Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Węgiel a ekogroszek


mlaw

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Stanęłam przed trudnym wyborem  - u rodziców zepsuł się stary kopciuch i na szybko potrzebujemy wymienić piec. Dom nieocieplony z lat 70., powierzchnia min. 180m2, grzejniki żeliwne, okna w połowie domu nowe 3 szybowe, reszta 2 szybowe. Do tej pory dom był ogrzewany węglem i drewnem. Ze względu na koszty opału na początku myśleliśmy o zwykłym piecu na węgiel, ale teraz analizując pewne aspekty doszliśmy do wniosku, że ekogroszek byłby wygodniejszym rozwiązaniem dla seniorów. Zdaję sobie sprawę, że odpowiedź na moje pytanie nie będzie prosta, ale jest to jedna z rzeczy, które w pierwszej kolejności najbardziej mnie interesują: czy ogrzewanie ekogroszkiem może okazać się droższe niż dotychczasowe węglem? Zużycie węgla wynosiło ok 4,5 t./sezon grzewczy (ok. 900zł/t)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj że do zasypowca wg prawa musisz dokupić bufor, to kolejne ładne parę tysięcy i nadal będziesz szuflowal. Bierz dobrego grocha z pionowymi kanałami i ich czyszczakami, dobrym sterownikiem i przynajmniej z tym będziesz miał spokój. Jeśli zrobisz poprawnie instalację to uważam że spalisz mniej a komfort cieplny nieporównywalny do tego co masz teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny dom jak Ty, też nieocieplony, paliłem węglem 5t + drewno

Od 3lat mam EKO i załuję że dopiero od trzech :)

Ekogroszku spalam praktycznie tyle samo co węgla, podejrzewam że po kilku latach wprawy w spalaniu paredziesiąt kg udałoby się zejść w dół.

Obsługa bez porównania - z czystej rozrywki codziennie zaglądam jak się spala, raz za 2-3 dni wyciągam popiół, co kilka dni zasypuję podajnik, bez żadnego podpalania, dokładania, przymykania i uchylania drzwiczek itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Mafik,  a możesz podać jaki model pieca posiadasz i jaką ma moc?

Z najnowszych rozważań - wzięliśmy na tapet jeszcze piece na pellet. Czy słuszne będzie takie uproszczenie, że o ile węgiel i ekogroszek wychodzą podobnie cenowo, o tyle przy pellecie trzeba liczyć się z większymi kosztami opału ze względu na niższą kaloryczność pelletu, a więc i większe zapotrzebowanie, aby uzyskać tyle samo ciepła? Czy da się oszacować ile procentowo może wynosić ta różnica, np równowartość tony ekogroszku to x tony pelletu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko super, też jestem za podajnikiem ale nie do końca jeśli chodzi o seniorów. Przyzwyczajeń starszych osób ciężko jest się wyzbyć, to lata zakodowanych przyzwyczajeń, ide do pieca, szufluje, tu rzucę kawałek patyczka, itp itd, poczytaj wątki o ustawieniach kotłów na eko groszek i sam przeanalizuj czy aby na pewno rodzice dadzą sobie radę z tymi rzeczami, chyba że jesteś na miejscu i przejmiesz stery wtedy jak najbardziej eko.  

Eko ma większą kaloryczność i przy nie ocieplonym domu będzie to na plus, pellet jest słabszy i czystszy i koszty peletu porównywalne są do kosztów ogrzaniem domu gazem. Więc jeśli zdecydujesz się na pellet a masz przyłącze gazu to wybralbym gaz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mlaw trudno porównywać ekogroszek i pellet wprost dużo w tym przypadku zależny do domu, w dobrze ocieplonym pellet się sprawdzi bo takie kotły mogą pracować cyklicznie i to daje duże oszczędności, w nieocieplonym może wyjść drożej.

Aha jeszcze jedna praktyczna rada, jeśli nie mieszkasz z rodzicami zwróć uwagę, żeby była możliwość podłączenia sterownika kotła do internetu, bezpośrednio lub przez dedykowany moduł, wtedy większości ustawień będziesz mógł zmieniać przez smartfona nie ruszając się z domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, mlaw napisał:

Do tej pory dom był ogrzewany węglem i drewnem.

Teraz będzie tylko ekogroszek ale bez drewna . Czyli nie będzie rąbania ,układania i sezonowania drewna . Ale spalanie zostanie na tym samym poziomie czyli około 4,5~5 ton ekogroszku lecz bez drewna. Dlatego że kotły na ekogroszek 5 klasy mają większą sprawność niż Twój  kocioł  zasypowy który miałaś dotychczas. Kolega Mafik dobrze opisał sytuację.

Trzeba będzie lekko zmodyfikować instalację grzewczą w kotłowni i zabezpieczyć nowy kocioł przed korozją niskotemperaturową(ochrona powrotu). Poczytaj to forum , zapoznaj się z tematem i znajdź dobrego instalatora.

