Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Cwu z fotowoltaiki regulator czy przetwornica?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam 8 paneli 275W chce je wykorzystać do ogrzewania zasobnika 200l, w którym grzałka 2Kw jest po środku więc teoretycznie 100l wody. Wiem że mogę bezpośrednio podłączyć grzałke pod panele, ale wolę żeby to było bardziej efektywne więc pytanie do Was, co lepiej wykorzystać, przetwornice SolarBoost czy jakiś regulator MPPT z czujnikiem temperatury i wbudowanym termostatem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewny czy dobrym rozwiązaniem jest bezpośrednie łączenia paneli z obciążeniem. Jakakolwiek przetwornica lepiej wykorzysta i zabezpieczy układ przed niespodziankami, a termostat raczej obowiązkowy, jak zabezpieczysz się przed zagotowaniem wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik grzałki byłby najbardziej odpowiedni.

Regulator o ile będzie to mppt wyciągnie z modułów maksimum mocy  ale grzałkę trzeba by nabyć na napięcie jakie ma regulator, przetwornica nie będzie miała mppt, chyba że to będzie falownik of-grid, trzecia opcja to i regulator i przetwornica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Używałem  zestawu 8 x 235 wat z grzałką 2 kw z sterownikiem MPPT potem zmieniłem na grzałkę 1,5 kw aby grzałka była obciążana maksymalnie i teraz robi robotę od 1 kwietnia do 30 września woda za darmo. W maj czerwiec lipiec sierpień woda o godz 15.00  75 st.

Zamontuj sterownik MPPT obsługujący do 3 kw i będzie tobie obciążać grzałkę max 2 kw  bo taką masz w zasobniku napięcie pod obciążeniem będziesz miał na poziomie 240 v. Po osiągnięci zadanej temperatury sterownik obciąża grzałkę tylko kilkunastoma watami .Są polskie firmy posiadające takie sterowniki w ofercie. Na temat przetwornicy się nie wypowiadam ponieważ nie używałem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie pisał że jest termostat grzałka bez termostatu ponieważ zasilamy DC .Termostat jest z poziomu sterownika.

Opisuje typowy sterownik do grzania  CWU z paneli 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Miałem u siebie podobny zestaw. Miałem dedykowany sterownik do obsługi grzałki. Grzałka DC o trzech poziomach mocy ( trzy grzałki prądu stałego załączane odpowiednio przez sterownik zależnie od poziomu mocy z paneli). Zestaw był off gird. Działało już od kilku promieni słonecznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem nad takim sterownikiem jak myślicie dobry pomysł?

https://allegro.pl/oferta/regulator-solar-boost-ladowania-sterownik-grzalki-9646147658

Chcę go podpiąć pod zasobnik CWU a drugą grzałkę do do sprzęgła tak aby w razie nagrzania zasobnika załączało podgrzewanie domu.

Jedynie widze że nie ma zabezpieczenia termicznego i dlatego pytam czy można to rozwiązać jakoś inaczej np stosując jakiś przekaźnik przełączający?

http://www.el-car.auto.pl/?75,regulator-grzalek-mega-pwm-mppt-3000w

a może lepiej taki plus jakiś przekaźnik na zasilaniu grzałki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sezonie grzewczym uzyski z paneli są bardzo mizerne z naciskiem na żadne. Skup sie jedynie na grzanie samej cwu latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście chciałbym żeby fotovoltaika była w stanie podtrzymać + temperaturę w zasobniku i straty na cyrkulacji żeby w razie co kocioł nie musiałby się uruchamiać w dzień. 

Mam trochę kasy ale szkoda mi ładowac na dach zestawu żeby pchać ten prąd do sieci i pewnie po pewnym czasie płacić tyle samo co teraz za prąd.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz wolną kasę to nawet sie nie zastanawiaj. Zobacz jaki procent zwrotu będziesz miał na takiej inwestycji, prąd tańszy już nie będzie. Latem zgromadzisz i wtedy zimą korzystasz z nadwyżek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Carinus - cena kW teraz to po jakiś horror a do tego czort wie czy i tak wypadniesz z dzisiejszego prosumenta.

Jednego jestem pewien PSE nie będzie obierać prądu latem żeby ładować go przy nadwyżkach w ziemię a zimą oddawać.

Prosument jest zbyt piękny aby tak zostało dlatego jestem pewien że wszystkich i tak przewalą do nowego rozliczenia.

Jeśli ktoś tu ma umowę proszę napiszcie mi jakie mają kary sieci za zerwanie dotychczasowej umowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.12.2021 o 12:14, Paolo80 napisał:

Ja planuje montaż 7 paneli 280W, będę miał wtedy 1960W i około 230V. Sterownik MPPT z wbudowanym buforem. Zastanawiam się tylko nad grzałką,  1.5kw czy 2kw, bojler 200l

Piszesz 230 v przy 7 panelach hmm to napięcie bez obciążenia chyba że się mylę.

Moje 8 paneli ma ok 275v ale pod obciążeniem ok 240v

Dane z panelu.

Napięcie Voc: 34,3 V to przy 7 panelach da tobie ok 240v

Napięcie Vmpp: 30,1 V to  przy 7 panelach da tobie max 210v w piku czyli troszkę mało.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopisz że takie parametry będą przy dobrym nasłonecznieniu, jak przyjdzie chmurka to będzie lipa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Proszę,napiszczie ile szacunkowo kosztowalo by mnie założenie takiej instalacji ,nie licząc kosztu bojlera,bo jestem zielony w tych sprawach ,a bylbym zainteresowny zamontowaniem tego do grzania wody w lecie.Czy lepiej zalozyć solary?Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.