrze na dom albo zewnątrz jak ktoś nie chce klimy o dogrzewaniu tym instalacji co zapomnijcie .

  • Zgadzam się 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Animus napisał:

ale masz jakieś straty, może na przesyle, albo magazynowania, kamień, wanna.

Raczej nie, cyrkulacji CWU też nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pompa jest wygodna po prostu...Ja 5 lat temu kupiłem taką: https://galmet.com.pl/pl/produkt/basic

Nie wiem czy ma dokładnie takie parametry ponieważ pewnie przez ten czas coś ulepszyli.

Ja ją załączam jak temperatura jest na stałe powyżej 12 stopni. Na miesiąc przez te lata koszt oscylował między 40-50zł.

Jak miałbym grzać prądem to wolę zostawić pompę. Jak trzeba szybciej zagrzać to ma też wbudowaną grzałkę.

Jestem chyba bardziej skłonny do bufora z wężownicą i raz na jakiś czas rozpalić w miesiącach letnich.

Wody u mnie raczej dużo nie idzie. Najwięcej oczywiście córka wychlapie...

 Zapomniałem dodać, że powietrze zaciąga z dworu a zimne powietrze mam wyprowadzone na salon i w upały jest fajnie chłodno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.