Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł ONYKS i zasobnik KOSPEL (z małym buforem) 2w1 -schemat do oceny


parafka

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień Dobry Paniom i Panom,

 

Mam małą kotłownię (w zasadzie będę miał jak wybuduję dom) i zmieszczą mi się dwa urządzenia grzewcze.
Wstępnie wybrałem kocioł Zębiec ONYKS10, ponieważ ma palnik wewnątrz (nie wystaje z przodu) i ma możliwość rozbudowy w górę aby zmieścić więcej pelletu.

Wybrałem też nowy(2020) zasobnik CWU KOSPELA SWVPC, który ma wbudowany mały bufor. Pojemności to 200L + 100L na bufor. Zasobnik wymyślony w zasadzie do pomp ciepła ale chciałbym takie rozwiązanie zastosować do kotła na pellet aby zwiększyć stałopalność kotła.

Czy widzicie panowie jakąś szansę/koncepcję na połączenie tego kotła z tym zasobnikiem?
Zbiornik ciekawy, górna wężownica kończy się w dolnym zbiorniku, który ma przegrodę aby nie mieszały się warstwy wody.
Acha i jeszcze jedno. Zbiorniczek CWU będzie dogrzewany grzałką z PV

Podłogówka na dole + grzejniki na piętrze. 

Załączyłem propozycję schematu do oceny.
Czy jest dobrze?
Czy ilość zaworów zwrotnych w obwodzie cyrkulacji CWU jest wystarczająca?
Jak wypracujemy logikę układu to dobiorę armaturę.

ONYKS_KOSPEL 1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeponowe dwa jeden kocioł drugi bufor (grzanie prądem = kocioł odcięty)

3D jak wyżej.

Zbiornik musiałbym przemyśleć (malutki) wiec i zyski buforowania niewielkie praktycznie żadne. Można potraktować cały jak CWU dwupłaszczowy histereza do sterowania zalacz gdy góra poniżej np. 45C (minimum dla CWU) wyłącz gdy dół naładowany do np. 70C. Odchodzi pompka. Lub prowadzić całość na jednej temperaturze i modeulowac moc  kotłem.

Temp. Bufora to ta sama na grzejnikach.

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za błyskawiczne odpowiedzi.

Poprawiłem schemat, może aż za bardzo. Zb. przeponowy przy kotle, dodałem drugi zb. do CWU. Dodałem też zawór 3D termostatyczny do grzejników. Podłogówka dostała też zawór 3D z siłownikiem. Zwiększyłem też temp. na kotle do 70'C na zbiorniku -dobrze tak będzie? Zaczyna mi się robić rakieta kosmiczna -5 pomp, cztery zawory.... niezawodność spada.

Co do wielkości bufora. Faktycznie 100L to nie dużo, ale mając miejsce na kocioł + zbiornik CWU, lepiej dodatkowe 100L mieć niż nie mieć. Zawsze to wpłynie korzystnie na stałopalność kotła.

ONYKS_KOSPEL2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem mały błąd.

Zawór jednokierunkowy na zasilaniu wężownicy CWU przeniosłem na rurę wodociągu. Przy cyrkulacji potrzebny jest tam odwrotny przepływ. Aktualizuję rysunek na v.3

Ale co wtedy jak cały zbiornik będzie miał 70°C ? Cyrkulacja dostanie 70°C !!! ?

Pytanie mam jeszcze o wielkość pomp. Wszędzie wystarczą podstawowe 25-40 (np.IBO) prawda? Domek 130m2 

ONYKS_KOSPEL3.thumb.png.be44d66774841bb3ec7aea01f8d80421.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do Twojego schematu nie bardzo rozumie podłączenia po lewej stronie bufora. Po co ta pompa na gorze i połączenie góry zbiornika z środkowa częścią?

PS. Cyrkulacja pracuje za zaworem termostatycznym dostanie tyle ile jest tam ustawione. Tylko ze brakuje połączenia powrotu cyrkulacji z tym zaworem. Sprawdź (znajdź) schematy cyrkulacji +zawór termostatyczny będziesz wiedział jak to połączyć.

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa na górze to pompa CWU, która okresowo w miarę potrzeby ładuje zbiornik CWU 200L.

Jeżeli pompa CWU jest wyłączona, to czynnik(większa część) z kotła przechodzi przez dolny ZZ i ładuje ten mały bufor 100L, a dokładnie jego górną część bo w środku jest gródź zapobiegająca nadmiernemu mieszaniu się wody, bo ta woda ma trafić na obiegi grzewcze z prawej strony.

Koniec wężownicy kończy się w dolnej części dolnego zbiornika. To ciekawe i jednocześnie zagmatwane rozwiązanie KOSPEL'a

Wklejam też inne zdjęcie zbiornika.

 

Cyrkulacja. Ale nawet jak podłączę powrót cyrkulacji z zaworem 3D to z wody 70'C nie zrobię 45'C bo zimnej brakuje.

kospel pompy.PNG

kospel.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, parafka napisał:

Cyrkulacja. Ale nawet jak podłączę powrót cyrkulacji z zaworem 3D to z wody 70'C nie zrobię 45'C bo zimnej brakuje

Nie brakuje gdyż jest brana z powrotu cyrkulacji. Zapoznaj się ze schematami takich rozwiązań. Będą potrzebne zawory zwrotne i połączenie cyrkulacji z zimna woda CWU.

Co do zasobnika. Ta pompa CWU w Twoim przypadku nic nie da. To jest rozwiązanie dla PC lub kondensatu (góra CWU) dół to sprzęgło. Ty masz pellet i temperaturę za kotłem np. 50-75C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, PioBin napisał:

Zapoznaj się ze schematami takich rozwiązań

Tak, poszukam...

