Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z regulacją pieca


Mikewatson

Rekomendowane odpowiedzi

Nie. Kolega ma rację. Powinna być pompa na powrocie skoro już jest 4D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa CO pilnuje temperatury grzejników, a pompa kotłowa temperatury kotła. To są tak jak by dwa osobne obiegi. Kocioł pracuje wtedy stabilnie, bo nie jest zalewany dużą ilością zimnej wody z grzejników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, to są dwa osobne obiegi. Na chwilę obecną, do czasu założenia pompy na powrocie, załącz na stałe pompę CWU. Ma to swoje minusy, wyższa temperatura wody użytkowej ( trzeba uważać przy myciu aby się nie poparzyć ) oraz ok. 1 - 1.5 kg wyższe spalanie. W zamian masz zapewnioną ochronę powrotu i stabilną pracę kotła.  Takich przypadków jak twój jest masa na forum. Zakladając pompę na powrocie najpierw poczytaj sobie jak ma być prawidłowo założona, gdzie dać i jakie zawory i gdzie ma być powrót z CWU. Uchoni to przed błędamize strony tępych instalatorów.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa pompą ale to nie zmienia faktu, że kocioł i tak ma złe ustawienia skoro nie potrafi dobić nawet przez chwilę do 60 stopni zadanych przy odbiorze 45 na grzejniki.
Przypadków zimnego powrotu jest dużo (mój również) ale kocioł mimo wszystko dobija do zadanej. Po prostu nie pracuje tak stabilnie jak z pompą kotłową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle, myślenie majstrów z lat 80 tych "panie przecież ile pompa wyciągnie z pieca tyle musi do pieca wpłynąć " tak pewnie miał zakodowane ten majster który to wykonywał. Pytanie to po co ci zawór 4 drogowy? Myślisz że sam cudownie będzie działał. Pomyśl jakie masz przepływy w instalacji i co wraca do pieca.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 @1mps ma rację. Docelowo powinna być pompa na powrocie z 4D.

Tymczasem można wykorzystać pojemność bojlera CWU. 

Przeczytaj uważnie i spróbuj tej metody:

-zadana kotła 65 C

-temperatura za zaworem 40 C

-wyłączona ochrona powrotu

- stała praca pompy CWU z jednoczesnym przymknięciem zaworu ZA pompą CWU do momentu aż na powrocie kotła uzyskasz temp. 7-10 stopni niższą niż na kotle.

   Warunkiem powodzenia jest prawidłowe podłączenie powrotów instalacji oraz zaworów zwrotnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pomocyklimosz zwróć uwagę na zdjęcie retorty podczas pracy. Tam się dobrze pali. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ....zostawić w przymkniętej pozycji. 

Jeśli w dalszym ciągu będą problemy z osiągnięciem zadanej- podnieść moc kotła.

Przede wszystkim sprawdzić, czy czujnik temperatury kotła jest prawidłowo umocowany i zaizolowany. To samo dotyczy czujnika powrotu.

 

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sadze ze wyrwana z kontekstu i nie dotyczy Twojej instalacji a calkiem innej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, pochłaniacz napisał:

zwróć uwagę na zdjęcie retorty podczas pracy. Tam się dobrze pali

W sumie to jak klasyk mawiał : tak średnio bym powiedział . 

Ale do rzeczy bo po to tu pisze .

1 - wyczyścić kocioł .

2- wyczyścić palnik , wyglada po plomieniu że otwory są z lekka zapchane .

3- ustawic praca oraz przerwa . 

I teraz sedno mej twórczej wypowiedzieć . Na moje oko on w podtrzymaniu za dużo podaje wegla , później w pracy rozpala caly ten kopiec i niby wszystko ok . 

Jeszcze chciałbym zobaczyc palenisko po jakis 10/15 minutach pracy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widział bo to piec cało roczny. Nie jest w ogóle wygaszany . Grzeje wode w okresie całego roku 

Na początek jak nie będzie podnosić zanim cokolwiek zrobie bo przecież jakoś musiał działać 8 lat temu jak się wprowadziliśmy tylko ze nikt tego nie pamięta.... takze na początek go wygasze i wyczyszcze dokładnie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dołu palnika powinien być dekiel , przykręcone na śrubę . Jak będzie odkrec niech wszystko wyleci , postukaj czyms po palniku , zamknij drzwiczki wszystkie i recznie puść dmuchawe na pełną moc . Poczekaj niech dmuchawa wypchnie wszystko co da rady ,wylacz dmuchawe i odczekaj niech pył komin wyciagnie . Dekiel oczysc i posmaruj rant , tam będzie widać ślad sylikonem i wklej później skręć .

