Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Gamma 15 KW ustawienia


GizMazury

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam pytanie do forumowiczów. Jakie powinny być ustawienia wentylatora w menu serwisowym w kotle Defro Gamma 15 KW? Moglibyście zobaczyć jak Wam ustawił serwisant zakres obrotów

 w menu serwisowym: menu serwis/ ustawienie kotła/ parametry pracy / minimalne obroty i maksymalne obroty

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W gammie jest trochę inny palnik, ale u mnie w Biopell 3 obroty min. 308, a max. 704 dla 15kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gonzo19 pytam się bo dużo ludzi niepotrzebnie kombinuje zanim jeszcze zacznie porządnie palić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kotłem ok., dom ogrzany, kocioł chodzi w trybie pracy ciągłej, więc większość czasu na dość niskiej mocy. Automatyczne wygaszanie i czyszczenie co 6 godzin. Zastanawiam się tylko czy pellet spala się właściwie. Latem kiedy dogrzewam CWU kocioł pracuje na 100% to popiół jest ładny, od jesieni pojawiają się spieki. Nie wiem czy dolny wentylator nie powinien być jeszcze niżej ustawiony, teraz mam 330 obrotów. Płomień przy tych obrotach  wygląda tak jak na zdjęciu poniżej, przy okazji zdjęcie komory spalania i popielnika. Temperatura spalin przy tym płomieniu ok. 100 st.C. Popielnik po jednym dniu pracy. 13586158_komoraspalania.thumb.jpg.b8024aef73648e7b9aca941a05e5d66f.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No masz czarno ale w trybie pracy ciągłej to tu normalne. Musisz szczególnie dbać o czystość kotła, kontroluj górną część wymiennika z zawirowaczami i czopuch kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spieki robią się zazwyczaj od zbyt dużej dawki powietrza, a ty mu każesz obroty w górę dać. Tak jak pisałem, ten kocioł nie udźwignie czystego ciągłego palenia tak żeby było szaro w kotle, zawsze będzie czarna sadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładnie powietrze w górę ale niedużo ,palę od półtora roku peletem 8mm od jednego producenta

czas podawania 4

czas przerwy min 35

Obr ok 720

Przy takich ustawieniach nie miałem absolutnie spieków popiół idealny.

Obniżyłem obroty do 620 i zaczęły robić się spieki, i pojawiła się sadza.

Próbowałem zrozumieć dlaczego tak jest. Moja teoria to że jak są wyższe obroty wentylatora to kawałki peletu spalają się bardziej agresywnie drobiny popiołu odrywają się i są wydmuchiwane z palnika.

W przypadku niższych obrotów cześć tego popiołu zostaje w palniku nie został wydmuchany, jak tego popiołu jest już jakaś ilość zaczyna robić się spiek.

Takie jest moje zdanie.

Pelet którym palę nie jest certyfikowany ma trochę więcej popiołu ale wydaje mi się że jest najbardziej kaloryczny z wszystkich jakie miałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, GizMazury napisał:

więcej zdjęć. wnętrze palnika, wymiennika, drzwiczki palnika i wymiennika.

20210103_103828.jpg

20210103_120024.jpg

20210103_120029.jpg

20210103_120059.jpg

20210103_120111.jpg

Oj czarno. Nie widzę problemu aby zwiększyć nadmuch. Tylko trzeba zobaczyć na jakiej mocy palnik często pracuje. Jeżeli na niskiej mocy to podnieść wartość minimalną o np. 100 obr/min. i zobaczyć za kilka godzin czy będzie poprawa wizualna. Oczywiście te zmiany ustawiamy na wygaszonym kotle, w menu serwis. Te zmiany dotyczą jeżeli kocioł pracuje w PID.

I warto zapisać na kartce zmiany jakie się wprowadziło aby można było wrócić do nastaw poprzednich :)

Pozdrawiam :) i Wszystkiego dobrego w Nowym Roku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie w Gamma 20kW mam ustawienia PID:

min/max czas podawania : 2/5
min/max czas przerwy: 8/26

ustawienia te są dla zakresu mocy 3,6-19,3 kW  (fabrycznie zakres u mnie ustawiony był na 5,6kW-19.3kW)
kalkulator mocy palnika (nadaje się również do pelletu): https://sibugolpl.com/kalkulator-mocy-palnika/
przy wydajności podajnika 9.5 kg/h i kaloryczności 19 MJ/kg zgadzają się dane ze wskazaniami sterownika (wiec korzystam :P )

A wentylator mam:
min/max obroty 352/1251  (obecnie testuję teorię kubutek098 i zwiększyłem min do 452) (oryginalne miałem 352/976, ale przy max 976 palnik kopcił na mocy 19,3 kW)
min/max roboczy : 10/22 bieg ( co co tych ustawień nie jestem pewny co robią, bo nie widać reakcji pieca na te ustawienia)
W ekranie producenta i tak sterownik ustawia biegi po za ten zakres więc nie wiem na co to wpływa.

Komora spalania jest szaro/biała, ale przy teście pracy pieca na max mocy, przez 1h takiej pracy temp. spalin podchodzi nawet do 140*C więc górny próg wentylatora być może będę obniżał i testował.

Po zachowaniu sterownika zdołałem zauważyć, że jak ma większy problem z dojściem do temp. zadanej to podnosi sobie temp. zadaną spalin).

