Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ciekawa sprawa - pellet!


sambor

Rekomendowane odpowiedzi

Od 10,5 roku palę pelletem i zauważyłem że z roku na rok paliwo to jest coraz cięższe , nie wiem czy zauważyliście ale wg mnie worki są mniejsze , choć waga się zgadza.

10 lat temu paliłem Lavą, która wtedy miała wszelakie certyfikaty DIN A1 itp i takiego pelletu wchodziło mi do zasobnika 10 worków po 15 kg i był kopczyk na wierzchu.

Obecnie mam Smile i do tego samego zasobnika, tak samo sypane wchodzi mi minimum 11 worków po 15kg.

Co to się z tym pelletem porobiło?

Ponadto ten cięższy się dłużej rozpala.

Poprzednio miałem 5t półprzemysłowego i podobne objawy - myślałem że to z powodu jego klasy a właściwie braku klasy, ale smile???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocniej sprasowany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat Smile jest bardzo mocno sprasowany. Zauważ, tam każdy worek waży 15,2-15,3 więc w tym parametrze jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy także od długości samych pelletów.

Też zauważyłem że mi się inaczej zapełnia zasobnik pelletem który jest króciutki tak od 0,5 cm do 1 cm a takim po 2,5 cm 3,5 cm długim, ale to normalne bo inaczej się układa pellet w przestrzeni zasobnika. Tak samo worki foliowe po tych pelletach mają różną długość, bo więcej objętościowo zajmuje pellet dłuższy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też przecież każdy producent podaje gęstość zasypowa. Można sobie wsypać w litrowy słoik i zważyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może w drewnie zwiększył się ciężar właściwy, a może dodatki mają większy ciężar właściwy?  Forumowa komisja śledcza na pewno znajdzie przyczyny tych anomalii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mam jeszcze znaczniki w zasobniku widoczne na foto. Pierwsza skala z lewej pochodzi chyba z 2014, potem zmieniłem dostawce i w okolicy 2016 wrzuciłem znacznik z prawej. Ostatnie 2 a może 3 lata to obcowanie z mniejszym lub większym badziewiem. Na koniec 2020 dorwałem zadowalający pellet, który zmienił tendencję i powstała środkowa skala. W każdym przypadku przed zasypywaniem i opisem zasobnik był czyszczony do zera. Należy pamiętać, że zmielone zawiasy i uchwyty trochę dodają ciężaru. 

IMG_20210131_124203.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pokazujesz zupełnie inną tendencje niż Sambor w pierwszym poście więc odpowiedź sam sobie wybierz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotychczas kupowałem pellet z Ukrainy. Pellet nawet dobrej jakości łatwo się rozpalał i do tego palnik czysty. Teraz u dostawcy już nie mam tego pelletu to wybrałem Lavę. I sprawa dziwna Lavy zmieszczę 10 worków a pelletu z Ukrainy 11. Zauważyłem jedynie w pellecie z Ukrainy drobinki jakby piasku nie wiem czy takie coś zaobserwowaliscie w jakim kolwiek pellecie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tak być że jest bardziej sprasowany.

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Zapytałem kilku producentów pelletu i tak PELlet jest bardziej sprasowany i cięższy jeśli jest robiony na pierścieniowych matrycach dużych pelleciarek tam trocina jest inaczej prasowana niż w małych maszynach lokalnych producentów na matrycy plus rolki poziome. Dodatkowo Olimp czy lava dodają ok 2% lepiszcza ligninowego. Stad Olimp tak szybko pije wodę bo ma w sobie bibułę😁

barlinek tez ma mniejsze worki niż kiedyś należy przyjąć ze te pellety z dużych firm maja gęstość ok 650-700 kg/m3 a z mniejszych ok 620kg.

popatrzcie na badania w necie jak są gęstości nasypów w raportach z badań to tam wszystko się wyjaśnia. Małe ale dbające firmy badają i gęstość i sprasowanie (wytrzymałość mechaniczna) bo ona mówi o tym jaka klasę spełnia PELlet np klasę A1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.