@Pomocyklimosz wczesniej kolega dążył do zagrzania wody w kotle i kocioł się odstawił . Tak więc mi się zdaje że to foto bylo po odstawce .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko wyczyszczone, dogłębnie zdjęte z dołu i z góry palenisko, skręcone nasmarowane a teraz podpaliłem i włączyłem. Tryb letni niech narazie zagrzeje się piec i bojler. Potem ustawie piec z obiegiem tak jak wcześniej kiedy nie chciał sie dogrzać żeby się upewnić ze przypadkowo może zadziała... jak nie to będę myślał zanim zamontuje pompę na powrocie jak to z tym bojlerem zrobić bo nie wiem który zawróć mam skręcić... do niego idą 3 rurki. Jedna od pieca  druga od niego do kranów na mieszkanie a trzecią doprowadza mu zimna wodę 

A i najważniejsze, nigdy do pieca nie było dopuszczana woda. W sensie do układu całego ogrzewania bo nie zdarzyło się zeby jakiś grzejnik nie grzał... podobno mama narzeka na podłogówkę ze jej nie grzeje tak jak kiedyś ale nie wiem ile powinno być.  Coś wpominał hydraulik ze na 1.7 dawno temu.... ale kiedy raz odkręciłem na 10 minut to wskazówka nawet nie drgnęła wiec wolałem to zostawić 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna powrót do kotla . 

"Baniak" to są dwa obiegi odzielone od siebie np poprzez wężownice lub dodatkową blacha w kształcie walca . Tak mniej więcej to wyglada .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są dwa ealce, jeden idzie od rurki od powrotu tak jakby to był zbiornik przelewowy  a drugi jest za bojlerem taki mały niebieski zaraz dodam zdjęcia 

https://ibb.co/J3HH0KW
https://ibb.co/ck8mkQZ
https://ibb.co/9qjFc9J
https://ibb.co/PFjg8TP

W trybie letnik na powrocie jest już 54 stopnie  i piec oczywiście bez problemu się.nagrzewa, juz ma 62

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Mikewatson napisał:

jak nie to będę myślał zanim zamontuje pompę na powrocie jak to z tym bojlerem zrobić bo nie wiem który zawróć mam skręcić..

Zawór kulowy za pompą od bajlera.  Pompa bojlera wtedy na stałe włączona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodaje zdjecie palnika aktualne , oraz pytanie na liczniku ciśnienia wody w obiegu jest na 1., coś wpominal hydraulik rodzice kojarzą dawno ze miało być 1.7 ale z drugiej strony wszystkie grzejniki grzeją bez problemu .  Dobra dobilo do 65  przełączam na palenie domu, 45 woda nad zaworem, 40  załączanie pomp, zobaczymy czy pomogło z paleniskiem

8 minut temu, pochłaniacz napisał:

Zawór kulowy za pompą od bajlera.  Pompa bojlera wtedy na stałe włączona.

https://files.fm/f/gthjqfvc6

 

Który:) 

 

 

 

Jeszcze jeden problem się pojawił.... chyba duzy, pompa która pompuje wode do bojler nazywa się u  mnie w piecu (pompa podłogowa) w sensie jak ja włączę to wtedy zapala się ta wlasnie co idzie do bojlera z pieca i uwaga jak wychodzę  do menu po jej włączeniu to piec zaczyna pikać i komunikat mam czujnik podłogi uszkodzony 

Ogólnie wychodzi na to że pompa  CWU i Pompa Podłogowa to ta sama pompa... 

Dobra, podsumumowanie

 1 ) BARDZO DZIEKUJE WSZYSTKIM ZA POMOC JAKA OKAZUJECIE MI PRZEZ CAŁĄ NIEDZIELĘ  PRZEDE WSZYSTKIM.

 

2 )  Piec po wyczyszczeniu  przy zadanej 65 , pompie od 40 i   zaworze na 45  nagrzewa się do 55 stopni teraz  ( wczesniej przed czyszczeniem było to tylko 42 stopnie ) zatem róznica jest spora, pewnie musiałbym zrobic tak jak mowicie z tym powrotem ogarnac, bo na ten moment do pieca wlatuje woda 28 stopni, dlatego nie może podbić wyżej.   

 

zastanawia mnie tylko dlaczego ochrona powrotu nie działa ? w sensie jak ją włącze to piec sie nagrzewa ale wtedy nawet zwróc nie puszcza na grzejniki nic. 

 

ogarnałbym to z tym zaworem kulowym co mówicie ale pompa od CWU nie chce się włączyc na STAŁĘ, wyskakuje w kółko błąd czujnika podłogi ( czujnik podłogi uszkodzony ) nie wiem dlaczego CWU i Podłoga to ta sama pompa.... 

natomiast jutra wpadnie Hydraulik z polecenia z okolicy którego wdrążyłem w temat,  zobaczymy co powie ( na starcie dodam że napisał mi że nie każdy ma zawór na powrocie i działa więc musi być jakieś rozwiązanie o którym ja nie wiem  a które może tu było zastosowane na początku ) na pewno nie to z boilerem wody bo żadnego zaworu nigdy nie dotykałem.

 

rozważam jeszcze dopuszczenie wody do obiegu bo nigdy to nie było wykonywane ale nie bede sam tego juz robił. Bede dawał znać co i jak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.