Skocz do zawartości

bogdan54

Forumowicz
  • Postów

    26
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Treść opublikowana przez bogdan54

  1. Solidny docisk . Tylko po co ??? wystarczy wyszczotkować porządnie przylgnię na klapie i w kotle i powtórnie położyć nowy sylikon . Dobrze też jest nasączyć zawiasy ropą tak aby wypłukać rdzę , zawiasy z większym luzem powodują lepsze dopasowanie się klapy do kotła .
  2. To tylko kwestja przestrzegania paru zasad przed otwarciem klapy załadunkowej . W moim przypadku załadunek od góry jest bardzo korzystny , węgiel przechowuje w różnych miejscach w 30-kilowych workach .Z worka sypię do wiadra , a z wiadra do pieca , poza tym przey paleniu drewnem nie ma problemu z poprawieniem ułożenia załadunku .
  3. Nie musi , kocioł Dakon DOR 16 ma przegrodę z szamotu ,a kotły o większej mocy mają taką przegrodę wodną jaką chcesz wspawać . Wspawanie prowadnicy pod szamotki jest lepszym rozwiązaniem , niski nakład pracy -można zrobić korektę lub całkowicie się z tego wycofać ( nie prując kotła ).
  4. To co zobaczyłeś na dnie pieca , to efekt palenia węglem brunatnym . Miałem podobną sytuację przy dodatnich temperaturach powietrza ,wielkie siarkowe zadymienie z komina i około 4 l kondensatu z wkładu kominowego dziennie !!! i mazia na dnie pieca . - 5 lub zimniej problemy te przy paleniu węglem brunatnym ustępują ( czeski tani ekogroszek - nigdy więcej ) . Polecam grubszy groszek ( z Ziemowita ) lub drewno , a przy dużych mrozach może być brunatny . Piec czyścić co dwa tygodnie lub przy pojawieniu się dymu z pieca po zamknięciu klapki rozpalania . Po za tym DOR to naprawdę bardzo dobry piec tylko trzeba się nauczyć w nim palić , a to trudne jak diabli .
  5. Jeszcze raz przemyśl ten rysunek rysując obiegi, proste to jest z pozoru . Filtr powinien ochraniać (przed syfami w razie zagotowania wody) wymiennik i pompę , a u Ciebie chroni pompę . Wymiennik niby jest podłączony przeciwprądowo ale zamienione ciepło-zimno .
  6. Pcha wodę pompa po stronie kotła gazowego , ogrzewanie działa bardzo dobrze siódmy rok . Przydał by się bardziej rozbudowany sterownik z regulacją rozłączania w górnym zakresie temperatury .
  7. Drugi schemat ten z kominkiem jest bardziej konkretny , cały myk polega na ustawieniu kierunku przepływu zaworami 17 . Zerknij też na mój schemat https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/8236-pomoc-w-wyborze-kotla/page__p__68339#entry68339 .Pozdrawiam .
  8. Dakon DOR 16 ma przegrodę wykonaną z płyt szamotowych , wsuwane w metalowe prowadnice , plus kształtki ceramiczne kierunkowe . Jak reklamacja zostanie odrzucona to można dorobić przegrodę .
  9. Mam dom 110 m2 , podobny w metrażu do twojego , kocioł Dakon 16KW i rzadko kiedy hula z pełną mocą .Gdybym miał dzisiaj kupić kocioł to wziął bym o mniejszej mocy .Moja optymalna temperatura na piecu to około 60 stopni , co skutkuje ciągłym zasmoleniem pieca i stratami cieplnymi . Lepiej ,tak sądzę . kupić piec niedowymiarowany niż przewymiarowany . Poza tym DAKON jest O.K. Pozdrawiam
  10. Wysokość między rusztem a dolną częścią przegrody w moim piecu wynosi 23cm , w wersji DOR-16 przegroda jest wykonana z płyt szamotowych .Pod tym adresem są rysunki różnych wersji . http://www.dakon.cz/cs/Technicka-dokumentace-DOR.html
  11. Mam dom o podobnych parametrach , ogrzewam piecem Dakon DOR-16 i mam problem z utrzymaniem minimalnej temperatury .Twój DOR-25 na 100% jest za duży .Masz dużo czasu do sezonu grzewczego spróbuj go sprzedać lub zamienić na mniejszy. Może ktoś na tym forum rozbudował dom i potrzebuje większy kocioł , trzeba próbować bo DOR jest bardzo dobrym piecem .Pozdrawiam .
  12. Uważam że , DOR-20 to zbyt dobry piec aby dokonywać nieodwracalnych przeróbek . Możesz sprzedać ( nie powinno być problemu ,to roczny piec ) , spróbować zamienić go na typowego miałowca , lub doposażyć go w palnik retortowy na miał (może w serwisie Dakona coś podpowiedzą ,palniki też robią ) . Masz dużo czasu do przyszłego sezonu aby spokojnie się rozejrzeć . Może ktoś z forumowiczów dokładał taki palnik , niech się odezwie .
  13. Ja w swoim Dakon DOR-16 jakieś 5-lat temu wymieniałem sporo części z powodu niedbalstwa poprzedniego użytkownika , między innymi ta płyta izolacyjna .Ceny nie podam ale w stosunku do innych części była naprawdę tania . Nazwy firmy z Bielska -Białej nie podam bo nie chcę być posądzany o reklamę ,cenny części zostały mi podane na telefon , cała paczka ważyła ~ 20kg , w wolnych miejscach w kartonie upchnęli starsze magazyny INSTALATORA !!! ,było co czytać przez zimę .Sama płyta wykonana z jakiegoś materiału w wadze styropianu . Zachęcam do sięgnięcia za telefon .
