Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piękny trawnik.


palacz66

Rekomendowane odpowiedzi

Opisz może krótko co to za narzędzia i do czego służą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie 2. Niwelatory do równania gleby przed siewem nasion traw bądź do pielęgnacji trawnika po aeracji i piaskowaniu otworów w trawniku. Przyda się do niwelacji nierówności na instniejacym trawniku jak, również w budownictwie do równania np. pod płyty betonowe czy kostkę.

Zdjęcie 3. Aerator ręczny ma na celu rozluźnienie gleby oraz dostarczeniu powietrza i składników odżywczych w niższe partie gleby.

IMG_20210920_123510.thumb.jpg.1a8186db8f6227340f803e84fef94c5e.jpg

Zdjęcie 4. Krawędziarka do przycinania przerośniętej trawki przy kostce.

Zdjęcie 5. Wycinarka do darni przydatna przy zakładaniu rabat, przewodów oświetleniowych czy też do automatycznego nawodnienia.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Palacz ,pięknie to wygląda , a ja właśnie  ratuje kosisko u traktorka wyciąłem kawałek zgnitego i staram się wspawać jak umiem by jeszcze posłużyło .

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Jest roboty z tą trawka ale warto. Nawodnienie też sobie ogarnąłem no efekt ciekawy.

Teraz będzie smigal robót i wrzecionowka.

IMG_20210803_073448.thumb.jpg.09cded26d5593e920c176d1086bff3b6.jpg

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 @Gregor887 Sztuczna i odśnieżylem sobie 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palacz  tylko śniegu nie koś ,tak jak to teraz modne 😃

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie akumulator wyjąłem z traktorka więc do kwietnia odpuszcze mu. A od marca badanie gleby robię sobie plan nawożenia nawozu na podstawie wyników i się zacznie jazda.

Edytowane przez palacz66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przed kretami się zabezpieczyłeś ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje terytorium nie mają wstępu. A jak się dostanie to szybko znika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O matko. Trawnik jak na Wemblay. Ja tam się nie szczypie. Miejscami trochę mleczu, koniczyny a i czasami stokrotki się trafią. Ładnie naturalnie a co najważniejsze roboty mało 🙂

Edytowane przez Outsider
  • Lubię to 2
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@palacz66 ladnie! Mi sie podoba ale okupione czasem.

Moja łąka bez szans. Tym bardziej ze mi lisci i igliwia z lasu nawali. O kretach, nornicach, myszach itd. nie wspominajac.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myszy nornice to prawdziwa plaga teraz , przynajmniej u mnie ,ja też się nie strzelam koszę jak leci razem z kretówkami .

Wszystkiego mam blisko hektara ,kiedyś było uprawiane teraz  trzeba wykosić by jakoś wyglądało .

Swoje uroki może mieć też łąka kwietna .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Kordjano napisał:

Myszy nornice to prawdziwa plaga teraz

U mnie mrówki. Cała działka to jedno wielkie mrowisko.

20 minut temu, Kordjano napisał:

Swoje uroki może mieć też łąka kwietna

Miałem. W pierwszym roku wycieczki z bloków przychodziły popatrzeć 🙂  Maki , chabry w kilku kolorach. Maki wielkie jak róże, na jednym badylku chabra ponad setka kwiatów...  Problem się pojawił się, jak trzeba to było skosić. Podkaszarka za słaba. Kosa i kosiarka zapychały się. Kosa po dziadku nie dawała rady, bo za gęsto. Dopiero sierp tatowy na ostro i na kolanach jakoś się udało. Dzięki mojej łące w promieniu kilometra na polach pojawiły się maki 🤣. Ale już w swej pierwotnej formie, niskie, małe i czerwone. A ja miałem m. in. czarne. Dla matki natury łąka kwiatowa jest super. Takiego bogactwa i kolorów drobnej fauny nie uświadczysz nigdzie. Dla oka uczta przez pół roku. Dla gospodarza po sezonie ciężka walka. Mimo to polecam, w sumie to i tak mniej roboty jak z trawnikiem powyżej.

Mam sporo książek (papierowych 🙂 ) o ogrodach. Pamiętam taki cytat - "trawnik jest najbardziej bezwartościowym ekologicznie tworem". Coś w tym jest...

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dojdzie się do wprawy to wystarczy odpowiednio i regularnie nawozić od czasu do czasu podlać no i kosić. U mnie akurat kosi robot więc ja tam jestem zadowolony mega. Wykosze krawędzie i zrobię paski jak mam ochotę coś zmienić.

