Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy zawór 3d jest dobrze wpięty?


Milka
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez PioBin,

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, niecały miesiąc temu zainstalowano mi nowy kocioł co. Temperaturę na grzejniki miałam sobie ustawiać zaworem 3 drogowym. Przez dwa weekendy kombinowałam , co robię nie tak, że nie umiem zmniejszyć temperatury na grzejniki. Wygląda to tak, że jakkolwiek nie ustawię zaworu, na grzejniki idzie temperatura taka jak zadania na kotle. Nie znam się na instalacjach co  więc z początku myślałam że to ja coś robię źle. W końcu zaczęłam po kolei analizować te połączenia rurek. Wychodzi na to, że chyba mam źle podłączony zawór 3d. Zawór miesza gorącą wodę z kotła z gorącą wodą z zabezpieczenia temperatury kotła, więc tam nie ma chłodnej wody z powrotu grzejników. Załączam schemat, mam nadzieję że w miarę czytelny, bo nie umiem rysować schematów. Bardzo proszę o opinie. Dodam, że montaż był zlecony panu, który ma firmę instalacyjną. W tej chwili mam 50 stopni na piecu i saunę w domu 24 stopnie.

  1639420057908803933418.thumb.jpg.cb527a532ba9c28991e9696100db069e.jpg

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli dobrze to narysowalas to jest zle i jest tak jak sama to opisalas. Zawor do poprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

Tak. Zawor powinien pobierac zimna wode z powrotu z instalacji. Na powrocie za odejsciem w kierunku kotla zamontuj zawor zwrotny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tuimage.png.0df7fffe0c8fe31b0df04802154fe8a5.png

Tu masz przejrzyście poprawione. Popmpa kotłowa ma przetłaczać wodę z araz za kotłem z zasilania do powrotu. Ważne są połaczenia powrotów i umiejscowienie zaworu zwrotnego, o którym wspomniał @PioBin

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Wam dziękuję za pomoc w tej sprawie. Mam teraz pełną jasność. Zlecając wykonanie instalacji specjaliście miałam nadzieję że wszystko będzie śmigać, a ja tylko będę kręcić tym zaworkiem... Teraz mam taką wiedzę, że chyba otworzę firmę instalatorską 😉 Jeszcze raz dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.12.2021 o 20:38, Milka napisał:

miałam nadzieję że wszystko będzie śmigać, a ja tylko będę kręcić tym zaworkiem...

Jak dodasz siłownik, to nawet nie będziesz musiała kręcić zaworkiem, a wszystko będzie śmigać. Pytanie, czy sterownik kotła obsługuje mieszacz.

BTW: Rwój kocioł to B... Ekovert a nie Ekspert 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gmaj22 Wywaliłam experta, teraz jest ok 😀 Sterownik Argos pid bez plusa. Fachman co to robił powtykał dwa czujniki - temperatury kotła i zaworu. Reszta czujników leży radośnie poplątana na kotle. Przestudiuję w wolnej chwili czy obsługuje mieszacz. Dzięki za info 😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cyt: "ARGOS PID jest sterownikiem przeznaczonym do kotłów na paliwa stałe z podajnikiem ślimakowym. Sterownik obsługuje podajnik, dmuchawę, pompę obiegową c.o., pompę ciepłej wody użytkowe oraz pompę cyrkulacyjną."

Nie obsługuje niestety mieszacza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gmaj22 no to lipa. Ale zaintrygowałeś mnie tym mieszaczem. Znalazłam info, że można dokupić moduł do tego sterownika obsługujący mieszacz. Oglądałam też filmiki o zaworach 4d z termostatem. Instalacja i tak do przeróbki, więc zastanawiam się nad 4d. Wtedy jak dobrze zrozumiałam ten obieg kotłowy jest niepotrzebny. Pompę i zawór 3d można by wykorzystać do cwu, którego jeszcze nie mam. Bozia mnie natchnęła, żeby nie dawać robić cwu temu fachmanowi. Czy jeśli zawór 4d byłby z termostatem, to czy potrzebny byłby też mieszacz ze sterownika? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor, miałam na myśli siłownik na zawór 4d z regulatorem...  Ups, za drogie to jest (Afriso ACT443). Muszę przemyśleć jakąś tańszą opcję.

Edytowane przez Milka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Milka napisał:

można dokupić moduł do tego sterownika obsługujący mieszacz.

Skórka niewarta wyprawki - lepiej sprzedać Argsa bez "plusa" i kupić ten z "plusem" lub  pozostawić jako rezerwowy.

Ewentualnie rozejrzeć się za TECH i1 albo wcześniejszym modelem TECH ST 431n - nawet używanym.

 

Godzinę temu, Milka napisał:

Instalacja i tak do przeróbki, więc zastanawiam się nad 4d.

Niepotrzebnie, a i tak pompa na powrocie będzie potrzebna

Godzinę temu, Milka napisał:

Pompę i zawór 3d można by wykorzystać do cwu, którego jeszcze nie mam.

Pompę tak, zawór 3D - nie.   Do CWU są inne zawory termostatyczne, tzw. przeciwoparzeniowe.

 

Godzinę temu, Milka napisał:

jeśli zawór 4d byłby z termostatem, to czy potrzebny byłby też mieszacz ze sterownika? 

Jeśli siłownik z programatorem, to dodatkowy sterownik mieszacza niepotrzebny. 

 

Godzinę temu, Milka napisał:

Znalazłam info, że można dokupić moduł do tego sterownika obsługujący mieszacz.

 

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.