Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór główny wody zasilającej pomoc


adamu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jezeli to zły dział to proszę o przeniesienie .
Widoczny na zdjęciu zawór ma już swoje x lat zawsze był odkręcony na max jak widać wyżej zawór kulowy już w słabym stanke , jego tez chciałem wymienić dlatego zmuszony byłem ruszyć ten stary żeby się udało wodę zdławić i  wymienić ten wyżej . Nic na sile , polewalem odrdzewiaczem popukiwalem cały korpus , jest puściło pokręciłem kilka razy idzie fajnie lekko ręka.  Niestety motylek kręci się do samego końca nie ma finalnego oporu , na manometrze nic się spada czyli wody nie zamyka. Można go tez jak jest na końcu dokręcony jeszcze bardziej dobić ręka , ale to również nic nie daje . Przypuszczam , ze nie ma tam już uszczelki która to dławiła i jedyne wyjście to całkowita wymiana tego głównego zaworu ? Zawór firmy Gebo grzybkowy będzie dobrym wyjściem jako główne zabezpieczenie czy dać markowy jakiś kulowy , a grzybkowe firmy Gebo już przy wodomierzu ?

https://zapodaj.net/446bb18bdc9a6.jpg.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla bezpieczeństwa zastosuję tak jak do tej pory , grzybek + kulowy . Orientuje się ktoś jaki może być koszt zamówienia usługi zamrożenia rury w celu podmiany zaworu , ponieważ zawór głowny wodociągowy w ziemi jest zapewne w miejscu które odetnie pół osiedla dlatego szukam takiej opcji.

https://allegro.pl/oferta/zawor-przelotowy-mosiezny-1-grzybkowy-jakosc-9798243413

Edytowane przez adamu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to jest dom na własnej posesji, to powinien być zawór(zasuwa) w drodze tylko dla tego domu.

Poza tym, ile czasu będziesz wymieniał ten zawór grzybkowy? 30-40 minut? Ja na tyle wodociągi zakręca zasuwę w drodze, to nic nikomu się nie stanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie w tym przypadku jest jedna tzw. zasuwa ,ale znajduje się ona gdzieś w ziemi więc zgłaszając to ludzie + sprzęt do odkopania oraz pewnie zastany zawór , wolę 30 minutowy trik z zamrożeniem . Tylko teraz gdzieś wynająć taki sprzęt , bo nie każdy hydraulik to ma.

Najpewniejsze wydają się zawory grzybkowe może stosując nowy nie będzie miał on porównania z tym wyprodukowanym 40 lat temu.

Edytowane przez adamu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale aby podać wodę do licznika( domu) instalacja musiała być umownie przejęta przez wodociąg, takie są przepisy prawne.

Sprawdź w swojej umowie - gdzie jest podział własności instalacji.

U ciebie to pewnie kilka metrów PE40, a jak masz rurociąg do bloku to już jest zabawa.

Podobnie jest z kanalizacją.

PS

Jakby to był "twój" wodociąg to mógłbyś się pod niego podłączyć na "lewo" przed licznikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może, to zależy od regionu, albo umowy, ale u nas jest tak, że to co dochodzi do zaplombowanego licznika razem z nim, odbiorca nie może w to ingerować.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem, ze w/g prawa podział jest przy liczniku, ale.....

9 minut temu, sambor napisał:

Jakby to był "twój" wodociąg to mógłbyś się pod niego podłączyć na "lewo" przed licznikiem.

Zgadzam się,

Z tym, ze wodociąg(od granicy do licznika) jest mój i ja muszę pokrywać koszty jego naprawy i eksploatacji, natomiast mam ograniczone prawa do niego, bo w tym wodociągu płynie medium które nie jest moja własnością i dlatego nie mogę sam, bez zgody wodociągów w niego ingerować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też wydaje mi się ,że zakład przychodzi plombować tylko wodomierz . Tak jak napisałem muszę wymienić ten zawór , zgłoszę to ,ale jak będą wydziwiali i przeciągali w czasie bo szukanie i odkopanie starych zasuw w ziemi , to robię to na własną rękę zamrażarką .

Ten zawór zasuwowy , cenowo te same pieniądze co grzybkowy czy kulowy więc sprawa jasna .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, TOMEK12345 napisał:

Te z allegro zawory kulowe to szmelc. Niby pękają... Jak już coś nierdzewnego, czy z kwasówki i za bardzo kasa nie gra roli to polecam ten  https://zaworyantyskazeniowe.pl/glowna/50-typ-x3777-zawor-odcinajacy-kulowy.html#/27-srednica_w_calach-3_4

5 godzin temu, adamu napisał:

Zawór firmy Gebo grzybkowy będzie dobrym wyjściem jako główne zabezpieczenie czy dać markowy jakiś kulowy

Nigdy nie daje się kulowych na zasilaniu główym. Powinien być to grzybkowy, albo zasuwowy. Gebo to bardzo dobry wybór. Sam mam u siebie Gebo jako główny - chyba nic lepszego nie znajdziesz na rynku. Świetne zawory. Ale w studzience licznikowej jest zawór zasuwowy, który ma już kilkadziesiąt lat - chyba ponad 30 lat. Był wielokrotnie zakręcany i odkręcany kilka lat temu i do dziś ma się dobrze. 

3 godziny temu, adamu napisał:

wolę 30 minutowy trik z zamrożeniem .

Tak też robią ludzie od wodociągów. U nas mają sprzęt do zamrażania rur i to robią przy awariach. Czym chcesz zamrozić rurę? 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, że wodociągi mają zamrażarki. Dziś to podstawa przy jakiś awariach, gdzie czasami to jedyny sposób, żeby coś naprawić. Zawór raczej musisz kupić swój. Kup Gebo grzybkowy skośny i temat zamknięty na długie lata. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.