Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie reasumujac ten temat i wypowiedzi, warto kupic kociol z tego trio (BUDERUS JUNKERS I DAKON) ?? Dodam ze potrzebuje dolniaka na wegiel ew wegiel+drewno ,i ze jestem zielony jesli chodzi o piece ;) Czytajac wypowiedzi jedna na plus zaraz ostry negatyw i juz sam nie wiem .

 

z gory wielkie dzieki .

Edytowane przez koks0309
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja uważam że warto ale pamiętaj że nie jest to opinia użytkownika tego kotła. kocioł ds to dobry wybór ale jest też małe ale, jak się nie ma dostępu do dobrego węgla/mało spiekalnego/ to górniak może się okazać lepszym wyborem i o tym trzeba też pamiętać pozdr arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie reasumujac ten temat i wypowiedzi, warto kupic kociol z tego trio (BUDERUS JUNKERS I DAKON) ?? Dodam ze potrzebuje dolniaka na wegiel ew wegiel+drewno ,i ze jestem zielony jesli chodzi o piece ;) Czytajac wypowiedzi jedna na plus zaraz ostry negatyw i juz sam nie wiem .

 

z gory wielkie dzieki .

Warto, ale wg. mnie bez automatycznego odpopielania obsługa jest uciążliwa, trzeba latać do kotłowni co 2-3 godz. i "wajchować". Oczywiście dużo zależy od węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

Właśnie stałem się posiadaczem kotła Buderus Logano S111-2 F 16. Kocioł został wybrany na podstawie opini zamieszczonych na tym forum.

Jednak po ujrzeniu go w rzeczywistości pojawiły się następujące pytania:

1. Jak jest żywotność cegieł szamotowych stanowiących pierwszą przegrodę?

2. Czy koniecznym jest uszczelnienie prowadnic, w których posadowione są wspomniane cegły? Obecnie występują tam spore luzy.

3. Czy koniecznym jest zamontowanie zaworu 3D lub 4D? Czy nie można tego problemu rozwiązać spięciem wyjśćia i wejścia wody do kotła z zastosowaniem zaworu grzybkowego?

4. Kocioł nie posiada ociplonej przedniej ścianki. Czy powinno się to poprawić? Ogladając kocioł dochodze do wniosku że stanowi ona ciągłość płąszcza wodnego.

Prosze o odpowiedz użytkowników tych kotłów.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Przygotowanie kotła do zimy - ostatnia ( chyba) przeróbka.

Najlepej jak opowiedzą ją zdjęcia:

 

- półka pod szamotki

post-5115-0-06997400-1375980553_thumb.jpeg

 

- szamotki

post-5115-0-62034100-1375980581_thumb.jpeg

 

- przedłużenia wlotów PW

post-5115-0-34438900-1375980617_thumb.jpeg

 

- nowe mocowanie szamotki poprzecznej - złożone palenisko

post-5115-0-80313100-1375980659_thumb.jpeg post-5115-0-48154700-1375980709_thumb.jpeg

 

 

- palnik - schemat

post-5115-0-16177800-1375981642_thumb.png

 

Test:

- klapki PW otwarte połowę

- klapka ropzpalania podniesiona - (krótki obieg)

- spalona jedna skrzynka po owocach (taka jak niżej) + parę papierów i trochę tektury na rozpalanie.

post-5115-0-25144400-1375982089_thumb.jpeg

 

Tu gdzie są napisy na tej skrzynce na mojej boki te były z pilśni czy coś takiego

 

Kociołek Logano s111 20kW z przerobionym rusztem przednim i usuniętym jednym rusztem ruchomym.

 

Osiągi jakie uzyskałem :

- pompka jeszcze nie właczyła się (ustawiona na ok.50*)

- podgrzanie wody tylko w obiegu kotła - z ok. 20* do ok. 48*

Edytowane przez kaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz mieć dobry ciąg w kominie żeby kocioł działał z tak ciasnym palnikiem. W moim kotle i z moim kominem mogę tylko pomarzyć o podobnym kryzowaniu. Nie próbowałeś doprowadzić powietrza wtórnego bezpośredno do palnika? Chociaż pewnie palnik korzysta z oryginalnych przelotów powietrza z popielnika. Planujesz palić drewnem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać, że PW jest też podawane tak jak oryginalnie z popieklnika i oprócz tego są jeszcze

wycięte trójkąty z tej półki o którą opierają się szamotki oryginalne.

 

post-5115-0-47648900-1376065638_thumb.jpeg

Planujesz palić drewnem?

tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy kształ trójkąta został wybrany celowo? :) bo doszukuję się tu wzornictwa na antyczych piramidach, które jak wiadomo mają właściwości energetyzujące :).

