Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa elektryczna a brak prądu


BasiaM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Wczoraj właśnie po na paleniu w piecu szykowałam się do wyjścia z dziećmi gdy brakło prądu 🙆 pytanie do fachowców brzmi : czy przy pompie elektrycznej przy braku produ pojdzie grawitacyjnie ? Co robić w takim przypadku ? W piecu palę węglem po rozpaleniu i dosypaniu węgla (skrzyneczka jak na pomidory)utrzymuje mi temp 58c przez ok 8 h +/-

W załączeniu zdj 

 

 

 

IMG_20211222_094423.jpg

Edytowane przez Ryszard
Poprawiono literówki i dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłbym w wolnej chwili mały test sytuacji z brakiem prądu. Kociołek może się zagotować na tak małym przekroju rurek i takim prowadzeniu rury zasilającej. Jak dojdzie do braku prądu, zapobiegawczo można zdławić kociołek przymykając wszystkie źródła powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłączyć pompę i obserwować co się będzie działo....

Ja bym nie cudował tylko zainstalował jakiś ups na wypadek zaniku zasilania i to jest rozwiązanie najbardziej bezpieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak koledzy wspomnieli, wyłączyć pompke i obserwowac co się dzieje. Przy wyższych temperaturach grawitacja zaczyna działać bardziej intensywniej, przepływ wody jest szybszy. Jednak dla komfortu życia, jeżeli takie braki prądu są częste, należy kupić jakiś tani UPS małej mocy i można spać spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy piec zasypowy jest rozpędzony i nagle zabraknie prądu, to niestety jedynym ratunkiem jest szybkie wygarnięcie żaru do węglarki, wyniesienie na zewnątrz i zalanie wodą. Nie wierzę w obieg grawitacyjny w instalacji ze zdjęcia.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, BasiaM napisał:

Ok dziękuję więc ostatnie pytanie pąpę wyłączyć po rozpaleniu pieca czy rozpalać z wyłączona pąpą ?

Wył pompę przed rozpaleniem, a po ok 10-15-20 min sprawdź czy grzejniki robią się cieple. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam wiedzy kolegów z forum, ale podzielę się swoim doświadczeniem.
Po zmianie (montaż pompy i kotła), instalacja podobna, lecz rury o większej średnicy a ta zasilająca (z ciepłą wodą), poprowadzona do góry. Mimo to, gdy pompa jest wyłączona kocioł nie nadąża odprowadzać ciepła, temperatura szybko wzrasta. Grawitacja pracuje, ale sterownik włącza pompę, w granicach 73 stopni (dla bezpieczeństwa).
Jedynym paliwem, nad którym można łatwiej zapanować (u mnie), jest drewno. Gdy miarkownik zamknie dopływ powietrza, temperatura szybciej spada.

Edytowane przez Fozgas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.12.2021 o 11:16, HarryH napisał:

Gdy piec zasypowy jest rozpędzony i nagle zabraknie prądu, to niestety jedynym ratunkiem jest szybkie wygarnięcie żaru do węglarki, wyniesienie na zewnątrz i zalanie wodą. Nie wierzę w obieg grawitacyjny w instalacji ze zdjęcia.

Wszytko wcześniej działało na zasadzie grawitacyjnej i tak jest skonstruowane jedynie co to jest wymieniony pięc i te rurki na zdj za ścianą łączą się ze starą konstrukcja ... Trochę się boje próbować 🙆

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomniał mi sie Twój inny problem z grzaniem wody sprzed roku. Zwróciło mja uwagę to zdjęcie:

15886965139319104393012734078489.jpg

Rurka w czerwonej otulinie rozchodzi się w dwóch kierunkach. Na jednym dość mocno przymkniety jest zawór. Mam nadzieję, że nie jest to pion do naczynia przelewowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero dziś przeczytałem, przepraszam.
U mnie jest kilka pionów (rury rozdzielają się już w piwnicy, nad kotłem). Później, w pokojach są rurki o mniejszej średnicy. Zanim sterownik włączy pompę, ciepło rozchodzi się w instalacji. Grzejniki zaczynają się nagrzewać, w różnej kolejności (warto o tym pamiętać). Pompa tylko „wspomaga” i wyłącza się po chwili. Poprzedni kocioł nie potrzebował sterownika i pompy, przypuszczam, że znaczenie ma tutaj też konstrukcja pieca i jego pojemność (woda w kotle).  
Podczas remontów instalator starał się unikać tzw. „syfonów”, gdy dołączał nowe grzejniki. 

Eksperymentując starałbym się utrzymywać łączność telefoniczną z instalatorem.
 

Edytowane przez Fozgas
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.12.2021 o 17:23, BasiaM napisał:

Wszytko wcześniej działało na zasadzie grawitacyjnej i tak jest skonstruowane jedynie co to jest wymieniony pięc i te rurki na zdj za ścianą łączą się ze starą konstrukcja ... Trochę się boje próbować 🙆

I te nowe rurki właśnie narobiły syfonów, które prawdopodobnie nie pozwolą na obieg grawitacyjny, Gdyby wszystko było wpięte zgodnie ze starą szkoła, grawitacja działałaby bez zarzutu. A tak kocioł może zagotować wodę, a wtedy nawet po przywróceniu zasilania pompka takiej wrzącej wody nie pociągnie - zapowietrzy się. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gmaj22 część 😊 to zawór którym mogę zamknąć cały obieg z pieca więc i pewnie do zbiornika . To ustawienie że zdjecia (chodź ciut mniej) zamyka wodę na kaloryfery i grzeje tylko bojler (używam latem ).

Edytowane przez BasiaM
Zastanowiłam się nad tym lepiej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z taka instalacją to powiem wprost, że masz bardzo dużo szczęścia, że dotychczas nic złego się nie wydarzyło.

Na Twoim miejscu nie zastanawiałbym się, aby poprawnie zrobić zabezpieczenie kotła, zamiast zastanawiać się, na ile można przymknąć zawór czy co robić w razie zaniku prądu. Zyjesz z dusza na ramieniu....

Edytowane przez gmaj22
literówka
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.