Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki kociołek pelletowy do wąskiej kotłowni wybrać?


Pomorski

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Ogólnie to tak potrzebuję wąskiego kotła do kotłowni która ma w szerokości z 1,34m a w długości tak do 2,5m od ściany komina do otworu wentylacji i nie wiem jaki kociołek wybrać jedno jest pewne jak najwęższy maks. pewnie do 60cm albo i mniej. Teraz mam zasypowca o szerokości 45cm i jest dosyć komfortowo jeśli chodzi o przestrzeń boczną. Szkoda też że mam czopuch na wysokości około 80cm, odpadają wszystkie kotły co mają czopuchy na 1,1-1,2m.

Zastanawiam sie nad kotłospawem Slimko 12kw który ma 56cm szerokości i ma palnik kipi a Teklą draco compact FII 12kw z chyba lepszym palnikiem. Kipi ma sterownik plum a tekla ma estymę i co wybrać.... Czas mam dość ograniczony bo kotły najszybciej na maj/czerwiec będą i lepiej teraz złożyć zamówienie bo każdy miesiąc może odwlekać wymianę na późniejszy termin , mam jeszcze ofertę Heitz Kompakt 10kw z palnikiem kipi od lokalnego sprzedawcy.

 

Zastanawiają mnie jeszcze kotły z palnikiem wrzutkowym co wyglądają jak lodówki: Ferroli, Biawar pellux, Kozlusan Lidia, Hetiztechnik One, Lazar Smartfire. Nie wiem co będzie lepsze.

Myślałem jeszcze nad wąskim kotłem plus oddzielny zasobnik z podajnikiem umiejscowiony z przodu przy ścianie od lewej strony ale nie wiem czy nie będzie problemu z przechodzeniem do wyczystki która jest po lewej stronie zdjęcia przy kominie.

 

Tak wygląda teraz moja kotłownia, oczywiście będzie od nowa zrobiona z bojlerem 80l a nie jak teraz 140l. No i wszystko z dotacji pójdzie, jak państwo chce niech płaci z 50% kosztów..

20211207_100321.thumb.jpg.f1c925485e6e222c113905d58391e8cc.jpg20211207_100854.thumb.jpg.0cbf6788dc1be1032ed080aa52d634a1.jpg

 

 

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powierzchnia do ogrzania mała około 80m2, dodatkowo temp. w domu maks. 20st. z opcją spadku na 18 szczególnie w sypialni. Ten piec widziałem na żywo i podobała mi się bardzo jakość wykonania i szerokość tym bardziej ale właśnie ten ma jakoś dziwnie skośnie usytuowany czopuch na wysokości 90cm, no i ja mam prostokątny 160x200, nie wiem czy da się dopasować na wysokość redukcję,  no i zasobnik maluteńki tylko 40kg, no i sterownik chyba archaiczny jakiś. Kocioł ma mi się wyłączać po osiągnieciu zadanej temperatury na regulatorze pokojowym nie wiem czy ten sterownik ma taką opcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest sterownik minister Pid pellet obsługuje sterownik pokojowy CWU zawór 3 i 4 drożny i wi fi możesz podłączyć.

To jest to samo co argos Pid tylko produkowany przez innego producenta,a jest nowa wersja tego sterownika minister Pid kolor sprawdż w necie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego ile chcesz wydać na kocioł i jak często masz zamiar do niego zaglądać . Jak Ci zależy na względnej bezobsługowości to szukaj czegoś z wymiennikiem na dole i dużym zasobnikiem nad wymiennikiem typu slimko albo kostrzewa 

https://allegro.pl/oferta/slimeko-12kw-9678490150?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_dio_ogrzewanie_pla_ss&ev_adgr=ogrzewanie&ev_campaign_id=14937753733&gclid=Cj0KCQiAqvaNBhDLARIsAH1Pq51gAtW_TGFxEYre1Qz7RaRd4sVBOhb_6vlyFrOzotaW_quJpQDVDWIaAlAAEALw_wcB

https://www.raczynski-kominki.pl/kotly/6161-kostrzewa-kociol-na-pellet-mini-bio-ne-10-kw.html?gclid=Cj0KCQiAqvaNBhDLARIsAH1Pq51Vwfb5x_rhyC10gmlcPjjWBOyWm2nMm3srGEfk4SneqdX2ez2aQIIaAtsJEALw_wcB

