Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba o pomoc w stworzeniu schematu instalacji CO + C.W.U + BUFOR CIEPŁA


inzu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, planuję zrobić instalację CO i C.W.U opartą o bufor 1000l. Wstępnie przerobiłem schemat, który znalazłem na filmie Afriso.

Wg ciepłowłaściwie, zapotrzebowanie https://cieplo.app/wynik/jk93. Ogrzewana powierzchnia 150m/kw. W całym domu ogrzewanie płaszczyznowe. Planuję kupić piec Kostrzewa Mini Bio Ne 10kW. Moje pytanie brzmi czy wg Was zrobić zasobnik na ciepłą wodę (Konspel 200l, SW-200) przed buforem czy za buforem. Na schemacie narysowałem przed buforem, nie wiem jak będzie wygodniej i wydajniej. Proszę o opinie oraz sugestie.

schemat dom2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, sambor napisał:

Po grzyba ci do małego kotła na pellet tak wielki bufor?

Chcesz aby kocioł pracował  non stop?

On wtedy spala ok 100kg/ 24h

Tak mi polecił "specjalista" ja się na tym nie znam więc zadałem pytanie bardziej doświadczonym forumowiczom. Wg mnie jest zbędny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki wielki to on nie jest, bo tylko 160 litrów. Mniejszy niż zasobnik na wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, sambor napisał:

 

On wtedy spala ok 100kg/ 24h

Przy 10KW spali ok 55kg /24h. 

Otrzymałeś sugestie na temat wyboru kotła i idź tym tropem( to do autora) 

Edytowane przez Trener40
Dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Były na tym forum osoby, które w tej kostrzewie spalały i 100kg , odpowiedź od serwisu - przecież przy 10kW taki kocioł spala ponad 2kg, a bufor 1000l + ok 6kW zapotrzebowania prowadzą do takiego a nie innego spalania.

Wiem, że to przeszacowanie - w pewnym momencie kocioł się wyłączy a dom będzie grzany z bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim zapotrzebowaniu i przy 10-12kW  wystarczy nawet 4-D, oczywiście odpowiednio zainstalowany.

Obecnie chłopaki się "rozbestwili" - teraz tylko bufor lub co najmniej sprzęgło + dod ochrona powrotu

A 3-5 lat wstecz załatwiał to zaw 4-D , lub nawet 2 i pompa na powrocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, nie doczytałem że było 1000L, tylko podejrzałem to co na rysunku. Taki mały bufor 160L w zasadzie będzie pełnić rolę sprzęgła i stabilizować pracę kotła. Z ciekawości sprawdziłem ile kosztuje - to jest około 2200. A taki 1000L z Kospela to ponad 4000. Sprzęgło to chyba około 500.

Dobry sterownik i palnik na kotle 10kW efektywnie będzie palił też z mocą 3kW (a pewnie i mniej), czyli tyle ile przeciętnie będzie potrzeba. Jedyny zysk dla instalacji to mały bufor i tylko w okresie przejściowym, dzięki czemu kocioł nie będzie się za często odpalał. Taka 160 w pełni naładowana to chyba coś koło 10kWh, powiedzmy, że w okresie przejściowym potrzeba 1kWh, więc kocioł będzie się włączał 2-3x dziennie na godzinę z pełną mocą. Przy pracy z 3kW będzie musiał pracować z 8h, tylko nie da się ocenić z jakimi przerwami.

Coraz więcej takich wymagań jest w instrukcjach uruchomieniowych do kotłów. Więc żeby zachować gwarancję to aktualnie 4D może już nie wystarczyć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, inzu napisał:

Witam ponownie jaka zatem powinna być wielkość bufora dla tej instalacji, czy w ogóle go montować, czy będą jakieś korzyści w postaci mniejszego spalania pelletu? 

Mam ~700l w tym 150cwu wiec dla CO okolo 500l (ladowanie max 70C minimum 40C ze wzgledu na cwu) budynek energetycznie lepszy. Kociol z palnikiem ustawiony na 12kW. Izolacja bufora i wszystkiego w okolo to podstawa. W pelnej zimie bufor najlepiej bym ominal i jechal na stalej mocy = odbior. Jesien, wiosna jest ok. Lato tylko gora od CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, besix napisał:

Masz podłogówkę, która jest świetnym akumulatorem ciepła, więc ten bufor to tylko zbędny klocek w kotłowni . Gdybyś miał mocno przewymiarowany kocioł to taki bufor byłby zasadny ale 10 kW i jeszcze kiepska Kostrzewa to bez sensu bufor.

Co jest nie tak z tym kotłem, ze tak Wam nie pasuje? Czytałem o nim i ma dobre opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe gdzie to czytałeś ? Poczytaj o kosztach nawet podstawowego serwisu a bez niego gwarancji nie będzie.

Sam palnik nigdy nie był ok do końca , a zmiany jakie wprowadzili tylko zwiększyły jego awaryjność.

Jednym słowem będziesz kupował najdroższy pellet bo inaczej będą problemy a jak będą problemy to będzie bolało finansowo. Kostrzewa ma najdroższy serwis i części , a produkt z dolnej półki jakościowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.