Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zmiana średnicy rur...


liban

Rekomendowane odpowiedzi


Witam...Dawno mnie u Was nie było... 🙂
 
Teraz do rzeczy...sprawa wygląda tak...
Mieszkam w Łódzkim i tutaj do 2023 trzeba wymienić kocioł bezklasowy na paliwa stałe na kocioł 5klasy...w moim przypadku to jedyna opcja bo nie mam gazu ziemnego...
Teraz posiadam kociołek KUS-I (18kw) od Przemka (p2ar), z którego o 4 lat jest zadowolony, tylko niestety jest on (chyba) bezklasowy...chociaż spalanie ma bardzo czyste, zero dymu z komina tylko przy rozpalaniu delikatny przez kilka minut...
 
Instalacja stara grawitacyjna (jest zamontowana pompa c.o.) na 2calowych rurach (zasilanie i powrót)...
Kocioł na ekogroszek jaki upatrzyłem to Rakoczy Cortina Carbo 14kw, ale niestety w nim średnica rur zasilania i powrotu to 1.1/2 (6/4)...
I teraz czy mogę do niego podłączyć moją starą instalację z dwucalowymi rurami...?
Czy grawitacja będzie działała (np.awaryjnie) i czy nie będzie jakiś numerów z przepływem wody na pompie c.o ?
 Czy instalacja będzie działać poprawnie?

Z tego co wiem to jest to instalacja z górnym zasilaniem, bo zasilanie z kotła idzie bezpośrednio na poddasze gdzie jest zbiornik wyrównawczy i z poddasza rozprowadzone jest na 1 piętro i parter...



 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem wspomnieć, że jest to głównie górne zasilanie, bo jest jeszcze kuchnia i łazienka na parterze które, są zasilane z poziomu kotłowni na parterze...pozostałe pomieszczenia na parterze to górne zasilanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie...nikt nie zna odpowiedzi na moje pytanie...?
Gdzie jak gdzie, ale tutaj...?



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie rób syfonów jak chcesz żeby grawitacja działała .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak bez problemu rury mogą być większe niż wylot z kotła.
Nie myślałeś nad peletem?
Właśnie raczej pójdę w pellet...w przyszłym roku będą ocieplone mury styropianem grafitowym 15cm i przy moim metrażu 200m2 i domu z lat 80-siątych na stronie ciepłowłaściwe wyszło, że potrzebuję w najzimniejszy dzień 9kW, a w normalny średnia moc grzewcza 4,4 kW... oczywiście z grzaniem wody dolicza 4kW i podpowiada kocioł 14kW...
A ja chce założyć 12kW...pójdę w Tekle DRACO BIO COMPACT F II lub KOMFORT...tylko, że seria KOMFORT droższa o 4tyś...mam jeszcze czas :) dwa sezony grzewcze... Jak do tego czasu nie będzie u mnie gazu ziemnego to na 90% idę w pellet...
Tylko nie rób syfonów jak chcesz żeby grawitacja działała .
Syfonów? Mogę jaśniej....
Grawitacja chyba i tak nie będzie działała bo będę musiał założyć zawór trzydrogowy lub czterodrogowy...

Tak to u mnie wygląda:


1deaeae21e209065b63300ca96916485.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam piony 2" a z kotła 3/4" i nie ma z tym problemu. Wiadomo że będą pompy CO i CWU, mieszacze więc zapomnijmy o grawitacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie ten zawór(ochrony kotła) 3drogowy założyć, chyba na małym obiegu...bo rura do zbiornika wyrównawczego nie może mieć żadnych zaworów...bo przy założeniu 4drogowego to będzie dużo roboty...
Teraz mam stałe podmieszanie i ochrone kotła...co prawda gdy bojler nienagrzany to podmieszanie jest zimniejsze, ale jak jest w miarę ciepły to różnice mam 7-8 stopni między zasilaniem a powrotem...na kotle 60stopni na powrocie 52-53 stopnie...
Zawory 3 i 4drogowe (chyba z siłownikiem) wymagane są przy gwarancji Kotła Tekla...na kaloryferach mam głowice termostatyczne...



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejsca to mam dużo jak na kotłownie...ponad 16m2...