 Czopuchy sa na dole w tych kotłach wiec  z podłączeniem do aktualnej dziury w kominie  nie powinno być problemu . Dla 80 m2 10 kw powinno wystarczyc ale dobrze by było wyliczyć zapotrzebowanie dla budynku chociaż teoretycznie np tu

https://cieplo.app/start

Jak to sobie policzysz to wtedy szukaj kotła z podaną mocą bo każdy kilowat mocy więcej to niepotrzebnie wydana kasa już na starcie o późniejszych problemach nie wspominając . Jak nie dopasujesz mocy do zapotrzebowania to będziesz musiał się podeprzeć buforem a to znowu podraża inwestycje i w przypadku małej kotłowni może być niewykonalne ,  dlatego lepiej policzyć to sobie wszystko w miarę dokładnie i dopiero szukać kotła .

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak bedziesz kupował kocioł to żeby Ci się nie pomylił Slimko z Slimeko bo to dwa różne kotły, dwa różne serwisy i jakośc wykonania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slimeko i tak odpada bo szerokość 59cm a Slimko ma 56cm . Kotłospaw Slimko też widziałem na żywo wersję 16KW i jakość wykonania dobra. Nie ukrywam że idę w opcję kupno pieca z montażem od dystrybutora który od razu montuje w okolicach trójmiasta są tacy z firm pereko, kotlospaw, tekla, camino. Najbliżej mam w Starogardzie Gd. Tekle.

Kostrzewa niestety ma szerokości 65cm korpusu, to samo defro taki calori 63cm.

Najlepsze wrażenie z kotłów jakie widziałem to firma Kołton i ich Bio pellkompakt 12 kW, jakość wykonania itd... pierwsze wrażenie rewelacja ale 66cm w szerokości....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale o co chodzi z tą szerokością , przecież miejsca masz dość . Wszystkie kotły z palnikiem zewnętrznym możesz przytulic do jednej ściany ( jeśli niepalna ) byle by sie drzwiczki kotła otwierały na kotłownie a nie na ścianę bo nie wyczyścisz kotła ( palnik będzie przeszkadzał w otwarciu drzwi ) . Co innego kotły kompaktowe z palnikiem wrzutkowym i automatyka w środku np ferroli , te potrzebują dostępu praktycznie z każdej strony bo jak sie coś spierniczy to musisz mieć do tego dostęp .

No i jeszcze kwestia pojemności zasobnika wspomniany wyżej qmpel 8 kw ma 40 kg zasypu co przy pełnej mocy kotła daje max 25 godzin ciągłej pracy a jak na kocioł "bezobsługowy" to trochę mało . W tym przypadku raczej osobny zasobnik ale on zabierze dodatkowe miejsce  w kotłowni , coś za coś .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym przytuleniem u mnie do ściany to raczej odpada, niedawno odmalowałem kotłownię i dojście do wielu miejsc po prawej stronie to była męka, no ale mam sporo przeszkód tam bo chciałem mieć instalację działającą na pompkę i na grawitację jakby prądu nie było. A po wymianie pieca będę musiał poprawki dać. Poprzedni instalator rurkami za bardzo ograniczył mi dostęp od prawej strony ledwo tam się przecisnę to naczynko najbardziej ogranicza. No ale piec na pellet to i nowa instalacja, mniejszy bojler 80l.

