Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Spoko co do węgla brunatnego. Jest ok . Paliłem nim w zeszłym roku traf chciał że podczas największych mrozów . I zachowuje się tak samo. Łapie temperaturę i spokojnie się równo zarzy . Jeszcze lepiej jest z połączeniem z trocina i miałem .

Bez obaw rekomenduje go każdemu do pieca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Niedawno stałem się posiadaczem Junkersa supraclass 20kW. Zanim zacząłem w nim palić skorzystałem z większości podpowiedzi forumowicza Guitara ( również ze względu na jego opisy zdecydowałem się na zakup tego kotła - mam podobny metraż do odgrzania nieocieplony ), tj. zrobiłem silikonowe uszczelnienia, poprawiłem miarkownik ciągu - przewiercone dodatkowe otwory, wymieniłem górną szamotkę o szerokości 14cm, dołożyłem szamotki tylne oraz nad wlotami powietrza dodatkowego, zaślepiłem także otwory w górnym elemencie rusztu wiszącego - w dolnym zostawiłem nie zaślepione ze względu na to, że nie będę na razie robił automatycznego odpopielania. Czekam teraz na sezon grzewczy aby sprawdzić to wszystko pod obciążeniem cieplnym. Na razie tylko przepalam co trzeci dzień wiaderkiem węgla i po około dwóch godzinach gaśnie płomień ponieważ nie ma odpowiedniego odbioru ciepła - głowice przy grzejnikach zamykają się. Mam tylko pytanie odnośnie szybra - przymykać czy nie. I jeszcze jak regulować powietrze wtórne - obojętnie jak ustawię to i tak dymi się z komina jasny dym ( może to para wodna?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doświadczenia po tygodniu palenia orzechem węgla brunatnego:

Pali się super - do rozpalania jednak lepiej na drewno dać troszkę węgla kamiennego a dopiero potem zasypać brunatnym. Spalają się nawet dosyć duże kawałki. Nic się nie zawiesza. Pełny załadunek, bez problemu się spala w całości. Popiół ma formę "puchu". Piec dobrze się czyści. Ogólnie polecam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zastanawiam się nad zakupem kotła - oczywiście dolnego spalania. Interesują mnie dwa kotły: KWKD oraz DAKON DOR.

Mój dom 130 m2 ( suporex 24 cm + 12 cm ociplenie), rolety zewnętrzne, bojler na wodę 140 litrów. Jaka moc kotła DAKON DOR była by najlepsza dla mnie. W większości piec będzie wykorzystywany do spalania węgla, czasami będę palił drewnem ( okresy przejściowe oraz podgrzewanie wody w bojlerze w lecie). Komin 14x14 wysokość ok 6 metrów.

 

Proszę o odpowiedź jaka moc kotła DAKON odpowiednia do moich warunków.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zastanawiam się nad zakupem kotła - oczywiście dolnego spalania. Interesują mnie dwa kotły: KWKD oraz DAKON DO

 

Proszę o odpowiedź jaka moc kotła DAKON odpowiednia do moich warunków.

 

Pozdrawiam

Czesc

 

Nie podales czy bedziesz palil stale czy przepalal, gdzie mieszkasz gory, kotlina, niziny ?

Jak stale to najmniejszszy DAKON w zupelnosci wystarczy

Jeszcze jedno maly DAKON a szczegolnie 16 kW ma mniejsze wymagania co do ciagu kominowego - Twoj komin tylko 6 m i to 14x14 cm.

