Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Atmos DC 30 SX - rozmiar bufora a 5 klasa ecodesign


drtomee

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, po wymianie poglądów na forum zapadła decyzja o zakupie pieca zgazowującego drewno Atmos DC 30 SX. Nowy budynek, 15 cm styropianu na ścianach, izolacja dachu pianą 25 cm itp. Powierzchnia ogrzewana - około 230m2. Skontaktowałem się z instalatorem  i przekazał mi zaskakującą informację. Otóż twierdzi, że obecnie aby uzyskać 5 klasę to wg jakiejś tam normy pojemność bufora musi wynosić moc kotła x 100L, czyli w moim przypadku 3000L bo kocioł 30 kW. Pytanie czy ktoś potwierdzi takie info. Z tego co się orientowałem, propozycje doboru wielkości bufora zwykle oscylują wokół 45-65L/1 kW kotła. Czy instalator ma rację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma racji. Instalator "słyszał że biją dzwony, ale nie wie w którym kościele"


Pojemność zasobnika = 45 × Pr × (1 – 2,7/Pr ) lub 300 l, w zależności od tego, która z tych wielkości jest większa, przy czym Pr podaje się w kW.

Powyżej pojemność zasobnika zgodnie z rozporządzeniem do ekoprojektu. W twoim przypadku będzie to 1228L. Jest też wzór określony w normie 303/5 ale moim zdaniem należy obecnie stosować ten co podałem powyżej bo on jest powołany w programach np. Czyste Powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent kotła zaleca 66L/1 kW czyli 1980 L. Norma 303/5 zdaje się oscyluje wokół 50L / 1kW. W ogóle gdzie można znaleźć treść normy? robert1991 instalator dosyć polecany w okolicy, ale zawsze staram sie sprawdzić i jak usłyszałem te 100 L/kW to mi się czerwona lampka w głowie zapaliła. Nauczony doświadczeniem, spodziewam sie kłopotów jeśli już na początku "fachowiec" mija się z prawdą. Nie korzystam z dofinansowania na czyste powietrze, a jedynie chcę prawidłowo dobrać bufor. Na razie wychodzi, że 2 zbiorniki 1000L (pojemność realna 925L każdy) i zbiornik CWU 200-250L powinny załatwic sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Norma PN 305-5:2012 nie podaje pojemności do kotła typu HG.

Podawana przez normę pojemność jest pojemnością na awaryjny odbiór ciepła , a nie na jego magazynowanie.

Dla Kotła HG pojemność powinna by c od 50-100l/kW mocy kotła.

Poniżej fragment tej normy:

1096343623_PN3035dobrbufora.JPG.d3a38b90324c59e328550927212d90d3.JPG

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Može instalator ma liczanie buforow w glowie w porzadku,taki zapas na buforze nie uszkodzi,ale wyliczac kociol 30 KW do tego domu to surowosc.I z tego wychodzi taki megabufor.Zadaj dane  domu w cieplowlasciwe i porownaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na cieplowlasciwe wychodzi, że wystarczyło by 15 kW i minimum 2100 L bufora. Świadomie chcę trochę przewymiarować kocioł i dostosować bufor, żeby rzadziej rozpalać. W zupełności wystarczył by Atmos 25 kW, ale 30 kW jest niemalże w tej samej cenie. Nigdy nie miałem pieca w domu więc pewne sprawy są dla mnie zagadką. Nie wiem ile czasu wypala sie jeden wsad drewna, ile czasu będzie "rozładowywał się" bufor w różnych warunkach, o ile podniesie się temperatura bufora po spaleniu jednego wsadu itp. Optymalnie chciał bym jednym wsadem grzać bufor do 85-90 stopni.

10 godzin temu, sambor napisał:

Norma PN 305-5:2012 nie podaje pojemności do kotła typu HG.

Podawana przez normę pojemność jest pojemnością na awaryjny odbiór ciepła , a nie na jego magazynowanie.

Dla Kotła HG pojemność powinna by c od 50-100l/kW mocy kotła.

