Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie kuchnią Katarzyna


Animus

Rekomendowane odpowiedzi

14 godzin temu, makow12 napisał:

nie ma takich wynalazków-ani kotłowni ani centralnego ani przyłącza do miejskiej siec.

To jak się ogrzewasz? 

Cytat

 kuchnia Katarzyna podkowa

Tym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a no tym, od 2 dekad :)

po co miałbym kuchnię wpisywać jakbym jej nie używał? 

idę drwa rąbać i worki z wunglem nosić coby w tygodniu nie latać..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, zwalonygrat napisał:

Ta strona jest w miarę wiarygodna?

przeciętne zapotrzebowanie wyliczyła mi prawie idealnie do mocy podkowy (zgodnie z tym co mam)

2 godziny temu, Animus napisał:

Ale sprawność trzonu kuchennego jest niewielka, komora zasypu też pomniejszona przez podkowę. 

ktoś kto to zakładał ( już niestety ś.p. - więc nie mam jak zapytać) robił wyliczenia

ma parę minusów ale sporo plusów jak dla mnie

kilo siedemset na godzinę spala wg instrukcji, temperatury 23, 20 i 17 stopni w pomieszczeniach - a dziś kubełek z małym hakiem poszedł  - nie palę jakoś fest bo mrozu nie ma, w drugim piecu też jeszcze nie palę bo aż tak zimno żeby go używać nie ma - przepalony jest żeby ew wilgoć pogonić

z wyliczeń ze strony wszystko wychodzi mi drożej niż to co do tej pory za węgiel płacę..

1 godzinę temu, marcin napisał:

Także wychodziło sporo taniej niż gazem. W zasadzie dla mnie 90% kryterium wyboru był komfort.

dla mnie niestety ekonomia... strona sugeruje też docieplenie sufitu i ścian bo tam najwięcej strat w cieple

4 minuty temu, o6483256 napisał:

Jak to mówią, w pewnym momencie nie liczymy pieniędzy, tylko czas który zajmują nam rzeczy które tego czasu mogłyby nie zajmować!

o ile masz kasę 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, makow12 napisał:

ktoś kto to zakładał ( już niestety ś.p. - więc nie mam jak zapytać) robił wyliczenia

ma parę minusów ale sporo plusów jak dla mnie

kilo siedemset na godzinę spala wg instrukcji, temperatury 23, 20 i 17 stopni w pomieszczeniach - a dziś kubełek z małym hakiem poszedł  - nie palę jakoś fest bo mrozu nie ma, w drugim piecu też jeszcze nie palę bo aż tak zimno żeby go używać nie ma - przepalony jest żeby ew wilgoć pogonić

SPRAWNOŚĆ PŁYTY KUCHENNEJ KW „KATARZYNA”     %     18,5

SPRAWNOŚĆ CIEPLNA WKŁADU GRZEJNEGO KW „KATARZYNA” %     21,3

SPRAWNOŚĆ CIEPLNA KW „KATARZYNA”     %     72,6

To jest z neta.

https://antraks.pl/pl/p/Kuchnia-weglowa-Katarzyna-zabudowana-z-podkowa/2073

A co zasilisz tą podkową? 

Jakbyś miał termometr na czopuchu  to ile by wskazywał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Animus napisał:

Jakbyś miał termometr na czopuchu  to ile by wskazywał?

jakbym miał to bym wiedział dokładnie 😉 szacunkowo między 100 a 500

fajerkę zdarza mi się do ok 800 rozgrzać (na oko)

44 minuty temu, Animus napisał:

A co zasilisz tą podkową? 

2 grzejniki i drabinkę w łazience -w kuchni nie trza kaloryfera bo piec grzeje

46 minut temu, Animus napisał:

SPRAWNOŚĆ PŁYTY KUCHENNEJ KW „KATARZYNA”     %     18,5

pojęcia sprawności odnośnie płyty kuchennej nie rozumiem .. ale jest idealna do długotrwałej obróbki termicznej i gotowania w dużym garze - pewne potrawy wychodzą po prostu smaczniejsze (no i przydaje się do awaryjnego grzania cwu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, makow12 napisał:

pojęcia sprawności odnośnie płyty kuchennej nie rozumiem

To proste. Sprawność 18,5% oznacza mniej więcej tyle, że 81,5 % ciepła jakie powstaje ze spalania paliwa wyrzucasz kominem.

Paląc dziś tylko pelletem ze sprawnością twojego źródła, to zamiast 2,2 potrzebowałbym go jakieś 7 ton.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzdura. To mówi chyba, ile ciepła idzie do gara. Reszta ogrzewa pomieszczenie i podkowę oraz oczywiście część idzie do komina. Sprawność 72.6 może jest niższa od ok. 90 współczesnych kotłów, ale za to nie ma strat na przesyle i czopuch z częścią komina grzeje pomieszczenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta bzdura... Dodajmy do tej płyty grzejnej jeszcze sprawność podkowy.

SPRAWNOŚĆ PŁYTY KUCHENNEJ KW „KATARZYNA”     %     18,5
SPRAWNOŚĆ CIEPLNA WKŁADU GRZEJNEGO KW „KATARZYNA” %     21,3

I w życiu więcej z tego nie wyciągniesz. Te 72 % to marzenia ściętej głowy. Kolego już pisał ile spala przez sezon? Sam miałem w dawnej młodości taki wynalazek. To wiem ile szło opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, makow12 napisał:

jakbym miał to bym wiedział dokładnie 😉 szacunkowo między 100 a 500

fajerkę zdarza mi się do ok 800 rozgrzać (na oko)

2 grzejniki i drabinkę w łazience -w kuchni nie trza kaloryfera bo piec grzeje

pojęcia sprawności odnośnie płyty kuchennej nie rozumiem .. ale jest idealna do długotrwałej obróbki termicznej i gotowania w dużym garze - pewne potrawy wychodzą po prostu smaczniejsze (no i przydaje się do awaryjnego grzania cwu)

A masz możliwość może zrobić taki myk, podłączyć jakoś rurą tą Katarzynkę zamiast bezpośrednio czopuchem do  komina, do tamtego kaflaka, np. przez ścianę czy jak.