Edytowane przez gtoni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mieszkam nad morzem, okolice Koszalina. Myślę, że w okresach przejściowych będę przepalał natomiast zimą palił stale - chyba, że okaże się, że dom dobrze trzyma ciepło i nie będzie potrzeby palić stale, ale to okaże się w praniu. Napisałej najmniejszy DAKON tzn. 13,5 czy 16?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dom 110 m2 , podobny w metrażu do twojego , kocioł Dakon 16KW i rzadko kiedy hula z pełną mocą .Gdybym miał dzisiaj kupić kocioł to wziął bym o mniejszej mocy .Moja optymalna temperatura na piecu to około 60 stopni , co skutkuje ciągłym zasmoleniem pieca i stratami cieplnymi . Lepiej ,tak sądzę . kupić piec niedowymiarowany niż przewymiarowany . Poza tym DAKON jest O.K. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mieszkam nad morzem, okolice Koszalina. Myślę, że w okresach przejściowych będę przepalał natomiast zimą palił stale - chyba, że okaże się, że dom dobrze trzyma ciepło i nie będzie potrzeby palić stale, ale to okaże się w praniu. Napisałej najmniejszy DAKON tzn. 13,5 czy 16?

 

Pozdrawiam

Ja mam 16kW i dom okolo 160 m2 dobrze ocieplony + 140 l bojler. Piec nigdy nie chodzi z pelna moca.Nawet jak jest - 30 oC, dopiero wtedy pracuje az milo.

 

Wystarczy 13 kW. chyba ze bedziesz palil mialem to 16kW.

 

gtoni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Właśnie nabyłem Buderusa Logano S111LD-WT i chciałbym przestrzec przed tą wersją (LD) ponieważ w tym kotle nie ma przegrody między komorą zasypową i spalania.

 

post-32797-0-80128800-1319187076_thumb.png

 

Czyli kocioł górnego spalania

 

Przed kupnem sugerowałem się dokumentacją dostępną w internecie i u przedstawicieli firmy, lecz rysunków tej wersji nie było. Wnioskowałem że konstrukcja jest podobna i niestety kupiłem. Pewnie będę robił przegrodę z blachy lub szamotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu się nie da wykonać przegrody, ja jednak reklamowałbym kocioł, gdyż zgodnie z prawem handlowym kocioł jest inny niż oczekiwano, a może to bubel? przegroda w oryginale jest płaszczem wodnym. Skontaktowałbym się z partnerem handlowym w celu wyjaśnienia tu odnośnik

http://www.buderus.pl/?page_id=3408

Podstawą reklamacji jest fakt ,że kocioł jest inny niż zamówiony i oczekiwany zgodnie z dostępnymi ulotkami i DTR. Proszę nie odpuszczać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie napisałem pismo ale z rozmowy z przedstawicielem firmy Buderus wynika że będą w pracy dopiero w poniedziałek.

Zastanowię się jeszcze czy wysyłać czy najpierw dogadać się "po dobroci"

 

Też myślałem o płytach szamotowych w prowadnicach ale przy tej mocy (24 kW) jaka będzie ich trwałość i jak przepaliłoby ten szamot pod moją nieobecność !!

Edytowane przez pitkos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zakup kotła był robiony na odległość (przez interenet) można w przeciągu 10 dni od otrzymania zwrócić produkt (nieużywany) bez podania przyczyny.

A tak nawiasem z czystej ciekaości poszukalem i faktycznie nie natknołem się na żaden prekrój tego kociołka, na stronie producenta tylko taki materiał http://www.buderus.pl/files/201103041135210.R04_kominki_kotly_na_paliwo_stale.pdf strona 68 S111LD-WT i opis (model posiada powiekszoną komorę spalania oraz wężownicę schładzającą jako wyposażenie standartowe)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Kotły Buderus Logano S111/S111LD-WT to stalowe kotły grzewcze przystosowane do

spalania węgla kamiennego, brunatnego, brykietu, drewna, odpadów drewnianych. Przeznaczone

są do ogrzewania obiektów o zapotrzebowaniu ciepła od 13 kW do 32 kW. Solidna

konstrukcja posiada opatentowany system rusztów obrotowych oraz prosty i niezawodny

system regulacji powietrza pierwotnego. Korpus kotła zawiera przestrzeń wewnętrzną rozdzieloną

płytkami wodnymi na szyb zasypowy. Model kotła Logano S111 LD-WT posiada

powiększoną komorę spalania oraz wężownicę schładzającą jako wyposażenie standardowe.

Kocioł można opalać polanami drewna o średnicy aż do 100 mm i długości odpowiadającej

wielkości komory zasypowej kotła."

