Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór kotła gazowego


Dzeju

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Przymierzam się do zmiany instalacji z ekogroszku na gaz. Ogólnie jestem zielony w temacie dlatego szukam  wsparacjia u fachowców. Mój instalator zaproponował mi piec firmy Viessmann vitodens 100, 26kw. Dom z parterowy 130 m z 2015 roku, ocieplany steripoanem 20 cm, 7 grzejników, 70 m podłogówki plus ciepławoda. Czy Viessmann vitodens 100, 26kw to dobry wybór?  Za wszelkie odpowiedzi oraz zainteresowanie tematem z góry dziękuję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Nie znam się na tym całkowicie. Mógłbyś  konkretnie wysłać jaki model?  Do kotła chce dołączyć moduł pogodowy plus sterownik. Dobrze będzie jeśli będzie możliwość sterownia kotlem za pomocą aplikacji.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie kotły gazowe są sterowane aplikacjami, kiedyś np Wolf miał takie coś i zalecał dużą ostrożność w sterowaniu na odległość, ale to były dawne czasy.

Cerapur mógłby być nawet 14kW, ważne tylko jaka izolacja podłogi i stropu - dom parterowy, więc czuły na takie sprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poddasze nie ocieplone strop i podłoga z tego co pamiętam to styropian 10 cm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strop to pestka - zawsze można docieplić, ale 10cm na podłodze to standard dla podłogówki sprzed 15lat, czyli bardzo ciulowo.

Już 10 lat temu podstawą było 12cm na podłodze, a radzili dać więcej.

Przydałoby się coś policzyć np małe OZC albo coś podobnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien czy to było 10 czy 15 cm.  Zapewne te 5 cm dużo nie zmienią i będę musiał z tym żyć ? Co byś proponował ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja parametry swojego Buderusa oglądam przez program na komórce, jest też wersja przez www. Mogę z komórki ustawiać podstawowe parametry obiegów.

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Termet - prosty, wręcz prymitywny kocioł

zalety

cena, duży zakres modulacji, mocna pompa , która wprost pociągnie podłogówkę , bez większych kłopotów z serwisem, dobrze opisany w necie np na tym  forum, tanie części zamienne.

wady

brak rozbudowanej automatyki do wielu obiegów grzewczych, niektóre egzemplarze z wadami produkcyjnymi, nie jest znana rzeczywista żywotność kotła - za krótko na rynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. A jak to będzie wyglądało przy 70 m podłogówki plus 6 grzejników? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten zestaw dsial na 150 m. Poddaje sie im więcej czytam.lub pytam tym większy mętlik. Z junkers wyjdzie taniej ? ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzecz jasna, że dobrze działający układ dlatego pytam. Tylko nikt nie napisał dlaczego junkers a nie coś innego. Szukam alternatywy bo lubię mieć wybór. Nie wiem też czy wybrać jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem takich podstawowych rozterek jak dwu czy jednofunkcyjny. Przecież to prawie dwa różne kotły, dwie różne zasady działania, zupełnie inny komfort CWU, pomijając fakt że to dwie różne instalacje. Druga sprawa,[mention=18578]sambor[/mention] jasno napisał, chcesz mieć wszystko tip top, dopłać kilka tysięcy i będzie tip top. Jak widzisz wypowiadają się fachowcy i polecają tylko dwie marki. Ja wybrałem Termeta, bo mam tylko grzejniki, a byłem tak samo zielony zanim dowiedziałem się sporo właśnie od tych fachowców m. in. tu czy na Elektrodzie. I też jakbym miał wybierać, brał bym pod uwagę tylko te dwie marki, albo Vitodenssa.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Dzeju napisał:

Nie wiem też czy wybrać jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny.

1 czy 2F to duża różnica w mocy i w zużyciu gazu.

Do grzania przepływowego wody potrzeba kotła o mocy min 22-28kW  -wtedy można brać porządny prysznic,

Jednocześnie w twoim przypadku moc potrzebna do ogrzania domu będzie niższa niż 10kW.

A w sezonie przejściowym dużo mniejsza.

Lepiej jest brać kocioł 1F 14-15 kW z bojlerem 150l i modulacją do 2-2,5kW.

Co do 2 obiegów to już musisz sam zadecydować jak je rozwiążesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję z rady i propozycję.  Pozostaje zrobić " kasting" monterów i wybrać najlepszą opcję. Oczywiście pomysłami monterów będę się dzielił w tym temacie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.