A tak na poważnie, czy Tobie też ten palnik tak huczy jak odrzutowiec? Ja kiedys przerobiłem sobie swój "uniwersalny" kocioł na dolniaka i tak zawęziłem palnik, że od razu było słychać, że kocioł pracuje. Ja zauważyłem bardzo powolne dochodzenie do zadanej temperatury dlatego też wróciłem do spalania górnego.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba rysunek był robiony ,,na szybko". Oryginalne przeloty z popielnika mają przekrój trójkątny, ale usytuowany odwrotnie. Podstawa trójkąta jest od strony przegrody.

Kaz, a nie myślałeś żeby zabudować szamotem większą długość kanału? Chociaż ja mam Logano 32D z całym kanałem w szmocie i mam zamiar go przerabiać. Ten kanał jest za szeroki żeby spełniał swoje zadanie przy mniejszej mocy. Przy ostrzejszym paleniu drewnem ogień wypełnia całą długość kanału. Przy spokojnym paleniu płomienie są tylko na samym dole. Będę próbował ograniczyć szrokość kanału żeby skoncentrować ciepło i ograniczyć ucieczkę ciepła z tego kanału do płaszcza wodnego.

Edytowane przez gondoljerzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@piastun

 

- gdzieś czytałem, że kształ trójkąta powoduje wiry i potem lepsze mieszanie się powietrza :lol:

- a inaczej to jakoś tak wyszło :rolleyes: - ale chyba coś jednak w tym jest ;)

 

U mnie teraz po rozpaleniu huczy jak odrzutowiec i szybciej załapuje temperaturę - potem uspokaja się.

 

@gondoljerzy

 

racja - "na szybko" był robiony - dzięki za sprostowanie.

 

- tak powinno być

post-5115-0-19329000-1376076713_thumb.jpeg

 

- a tu widać gdzie wycięte

post-5115-0-15975500-1376076175_thumb.jpeg

 

Jeszcze mam zamiar zrobić kanał z szamotu - jakieś 23cm do góry - na jedną cegłę

- czyli taki profil prostokątny 23cm x 4cm. Byłby on postawiony na wylocie obecnego palnika ( na tych rurkach obniżających PW)

Zobaczę co z tego wyjdzie - to tak jakbym wyłożył ścianki komory spalania.

 

W tej chwili u mnie jak daje się mocniej "czadu" to ten deflektorek ładnie rozbija na dwie strony.

Jeśli więcej jest gazu drzewnwego (dymu) to nad szamotką (deflektorem) kanał jest ładnie wypełniony ogniem.

 

Za dużo tego "dymu" powoduje "czkawkę :D " kotła co się dzieje jak dam dużo zrębki z początku a jest mała warstwa żaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie ostatnio zainspirowała konstrukcja RocketStove. Prosty piecyk, w którym zastosowano maksymalnie gorący, izolowany kanał do dopalania spalin. Stąd chodzi mi po głowie szamotowy palnik z dodatkowym powietrzem jak u Ciebie, tylko nieco szerszy. Powyżej palnika, w kanale dopalającym mam zamiar użyć płyty ceramicznej włóknistej. Wytrzymuje temperatury i przede wszystkim dobrze izoluje. Wytrzymałość mechaniczną ma słabą, coś jak twarda płyta z wełny mineralnej. Szamot wytrzymuje temperatury i naciski, ale izolacyjność ma kiepską.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o płytach z wermikulitu, ale przypadkiem odkryłem te płyty ceramiczne. Mają lepsze właściwości izolujące od wermikulitu i wytrzymują wyższe temperatury. Ceny są zbliżone. Płytę ceramiczną kupiłem wysyłkowo, 260zł z wysyłką za prawie cały metr kwadratowy, 30mm grubości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płytę kupowałem w firmie DOMER. http://www.domer.pl/...000-x-1200.html

Wybór dostępnych rozmiarów i grubości mają dość spory. Nawet wyszło, że się pomyliłem w rozmiarach. Płyta miała 1,2 metra kwadratowego i z przesyłką kosztowała 268zł. Poprosiłem o pocięcie na paski i gratis to zrobili. Chociaż cięli dość niedokładnie i brzegi po przecięciach wyszły trochę nierówne i miejscami poszarpane.

