Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Kotła Gazowego.


Elizabeth

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, stoję przed wyborem kotla dwufunkcyjnego bez zasobnika. Potrzebuje ogrzac mieszkanie 80 m2, stare budownictwo, nieocieplone. Zalezy mi na szerokiej modulacji, w miare tanich czesciach zamiennych, ciekawej ofercie gwarancyjnej no i wiadomo na malej awaryjnosci. Chcialabym przeznaczyc max 4500 zl i myslalam nad Ariston Genus ONE 24kw modulacja 1:10, ale na jego temat jest baaardzo malo opinii. Moze cos polecicie lub odradzicie? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz czy masz blisko serwisanta z Termeta. Ja mam podobne mieszkanie do Ciebie i będę montował Termeta ew. Junkers jak będzie w dobrej cenie.

Obecnie czekam na przyłącze gazu do posesji. Zastanawiałem się też nad junkersem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cerapur Compact ZWB 24-1 DE, ma trochę większą moc minimalna od Termeta. Tylko u mnie może to nie wypalić, ponieważ jest norma która mówi, że przy kominie wystawionym przez ścianę moc kotła może być max do 20KW. Zobaczę co powie projektant i instalator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wie ktoś jak wypada serwis Aristona oraz dostepnosc i cena czesci? Sklaniam sie bardziej ku Genus One ze wzgledu na tą 8-letnia gwarancję. Niby nie po to kupuje kociol, zeby myslec od razu o naprawach, ale mając male dziecko nie moge sobie pozwolic na niesprawny kociol lub nieudolne naprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na to nie ma reguły - najważniejsza jest odległość od serwisu i postanowienia gwarancji - dobrze ją przeczytaj, szczególnie to co jest w niej drobnym drukiem napisane.

A długość gwarancji nie jest jednoznaczna z jakością kotła, jak ci będzie co miesiąc nawalał na gwarancji w sezonie grzewczym to nic nie pomoże.

 

Na poprzednim domu miałem kocioł Wolfa 1F i on nadal po 15 latach pracuje pod innym właścicielem,

a serwis widział 1 raz - po 10 latach padła elektroda zapłonowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie jestem instalatorem czy też serwisantem, nie prowadzę też żadnych statystyk. Opieram się na opinii serwisanta, który serwisuje kotły wolf.

Nigdzie też nie napisałem, że wymienniki padają, jedynie wspomniałem, że są najsłabszym ogniwem.

2 miesiące temu, gdy rozmawialiśmy mówił, że są to dobre kotły, ale najgorszym elementem jest wymiennik. Praktycznie niemożliwy do wyczyszczenia ze względu na jego budowę (spirala z żeberkami) i można mechanicznie wyczyścić tylko część wymiennika. Coś tam jeszcze mówił o wymienniku, że cienki i delikatny, ale dokładnie już nie pamiętam o co chodziło. Na końcu powiedział, że na same grzejniki wolfa nie ma sensu brać, co innego gdybym miał grzejniki + podłoga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, ze jak nie kupie to sie nie przekonam. Serwisów Aristona mam kilka w promieniu 15 km takze zle nie jest. Taki kociol polecil mi projektant, ale jest to nowosc na rynku, wiec nie wiem czym sie opierał sugerując go. Termeta Golda wszedzie wychwalają, ale podobno jest robiony na sztuke a nie jakosc i dlatego jest mnogosc czesci i serwisantow Termeta. Jeszcze ten Junkers Cerapur Compact chodzi po glowie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich też mam problem z doborem kotla gazowego co mam wybrać z poniższej listy dom 150m2 bez piwnicy 8cm styropianu w scianie planuje 12 cm grafitu na zewnątrz i 10 cm styroduru fundament

 

viessmann vitodens 200 w 19kw 8800 zł brutto

 

Kocioł Buderus jednofunkcyjny GB072 20 KW 5 795,53 zł brutto

Sterownik pokojowy RC310

Czujnik pogodowy zewn. FA

Czujnik podgrzewacza C.W.U

 

Kocioł Buderus jednofunkcyjny GB072 24 KW 6 047,68 zł brutto

Sterownik pokojowy RC310

Czujnik pogodowy zewn. FA

Czujnik podgrzewacza C.W.U

 

Kocioł Buderus jednofunkcyjny GB062 24 KW 4 779,13 zł brutto

Sterownik pokojowy RC310

Czujnik pogodowy FA

Czujnik podgrzewacza C.W.U.