Z prawej strony myślę tak z 30cm maksymalnie zostawić a z lewej gdzie jest wyczystka no nie wiem z 40cm? czyli na piec mogłoby zostać maks. 64cm szerokości czyli zmieszczą się piece akurat 60cm w szerokości czyli wybór się zwiększy widzę.

Edytowane przez Pomorski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten SlimEko nawet odpada bo ma pyły pow. 20 czyli kiszka bo 15% więcej dotacji wyciągnę z ceny pieca. Co do pereko ilość zasypowa 40kg to malutko, taki kotłospaw slimko ma 100kg, tekla mniej ale chociaż 5 worków wrzucę albo nadstawkę zamontuję.

Edytowane przez Pomorski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam, 180 m2 i zamontowałem slimko 16 kw. Zamówiłem 12 kw ale niestety pomylono przy wysyłce i tak zostało. Miejsce na niego masz ok. Cały zasobnik na pelet możesz usunąć i wszędzie dojdziesz bo sam kocioł ma może ze 50-60 wysokości. 12 KW na 80 metrów to nie wiem czy nie masz za dużo. Ja obecnie mam ustawioną moc max 12 kw przy 180 m i 250l bojlerze ,a widzę że i 10 kw by wystarczyło ale już za póżno:) spalanie mam 18 kg na dobę, Cwu na 4 osoby. Ty masz 80 m , a podłogówkę masz czy kalafiory? Bo na grzejnikach szybko dochodzi to zadanej i przechodzi na postój, a dodatkowo ja grzeje do 22 stopni. Do slimko wsypiesz 7 worków, sterownik też się wyłączy od termostatu jak sobie ustawisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom jest stary powojenny, trochę zakombinowany, ocieplenie jest jako takie ale przyjmowałbym przelicznik 120w/m2. Instalacja w miedzi, grzejniki metalowe. Żona codziennie wietrzy dom aby świeże powietrze dawać nawet w zimie i tutaj przyjąłem 10-12kw, kotlownia wystaje od kubatury domu i jest to wejście do domu i jest tam grzejnik mały, mieszkalnej powierzchni mam 60m z kotłownią i jeszcze pokój gospodarczy 20m2, też wystaje od kubatury domu, szybko się wychładza ale tam będzie trzymany pellet bo to faktycznie jest pokój gospodarczy- poprzedni właściciel miał tam normalnie pokój i piec na drzewo był 🙂 poprzednio w domu ). Obecnie obsługa zasypowego pieca przy niskich temperaturach to męka( od 6 do 15 nie ma nas w domu praca) ale to wyszło po pierwszym roku użytkowania. No i dom dla 2 osób jest.

Edytowane przez Pomorski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zapotrzebowanie podałeś z kapelusza a ile tego drewna spalałeś dziennie żeby w domu było ciepło ? . Po pierwsze musisz mentalnie zmienić podejście do tematu Musisz się oswoić z faktem że w kotłowni po wymianie kotła to Ty będziesz gościem a nie lokatorem i wcale Ci tam miejsce na wersalkę nie będzie potrzebne . To o której kocioł ma się sam rozpalić i wygasić będziesz decydował Ty bo ustawisz mu godziny pracy . Rano przed pobudką czy przed powrotem z pracy on to zrobi sam bez Twojej ingerencji i obecności będziesz wstawał z pod pierzyny w ciepłym domu i wracał do ciepłego domu po pracy  . Woda w kranie będzie cały czas ciepła bo będzie sie to działo bez Twojej ingerencji  Jak żonie za ciepło to dołożysz jej panel pokojowy do utrzymania temperatury w domu i znowu będzie sie to działo bez niczyjej ingerencji .  Jedyne wizyty w kotłowni będą potrzebne żeby dosypać peletu do zasobnika  a im będzie większy tym rzadziej sie to będzie odbywało . Popiołu do wybrania po dobrym  pelecie max 5 % co przy Twoim zapotrzebowaniu to pewnie co 3 tygodnie i można to wyciągnąć odkurzaczem kominkowym . Nie mierz nowego kotła starymi nawykami bo to jest zupełnie inna sytuacja .