Poniżej fragment tej normy:

1096343623_PN3035dobrbufora.JPG.d3a38b90324c59e328550927212d90d3.JPG

Co podstawić do wzoru w pozycjach "obciążenie cieplne budynku" i "minimalna moc cieplna"? Czy prawidłowe będzie  podstawic odpowiednio "niezbedną moc grzewczą" (15kW) z wyliczeń na cieplowlasciwe i minimalną moc, przy której jest w stanie pracować kocioł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Troche przewymiarowac kociol",to nie zrozumiem po co 2x.Takto i z buformi bedziesz kisic drewno i zarastly kociol z smola.

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem,tylko nie zawsze potrzebne nabijac bufor od zera,w wiekszosci zimy chodzi tylko o"dopelnianie" i tam 2-nasobny kociol miec nie wiem,czy jest za dobrze.Kupic 30 poniewaž jest w tej samej cene,jak 25 nie uwažam tego za dobry pomysl.Nic w zlym,25ka bede miec fajny zapas mocy z wzgladu na zapotrzebowanie budynku i lepsze "dobiegi" po naladowaniu buforow i niewypalonym zapasu drewna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze rozumiem zasade działania układu z buforem to kocioł niezależnie od mocy, działa na 100% swoich możliwości. Zatem nie ma zanczenia czy będzie to 20, 30 czy 50 kW. Różnica może być jedynie w sprawniejszym rozruchu mniejszej jednostki, ale poza tym to już same zalety większych kotłów. Załadunek większego = więcej energii do bufora = rzadziej rozpalanie. Oczywiście biorę pod uwagę, że wraz ze wzrostem mocy musi wzrosnąć pojemność bufora, ale zaleta o największej wadze to rzadsze rozpalanie.

8 godzin temu, sambor napisał:

Tak jak piszesz- obciążenie cieplne to moc potrzebna do ogrzania budynku, minimalna moc cieplna to dół modulacji mocy kotła 

Dół modulacji mocy kotła brzmi dla mnie...obco ? Czy chodzi o minimalną moc, z którą kocioł może pracować?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ciągle nie wiem jaki to jest "odpowiedniej wielkości" bufor. Różne drogi obliczeń prowadzą mnie w przedział 1500 - 2100 L. Myślę, że kupię 2x1000 L (czyli realnie jakieś 1850 L) i dodatkowo zbiornik CWU 200 L. Waham się jeszcze nad trzecim buforem, ale chyba jeden wsad drewna nie ogrzeje 3000 L do temperatury 85-90 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś spotkałem się ze znajomym instalatorem i pojawił się kolejny kłopot. Wiadomo, że pójdą dwa bufory po 1000L plus oddzielnie zbiornik 200-300L na CWU. Oprócz Atmosa chcę wpiąć w układ pompę ciepła, na wypadek gdybym z jakichś powodów nie chodził do kotłowni (np. lenistwo, niedołężność, choroba itp.) i chcę wyprowadzić instalację pod solary. Moi hydraulicy nigdy czegoś takiego nie robili. Dysponuje ktoś jakimś schematem jak to zgrać? Na ten moment najpilniejsza sprawa to wybór buforów, tzn ile wężownic i w którym zbiorniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
W dniu 3.04.2021 o 22:00, robert1991 napisał:

Nie ma racji. Instalator "słyszał że biją dzwony, ale nie wie w którym kościele"


Pojemność zasobnika = 45 × Pr × (1 – 2,7/Pr ) lub 300 l, w zależności od tego, która z tych wielkości jest większa, przy czym Pr podaje się w kW.

Powyżej pojemność zasobnika zgodnie z rozporządzeniem do ekoprojektu. W twoim przypadku będzie to 1228L. Jest też wzór określony w normie 303/5 ale moim zdaniem należy obecnie stosować ten co podałem powyżej bo on jest powołany w programach np. Czyste Powietrze.

Czy ten wzór jest aktualny jeśli chodzi o program czyste powietrze, ktoś może sprawdzał. Dla kotła DC18S bufor 800 l będzie ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.