 

Kocioł De Dietrich jednofunkcyjny 24 KW 4 925,96 zł brutto

Sterownik pokojowy

czujnik temp . zewn.

Czujnik podgrzewacza C.W.U.

 

A może inne modele?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swego czasu bolałem, że nie stać mnie było na Viessmanna i kupiłem Termeta z ekspozycji w markecie...

W pierwszym roku było fatalnie - co kilka dni wywalało errory. Po naprawie gwarancyjnej jest całkiem ok. Teraz zaczynam sądzić, że to nie był zły zakup - kocioł prosty, tani, jak się zużyje to wymienię go na kolejny (tylko jednofunkcyjny tym razem). Grzeję tylko CWU i grzejniki więc ta prostota mi nie przeszkadza.

 

Nie bardzo widzę sens pod moją instalację kupowania topowego kotła z nadzieją, że pożyje 25 lat... Ważniejszy jest rzetelny serwis pod ręką i dostępność części.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 13.04.2018 o 09:57, Ksieciunio napisał:

Cerapur Compact ZWB 24-1 DE, ma trochę większą moc minimalna od Termeta. Tylko u mnie może to nie wypalić, ponieważ jest norma która mówi, że przy kominie wystawionym przez ścianę moc kotła może być max do 20KW. Zobaczę co powie projektant i instalator.

Ten przepis , a nie norma może być stosowany tylko do domów 1 - rodzinnych a ty masz w sumie dom 3 rodzinny - nikt ci nie wywalić komina przez ścianę.

Oj widzę że sypie się ten gaz, sypie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor to wcale nie jest śmieszne, kilka dni temu był kominiarz zrobić opinie kominiarską. I wiesz co napisał tam ? Że komin przez ścianę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie nie podałeś mu wszystkich danych lub facet nie zna przepisów i ponownie WT

§ 175. 1. Indywidualne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe lub oddzielne przewody powietrzne
i spalinowe od urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania mogą być wyprowadzone przez zewnętrzną ścianę budynku,
jeżeli urządzenia te mają nominalną moc cieplną nie większą niż:
1) 21 kW – w wolno stojących budynkach jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej;
2) 5 kW – w pozostałych budynkach mieszkalnych

 

To też przemyśl lub przedyskutuj z kimś decyzyjnym, a powiatowy inspektorat Nadzoru Budowlanego  też warto odwiedzić aby potem nie było z tym kłopotu, jak cię ktoś pod....i do właściwych organów np ten sąsiad od butli z gazem napisze papierek w środku zimy do kogo trzeba.

 

Nie żebym się z ciebie śmiał  czy żartował, ale w takich sprawach - gaz i inst gazowe kontrola potrafi być szybka i sroga.

Decyzja kominiarza wcale nie jest wiążąca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwi mnie, że nie zaproponował komina turbo przez dach, nad moim mieszkaniem mam tylko strych nie używany, to w sumie podobne pieniądze będą bo około 3 metry komina.

Ciekawi mnie jeszcze co powiedzą ludzie od projektu bo mają w poniedziałek przyjechać.

Jeszcze ciekawostka - sąsiedni dom, wielorodzinny w sumie 6 rodzin. Projekt wykonała ta sama firma, i nic klientowi nie mówili, że nie można. Musiał tylko załatwić od sąsiadów zezwolenia na montaż gazu u siebie. Dzisiaj z nim rozmawiałem i mówił, że tam reszta sąsiadów ma butle z gazem do kuchenek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pierwszego wypadku lub większej kontroli masz przykład poniżej.

A projektanci będą chcieli od sąsiadów oświadczeń ze przejdą na gaz ziemny lub zrezygnują z butli na rzecz prądu.

Tu widać głównie chęć zarobku - za równo u kominiarza jak i u projektanta. 

Informacja_Uzytk_Butli_2015.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.