A wyjaśnij mi bliżej ten pomysł z prądem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli myślisz o grawitacji dla ochrony kotła/instalacji (żeby nie wygotowało) to przy pellecie nic Ci się nie zagotuje. Przemyśl jeszcze ogrzewanie prądem z buforem ciepła jeśli tylko masz na to miejsce.
Pisząc "ochrona kotła" chodzi mi o ochronę kotła przed korozją niskotemperaturową, aby kocioł nie zgnił przez zbyt niską temperaturę powrotu...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajrzyj na moj temat nt modernizacji starej instalacji c. o.  Tam kolega gmaj objaśnił prosty patent ochrony powrotu na krótkim obiegu z bojlerem cwu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeśli jak piszesz masz termostaty na grzejnikach to zrobisz to spokojnie na jednej pompie i zaworze 3d do ochrony powrotu. Oczywiście z montażem pompy i zaworu 3d na powrocie - to jedyne rozwiązanie aby bez poważnej przebudowy (prowadzenia osobnej rury od kotła do naczynia) zabezpieczenie kotła było zgodne z przepisami

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajrzyj na moj temat nt modernizacji starej instalacji c. o.  Tam kolega gmaj objaśnił prosty patent ochrony powrotu na krótkim obiegu z bojlerem cwu
Mogę prosić o link...
I jeśli jak piszesz masz termostaty na grzejnikach to zrobisz to spokojnie na jednej pompie i zaworze 3d do ochrony powrotu. Oczywiście z montażem pompy i zaworu 3d na powrocie - to jedyne rozwiązanie aby bez poważnej przebudowy (prowadzenia osobnej rury od kotła do naczynia) zabezpieczenie kotła było zgodne z przepisami
 
A czy zaworu 3drożnego nie mogę dać tam gdzie zaznaczony kolorowy kwadrat?
Rura "bezpieczeństwa" do zbiornika na poddaszu byłaby nadal wolna od zaworów...
Pompa została by tam gdzie teraz tylko pewnie zbiornik cwu dłużej by się grzał...

Jeśli narysowałem głupoty to proszę mi wybaczyć bom laik w tym temacie Mości Panowie... :)
daf59d04dba6ab2f23088afbb2a7cae2.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeśli jak piszesz masz termostaty na grzejnikach to zrobisz to spokojnie na jednej pompie i zaworze 3d do ochrony powrotu. Oczywiście z montażem pompy i zaworu 3d na powrocie - to jedyne rozwiązanie aby bez poważnej przebudowy (prowadzenia osobnej rury od kotła do naczynia) zabezpieczenie kotła było zgodne z przepisami
 
Czyli pompę należy przenieść i zamontować na powrocie...aby zrobić to zgodnie ze sztuką...
Przy montażu nowego kotła tak zrobię...ale pozostaje kwestia zaworu 3d...czy może on być w tym miejscu co narysowałem (kwadracik kolorowy)....?
Napisałeś: "Oczywiście z montażem pompy i zaworu 3d na powrocie"...montaż zaworu 3d na powrocie? Czy się przejęzyczyłeś? :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, liban napisał:

A czy zaworu 3drożnego nie mogę dać tam gdzie zaznaczony kolorowy kwadrat?
Rura "bezpieczeństwa" do zbiornika na poddaszu byłaby nadal wolna od zaworów...
 

Możesz ale musiałbyś wpiąć za niego zasilanie grzejników(pewnie niemożliwe bez kucia ścian czy stropów) a pompę umieścić tuż przed nim(funkcja rozdzielenia jeśli ma być zawór w funkcji ochrony powrotu)

Najmniej inwazyjna w Twoim wypadku jest opcja montażu zaworu i pompy na powrocie w funkcji mieszania(jeśli nadal mówimy o roli zaworu 3d jako ochrona powrotu). Dodatkowo w tej opcji naczynie powinno być wtedy odpowiednio wyżej - ok 2m ponad najwyższy punkt instalacji

35 minut temu, liban napisał:

montaż zaworu 3d na powrocie? Czy się przejęzyczyłeś? :)

Nie, nie przejęzyczyłem się

post-2974-0-37688200-1479556335.jpg

 

2 godziny temu, liban napisał:

Pompa została by tam gdzie teraz tylko pewnie zbiornik cwu dłużej by się grzał...

Nie może tam zostać - na rurze bezpieczeństwa nie może być żadnej armatury(pomp, zaworów różnicowych) ani przewężeń poniżej 1"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na powyższy schemat jestem w stanie zrobić go u siebie tylko mam pewne jeszcze pytania...
Czy zaraz przed zaworem 3d mogą się schodzić 3 powroty?
Czy od razu za zaworem 3d na jego wyjściu do kotła mogę dać kolano 90stopni i od razu pompę i zawór różnicowy i następne kolano 90stopni i od razu wejście do kotła?

