Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Poszukuję kotła


Mirekkss

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Latem czeka mnie wymiana kotła, chciałbym coś z pelletu bo tego syfu z węgla mam już dość. Dom z lat 90-tych powierzchni grzewczej około 190m2. Ściany styropian 6cm, podloga parteru 10cm, strop przed strychem nie ogrzewanym wełna 5cm i dach wełna 15cm. Okna plastikowe 2 szyby. Z ciepłowłaściwe wychodzi około 14kw + cwu. Groszku spalałem w styczniu w te mrozy max 35kg na dobę. Myślałem o mocy od 15 do 17kw. Instalacja mieszana 4d jako ochrona powrotu i 3d z siłownikiem na podłogówce. Co mądrego wybrać do kwoty max 13 tysięcy?

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mieszkasz na północy, polecam kocioł pelletowy landzberg.pl Dostępny i łatwy w czyszczeniu. Bardzo dobry nowej generacji palnik pellasx revo, mam taki starszej wersji od czterech lat, działa bezawaryjnie. Serwisuję sam, tylko odkurzaczem, pędzlem wymiatam osad żywiczny z łopatek wirnika. Mam w rezerwie na wszelki wypadek zapalarkę i kondensator. Uprawniony serwisant jest mi niepotrzebny, a mieszka ode mnie 14 minut drogi... nauczyciel z zawodu.

Edytowane przez dino49
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz na Skamp pv 15 pelletowy.

Wymiennik pionowy z półautomatycznym czyszczeniem za pomocą dwóch dźwigni.

Sterownik z obsługą dwóch mieszaczy (grzejniki, podłoga), oczywiście zapalarka 

Ecodesign, emisja pyłu spełnia wymogi nowego czystego powietrza (od lipca2021) na wyższy poziom dotacji do 45% 

 

Kocioł pozwala na zejście do palenia ekogroszkiem. Wymaga to demontażu górnego podajnika, demontażu separacji między koszem a palnikiem dolnym oraz zamianie płytki w palniki z pelletowej na ekogroszkową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mirekkss ja polecam Lagunę Edilkamina, w założonym budżecie się nie zmieścisz ale dokładając 3,5 tyś. masz święty spokój. Kocioł działa na zasadzie "włącz i zapomnij". W cenie kotła zestaw pompowy i naczynie przeponowe. Mam Lagunę od trzech sezonow, zero problemów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laguna ładny kocioł tylko ta cena:/ Myślałem nad sas bio compact albo solid ale nie wiem. Posiadacie jakieś opinie na temat tego palnika Multi flame?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile masz miejsca na ten kocioł ? bo jeśli chodzi o sasy to solid to wypisz wymaluj stary miałowiec  + robota dla murarza bo tyle tam kamienia w palenisku - czyszczenie z przodu , z góry i jeszcze z boku . Solid wydajny wymiennik płomieniówkowy ale niestety poziomy i znowu czyszczenie z tyłu + jak wyżej . Palnik z podwójnym podajnikiem ale sprzężony z jednym napędem (łańcuszek ) jak podaje dolny to i górny dosypuje , chciał nie chciał pelet jest w obu podajnikach . Ruszt przesuwny , zrzuci spieki ale komora pod rusztem  do czyszczenia ręcznie ( ciekawe ile trzeba peletu przepalić żeby ją napełnić )

Z pozytywów to air flow ale tylko w wersji z techem chyba 555  no i wykonanie samego kotła + to co tech daje do steru pogodówka i ethernet . Czy ster obsłuży Twoją instalacje sprawdź sobie sam .

Do mojej kotłowni oba te kotły nie pasują , nie mam tyle miejsca żeby tańcować  do okoła przy czyszczeniu  ale może tobie podpasują . Poszukaj , dotknij zajrzyj wszędzie i będziesz wiedział czy  pasuje .

Tak na marginesie max  35 kg grochu  / dobę to jest ok 10,2  kW moc kotła na 24 godziny ciągiem to skąd Ci sie wzięło 15-17 kW kocioł . Jak masz dużo tej podłogówki to raczej pomyśl o jakimś niewielkim buforze do tego kotła bo przy mieszanej instalacji będziesz musiał jarać cały czas . Ja bym przy takim zapotrzebowaniu celował raczej 12-14 kW uwzględniając już CWU. Przecież już to masz sprawdzone w rzeczywistości , nie musisz liczyć w kalkulatorze . Peletu by poszło niecałe 50 kg.

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 tona pelletu odpowiada 0,790 t węgla /dane z netu/

Spaliłeś max 35 kg węgla w styczniu...

35,0 : 0,79 = 44,3 kg pelletu na dobę. Policz kosztowo..

Strzelam kosztowo dla przykładu...

35 kg groszku x 0,90 zł = 31,50 zł

44,3 kg pelletu x 0,71 zł = 31,45 zł

Przy sumie groszku, pellet opłaca się kupić do 710 zł/t

Słaba izolacja domu, jak na III strefę klimatyczną. Wg mnie kocioł pelletowy 15 kW z pojemnością wody okolo 80-110 l. Kocioł pelletowy to nie kocioł na ekogroszek. Lubi dużą kubaturę komory spalania... 

U mnie kubatura komory spalania 0,060 m3, a wg instrukcji minimalna kubatura 0,023 m3, czyli w zbyt małej, palnik może pracować nieprawidłowo. 

Edytowane przez dino49
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o kotłownię to ma 11m2 więc miejsca jest sporo. A więc do 13 tyś. to co można wybrać? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy opisie domu i instalacji które podałeś moim zdaniem zainwestuj w sprzęgło hydrauliczne - rozdzielisz niezależne obiegi na podłogówkę i grzejniki i nad każdym z nim będziesz miał regulację. Jeśli sprzęgło - polecam terwat. W Twoim wypadku na podłogówkę z zaworem termostatycznym, na grzejniki z siłownikiem. W przypadku Twojej instalacji, lepiej żeby kocioł pracował w trybie ciągłym, z mniejszą mocą (dla Twojego budynku będzie to oszczędniejsze)

Coś takiego: https://terwat.pl/index.php?route=product/product&path=59_60&product_id=66

Zanim zacznę temat kotła, od lipca startuje wyższa dotacja na kotły z pyłami poniżej 20mg/m3 - warto się tym zainteresować. Niewiele kotłów na rynku jeszcze spełnia te parametry a kilka tysiaków w kieszeni zostanie.

W tej cenie rozsądnym wyborem będzie kocioł kotłospaw SlimKo 16kW - obrotowy palnik, świetna jakość. Kilka razy kocioł przewinął się przez forum no i łapie się na podwyższoną dotację. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o dotacje to mam z gminy 8 tyś. A mozna łączyć dotacje gminą z czystym powietrzem??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.