Szukaj kotła o mocy max15Kw.   Nie daj sobie wmówić żeby było na zapas .To najgorszy błąd jaki można popełnić kupując za duży kocioł. 

Pozdrawiam.

Ps. Ekogroszek to węgiel tylko o małej gradacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego wy piszecie że będzie spalanie na tym samym poziomie jeśli wtedy spalał węgiel ze sprawnością 30%?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlatego, że wtedy przepalał kilka godzin, a teraz będzie jarał non stop. Wtedy nad ranem może miał 18C, teraz rodzice będą chcieli mieć na okrągło 21. U mnie w Śródmieściu jest masa nieocieplonych kamienic i jest idealnie 1:1, kto palił 3 tony węgla na stumetrowe mieszkanie, po zmianie kotła pali 3 tony ekogroszku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej trzeba zapytać autorki tematu . Ile drewna szło (mp).Prawdopodobnie  Węgla kostki szło 4t. 

Przypuszczam że autorka tematu nie wiedziała że ekogroszek to też węgiel . Tytuł coś nam podpowiada. 

8 godzin temu, mlaw napisał:

w pierwszej kolejności najbardziej mnie interesują: czy ogrzewanie ekogroszkiem może okazać się droższe niż dotychczasowe węglem? Zużycie węgla wynosiło ok 4,5 t./sezon grzewczy (ok. 900zł/t)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zmianie pieca trzeba będzie przerobić instalację CO. Nie wiem jak i czym grzejecie CWU, ale zasypowcem by się raczej nie dało, więc to kolejny temat do omówienia. Następna rzecz, to wizyta kominiarza i sprawdzenie komina spalinowego. Nie chodzi tylko o czystość, ale jego stan i szczelność. Żebyście się nie zdziwili, jak pojawią się wykwity. Woda potrafi się w kominie wytrącać i przesiąkać. Temperatura spalin w nowych piecach jest bardzo niska. Można rozpatrzeć piec z zapalarką. Latem i w okresach przejściowych piec się będzie mógł wygasić i potem sam rozpalić. Nie będzie chodził w podtrzymaniu, co dodatkowo da oszczędność opału (nie mam zapalarki, ale parę osób tutaj sobie bardzo chwali).

Sprawdzić lokalnie zapisy antysmogowe, jak długo będzie można używać pieca na ekogroszek klasy 5+

Węgla na 100% będzie paliło mniej, nawet jeżeli dorzuci się CWU. Tak to mniej więcej wynikało z moich doświadczeń po wymianie pieca 10 lat temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za wszystkie rady, pomogły podjąć wstępną decyzję. Poczytałam trochę i zostaniemy przy ekogroszku, bo jeśli koszt ogrzewania peletem zbliza się do kosztów gazu, to nie podejmiemy tego ryzyka. Przy ekogroszku trochę zmartwiły mnie opinie o trudnościach w ogarnięciu ustawień, ale sterowanie z poziomu smartfona będzie na pewno pomocne. 

Zakładam, że taki kocioł spełni wymogi programu Czyste Powietrze. Jeszcze nie zgłębiłam tematu, ale o ile rozumiem można uzyskać dofinansowanie 30% (max 3 tys) do kotła. Czy podłączenie do niego CWU można rozliczyć jakoś dodatkowo, czy te 3 tys to max jaki można dostać na całość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dofinansowanie było  jak pamiętam do 6500pln.  Jak ja składałem na początku tego programu. Tylko mi nie dofinansowali, jeśli się coś zmieniło to powinnaś dostać 30% kwoty całej inwestycji . Czyli wymiana kotła , Cwu montaż itp. Można to ująć jako całość inwestycji ,ponieważ podlega modernizacji. Ale na 100% nie jestem pewien czy to przyklepią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
22 minuty temu, mlaw napisał:

Bardzo dziękuję za wszystkie rady, pomogły podjąć wstępną decyzję. Poczytałam trochę i zostaniemy przy ekogroszku, bo jeśli koszt ogrzewania peletem zbliza się do kosztów gazu, to nie podejmiemy tego ryzyka. Przy ekogroszku trochę zmartwiły mnie opinie o trudnościach w ogarnięciu ustawień, ale sterowanie z poziomu smartfona będzie na pewno pomocne. 

Zakładam, że taki kocioł spełni wymogi programu Czyste Powietrze. Jeszcze nie zgłębiłam tematu, ale o ile rozumiem można uzyskać dofinansowanie 30% (max 3 tys) do kotła. Czy podłączenie do niego CWU można rozliczyć jakoś dodatkowo, czy te 3 tys to max jaki można dostać na całość?

