Skocz do zawarto艣ci
IGNOROWANY

Zmiana 艣rednicy rur...

liban

Rekomendowane odpowiedzi

Witam...Dawno mnie u Was nie by艂o... 馃檪

Teraz do rzeczy...sprawa wygl膮da tak...
Mieszkam w 艁贸dzkim i tutaj do 2023 trzeba wymieni膰 kocio艂 bezklasowy na paliwa sta艂e na kocio艂 5klasy...w moim przypadku to jedyna opcja bo nie mam gazu ziemnego...
Teraz posiadam kocio艂ek KUS-I (18kw) od Przemka (p2ar), z kt贸rego o 4 lat jest zadowolony, tylko niestety jest on (chyba) bezklasowy...chocia偶 spalanie ma bardzo czyste, zero dymu z komina tylko przy rozpalaniu delikatny przez kilka minut...

Instalacja stara grawitacyjna (jest zamontowana pompa c.o.) na 2calowych rurach (zasilanie i powr贸t)...
Kocio艂 na ekogroszek jaki upatrzy艂em to Rakoczy Cortina Carbo 14kw, ale niestety w nim 艣rednica rur zasilania i powrotu to 1.1/2 (6/4)...
I teraz czy mog臋 do niego pod艂膮czy膰 moj膮 star膮 instalacj臋 z dwucalowymi rurami...?
Czy grawitacja b臋dzie dzia艂a艂a (np.awaryjnie) i czy nie b臋dzie jaki艣 numer贸w z przep艂ywem wody na pompie c.o ?
聽Czy instalacja b臋dzie dzia艂a膰 poprawnie?

Z tego co wiem to jest to instalacja z g贸rnym zasilaniem, bo zasilanie z kot艂a idzie bezpo艣rednio na poddasze gdzie jest zbiornik wyr贸wnawczy i z poddasza rozprowadzone jest na 1 pi臋tro i parter...

Odno艣nik do komentarza
Udost臋pnij na innych stronach

Zapomnia艂em wspomnie膰, 偶e jest to g艂贸wnie g贸rne zasilanie, bo jest jeszcze kuchnia i 艂azienka na parterze kt贸re, s膮 zasilane z poziomu kot艂owni na parterze...pozosta艂e pomieszczenia na parterze to g贸rne zasilanie...

Odno艣nik do komentarza

Panowie...nikt nie zna odpowiedzi na moje pytanie...?
Gdzie jak gdzie, ale tutaj...?

Odno艣nik do komentarza

Tylko nie r贸b syfon贸w jak chcesz 偶eby grawitacja dzia艂a艂a .

Odno艣nik do komentarza

Tak bez problemu rury mog膮 by膰 wi臋ksze ni偶 wylot z kot艂a.
Nie my艣la艂e艣 nad peletem?
W艂a艣nie raczej p贸jd臋 w pellet...w przysz艂ym roku b臋d膮 ocieplone mury styropianem grafitowym 15cm i przy moim metra偶u 200m2 i domu z lat 80-si膮tych na stronie ciep艂ow艂a艣ciwe wysz艂o, 偶e potrzebuj臋 w najzimniejszy dzie艅 9kW, a w normalny 艣rednia moc grzewcza 4,4 kW... oczywi艣cie z grzaniem wody dolicza 4kW i podpowiada kocio艂 14kW...
A ja chce za艂o偶y膰 12kW...p贸jd臋 w Tekle DRACO BIO COMPACT F II lub KOMFORT...tylko, 偶e seria KOMFORT dro偶sza o 4ty艣...mam jeszcze czas :) dwa sezony grzewcze... Jak do tego czasu nie b臋dzie u mnie gazu ziemnego to na 90% id臋 w pellet...
Tylko nie r贸b syfon贸w jak chcesz 偶eby grawitacja dzia艂a艂a .
Syfon贸w? Mog臋 ja艣niej....
Grawitacja chyba i tak nie b臋dzie dzia艂a艂a bo b臋d臋 musia艂 za艂o偶y膰 zaw贸r trzydrogowy lub czterodrogowy...

Tak to u mnie wygl膮da:

1deaeae21e209065b63300ca96916485.jpg
Odno艣nik do komentarza

Te偶 mam piony 2" a z kot艂a 3/4" i nie ma z tym problemu. Wiadomo 偶e b臋d膮 pompy CO i CWU, mieszacze wi臋c zapomnijmy o grawitacji.

