Skocz do zawartości

Toms72

Nowy Forumowicz
  • Postów

    4
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia Toms72

Nowicjusz

Nowicjusz (1/14)

  • Pierwszy post
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Starter dyskusji

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Panowie kilka pytań. Z racji zmiany kotła postanowiłem też zmodernizować kotłownię (a tak właściwie rozdzielnię) w całości. Kotłownia położona jest poza budynkiem głównym z kotła wychodzą dwie rury zasilanie i powrót. Na zasilaniu założona pompa CO. W domu pod zasilanie podłączony jest zasobnik CWU (przepływ dławiony jedynie zwykłym zaworem) i podłogówka na zaworze 3D sterowana sterownikiem AFRISTO plus pompa do podłogówki. Działa to słabo z uwagi na brak zabezpieczenia powrotu. Gdy załącza się podłogówka temperatura na kotle potrafi spaść o 20 stopni. Zasugerowałem mojemu magikowi iż interesuje mnie aby zasobnik CWU miał odrębną pompę z sterowaniem z sterownika pieca plus podłogówka podobnie odrębna pompa plus sterowanie z pieca. (w obu przypadkach czujniki i zasilanie pomp bezpośrednio ze sterownika znajdującego się w kotłowni w odrębnym budynku) I tu pierwsze pytanie ile przewodów (ziemnych pociągnąć) na logikę 3 żyły na pompę CWU plus 3 żyły na pompę podłogówki. Do tego przewód do czujników CWU, podłogówki, 6x0,5 chyba powinno wystarczyć? Pytam bo przy poprzednich pracach zmiany instalacji elektrycznej goście zdewastowali praktycznie pół garażu - "Bo musieli się wkuć" więc wolę te przewody pociągnąć im sam Drugie pytanie magik zaproponował podłączenie CWU i podłogówki poprzez sprzęgło. Nie znam się a chiałbym się upewnić że zadziała. Podsumowując: 1. Piec tylko zasilanie i powrót (zażądałem wstawienia zabezpieczenia powrotu na zaworze 3D) 2. W budynku/domu parter plus łazienka I piętro w całości podłogówka sterowana termostatami pokojowymi, piętro grzejniki z głowicami termostatycznymi 3. Aktualnie pompa CO na zasilaniu, podłogówka zawór 3D z sterownikiem AFRISTO, ogrzewanie CWU z kotła (poprzez podłączenie do zasilania już budynku głównym, przepływ dławiony recznie zaworem kulowym). Planowane podłączenie poprzez sprzęgło hydrauliczne. Z góry dzięki za sugestie i podpowiedzi.
  2. Mam takie pytanie bo nigdzie nie mogę znaleźć jasnej odpowiedzi. Orientujecie się co jest rozumiane przez roczny dochód 100 000 zł? Chodzi o roczny dochód na członka rodziny czy po prostu roczny dochód bez względu na ilość członków rodziny?
  3. Dzień dobory Koleżanki i Koledzy, to mój pierwszy post. Jak wszyscy mam pytanie odnośnie doboru kotła. Na stary kocioł 32kW przyszedł czas(piec żre jak dziki, ale tak wykombinowali „majstrowie, bo będzie Pan miał zapas, nie dopala węgla plus koksuje) przy 240m2-użytkowej, kotłownia na zewnątrz ok 4 m od budynku głównego połączone rurą monolit w otulinie z pianki plus powłoka, budynek ukończony w 2009r, ocieplony, posadzki 12cm styropian plus podłogówka, dach 20cm wełna stropy na poddaszu 20 cm wełna, ściany poroterm 25 plust styropian 10cm . Podjąłem decyzję o renowacji kotłowni gdy zrobi się cieplej. I tu kilka pytań: Podstawowe – kocioł, jaka moc. Zgodnie z wyliczeniami ze strony cieplowlasciwe.pl wystarczył by 14kW (boję się czy nie bedzie za mały), według świadectwa 19kW. Jaki wybrać różnica w cenie niewielka ale chcę dobrać optimum. Nie powiem 14 brdziej by mi pasowała z uwagi na położenie czopucha. Do tego uwzględniłem moje spalanie i temperatury które są dla nas odpowiednie i aktualnie wychodzi że 14kW to max jaki potrzebuję (chociaż nie chcę za małego kotła aby później nie płakać) . Drugie pytanie – aktualnie instalacja chodzi na 1 pompie CO, planuję wstawić dodatkowo pompe CWU plus pompę kotłową na powrocie (jeżeli ma to sens, jeśli tak to jaka moc większa czy mniejsza od zasilającej) Nie chcę zdawać się na „majstrów” bo na otwarcie zaproponowali kocioł 24kW, planuje poinformować: „zakładamy to i to a wy to wykonacie”. Podłogówka chodzi na sterowniku ariston i tam nie chcę nic zmieniać. I tak muszę pociągnąć przewody do sterowania i zasilania CWU. Z góry dziekuję za rady
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.