Sądzę, że ty grzejesz sąsiadów  kominem i  okolice domu też, jakby udało się przekierować spaliny z Katarzyny (nawet się rymuje) do pieca a dopiero z pieca w komin to by była gitara.  

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Outsider bo palić "trza umić". Spokojnie 2t starczają, ale jak ktoś używał angielki do gotowania i dorzucał sobie po bryłce. To nie jest sprzęt dla rodziny, której cały dzień nie ma w domu.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Outsider napisał:

To proste. Sprawność 18,5% oznacza mniej więcej tyle, że 81,5 % ciepła jakie powstaje ze spalania paliwa wyrzucasz kominem.

że z tych 81,5% idzie jeszcze na podkowę  21,3% , ścianki boczne i piekarnik  7-8%, reszta w komin,  do 50% odzyskuje? Nie sądzę. Taka podkowa bezpośrednio w palenisku  to błąd,  szybko się obkłada kamieniem, kamień izoluje   i jej sprawność jedzie w dół.   

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, HarryH napisał:

bo palić "trza umić".

A to na pewno. Tylko jak wyjrzę sobie na wiochę to widzę ilu umie. W moim sąsiedztwie jeszcze wiele takich instalacji funkcjonuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Animus napisał:

Sądzę, że ty grzejesz sąsiadów  kominem i  okolice domu też, jakby udało się przekierować spaliny z Katarzyny (nawet się rymuje) do pieca a dopiero z pieca w komin to by była gitara.  

nie ma opcji.. (piece oddzielone łazienką) miejsca też brak żeby cokolwiek podziałać z akumulacją

Godzinę temu, Outsider napisał:

Kolego już pisał ile spala przez sezon? Sam miałem w dawnej młodości taki wynalazek. To wiem ile szło opału.

2 tony to jest z solidnym zapasem, zwykle niecałe 2 tony licząc zużycie na 2 piece, w zależności od zimy sporo zostaje

41 minut temu, HarryH napisał:

@Outsider bo palić "trza umić". Spokojnie 2t starczają, ale jak ktoś używał angielki do gotowania i dorzucał sobie po bryłce. To nie jest sprzęt dla rodziny, której cały dzień nie ma w domu.

no i tak to mniej więcej idzie, chyba że chcę szybko ciepło to mocniej przepalam

Godzinę temu, HarryH napisał:

Bzdura. To mówi chyba, ile ciepła idzie do gara. Reszta ogrzewa pomieszczenie i podkowę oraz oczywiście część idzie do komina. Sprawność 72.6 może jest niższa od ok. 90 współczesnych kotłów, ale za to nie ma strat na przesyle i czopuch z częścią komina grzeje pomieszczenie.

w dobrze rozhajcowanym piecu to i do 30 stopni w kuchni przy oknie bywa i 25 w pokoju

w drugim mniej bo mi ciepło na dwór, strych i klatkę schodową ucieka

jedyne co mi do głowy przychodzi to dywan na ścianę ruskim wzorem albo gar na kuchnię do gara rurki a rurki do chłodnicy z auta podłączyć i jakoś to ciepło przepchnąć wodą i powietrzem

  

33 minuty temu, Animus napisał:

A ta "spółdzielnia po byku" 5 cm styropianu im zafundowała na blokowisku, patola goni patolę, a ludziom żyć nie dają godnie.

to to już dawno, ale czuć różnicę 😉

  

39 minut temu, Outsider napisał:

A to na pewno. Tylko jak wyjrzę sobie na wiochę to widzę ilu umie. W moim sąsiedztwie jeszcze wiele takich instalacji funkcjonuje.

komin się nie zapycha, smoły nie ma, nie kopcę i nie śmierdzi to tragedii nie ma 😉

tego typu instalacje raczej długo będą działać bo raczej się nie psują i są ekonomiczne

Edytowane przez makow12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • marcin zmienił(a) tytuł na Ogrzewanie kuchnią Katarzyna

Podkowa to  tylko podkowa, ja bym chciał żebyś te spaliny, które wypuszczasz w komin pakował do mojego kotła.

A na poważnie, może jeszcze jeden wymiennik nad Katarzyną i dopiero w komin.    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast Katarzyny można byłoby zrobić z głową kuchnię kaflową,z głębokim paleniskiem na drewno, oddzielonym od podkowy (zamiast podkowy wymiennik kwadratowy,spaliny w środek). To wszystko z przepustnicą spalin-krótki/długi obieg no i trochę akumulacji by było. Katarzyna jednak jest ograniczona  😉 i dużo sie nie da zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Panstan napisał:

Zamiast Katarzyny można byłoby zrobić z głową kuchnię kaflową,

budżet nie ten 😉 

5 godzin temu, Panstan napisał:

dużo sie nie da zrobić.

gdzieś tam trochę ciepła powinno dać się podebrać niedużym kosztem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, makow12 napisał:

w okolicach weekendu może będzie chwila czasu to sprawdzę

A namówisz się na ten termometr do spalin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiedz jaki kupić to zamówię (najchętniej z allegro bo najłatwiej będzie)

no i jak i gdzie ustrojstwo umieścić, dziura w kolanku do komina, jakaś gwintowana mufa?

Edytowane przez makow12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.