Odno艣nik do komentarza

Gdzie ten zaw贸r(ochrony kot艂a) 3drogowy za艂o偶y膰, chyba na ma艂ym obiegu...bo rura do zbiornika wyr贸wnawczego nie mo偶e mie膰 偶adnych zawor贸w...bo przy za艂o偶eniu 4drogowego to b臋dzie du偶o roboty...
Teraz mam sta艂e podmieszanie i ochrone kot艂a...co prawda gdy bojler nienagrzany to podmieszanie jest zimniejsze, ale jak jest w miar臋 ciep艂y to r贸偶nice mam 7-8 stopni mi臋dzy zasilaniem a powrotem...na kotle 60stopni na powrocie 52-53 stopnie...
Zawory 3 i 4drogowe (chyba z si艂ownikiem) wymagane s膮 przy gwarancji Kot艂a Tekla...na kaloryferach mam g艂owice termostatyczne...

Odno艣nik do komentarza

Miejsca to mam du偶o jak na kot艂ownie...ponad 16m2...

A wyja艣nij mi bli偶ej ten pomys艂 z pr膮dem...

Odno艣nik do komentarza

Je艣li my艣lisz o grawitacji dla ochrony kot艂a/instalacji (偶eby nie wygotowa艂o) to przy pellecie nic Ci si臋 nie zagotuje. Przemy艣l jeszcze ogrzewanie pr膮dem z buforem ciep艂a je艣li tylko masz na to miejsce.
Pisz膮c "ochrona kot艂a" chodzi mi o ochron臋 kot艂a przed korozj膮 niskotemperaturow膮, aby kocio艂 nie zgni艂 przez zbyt nisk膮 temperatur臋 powrotu...
Odno艣nik do komentarza

Zajrzyj na moj temat nt modernizacji starej instalacji c. o.聽 Tam kolega gmaj obja艣ni艂 prosty patent ochrony powrotu na kr贸tkim obiegu z bojlerem cwu

Odno艣nik do komentarza

I je艣li jak piszesz masz termostaty na grzejnikach to zrobisz to spokojnie na jednej pompie i zaworze 3d do ochrony powrotu. Oczywi艣cie z monta偶em pompy i zaworu 3d na powrocie - to jedyne rozwi膮zanie aby bez powa偶nej przebudowy (prowadzenia osobnej rury od kot艂a do naczynia) zabezpieczenie kot艂a by艂o zgodne z przepisami

Odno艣nik do komentarza

Zajrzyj na moj temat nt modernizacji starej instalacji c. o.聽 Tam kolega gmaj obja艣ni艂 prosty patent ochrony powrotu na kr贸tkim obiegu z bojlerem cwu
Mog臋 prosi膰 o link...
I je艣li jak piszesz masz termostaty na grzejnikach to zrobisz to spokojnie na jednej pompie i zaworze 3d do ochrony powrotu. Oczywi艣cie z monta偶em pompy i zaworu 3d na powrocie - to jedyne rozwi膮zanie aby bez powa偶nej przebudowy (prowadzenia osobnej rury od kot艂a do naczynia) zabezpieczenie kot艂a by艂o zgodne z przepisami

A czy zaworu 3dro偶nego nie mog臋 da膰 tam gdzie zaznaczony kolorowy kwadrat?
Rura "bezpiecze艅stwa" do zbiornika na poddaszu by艂aby nadal wolna od zawor贸w...
Pompa zosta艂a by tam gdzie teraz tylko pewnie zbiornik cwu d艂u偶ej by si臋 grza艂...

Je艣li narysowa艂em g艂upoty to prosz臋 mi wybaczy膰 bom laik w tym temacie Mo艣ci Panowie... :)
daf59d04dba6ab2f23088afbb2a7cae2.jpg
Odno艣nik do komentarza

Odno艣nik do komentarza

Czyli pomp臋 nale偶y przenie艣膰 i zamontowa膰 na powrocie...aby zrobi膰 to zgodnie ze sztuk膮...
Przy monta偶u nowego kot艂a tak zrobi臋...ale pozostaje kwestia zaworu 3d...czy mo偶e on by膰 w tym miejscu co narysowa艂em (kwadracik kolorowy)....?
Napisa艂e艣: "Oczywi艣cie z monta偶em pompy i zaworu 3d na powrocie"...monta偶 zaworu 3d na powrocie? Czy si臋 przej臋zyczy艂e艣? :)
Odno艣nik do komentarza

2 godziny temu, liban napisa艂:

A czy zaworu 3dro偶nego nie mog臋 da膰 tam gdzie zaznaczony kolorowy kwadrat?
Rura "bezpiecze艅stwa" do zbiornika na poddaszu by艂aby nadal wolna od zawor贸w...