 Wkleiłem Ci w poprzednim poście link do wyliczenia  zapotrzebowania budynku , jeśli sobie z tym nie radzisz to chociaż podaj ile paliwa spaliłeś poprzedniej zimy bo to już bardzo dużo wnosi . Podejrzewam że te 120W/m2 to może być za dużo ale i tak część mieszkalna to 60 m2 a w pozostałych wystarczy żeby woda w szklance nie zamarzła czyli te 8 kw mocy kotła pewnie będzie max i to przy fest mrozach .

Pozdrawiam

Tu masz jeszcze kompakta do przemyśleń i sa filmy na YT o nim to sobie obejrzyj

https://arena.pl/oferta/piec-kociol-peletowy-lidia-compact-mini10-kw-kociol-piec-na-pellet-47352315?gclid=Cj0KCQiA8ICOBhDmARIsAEGI6o0s__IDdHXeEfrJyKuHjaxwG_RralZYQr5eF_WzL12TqNdM8EVnPxYaAglaEALw_wcB

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalkulator sobie daruje ale ze spalaniem to tak z 1.5-2t wegla plus 2 - 3 metry przestrzenne drzewa chyba starcza,ciezko mi to okreslic ale w mrozy z 1 worek wegla spokojnie starczy aby utrzymac cieplo a worek wegla to 2 zasypy u mnie. No i w bojlerze  mamy grzalke 2kw i pradem grzeje wode. Do tego piec mam 14kw bo 12kw mial 9cm plytsza komore spalania. A pale drzewem i weglem.

Te kozlusany nie maja za dobrych opinii a musze przyznac ze myslalem o tym piecu, jest tam fajna nakladka powiekszajaca zbiornik.

Edytowane przez Pomorski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To policzmy 2000 kg x 7 kwh =14000 kwh

14000 / 180 dni =77,7 kwh

77,7 kwh /24 godz = 3,2 kw. przy 100% sprawności x 50 % sprawności kotła = 1,6 kW ciągłej mocy kotła   .

Powiem że albo bardzo rzadko paliłeś / przepalałeś albo niekoniecznie lubisz ciepło w domu .Drewna nawet nie liczę bo pewnie tylko na rozpałkę .

Do takiego zapotrzebowania to tylko kociołek z palnikiem wrzutkowym i automatyka czyszczenia palnika , żadna rynna tego nie zdzierży chyba że dołożysz bufor ok 500 litrów ale i tak startów /rozpaleń może być za dużo .

Celuj w możliwie jak najmniejszy kocioł bo zapotrzebowanie wg paliwa to jest mikro . 1,6 kw to mniej jak 0,5 kg na godzinę palenia peletem .

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drewnem palę w cieplejsze dni wiosenno - jesienne i jedno rozpalenie mi wystarczy dziennie wtedy z pełną komorą drzewa oczywiście duzo tam nie wejdzie bo nie jest duża, w jeszcze cieplejsze dni majowo - październikowe parę drzewek starczy na dzień.

Ok napiszę jak ja widzę palenie w moim domu. Kocioł ma być zależny od regulatora pokojowego, jak w pokoju głównym zostanie osiągnięta temperatura zadana (20st.) to kocioł ma mi się wygaszać, jak temperatura spadnie z 20st. na 18. piec ma się ponownie włączyć. No i najważniejsze piec nie może działać w godzinach nocnych. Czyli podobnie jak jest teraz tylko że będzie regulator pokojowy i moje rozpalanie przejmie piec pelletowy bo teraz niestety są dni że w duzym pokoju robi się z 16 st. a ktoś musi rozpalić...