  14. Kto pyta nie błądzi . W tym piecu występują dwie strugi powietrza , powietrze główne podawane przez ruszt , aby w ogóle się w piecu paliło i powietrze wtórne ( dodatkowe ) służące do spalania gazów podawane zaraz nad paleniskiem , coś jak turbo w samochodzie .Oczywiście można palić bez powietrza wtórnego , tak jak można jeździć z uszkodzoną turbo-sprężarką , ale jest to zupełnie inna jazda . Wklejając szybkę właśnie uszkodziłeś turbo . :huh: W poprzednim poście zrobiłem poważny błąd ,zdanie >"Obserwacja przeprowadzona przy zdjętym łańcuchu z klapki powietrza wtórnego . " Powinno ono brzmieć > Obserwacja przeprowadzona przy zdjętym łańcuchu z klapki powietrza głównego .Sorry .
  15. tomcar11 "Pytanie jest nastepujące czy jest sens wychładzać spaliny róznica 45 stopni ,podczas stabilnej pracy kotła gdy w palniku nie ma płomienia tylko widać jak się świeci, wydaje mi się że to marnotrastwo, dodam że pale eko-groszkiem." Witam .Piec DOR-16 , 1/2 zasypu eko-groszku po 5 godzinach , 60st. na piecu lekko uchylone okienka powietrza wtórnego, przez wizjer widać krótkie leniwe niebieskawe płomyki .Po zamknięciu p.w. zanikają , żar ciemnieje czyli piec przechodzi w stan uśpienia .Obserwacja przeprowadzona przy zdjętym łańcuchu z klapki powietrza wtórnego . Wniosek jest taki , że w czasie przymknięcia klapki przez miarkownik dopalają się gazy i podtrzymują temperaturę w kotle .W tym czasie temperatura spalin w.g. mojego miernika to ~ 60 st. bez problemu kładę dłoń na czopuchu .Tak więc każdy może mieć inne wyniki . Robiłeś pomiar podczas "stabilnej pracy" , ale miarkownik też pracuje ,może był podczas drugiego pomiaru w odwrotnej fazie . Krótki płomień odda temperaturę do wymiennika , długi pójdzie w komin .Czy nie tak? .Pozdrawiam . P.S. nie jeden chce ciąć gumówką swój piec dla tych otworków z boku pieca :huh: .
  16. Na innym forum to zagadnienie było dość szeroko omawiane , jeżeli jesteś zainterwesowany tym tematem to zobacz od postu 732 http://forum.muratordom.pl/showthread.php?...hlight=LastRico
  17. Jeżeli to kocioł jednofunkcyjny to będzie pracował z " obcym" zasobnikiem , tylko trzeba wezwać serwisanta Junkersa , aby podłączył czujnik temperatury NTC i ustawił go w zasobniku .Czujnik rzecz jasna od Junkersa .W fabrycznej instrukcji powinno coś na ten temat pisać .
  18. Zrobił Dakon sprzedał Buderus ,taki dzisiejszy świat . Piec O.K. ,tu sobie porównasz dokumentacje . http://www.dakon.cz/user_data/cms/soubory/00063/dor_sch.pdf Piszesz i masz .Schemat mojego autorstwa , można kopiować i wprowadzać poprawki . Drugie zdjęcie to przyłącze w naturze ,piec węglowy nie widoczny bo za ścianą (widoczna rura od czopucha ) .Pompy ( trzy-biegowe ,podłączone są razem do sterownika , ja mam załączenie pomp ustawione na 45 stopni ) .Wymiennik który chcesz kupić wygłąda O.K. ,szkoda że nie podają mocy .Ja mam 10-płytowy chyba 20 KW,a piec 16KW ,zdaje egzamin . Zawór trójdrożny w.g. mnie zbędny bo woda powrotna z wymiennika nie jest tak mocno schłodzona jak w wypadku pieca w układzie grawitacyjnym , piec pracuje w bardzo krótkim obiegu,przepływy można regulować biegami pomp i temperaturą ich załączania .Naczynie wzbiorcze mam 1m nad piecem ,z naczynia wzbiorczego wypuściłem rurkę do szklanego wskaźnika poziomu wody , fajna sprawa ,wiadomo zawsze ile jest wody w zbioniku .W przyszłości mam zamiar kupić bojler do c.w.u. z trzema wężownicami aby podłączyć węglowy ,gazowy i być może solar .Jakieś pytania to proszę pisać .Pozdrawiam .
  19. Moje ogrzewanie to gazowy Junkers + zasobnik (w obiegu zamkniętym ). 6 lat temu zainstalowałem używany czeski piec DAKON DOR-16 , miał służyć do spalania drewna z ogrodu ,starych desek i.t.p. ,a stał się głównym żródłem ciepła C.O. Piec podłączony jest do C.O . poprzez płytowy wymiennik ciepła + dwie pompy + sterownik pomp i parę zaworów .Pożytki z ogrodu puszczam przez rozdrabniacz do gałęzi , składuje w skrzynkach ,na jesień idealne do przepalania , w zimie węgiel typu groszek .Te piece też sprzedawane są pod marką Buderus i Junkers .Jest to piec dolnego spalania z miarkownikiem ciągu i wtórnym dopływie powietrza ( dopala gazy ), w twoim Przypadku polecam DOR z literką "D" (drewno ) .Wymagają częstego czyszczenia ale dostęp jest znakomity . http://www.dakon.cz/cs/DOR.html
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.