Mo偶esz ale musia艂by艣 wpi膮膰 za niego zasilanie grzejnik贸w(pewnie niemo偶liwe bez kucia 艣cian czy strop贸w) a pomp臋 umie艣ci膰 tu偶 przed nim(funkcja rozdzielenia je艣li ma by膰 zaw贸r w funkcji ochrony powrotu)

Najmniej inwazyjna w Twoim wypadku jest opcja monta偶u zaworu i pompy na powrocie w funkcji mieszania(je艣li nadal m贸wimy o roli zaworu 3d jako ochrona powrotu). Dodatkowo w tej opcji naczynie powinno by膰 wtedy odpowiednio wy偶ej - ok 2m ponad najwy偶szy punkt instalacji

35 minut temu, liban napisa艂:

monta偶 zaworu 3d na powrocie? Czy si臋 przej臋zyczy艂e艣? :)

Nie, nie przej臋zyczy艂em si臋

post-2974-0-37688200-1479556335.jpg

2 godziny temu, liban napisa艂:

Pompa zosta艂a by tam gdzie teraz tylko pewnie zbiornik cwu d艂u偶ej by si臋 grza艂...

Nie mo偶e tam zosta膰 - na rurze bezpiecze艅stwa nie mo偶e by膰 偶adnej armatury(pomp, zawor贸w r贸偶nicowych) ani przew臋偶e艅 poni偶ej 1"

Edytowane przez hajtaler428
Odno艣nik do komentarza

Patrz膮c na powy偶szy schemat jestem w stanie zrobi膰 go u siebie tylko mam pewne jeszcze pytania...
Czy zaraz przed zaworem 3d mog膮 si臋 schodzi膰 3 powroty?
Czy od razu za zaworem 3d na jego wyj艣ciu do kot艂a mog臋 da膰 kolano 90stopni i od razu pomp臋 i zaw贸r r贸偶nicowy i nast臋pne kolano 90stopni i od razu wej艣cie do kot艂a?

Tak to u mnie by wygl膮da艂o...poza tym naczynie jest na poddaszu (oko艂o 1.5m nad pod艂og膮, a rozprowadzenie zasilania do pion贸w jest rozprowadzone po pod艂odze na poddaszu, oczywi艣cie rury i naczynie ocieplone bo poddasze jest nieogrzewane) a kaloryfery pi臋tro ni偶ej...
03382a07ba81415770a0b8363c22f392.jpg&key=8624a7a6829764068fee7c3e2a381db29f1dd9383e830ba3e82ffa0b3ef8ed8e

Odno艣nik do komentarza

Powroty mog膮 si臋 schodzi膰 przed zaworem.

Takie pod艂膮czenie pompy z zaworem nie zapewni pracy na grawitacji- zaw贸r 3d nie przepu艣ci. Trzeba pod艂膮czy膰 jak na zdj臋ciu (mo偶e by膰 zaw贸r zwrotny klapowy albo r贸偶nicowy do monta偶u poziomego), filtr tu偶 przed pomp膮 a nie tak jak na zdj臋ciu

Screenshot_20200917_215751.jpg

Odno艣nik do komentarza

Generalnie szczerze m贸wi膮c to grawitacja mnie raczej nie interesuje bo i tak ci膮gle wszystko chodzi na pompie...a jak pr膮du braknie to przetwornica i akumulator lub ma艂y agregat...
Czyli m贸j schemat p贸jdzie na pompie?

Odno艣nik do komentarza

No to jak nie interesuje Ci臋 grawitacja to sama pompa i zaw贸r 3d. Obej艣cie i zaw贸r r贸偶nicowy niepotrzebny

Odno艣nik do komentarza

Dzi臋kuj臋 serdecznie za "nauk臋"...

Odno艣nik do komentarza

I jeszcze jedno pytanie...

Czy ta moja archaiczna instalacja z nowym zaworem 3d i pomp膮 przeniesione na powr贸t (wg.ostatniego mojego szkicu) to jest idealna ;) ,poprawna czy mo偶e sprawia膰 k艂opoty...?
Pytam poniewa偶 jest Tutaj wielu Forumowicz贸w , kt贸rzy borykaj膮 si臋 ze z艂膮 prac膮 kot艂a i du偶ym zu偶yciem opa艂u a cz臋sto jest to 藕le zaprojektowana instalacja...
Czy moja jest tak prosta, 偶e trudno by艂oby co艣 zepsu膰...?

Odno艣nik do komentarza

• 1 rok p贸藕niej...