Tak to u mnie by wyglądało...poza tym naczynie jest na poddaszu (około 1.5m nad podłogą, a rozprowadzenie zasilania do pionów jest rozprowadzone po podłodze na poddaszu, oczywiście rury i naczynie ocieplone bo poddasze jest nieogrzewane) a kaloryfery piętro niżej...
03382a07ba81415770a0b8363c22f392.jpg&key=8624a7a6829764068fee7c3e2a381db29f1dd9383e830ba3e82ffa0b3ef8ed8e











Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powroty mogą się schodzić przed zaworem.

Takie podłączenie pompy z zaworem nie zapewni pracy na grawitacji- zawór 3d nie przepuści. Trzeba podłączyć jak na zdjęciu (może być zawór zwrotny klapowy albo różnicowy do montażu poziomego), filtr tuż przed pompą a nie tak jak na zdjęciu

Screenshot_20200917_215751.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie szczerze mówiąc to grawitacja mnie raczej nie interesuje bo i tak ciągle wszystko chodzi na pompie...a jak prądu braknie to przetwornica i akumulator lub mały agregat...
Czyli mój schemat pójdzie na pompie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak nie interesuje Cię grawitacja to sama pompa i zawór 3d. Obejście i zawór różnicowy niepotrzebny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję serdecznie za "naukę"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno pytanie...

Czy ta moja archaiczna instalacja z nowym zaworem 3d i pompą przeniesione na powrót (wg.ostatniego mojego szkicu) to jest idealna ;) ,poprawna czy może sprawiać kłopoty...?
Pytam ponieważ jest Tutaj wielu Forumowiczów , którzy borykają się ze złą pracą kotła i dużym zużyciem opału a często jest to źle zaprojektowana instalacja...
Czy moja jest tak prosta, że trudno byłoby coś zepsuć...?





Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Panowie chyba jednak w przyszłym roku zdecyduję się na kocioł pelletowy.
Prawie na pewno będzie to Tekla przedział 12do15kW.

Dzisiaj dzwoniłem do serwisu Tekli i pogadałem sobie z Panem na temat wymaganego u nich gwarancyjnie zastosowanie zaworu 4d.
I co ciekawe równie dobrze mogę zastosować pompe przewałową (kotłową) i zawór 3d z siłownikem (jeśli dobrze zapamiętałem) i gwarancje będzie jak najbardziej.

Instalacje mam jak wiecie jednobiegową ( grzejniki) na grubych (2") rurach.
Jedyną zmianę jaką w niej zastosuje to puszczę osobną rurę wzbiorczą w kanale wentylacyjnym, który jest obok kanału spalinowego w tym samym kominie, do zbiornika przelewowego, który jest na nieogrzewanym strychu.

Chcę także podłączyć 200l stojący zasobnik cwu.
Wszystkie grzejniki prócz w łazience mają głowice termostatyczne.


Panowie jak to wszystko podłączyć żeby latało jak złoto,układ działał jak należy technicznie i ekonomicznie. Gdzie i jakie pompy, zawory itd.?
Proszę o wskazówki.
Serwisant z Tekli doradził mi żebym na obiegu ochrony powrotu i zaworze 3d nie schodził niżej niż rurki 6/4, mówił że wtedy będą odpowiednie przepływy przy moich 2calowych rurach na wejściu i wyjściu.
I jeśli dobrze zrozumiałem to zawór 3d powinien być minimum 20cm powyżej kotła.
Co do rury wzbiorczej do zbiornika to może miedź lub pex (napewno coś giętkiego bo musze to przepuścić przez kanał wentylacyjny) oczywiście będzie ocieplona. I na wszelki wypadek dam zawór bezpieczeństwa zaraz przy kotle w razie gdyby coś gdzieś tam przymarzło. Ale nie sądzę w końcu jest to kanał wentylacyjny w środku domu przechodzący przez ogrzewane piętro i do tego dzielący jeden komin z kanałem spalinowym w którym będzie zamontowany wkład.











Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli są same grzejniki i to z termostatami to zawór 3d z siłownikiem to zbędny wydatek - wystarczy termostatyczny z nastawą 30-65 st np esbe VTA 

Rura do naczynia nie może być PEX - stal lub miedź min 1" średnicy wewnętrznej. W kanale wentylacyjnym jeśli jest używany może rura zamarznąć przy wstecznym ciągu

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.