Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Poszukuję kotła


Mirekkss

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Latem czeka mnie wymiana kotła, chciałbym coś z pelletu bo tego syfu z węgla mam już dość. Dom z lat 90-tych powierzchni grzewczej około 190m2. Ściany styropian 6cm, podloga parteru 10cm, strop przed strychem nie ogrzewanym wełna 5cm i dach wełna 15cm. Okna plastikowe 2 szyby. Z ciepłowłaściwe wychodzi około 14kw + cwu. Groszku spalałem w styczniu w te mrozy max 35kg na dobę. Myślałem o mocy od 15 do 17kw. Instalacja mieszana 4d jako ochrona powrotu i 3d z siłownikiem na podłogówce. Co mądrego wybrać do kwoty max 13 tysięcy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mieszkasz na północy, polecam kocioł pelletowy landzberg.pl Dostępny i łatwy w czyszczeniu. Bardzo dobry nowej generacji palnik pellasx revo, mam taki starszej wersji od czterech lat, działa bezawaryjnie. Serwisuję sam, tylko odkurzaczem, pędzlem wymiatam osad żywiczny z łopatek wirnika. Mam w rezerwie na wszelki wypadek zapalarkę i kondensator. Uprawniony serwisant jest mi niepotrzebny, a mieszka ode mnie 14 minut drogi... nauczyciel z zawodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz na Skamp pv 15 pelletowy.

Wymiennik pionowy z półautomatycznym czyszczeniem za pomocą dwóch dźwigni.

Sterownik z obsługą dwóch mieszaczy (grzejniki, podłoga), oczywiście zapalarka 

Ecodesign, emisja pyłu spełnia wymogi nowego czystego powietrza (od lipca2021) na wyższy poziom dotacji do 45% 

 

Kocioł pozwala na zejście do palenia ekogroszkiem. Wymaga to demontażu górnego podajnika, demontażu separacji między koszem a palnikiem dolnym oraz zamianie płytki w palniki z pelletowej na ekogroszkową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mirekkss ja polecam Lagunę Edilkamina, w założonym budżecie się nie zmieścisz ale dokładając 3,5 tyś. masz święty spokój. Kocioł działa na zasadzie "włącz i zapomnij". W cenie kotła zestaw pompowy i naczynie przeponowe. Mam Lagunę od trzech sezonow, zero problemów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laguna ładny kocioł tylko ta cena:/ Myślałem nad sas bio compact albo solid ale nie wiem. Posiadacie jakieś opinie na temat tego palnika Multi flame?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile masz miejsca na ten kocioł ? bo jeśli chodzi o sasy to solid to wypisz wymaluj stary miałowiec  + robota dla murarza bo tyle tam kamienia w palenisku - czyszczenie z przodu , z góry i jeszcze z boku . Solid wydajny wymiennik płomieniówkowy ale niestety poziomy i znowu czyszczenie z tyłu + jak wyżej . Palnik z podwójnym podajnikiem ale sprzężony z jednym napędem (łańcuszek ) jak podaje dolny to i górny dosypuje , chciał nie chciał pelet jest w obu podajnikach . Ruszt przesuwny , zrzuci spieki ale komora pod rusztem  do czyszczenia ręcznie ( ciekawe ile trzeba peletu przepalić żeby ją napełnić )

Z pozytywów to air flow ale tylko w wersji z techem chyba 555  no i wykonanie samego kotła + to co tech daje do steru pogodówka i ethernet . Czy ster obsłuży Twoją instalacje sprawdź sobie sam .

Do mojej kotłowni oba te kotły nie pasują , nie mam tyle miejsca żeby tańcować  do okoła przy czyszczeniu  ale może tobie podpasują . Poszukaj , dotknij zajrzyj wszędzie i będziesz wiedział czy  pasuje .

Tak na marginesie max  35 kg grochu  / dobę to jest ok 10,2  kW moc kotła na 24 godziny ciągiem to skąd Ci sie wzięło 15-17 kW kocioł . Jak masz dużo tej podłogówki to raczej pomyśl o jakimś niewielkim buforze do tego kotła bo przy mieszanej instalacji będziesz musiał jarać cały czas . Ja bym przy takim zapotrzebowaniu celował raczej 12-14 kW uwzględniając już CWU. Przecież już to masz sprawdzone w rzeczywistości , nie musisz liczyć w kalkulatorze . Peletu by poszło niecałe 50 kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 tona pelletu odpowiada 0,790 t węgla /dane z netu/

Spaliłeś max 35 kg węgla w styczniu...

35,0 : 0,79 = 44,3 kg pelletu na dobę. Policz kosztowo..

Strzelam kosztowo dla przykładu...

35 kg groszku x 0,90 zł = 31,50 zł

44,3 kg pelletu x 0,71 zł = 31,45 zł

Przy sumie groszku, pellet opłaca się kupić do 710 zł/t

Słaba izolacja domu, jak na III strefę klimatyczną. Wg mnie kocioł pelletowy 15 kW z pojemnością wody okolo 80-110 l. Kocioł pelletowy to nie kocioł na ekogroszek. Lubi dużą kubaturę komory spalania... 

U mnie kubatura komory spalania 0,060 m3, a wg instrukcji minimalna kubatura 0,023 m3, czyli w zbyt małej, palnik może pracować nieprawidłowo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o kotłownię to ma 11m2 więc miejsca jest sporo. A więc do 13 tyś. to co można wybrać? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy opisie domu i instalacji które podałeś moim zdaniem zainwestuj w sprzęgło hydrauliczne - rozdzielisz niezależne obiegi na podłogówkę i grzejniki i nad każdym z nim będziesz miał regulację. Jeśli sprzęgło - polecam terwat. W Twoim wypadku na podłogówkę z zaworem termostatycznym, na grzejniki z siłownikiem. W przypadku Twojej instalacji, lepiej żeby kocioł pracował w trybie ciągłym, z mniejszą mocą (dla Twojego budynku będzie to oszczędniejsze)

Coś takiego: https://terwat.pl/index.php?route=product/product&path=59_60&product_id=66

Zanim zacznę temat kotła, od lipca startuje wyższa dotacja na kotły z pyłami poniżej 20mg/m3 - warto się tym zainteresować. Niewiele kotłów na rynku jeszcze spełnia te parametry a kilka tysiaków w kieszeni zostanie.

W tej cenie rozsądnym wyborem będzie kocioł kotłospaw SlimKo 16kW - obrotowy palnik, świetna jakość. Kilka razy kocioł przewinął się przez forum no i łapie się na podwyższoną dotację. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o dotacje to mam z gminy 8 tyś. A mozna łączyć dotacje gminą z czystym powietrzem??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.