Skocz do zawartości

Mos85
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez Mos85,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. To mój pierwszy sezon z kotłem na pellet. Jako że zaczynam się go uczyć i robię różne próby z ustawieniami tak żeby był jak najbardziej oszczędny,mam kilka pytań. Mój dom jest ze starego budownictwa, lekko zmodernizowany. Ma niecałe 100m, jest dość dobrze ocieplony tzn. ściany 10cm styropianu, dach 20cm wełny i to samo w podłodze między parterem a piętrem. Mam termostat pokojowy eSter x40, ustawiony tak by w domu było od 22 do 23 stopni. Teraz moje ustawienia które poczyniłem. Piec mam obniżony do mocy max. 8kw, moc dmuchawy max. 26%,min. 20%. Temperatura zadana kotła 68 stopni. Palę Barlinkiem gdzie po przeważeniu wyszła wydajność 32.6kg/h. Znalazłem w ustawieniach palnika opcję czas cyklu praca który był ustawiony na 15s. Stopniowo zwiększałem tą wartość obserwując proces spalania, na razie zatrzymałem się na 45s. Nie zauważyłem pogorszenia w nabieraniu ciepła przez wymiennik ani czasie w jakim to robi. Płomień dalej jest przeważnie na 100%. Nawet popiół się poprawił bo wcześniej wydawało mi się że jest tam za dużo "małych niedopałków" pelletu. Na moje proste myślenie jeśli zwiększam ten parametr to podajnik podaje pellet w większych odstępach co się przekłada na jego mniejsze zużycie. Czy dobrze myślę i czy mogę jeszcze próbować zwiększyć ta przerwę aż do zauważenia jakiegoś pogorszenia w pracy palnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli sterownik ma wpisane, ze ma pracować z max mocą 8KW, to z taką będzie pracował. Przy przerwie podawania 15 sek będzie sypał jednorazowo  mniejszą dawkę, a jezeli zwiększyłeś mu odstep, to musi nasypać wiecej, aby zachować te 8KW. 

W większości palników standardowo jest podawanie co 20 sek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Też o tym myślałem że niezależnie od tej ustawionej przerwy sterownik i tak poda odpowiednią dawkę paliwa, tylko nie byłem tego pewny. Wrócę więc do ustawienia które było standardowo, czyli 15s.

Czy może ktoś ocenić mój popiół ze spalania. Czy nie powinien to być sam pył. U mnie jest dużo małych niedopałków. Drugie pytanko, piec miałem montowany 3 mięs. temu do zestawu był czujnik temperatury zewnętrznej którego jednak monterzy nie zamontowali. Czy tak zostawić? Czy brak tego czujnika wpłynie jakoś znacząco na spalanie?

IMG_20211004_122835003.jpg

IMG_20211004_122851645.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tych niedopalonych bobków, to mozliwe, że są to bobki, które spadają podczas wygasznia. Wyczyść popielnik i sprawdź czy po pierwszym wygaszaniu także będą. 

Czujnik zew służy do sterownia kotłem pogodowo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

postaram Ci się pomóc najlepiej jak umiem. 
Proponuję na początek przełącz tryb regulacji na STANDARDOWY.

W ustawieniach serwisowych nic nie zmieniaj, powróć do fabrycznego cyklu na 15sek.

Ustaw wentylator na:

Max - 30%
Śr - 28%
Min - 25%

Moc kotła:
Max - 8kW
Śr - 6kW
Min - 4kW

W ustawieniach serwisowych / ustawienia palnika / praca / kalorycznosc paliwa ustaw 5.4

Test podajnika wykonaj ponownie, coś duża wartość dosyć wpisana jest - zwróć uwagę aby na wadze była wybrana jednosta KG

Pozdrawiam, Kuba Wroński

Edit:

Co do czujnika pogodowego, jeśli masz zamontowany zawór mieszający na instalację a nie masz żadnego regulatora pokojowego warto go zamontować, na pewno korzystnie wpłynie na komfort termiczny w domu i docelowo niższe spalanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi o to czy masz inne obowiązki, a pytam o czas włączonego podajnika 😜Źle mnie zrozumiałeś 👍Pytam czy sypał  pełną godzinę, bo 3.26kg /h to jakoś mało. 

Edytowane przez Trener40
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zdążył spalić... wypchana jest przez następna porcję z podajnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam starszą wersję Pluma, podałem u siebie, przy jesiennym pogodzie, w pozycji: Praca/Szybkość podawania paliwa przez podajnik  - wpisałem 22,o kg/h. 

Im większa wartość, tym mniejsza dawka wpada do palnika... oczywiście przy ciągłym spalaniu! W moim przypadku, popiołu uzyskuję 0,42 % przy normie 0,70 % /na 190kg pelletu - 0,80 kg popiołu/

W ramach prób zwiększ lub zmniejsz wartość dawki pelletu z podajnika do palnika. W teście wydajności podajnika podaj wartość np 2,90 czy 3,00 kg lub powyżej 3,26 kg i obserwuj. Nowej wersji sterownika Pluma nie znam.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwaga, nie zalecam zmiany wydajności podajnika.

Sterownik niektóre parametry np. dawkę paliwa do rozpalania ma wpisaną stałą - 100gram.

Jeśli zmienimy wydajność na mniejszą - podajnik zamiast 100gram wsypie nam więcej - np. 150g i przy rozpalaniu może być sporo dymu.


Jeśli wpiszemy wydajność podajnika wyższą niż rzeczywista, zamiast 100gram opału wsypie nam tylko 50gram - i nie rozpali się za pierwszym razem. Dlatego odradzam zmiany wydajności podajnika niż ta która jest rzeczywista.

Aby zmniejszyć ilość podawaną do palnika zmniejsz parametr MAX MOC KOTŁA [kW] o 3kW w dół. ŚR MOC KOTŁA [kW] zmniejsz o 2kW. Minimalnej nie ruszaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @Mos85 a jakiej mocy ten palnik jest ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie za bardzo z tymi mocami pojechaliście w dół ? małe różnice między mocami minimalną średnią maksymalną jak dla mnie .

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.