 

 

 

Edytowane przez Pomorski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze sterowaniem i utrzymywaniem temperatury nie ma żadnego problemu , elektroniczny sterownik pokojowy pokojowy przewodowy albo bezprzewodowy programowalny temat rozwiązuje . Jak nawet w nocy sie zdarzy że temperatura spadnie poniżej ustawionej bo będą siarczyste mrozy to kocioł to sam skoryguje bez Twojej ingerencji . Temperatury jakie chcesz mieć sobie zaprogramujesz na dzień ,  noc z godzinami  w jakich ma to działać  a nawet dniami tygodnia i nie jest to żaden problem .

Musisz jednak zapomnieć o tzw przepalaniu bo nie ma w tych kotłach miejsca na palenisko tradycyjne ( przepisy i certyfikaty ) czyli jak kupujesz kocioł na pelet to tylko tym palisz . Są oczywiście kotły kombinowane na drewno i pelet ale muszą mieć dodatkowo bufor a to znowu dodatkowe miejsce , chociaż nie jest to niemożliwe bo bufor nie musi być w pomieszczeniu kotłowni , tak samo jak zasobnik na pelet można zainstalować za ścianą w sąsiednim pomieszczeniu a podajnik puścić przez ścianę do kotła  , wszystko zależy od rozkładu budynku .

Co do tej mocy znamionowej  kotła to to problem jest taki że jak będzie za duzy to zbyt często będzie sie wygaszał i rozpalał na nowo a to mu generalnie nie służy dlatego jeśli moc jest za duża to w instalacje do kotła montuje sie bufor żeby wydłużyć przerwy w pracy kotła bo kocioł pracuje krótko i intensywnie a ciepło na mieszkanie pobierane jest dużo dłużej z bufora .

Wspominałeś wcześniej że masz pomieszczenie magazynowe na pelet , może tam zamontować bufor i wtedy nie martwic sie mocą kotła a jedynie odpowiednio do mocy i zapotrzebowania budynku dobrać bufor .

 

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz Tekle.....😉 kocioł ma same wady w porównaniu z konstrukcjami włoskimi...ale ma też zalety🙂

- zasyp 7 worków ładowane od góry ...to jakieś 200 kilogramów ....spokój na parę dni

- wąski ...na bank wejdzie do Twojej kotłowni

- przetestowany ....od pięciu lat ogrzewa mieszkanie w bloku około 70 m ....beznadziejnie ocieplone z beznadziejną stolarką okienną

-łyka każdy pelt przy, którym włoski by się udławił przy rozpalaniu

Wybór należy do Ciebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemyślałem to i jakiegokolwiek wrzutkowego nie chcę, chcę mieć jakiś wybór jak przyjdą ciężkie czasy cenowe dla pelletu... bo te barlinki i inne cuda to już 1.5k pln za tonę są.

Mam teraz problem bo mam do wyboru 2 kotły. Pierwszy z palnikiem kipi i plumem 10kw ( modulacja 10-3), drugi z palnikiem fireblast II i estymą 12kw (modulacja 12-3,6).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kriss12 napisał:

-łyka każdy pelt przy, którym włoski by się udławił przy rozpalaniu

Wybór należy do Ciebie

I tu się mylisz, moja włoszka spala A2, nawet (przyznaje się bez bicia) łyknęła kilka worków pelletu z 50% domieszką MDF bez żadnego problemu. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Pomorski napisał:

Przemyślałem to i jakiegokolwiek wrzutkowego nie chcę, chcę mieć jakiś wybór jak przyjdą ciężkie czasy cenowe dla pelletu... bo te barlinki i inne cuda to już 1.5k pln za tonę są.

Mam teraz problem bo mam do wyboru 2 kotły. Pierwszy z palnikiem kipi i plumem 10kw ( modulacja 10-3), drugi z palnikiem fireblast II i estymą 12kw (modulacja 12-3,6).

@Pomorskikolega się już gubi w swoich wyborach, bo zarówno fireblast II , jak i kipi to palniki wrzutkowe...a ciężkie czasy dla peletu już nastąpiły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.