Ten zbiornik faktycznie producent zrobił z przeznaczeniem dla PC, ale jak piszesz Ta pompa CWU w Twoim przypadku nic nie da -jak mam to rozumieć. Nie będzie grzało? Chcę wykorzystać zbiornik kombinowany aby miejsca w kotłowni zaoszczędzić.

Jeżeli obwód cyrkulacji temu nie przeszkodzi, to obydwa zbiorniki chcę grzać do 70'C a za nimi niech się miesza w zależności od obwodu odbioru. Taki mam cel przynajmniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, parafka napisał:

jak mam to rozumieć. Nie będzie grzało?

Będzie grzało. Ale jest nie potrzebna.

Pompa kotłowa - ta na dole wystarczy. 
 

Zasada pracy tego zbiornika jest ladowanie różnych temperatur w gorze zbiornika np. 45-50C z wykorzystaniem dla CWU. I dolna czesc np. 30-35C dla podłogówki w funkcji sprzęgła. Dla PC ma to sens.

Jak chcesz to zrobić (z reszta nie ma sensu) przy pellecie. Przy kotle pelletowym wyjście wody z kotła to minimum 50C.
 

Jesli chcesz coś uzyskać to połącz środek bufora i dół bufora razem i to do powrotu kotła. Będziesz mógł za pomocą zaworów ręcznych odcinać na lato czesc dolna - powrót do kotła będzie ze środka. Uzysk niewielki gdyż pojemność tego zbiornika (części buforowej) jest niewielka.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, PioBin napisał:

Pompa kotłowa - ta na dole wystarczy

Jeśli wykorzystam całą wodę z CWU i napłynie mi tam +5'C z wodociągu to wężownica będzie ochładzać gorący czynnik z kotła i będzie chłodzić dolny zbiornik -dlatego nagrzewnicy nie można pompować gdy Temp CWU jest mniejsza niż CO. Tam są dwa oddzielne zbiorniki, z których dolny ma jeszcze przegrodę. Ciężki z tego temat wychodzi. Kombinacja alpejska.

Przechwytywanie.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Priorytet zawsze jest grzanie CWU dla Twojego komfortu. Najpierw dbamy o temperaturę wody użytkowej później CO. Bez względu jaki system zastosujesz reguła pierwszeństwa CWU. Bezwładność cieplna budynku kompensuje chwilowy spadek temperatury CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak zrobię wg. pierwotnego schematu:

Pompa górna CWU działa ->grzeję wężownicą zbiornik CWU i wypuszczam wodę do zimnej strefy zbiornika dolnego. Zasób wody na cele grzewcze nie jest ochładzany.

Pompa górna CWU nie działa -> gorący czynnik leci przez dolny ZZ (ma łatwiej) do dolnego zbiornika i zasila obwody grzewcze.

Moim zdaniem, górna pompa musi być. Co do temperatury z kotła to tak jak na rysunku plan jest na 70'C 

ONYKS_KOSPEL3.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz przełączać drogi góra/środek to zawór 3D przyłączający lub dwa elektrozawory jeden NC drugi NO. Pompa tam nie jest wskazana. Sama kotlowa wepchnie wodę i tu i tu.

Ten zbiornik jest skonfigurowany dla PC / kondensatu nie dla pelletu. Jeśli faktycznie ta dolna rurka od wezownicy wychodzi jak na rysunku to zawsze będziesz grzał praktycznie cały.

Wyjscie na grzejniki jest nisko wiec masz do dyspozycji 100l wody od temperatury 70C do temperatury 50C - ile z tego energii policzysz sam (niewiele) do tego dochodzi pobór ciepła z podłogówki.

Jesli ten kocioł nie ma dobrej modulacji i zmusisz go do pracy rozpal - zagrzej - wygas to będzie taktował jak głupi.

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasugerowałem się schematem z budownictwob2b.pl 

Tak patrząc od strony ssącej P2, to wyciągając wodę 45'C z zaworu Z2 popłynie nam woda cieplejsza lub zimniejsza z powrotu w zależności jak ustawi się zawór. Na mój gust to zadziała.

Powrót podłączony na dół zbiornika też już gdzieś widziałem -był to jednak schemat chyba dla mniejszego zbiornika, bo w tym 200L będzie mieszała się woda. Jest to niewątpliwie wada tego rozwiązania. Próbuję znaleźć złoty środek pomiędzy prostotą a sprawnością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, parafka napisał:

Zasugerowałem się schematem z budownictwob2b.pl 

Tak patrząc od strony ssącej P2, to wyciągając wodę 45'C z zaworu Z2 popłynie nam woda cieplejsza lub zimniejsza z powrotu w zależności jak ustawi się zawór. Na mój gust to zadziała.

Powrót podłączony na dół zbiornika też już gdzieś widziałem -był to jednak schemat chyba dla mniejszego zbiornika, bo w tym 200L będzie mieszała się woda. Jest to niewątpliwie wada tego rozwiązania. Próbuję znaleźć złoty środek pomiędzy prostotą a sprawnością.

To na powrotnej rurce od cyrkulacji tam gdzie woda wpada w baniak zaloz termostat przylgowy szeregowo wpiety z głównym który będzie sterowal cyrkulacjia po załączeniu cyrkulacji gdy rurka zacznie się robić ciepła np. Osiagnie 30 stopni wylaczy pompkę cyrkulacyjna dzieki temu woda nie będzie mieszana. 

Wogole to tak cyrkulacje podłącza sie jak nie masz króćca w baniaku przeznaczonego do tego celu a ty chyba w tym wypasionym baniaku masz?

Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.