Edytowane przez gondoljerzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drobna uwaga do wspomnianej płyty ceramicznej. Odpaliłem dzisiaj po raz pierwszy piecyk Rocket Stove z kominem wykonanym z tej płyty. Po rozgrzaniu piecyka płyta nieładnie sczerniała, a w trakcie czernienia wyraźnie się z niej dymiło. Później dymienie ustało. Przyznam, że się zdziwiłem. Albo trafiłem jakiś chłam, albo może to normalne zjawisko? Wypalają się jakieś kleje czy inny czort? Wewnątrz komina płyta opaliła się na kolor szarobrązowy. Zdjęcia z tej ,,akcji" zamieściłem na forum muratora, posty 378 i 379: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?196822-Piec-na-drewno-Rocket-Stove/page19

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gondoljerzy z tą płytą mam do czynienia już od jakiegoś czasu i jest to bdb materiał izolacyjny ale bardzo nietrwały na uszkodzenia mechaniczne (ja go używam jako izolatora drzwiczek + blacha na wierzch) Wiem do czego zmierzasz ale do twoich potrzeb lepszym rozwiązaniem była by cegła perlitowa lub z termolitu, a w przypadku większych powierzchni to idealne były by płyty z wermikulitu

 

Płyta pomimo iż zczerniała wytrzymuje temp 1600*C więc bez obaw ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O cegłach perlitowych można wyczytać, że nie nadają się na pierwszą warstwę narażoną na działanie ognia. O czymś takim jak termolit jeszcze nie słyszałem. Czy to nie nazwa handlowa?

Zdecydowałem się na płytę ceramiczną własnie ze względu na własności izolacyjne. W Rocket Stove zrobiłem z niej pionowy kanał dopalający, a samo palenisko jest z szamotu. W kanale pionowym co najwyżej ogień szaleje, płyta powinna wytrzymać. Podobnie chcę przerobić trochę swojego Buderusa 32D. Na dole szamot, a wnętrze kanału dopalającego wyłożyć materiałem jak najlepiej izolującym. Trzeba będzie tylko uważać przy czyszczeniu kanału z popiołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termolitka to nazwa potoczna ;) szukaj pod nazwą cegły mulitowe lub cegła izolacyjna lekka. Sa jednak dość kruche i drogie zarazem.

 

Te płyty ceramiczne podobnie jak wermikulit maja niską przewodność cieplną i włożone w kanał kotła izolują wymiennik od temperatury zatem znacząco podnoszą temp.spalin.

 

Wermikulit przy 1100 st.C zaczyna się topić więc średnio się nadaje na samą gardziel palnika ale w kanał dopalający jak najbardziej z tym że trzeba pamiętać że to izolator.

 

Ps. Fajny ten piecyk ale ja bym pomiędzy tą rurę a płyty wsypał piasek lub Kamyszki było by to trochę minimalizowało wstrząs termiczny tej płyty a to wydłuża jej żywotność

Edytowane przez przemyslaw2ar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idea w Rocket Stove jest taka, że trzeba najpierw dopalić gazy w wysokiej temperaturze, a dopiero potem odbierać ciepło. Stąd izolowane palenisko i izolowany kanał dopalający. Ty na pewno to wszystko wiesz i niepotrzebnie Ci tłumaczę, ale przyda się dla innych czytających. Masz rację, że gdy będę próbował izolować kanał w Logano 32D to pogorszę odbiór ciepła. Coś za coś. Liczę, że w zamian zyskam na jakości spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich ponownie.Sezon z Dakonem Dor nr2 za nie długo się zacznie wiec mam pytanie do was .Poprzedniej zimy paliłem węglem Orzech II z kopalni Mysłowice węgiel bardzo kaloryczny aż smołuje kocioł. Za niedługo będę kupował węgiel na ten sezon doradzcie jaki węgiel w naszych piecach jest sprawdzony Orzech II ?Groszek? no i z jakiej kolapni?

 

czy jest ktoś może z małopolski kto doradzi sprawdzony skład ?

 

Pozdariawm wszytkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Osobiście węglem nie palę, przynajmniej na razie, ale do naszych kociołków najlepsze maja być węgle typu 31,1 i 31.2. Z jakich to miało by być kopalni to możesz poszukać sam w wątku o węglu:

http://forum.info-og...i-kupic-wegiel/

Na zdrowy rozum powinien tez do nich pasować czeski węgiel.

Edytowane przez gondoljerzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem ten wątek ale dalej nie mam konkretnej odpowiedzi np jakiego użytkownika Dakona Junkersa jakim on pali węglem i czy jest usatysfakcjonowany ja jak juz pisałem miałem węgiel Mysłowice Wesoła bardzo kaloryczny aż smołuje węgiel.W tym roku chciałem inny kupić tylko jaki? nie chcę ryzykować i kupować na prubę .Obdzwoniłem moje lokalne składy 7 sztuk wszyscy mają tylko Mysłowice wesoła 730zł za tonę.

potrzebuję rady porady oraz jak ktoś ma to namiary na zufany skład w małopolsce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może na probe weź taki co pakowany jest we workach po 25-28 kg. Ja paliłem z wesołej -jest smolisty i się spieka a ostatnio używam z brzeszcz jest trochę mocniejszy. unikaj piasta. Kiedyś też miałem z krupinskiego taki półkoksujący i tez byłem zadowolony. Myślę że oprócz węgla ważne są też inne czynniki jak instalacja czy temp w domu itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.