Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Witam.

Proszę o pomoc w doborze pieca zasypowego na węgiel do bufora 1000l.

Już mi się mózg lasuje od przeglądania forum, opisów, filmików i innych stron.

Zastanawiam się na MPM DS II 18kw, a Defro DWS 17kw, ale mógłby być jeszcze inny.

Terminy mnie gonią, bo zima za pasem więc szukam czegoś dostępnego od ręki lub za tydzień.

Możecie coś polecić lub odradzić z opisem dlaczego?

Fajnie by było jeszcze gdyby piec był krótki, bo kotłownia ciasna.

 

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Opublikowano

Niestety ogniwo niedostępny od ręki i tylko w cenie 7000, a tamten sas poza dziwną budową również niedostępny.

Opublikowano

Czy na pewno potrzebujesz 18 kW? Może wystarczy 13-tka? Tu jest dostępny od ręki Niedawno tam zamawiałem, i rzeczywiście, kocioł był na miejscu w trzy dni. 18 kW kosztuje 5166 zł, ale ma status „sprawdź dostępność”. Ogniwo Classic, tak jak oczekujesz, jest stosunkowo krótki.

 

Opublikowano

Chciałbym możliwie szybko nagrzewać bufor, dlatego wolę 18kW.

 

Opublikowano

Znasz zapotrzebowanie na moc grzewczą swojego budynku? Jeżeli nie, na tej stronie dokonasz przybliżonego szacunku. Podaj wartość, to może rozwiniemy temat. Niewielki bufor, a zbiornik 1000 l. do takich się zalicza, w połączeniu z kotłem dużej mocy nie zawsze się sprawdza.

Opublikowano (edytowane)

Około 9kW z tym, że tam nie są uwzględnione niektóre parametry, typu przerwy między balami,  powstałe w wyniku zsychania i osiadania ścian. Również ciężko określić polepę między belkami nad sufitem.

 

Edytowane przez CybulSyrf
Opublikowano

Dobrym wyznacznikiem jest ilość spalanego paliwa w poprzednich sezonach z uwzględnieniem poprzedniej sprawności kotła ( zawsze można coś szacunkowo wyliczyć).

Dom z drewna nie ma akumulacji i szybko się nagrzewa, ale też szybko stygnie jak jest nie szczelny ( zapiankuj szczeliny belek).

Dolniak 18 kW na ok 60 m' to się tam ugotujesz. Skąd Ci wyszło 9 kW? i dla jakiej średniej temperatury zewnętrznej? czy takie średnie temperatury zewnętrzne u Ciebie występują? 

Opublikowano (edytowane)

Zgadzam się z Piecuchem, we wszystkich aspektach. Ponadto brak akumulacji wymusza ogrzewanie bez przerw, co przy kotle z buforem nie oznacza jednak ciągłego palenia w kotle. Postaram się wyjaśnić co nieco.

Przyjmijmy maksymalne zużycie ciepła 10 kWh. Ze względu na niezbyt srogie zimy, załóżmy, że w wariancie realistyczno – optymistycznym będzie to 6 kWh. W pełni naładowany bufor 1000l, jest w stanie przechować ok. 65 kWh, co zaspokoi zapotrzebowanie na 10 - 12 godzin. Dodajmy do tego 5 -6 godzin ładowania kotłem 18kW, ze sprawnością 80%. W wariancie najbardziej optymistycznym, daje nam to 18 godzin grzania budynku. Do pełnej doby brakuje nam zatem 6 – 8 godzin, a kocioł wygaszony. Dla zaspokojenia pełnego komfortu, mamy dwa wyjścia: pojemniejszy bufor, albo słabszy kocioł i wydłużenie czasu palenia. Można oczywiście palić z mniejszą mocą w za dużym kotle, ale posiadając bufor, byłby to gwałt na ekonomii, że o tzw. ekologii nie wspomnę.

Jaka przyczyna stoi za tym, że „chciałbyś możliwie szybko nagrzewać bufor”? Masz mało czasu na palenie w kotle, czy martwi cię czas oczekiwania na ciepło w kaloryferach? Jeżeli to drugie, to nie ma się czym przejmować. Kocioł podaje gorącą wodę na górę bufora, a grzejniki pobierają z tego samego miejsca. Czyli czas od rozpalenia do poboru ciepła z bufora, niemal taki sam, jak bezpośrednio z kotła.

Przy takim metrażu brałbym 13-tkę. Nawet będąc mieszkańcem nieco chłodniejszego, przepięknego Podlasia.

Edytowane przez sobol
Opublikowano

Znalazłem w okolicy kocioł Ogniwo Classic DS 18 za 5200zł, więc chyba go kupię, bo jest tani, mały i chyba w miarę dobry.

Co myślicie o tym kotle, bo opinie które do tej pory czytałem są raczej pozytywne.

Zapomniałem wspomnieć, że w przyszłości planuję rozbudować ogrzewania na kolejne pokoje, które są zasilane obecnie z innego pieca. Tylko w tej chwili  tego nie mogę zrobić. Rozumiem, że przydałoby się wstawić wtedy drugi bufor.

Opublikowano

Jak patrze jaką spaliny muszą przebyć w ogniwie, to lepiej dołożyć kilka złotych i kupić na lata mpm ds 2 14 kW.

Mam i mogę polecam. Z węglem nie będzie problemów o ile dostaniesz coś sprawdzonego na składach, ja ze względu na wielkie wałki na składach węgla, wole iść w drewno i wiem za ile i ile kubików danego gatunku kupiłem.

14 kW dosyć szybko umie dobić bufor na drewnie do 100 i potem zdziwienie co tak klupie w instalacji.

Opublikowano

Już kupiony. Mam pytanie co do wentylatora wyciągowego, czy warto go dokupić do tego kotła i co daje?

Co do palenia drewnem, to odpada, a mpm jednak jest trochę większy, a co za tym idzie musiałbym w kotłowni otwierać drzwi, żeby rozpalić wyjąć popiół i wyczyścić.

 

Opublikowano

Wentylator zapewni stały bezproblemowy ciąg kominowy niezależnie od warunków pogodowych i wielkości komina. Na pewno ułatwi rozpalanie, szczególnie w ciepłe dni. Dokładanie opału nieraz powoduje ulatnianie się dymu i tutaj wentylator załatwia problem.

Opublikowano

Wentylator jest montowany i zaciąga spaliny z boku kanału w czopuchu, więc przelot nie jest dławiony.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.