No dostanie , kuzyn 3 lata czeka i nic nie dostał . licz na siebie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może coś się zmieniło ? https://fundacjaczystepowietrze.pl/program-czyste-powietrze/?gclid=CjwKCAiA9vOABhBfEiwATCi7GLgBrDJdvWRai3jTx0CMf8-qTsoIo17SKkVNBrqO5hLwasPRZpRPtBoC8HIQAvD_BwE

 

Dotacja może wynosić do 30 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania i 37 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania. Podstawowy poziom dofinansowanie mogą otrzymać osoby o dochodzie rocznym nieprzekraczającym kwoty 100 000 zł, natomiast o poziom podwyższony mogą ubiegać się osoby, których przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza kwoty:

a) 1400 zł w gospodarstwie wieloosobowym,

b) 1960 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mlaw napisał:

Bardzo dziękuję za wszystkie rady, pomogły podjąć wstępną decyzję. Poczytałam trochę i zostaniemy przy ekogroszku, bo jeśli koszt ogrzewania peletem zbliza się do kosztów gazu, to nie podejmiemy tego ryzyka. Przy ekogroszku trochę zmartwiły mnie opinie o trudnościach w ogarnięciu ustawień, ale sterowanie z poziomu smartfona będzie na pewno pomocne. 

Zakładam, że taki kocioł spełni wymogi programu Czyste Powietrze. Jeszcze nie zgłębiłam tematu, ale o ile rozumiem można uzyskać dofinansowanie 30% (max 3 tys) do kotła. Czy podłączenie do niego CWU można rozliczyć jakoś dodatkowo, czy te 3 tys to max jaki można dostać na całość?

Kolego

Na tej samej instalacji, w tej samej izolacji domu pelletu spalisz 25-30% więcej ilościowo do wyprodukowania tej samej mocy jak ekogroszku i wynika to z kaloryczności paliw.

Średnio pellet 17-19MJ, ekogroszek 26-29MJ. Pomijam zapisy normy, bo powinniśmy wówczas mówić o pellecie A1 i min.17MJ oraz ekogroszku min.28MJ

 

Od 13stycznia 2021 palę pelletem na palniku dwupaliwowym (zapalarka i wszystkie potrzebne rzeczy). Na oba paliwa po zmianie paleniska jest atest i na obu spełnia 5klasę (na pellecie ecodesign i energetyczna A+).

W moim starym i dużym domu przy ok. +5 do +10 schodzi ok. 30-35kg ekogroszku 26MJ lub 40-45kg pelletu.

 

Pelletem wyjdzie taniej lub podobnie w zależności od ceny zakupu, jak dobry groszek u Ciebie zaczyna się od 900zł, a pellet kupisz do 700zł, to masz taniej lub porównywalnie pelletem mimo większego spalania dla produkcji podobnej mocy.

 

Zapraszam do kontaktu, kocioł skamp-pv 15 jest na pellet, ale ma możliwość zejścia do palenia ekogroszkiem, potocznie nazywa sie to konstrukcją hybrydową.

Jak stwierdzisz,że pelletem za drogo (a jest przyjemnie, czyściej i zapach jest bardzo przyjemny), to zejdziecie do opalania ekogroszkiem (dla ekogroszku ta konstrukcja ma moc max 20kW). Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dodaj że tą różnice w spalaniu masz przy pracy ciągłej kotła tak?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No akurat nie.

Na węglu praca ciągła

Na pelecie współpraca z termostatem pokojowym i bywa, że okresowo w skali doby się wygasza czasami na godzinę, czasami na dwie. W dzień pilnuję 23,8 a na noc 23,4stC

Nie ma cudów ten sam kocioł, ta sama instalacja,potrzebna ta sama moc kotła, więc peletu zje więcej. To nie oznacza drożej, bo tanio pellet kupiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. I mówisz ta granica między peletem a eko żeby wychodziło podobnie to 700-900zl - cenna informacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pieklorz

A nie wiesz czasami, jak ten piec co opisujesz radził by sobie ze spalaniem zbóż, lub innej biomasy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie sobie poradzi w odpowiedniej proporcji z dydykowanym paliwem , ale  badany był na 5 klasę  na pellecie i ekogroszku  i każdy inny rodzaj spalanego materiału  może być potraktowany jako spalanie odpadów śmieci co wiąże się z konsekwencjami w razie kontroli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomińmy eurokołchozowy ekologiczny reżim a skupmy się na dyskusji o procesie spalania różnej biomasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.02.2021 o 16:37, mlaw napisał:

Dzięki za odpowiedzi. Mafik,  a możesz podać jaki model pieca posiadasz i jaką ma moc?

Ja mam Defro Eko Duo (jeszcze 4 klasa z dodatkowym paleniskiem) 25kW - wydaje mi się że trochę za duża moc ale instalator się uparł że mniejszego nie wstawi i tak zostało. Ogólnie za późno trafiłem na forum bo wtedy kupiłbym mniejszy piec i sterownik z PID a tak palę w dwustanie, ale to i tak niebo a ziemia do węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.