Panowie chyba jednak w przysz艂ym roku zdecyduj臋 si臋 na kocio艂 pelletowy.
Prawie na pewno b臋dzie to Tekla przedzia艂 12do15kW.

Dzisiaj dzwoni艂em do serwisu Tekli i pogada艂em sobie z Panem na temat wymaganego u nich gwarancyjnie zastosowanie zaworu 4d.
I co ciekawe r贸wnie dobrze mog臋 zastosowa膰 pompe przewa艂ow膮 (kot艂ow膮) i zaw贸r 3d z si艂ownikem (je艣li dobrze zapami臋ta艂em) i gwarancje b臋dzie jak najbardziej.

Instalacje mam jak wiecie jednobiegow膮 ( grzejniki) na grubych (2") rurach.
Jedyn膮 zmian臋 jak膮 w niej zastosuje to puszcz臋 osobn膮 rur臋 wzbiorcz膮 w kanale wentylacyjnym, kt贸ry jest obok kana艂u spalinowego w tym samym kominie, do zbiornika przelewowego, kt贸ry jest na nieogrzewanym strychu.

Chc臋 tak偶e pod艂膮czy膰 200l stoj膮cy zasobnik cwu.
Wszystkie grzejniki pr贸cz w 艂azience maj膮 g艂owice termostatyczne.

Panowie jak to wszystko pod艂膮czy膰 偶eby lata艂o jak z艂oto,uk艂ad dzia艂a艂 jak nale偶y technicznie i ekonomicznie. Gdzie i jakie pompy, zawory itd.?
Prosz臋 o wskaz贸wki.
Serwisant z Tekli doradzi艂 mi 偶ebym na obiegu ochrony powrotu i zaworze 3d nie schodzi艂 ni偶ej ni偶 rurki 6/4, m贸wi艂 偶e wtedy b臋d膮 odpowiednie przep艂ywy przy moich 2calowych rurach na wej艣ciu i wyj艣ciu.
I je艣li dobrze zrozumia艂em to zaw贸r 3d powinien by膰 minimum 20cm powy偶ej kot艂a.
Co do rury wzbiorczej do zbiornika to mo偶e mied藕 lub pex (napewno co艣 gi臋tkiego bo musze to przepu艣ci膰 przez kana艂 wentylacyjny) oczywi艣cie b臋dzie ocieplona. I na wszelki wypadek dam zaw贸r bezpiecze艅stwa zaraz przy kotle w razie gdyby co艣 gdzie艣 tam przymarz艂o. Ale nie s膮dz臋 w ko艅cu jest to kana艂 wentylacyjny w 艣rodku domu przechodz膮cy przez ogrzewane pi臋tro i do tego dziel膮cy jeden komin z kana艂em spalinowym w kt贸rym b臋dzie zamontowany wk艂ad.

Odno艣nik do komentarza

Je艣li s膮 same grzejniki i to z termostatami to zaw贸r 3d z si艂ownikiem to zb臋dny wydatek - wystarczy termostatyczny z nastaw膮 30-65 st np esbe VTA聽

Rura do naczynia nie mo偶e by膰 PEX - stal lub mied藕 min 1" 艣rednicy wewn臋trznej. W kanale wentylacyjnym je艣li jest u偶ywany mo偶e rura zamarzn膮膰 przy wstecznym ci膮gu

Odno艣nik do komentarza

Do艂膮cz do dyskusji

Mo偶esz doda膰 zawarto艣膰 ju偶 teraz a zarejestrowa膰 si臋 p贸藕niej. Je艣li posiadasz ju偶 konto, zaloguj si臋 aby doda膰 zawarto艣膰 za jego pomoc膮.
Uwaga: Tw贸j wpis zanim b臋dzie widoczny, b臋dzie wymaga艂 zatwierdzenia moderatora.

Go艣膰
Dodaj odpowied藕 do tematu...

×   Wklejono zawarto艣膰 z formatowaniem.   Usu艅 formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odno艣nik zosta艂 automatycznie osadzony.   Przywr贸膰 wy艣wietlanie jako odno艣nik

×   Przywr贸cono poprzedni膮 zawarto艣膰.   Wyczy艣膰 edytor

×   Nie mo偶esz bezpo艣rednio wklei膰 grafiki. Dodaj lub za艂膮cz grafiki z adresu URL.

艁adowanie
  • Dodaj now膮 pozycj臋...

Powiadomienie o plikach cookie

U偶ywaj膮c tej strony zgadzasz si臋 na Polityka prywatno艣ci.