 

Rozdzielenie jest płaszczem wodnym który wyłożony jest płytami szamotowymi. Wydzielona cześć służy do zasypu opału. Opis pobrany z podanej strony http://www.buderus.p...aliwo_stale.pdf strona 68 S111LD-WT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie taka jest moja linia "obrony". Chociaż jednym z argumentów przedstawiciela firmy było to że w tym modelu komora zasypowa jest komorą spalania. I na różnych ilustracjach w dołączonej dokumentacji ta sama komora została nazwana raz zasypową a raz spalania. Ale miałem jeszcze inny argument że nie zgadzają się rozmiary otworu zasypowego. W kotle "LD" jest 2 cm dłuższa (wymiar od przodu kotła do czopucha) i uzasadniłem że taka konstrukcja jest wynikiem usunięcia ścianki komory załadowczej.Po rozmowach z przedstawicielem firmy uznali że wymienią kocioł, ponieważ jest nieużywany. Jednak w żadnym magazynie w Polsce nie ma wersji z wężownicą schładzającą.

Kwestia jest jednak natury prawnej ponieważ reklamacje co do niezgodności towaru z umową to nie u nich a u sprzedawcy. Jutro mnie czeka "przeprawa " z firmą u , której go nabyłem. Koszty transportu itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki kociol Dor 16, przegroda z orginalnych plyt wytrzymala 5 lat. Dodatkowe zakupione w sklepie, niby orginalne, 2 lata. Teraz sa pekniete 2 szt. Trzeba bedzie je znowu kupic.

Orginalne mialy troche inny kolor, bardziej rdzawe i bardziej zwarte / ubite/.

Pozdrawiam gtoni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . Posiadam Buderusa s111 i mam pytanko jaką temperaturę utrzymujecie na piecu ja mam zawór czterodrożny i na piecu miałem ustawione ok. 60 stopni , piec się strasznie zasadza( pale teraz suchą brzozą ) zastanawiam sie czy podniesienie temperatury do ok 70 stopni coś pomorze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może ktoś posiada jakiś patent na czyszczenie tych pieców może jakiś środek ja czyszczę szczotką drucianą i całej sadzy nie jestem w stanie usunąć ,wydaje mi się że wydajność pieca spadła w porównaniu do pierwszego sezonu

Edytowane przez tomekgr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety Buderus nie ma w magazynach wersji z wężownicą (S111-WT) są tylko S111LD-WT. Robienie na zamówienie nie wchodzi w rachubę z powodu zbyt odległego terminu.

Czyli będzie mnie interesowało zrobienie przegrody, może z betonu ogniotrwałego, ale wcześniej muszę przedłużyć komin więc raczej nie w tym sezonie.

Dowiedziałem się przy okazji żeby zmniejszyć wymagania co do komina kocioł Dakona został "poprawiony" na górne spalanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam

Niestety po sześciu latach raczej bez problemowego użytkowania piec poległ, zaczął przeciekać od dołu. :angry: Wczoraj uciekła mi cała woda z instalacji co i lipa. Dzisiaj rano odkręciłem piec od instalacji i odwrociłem do góry nogami, wyciełem blachę popielnika od spodu, dorobiłem flansze w celu zasilepienia przyłącza, aby przeprowadzić próbę szczelności. Nagle moim oczom ukazało się coś takiego.

 

post-15471-0-88601000-1321183419_thumb.jpg

 

Jutro jak uda misię to zaspawam otwór ,ale jak w koło bedzie słaba blacha to zrobie wstawkę

Jezeli możeci to napiszcie jak długo użytkujecie ten piec bez przecieków bo uważam że sześć lat to trochę krótko, być może przyczyną jest nie zamontowany zawór cztero drogowy niestety z braku czasu wolnego który leży w garażu i czeka <_< No i napewno nie służy mu niska tenperatura uzytkowania pieca w okolicy 50 stopni z powodu nie zamontowanego zaworu.

Edytowane przez tomcar11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.