Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wzorowy projekt instalacji CO i CWU.


liban

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie mi już ręce opadają.

Mialem u siebie już dwóch potencjalnych Panów , którzy w przyszłym roku mieliby przerobić moją instalacje pod kocioł pelletowy.

Każdy z nich chce mi pakować zawór 4d, a ja bronię się przed nim i chce by bylo w miare prosto i mega wzorowo. Chcę uniknąć późniejszych problemów z instalacją. Bo nie dogrzewa, bo niestabilna,bo powrót za zimny itd.

 

Mam prostą instalacje CO jednoobiegową na 2calowych rurach z i do kotła. Instalacja to tylko grzejniki płytowe Purmo z termostatami.

Bieg CWU mam teraz wpięty zaraz za kotłem , który teraz też spełnia prowizoryczną ochronę powrotu.

 

Instalacja niestety jest górnego zasilania, zbiornik przelewowy mam na tej samej rurze zasilającej idącej aż na strych.

Będę chciał, jak da radę, zrobić to zgodnie ze sztuką, więc albo zamknąć instalacje, albo poprowadzić osobną rurę do zbiornika przelewowego na strychu.

Więc zakładamy, że projektujemy właśnie instalacje jedną z dwóch powyższych.

No właśnie "Projektujemy", bo chciałem Was poprosić o "narysowanie" takiej mojej wzorowej instalacji CO i CWU.

 

Tym Panom mówiłem, że chce ochronę powrotu realizowaną pompą kotłową i zaworem 3d, aby bylo niezawodnie i prosto i stabilnie dla kotła i instalacji, ale oni swoje.

Ja też nie jestem w tych sprawach jakiś ogarnięty i nie potrafię im przekazać co gdzie zamontować.

Dlatego proszę Was abyście mi to przedstawili, najlepiej jakimś prostym rysunkiem, żebym mógł potencjalnemu Specowi od przeróbek wyłożyć kawę na ławę.

 

 

 

Teraz gdy palę w moim DS-ie nie mam żadnych zaworów mieszających.
Przy takich pogodach jak teraz, czyli do minus jednocyfrowego na zewnątrz, rozpalam w poludnie lub okolo 9rano, wszystko zależy czy jest -3 czy -9 i kocioł sobie leci do okolo godz.20 i wygaszam.
Palę na 60-65stopni.
Po rozpaleniu po okolo godzinie powrót jest 20stopni mniej niż zasilanie , ale gdy po dwóch godzinach instalacja się ustabilizuje to różnica między powrotem a zasilaniem wynosi 8stopni.
Zazwyczaj po nocy startuje od 18stopni w pomieszczeniach a gdy wygaszam jest 23 lub więcej zależy czy jest chociaż troszkę słońca.
Więc jak widać teraz jest prosto i działa.
Oczywiście wszystko lata na jednej pompie obiegowej, ale na grawitacji też śmiga, bo załączanie pompy mam ustawioną na 55stopni. Zanim pompa się uruchomi to grawitacja już działa bo słyszę po pukającej "kulce" w zaworze zwrotnym, że przepływ wody się zwiększa.

Dlatego proszę Was jeszcze raz o pomoc w projekcie przerobienia instalacji w kotłowni do podłączenia pelletowca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niepotrzebnie upraszczasz instalacje pozbawiając się możliwości regulowania temp czynnika na obieg co. W sumie do zaoszczędzenia masz tylko koszt siłownika a do stracenia jedną z najważniejszych zalet

Zrób albo 4d z siłownikiem i wtedy dwie pompy jedna na grzejniki druga jako przewalowa, albo 3d na siłowniku do sterowania temp na instalację i drugi 3d termostatyczny do ochrony powrotu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi o oszczędności stricte finansowe, tylko o w miarę prostą instalacje ale też przemyślaną i łatwo sterowalną.
Skłaniałbym się do Twojego drugiego pomysłu z dwoma zaworami.
Tylko jak to ma wyglądać? Jakiś schemacik na kartce na szybko gdzie?co?
I jeszcze obieg CWU i bojler 200l.

Wiem, że proszę o wiele z tym rysunkiem, ale będzie to najbardziej miarodajne.
Bo wiadomo, że nawet mały błąd umiejscowienia pompy czy zaworu potrafi zepsuć całość.










Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, liban napisał:

Mam prostą instalacje CO jednoobiegową na 2calowych rurach z i do kotła. Instalacja to tylko grzejniki płytowe Purmo z termostatami.

Bieg CWU mam teraz wpięty zaraz za kotłem , który teraz też spełnia prowizoryczną ochronę powrotu.

Jak chcesz prosto, to pompa na powrocie tak aby zaciągała z powrotu CO oraz CWU. Do tego zawór 3D przełączający na zasilaniu/powrocie  CWU  sterowany głowicą termostatyczną 40-70 C z kapilarą w bojlerze..  Załatwiasz jedną pompą i jednym prostym termostatem ochronę powrotu i priorytet grzania CWU.

Komfort ogrzewania zapewnią głowice termostatyczne.

Warunek: odpowiednia wysokość naczynia wzbiorczego i zabezpieczenie kotła.

TUTAJ  jest podobny temat, proponowałem tam też podobne rozwiązanie z pompą na zasilaniu. Sposób prosty, skuteczny choć nie udealny - zwłaszcza dla kotła peletowego.

Edytowane przez gmaj22
dodanie odnośnika
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedzieć czemu zakładasz kolejny temat z tym samym pytaniem - w tamtym dostałeś odpowiedzi i gotowe schematy zarówno dla jednej pompy z zaworem na powrocie do ochrony jak i z pompą kotłową i zaworem 3d na grzejniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to nie są dwie różne osoby? kult i liban?  Niemniej w temacie z odnośnika podany schemat nie był mojego autorstwa. Zaznaczałem na nim jedynie zawór 3D przełaczajacy. Żeby pasował do tego tematu, zmieniłem w nim nieznacznie powrót CWU a przede wszystkim lokalizację naczynia przeponowego CO i pompy.

image.png.4b0f98717c8fa6a0fd741a463dbd6980.png

 

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście strata czasu na ponowne drążenie tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedzieć czemu zakładasz kolejny temat z tym samym pytaniem - w tamtym dostałeś odpowiedzi i gotowe schematy zarówno dla jednej pompy z zaworem na powrocie do ochrony jak i z pompą kotłową i zaworem 3d na grzejniki
Sorry. Nie wiem jak to się stało, że nie zauważyłem, że w tamtym temacie wrzuciłeś mi w ostatnim wpisie gotowy schemat.
Jeszcze raz przepraszam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.