Niedawno było tak IMG_20211230_092044.thumb.jpg.98885b0deaab3b858b32f4afa182672b.jpg

a po zabiegach wygląda tak

IMG_20210826_080857.thumb.jpg.616d77b5324b18efeffd22e25f5f7ae4.jpg

malutka różnica jest. Pracy trochę było ale warto było nie ma co.

 

 

 

 

Edytowane przez palacz66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

O Panie, wspaniale to zrobiłeś. Ja co prawda nie daje nawozu u siebie bo nie mam na to czasu - w sensie muszę się tego nauczyć, ale wiem że jak nie podlejesz to nie pojedziesz.

Brawo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie koniecznie. Ja raz na 3-4 dni włączam ale obficie. Jak coś pomogę sypać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Walec do kompostu, torfu iziemi, którym w szybki sposób przykryjemy wysiane nasiona traw.

IMG_20220129_194833.jpg

IMG_20220129_194900.jpg

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ja pierdziu. Ale cudo. U mnie bardziej przed niż po. Krety rujnują całe wysiłki. No i ta gleba... Bardziej to pospółka wysuszona i bez przerwy wypalana słońcem.

image.png.e0b216093827949dd3ecf537eae31c68.png

Edytowane przez mikus39
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli autor tematu pozwoli, zapytam tylko.

Przeglądam na temat oczek wodnych. Może ktoś ma na terenie trawnika? Niech podzieli się wiedzą. Chciałbym założyć takie, zbliżone do natury, jak mały staw, z traszkami i żabami :)
Nie wiem czy nie okaże się to wylęgarnią komarów, ale z dala od domu, może udałoby się zrobić płytkie „bajorko”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMG_20220424_170910.thumb.jpg.32914ed32d67866a6537b2cffd1e5118.jpg/

IMG_20220424_171010.jpg

IMG_20220424_171030.jpg

 

Ja mam ale duże i z rybami ,na zdjęciu skaczący pstrąg ,żabki same się sprowadzą .

Co do komarów to one trzymają się blisko wody i dokuczliwe są wieczorem , ryby żaby chętnie je jedzą ,jak woda czysta to nie ma ich tak dużo , najgorsze są kałuże sadzawki z brudną stojącą wodą .

U mnie na razie trochu łyso rośliny potrzebne do równowagi biologicznej  jeszcze się nie rozrosły ,staw ma dopiero pół roku .

Jak masz jakieś pytania to chętnie odpowiem .

Edytowane przez Kordjano
  • Lubię to 2
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prezentuje się okazale. Przypuszczam, że takie zakątki projektują firmy specjalizujące się w tym. Jeśli wykonane własnymi siłami to „czapki z głów”.
Z czego jest wykonane dno? Jak jest napełniane? Pracują pompy, jak w basenie?
Miejsca jest dość, ale myślałem o czymś mniejszym. By napełniać wodą ze studni kopanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie projektowałem ,po prostu tak wyszło .

Kamień do stawu powinien być nie pylący ,marmur zły ,najlepiej granitowy mięki piaskowiec też nie dobry .

Jako że teren jest gliniasty nieprzepuszczalny z wodami gruntowymi ,staw uszczelniony jest gliną dno i boki wyłożone geowłókniną a na niej płyty skarpowe zasypane kamykiem do polowy stawu a reszta obmurowana kamieniem by glina nie suwała się .

Staw napełnia się sam trochu z gruntu trochu z rynien jest odprowadzenie .

Filtr zrobiony jeden z beczki drugi studzienka gdzie jest odpływ z rynien ,w nich gąbki filtracyjne ,wata filtracyjna ,lawa wulkaiczna ,pompki oczywiście są ,jest też pompa napowietrzająca .

Wcześniej miałem w tym miejscu małe oczko uszczelnione folią EPDM , niestety jak przyszły ulewy potrafiło mi tą fole podnieść do góry i woda się wylewała .

Tak że jak wody gruntowe wysoko to foli nie polecam .

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do oczka,najpierw potrzebne dužo poczytac na forach i studiowac.Zony oczka,tecnologia...

Mam male juž przerobione,bo tež wystrzelalem do tego i na 2gi raz jest jak ma byc.Malo miejsca mialem,ale dužo radosci to zrobi,ryby w nowym sczestliwe na pierwy zrzut oka. :-) 

Stare i nowe.Z 1,8 m3 do 7,5 m3 i ponad 2m glebokosci.Rosliny jescze nie sa ok.W tym sezonu beda juž lepsze i pomoga z czysczeniem wody i biologia Fajna zabawka.Filter,nora pompki juž tež pieknie zabudowane,zakryte.

IMG_20190601_115207.jpg

 

IMG_20210707_202325.jpg

Edytowane przez bercus
  • Lubię to 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.