Ogólnie Autor tematu zapytał się o ustawienia serwisowe, a nie podał własnych więc podziel się proszę, może wspólnie uda się dojść do optymalnych ustawień, aby płomień i popiół był odpowiedni. 

IMG_20210104_103336594.jpg

IMG_20210104_103342187.jpg

IMG_20210104_103350173.jpg

IMG_20210104_103435286.jpg

IMG_20210104_103449770.jpg

IMG_20210104_103501225.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, kubutek098 napisał:

Tak dokładnie powietrze w górę ale niedużo ,palę od półtora roku peletem 8mm od jednego producenta

czas podawania 4

czas przerwy min 35

Obr ok 720

Przy takich ustawieniach nie miałem absolutnie spieków popiół idealny.

Obniżyłem obroty do 620 i zaczęły robić się spieki, i pojawiła się sadza.

Coś w tym jest co piszesz...
stosunek przerwy/podawania w Twoim przypadku wychodzi 8,75
Podglądając sterownik i gdy podawał 2,7s na każde 23s przerwy (więc stosunek 8,51) i to przy obrotach 680. (w PID)
Takie moje przemyślenia :P że sterownik przy takich obrotach dąży do takiego stosunku przerwa/podawanie.
Być może tym tokiem myślenia dojdę do wyliczeń, aby ustawić progi obrotów min/max dla wentylatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko że przetestowałem całą masę peletów markowych i bez cert. 6 i 8 mam .

Testowałem pod kątem kaloryczności "nie" popiołu czy spieków ,z tego całego testowania udało mi cię wytypować pelet który jest najmocniejszy ale był warunek nie może być żadnych domieszek(lakiery i OSB) bo takie też miałem te pozwalały na przerwę ok 40 s ale w modulacji strasznie kopciły.

Uważam że pelet 8 mm większy kawałek peletu dłużej się pali niż 6 mm.

6mm pelecie z tego samego surowca ten sam producent przerwę musiałem obniżyć do ok 28s bo kocioł nie osiągał temp. 

Mam w instalacji bufor 500l.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, devport napisał:

u mnie w Gamma 20kW mam ustawienia PID:

A wentylator mam:
min/max obroty 352/1251  (obecnie testuję teorię kubutek098 i zwiększyłem min do 452) (oryginalne miałem 352/976, ale przy max 976 palnik kopcił na mocy 19,3 kW)
min/max roboczy : 10/22 bieg ( co co tych ustawień nie jestem pewny co robią, bo nie widać reakcji pieca na te ustawienia)
W ekranie producenta i tak sterownik ustawia biegi po za ten zakres więc nie wiem na co to wpływa.

IMG_20210104_103336594.jpg

IMG_20210104_103342187.jpg

IMG_20210104_103350173.jpg

IMG_20210104_103435286.jpg

IMG_20210104_103449770.jpg

IMG_20210104_103501225.jpg

Jak masz aktywny PID to sterownik korzysta z nastaw obr/MIN i z halotronu, a jak pracuje bez PID to korzysta z nastaw BIEG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pid mam właczony na kotle mam zadaną 73 st. Jak ja osiągnie zaczyna modulować. Ostatnio z czystej ciekawości zmieniłem moc na 12 kw a kocioł jest 15 kw byłem ciekaw czy coś to zmieni wydaje mi się docelowa temp spalin jest niższa niż w 15 kw kocioł częściej moduluje.

Jak wlaczamy sterownik To tam jest opcja wyboru od 10-75 kw.

Ustawienia czasów przerw i podawania obroty pozmienialem  pod siebie.

Fabrycznie jest

czas  podawania 2s

Czas przerwy min 11s. 

Jak protestuje na tej mocy 12 kw zmienię na 10kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kubutek098 napisał:

Jak ja osiągnie zaczyna modulować.

No i potem co robi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kubutek098 napisał:

Pid mam właczony na kotle mam zadaną 73 st. Jak ja osiągnie zaczyna modulować. Ostatnio z czystej ciekawości zmieniłem moc na 12 kw a kocioł jest 15 kw byłem ciekaw czy coś to zmieni wydaje mi się docelowa temp spalin jest niższa niż w 15 kw kocioł częściej moduluje.

Jak wlaczamy sterownik To tam jest opcja wyboru od 10-75 kw.

Ustawienia czasów przerw i podawania obroty pozmienialem  pod siebie.

Fabrycznie jest

czas  podawania 2s

Czas przerwy min 11s. 

Jak protestuje na tej mocy 12 kw zmienię na 10kw

Napiszę prościej... 

Zmniejszenie mocy w ustawieniach zmniejsza max czas podawania i max wentylator. To w instrukcji jest napisane.

Po osiągnięciu temperatury kocioł wydłuża przerwę podawania do maksymalnej ustawionej i jednocześnie zmniejsza czas podawania do minimum. Tym sposobem próbuje utrzymać się na stałym poziomie temp. Kotła (minimalna moc kotła jest utrzymywana w przypadku osiągnięcia temperatury zadanej)

W przypadku kiedy przekroczy o 5*C zadaną to wygasza się do stanu czuwania.

Ja np. kocioł mam ciągle na 50% czyli max 10kW bo mrozów nie ma ;) I palnik ponad te 10kW nie wchodzi z dawkami pelletu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie tu nie ma żadnej modulacji. Co to za modulacja jeśli kocioł i tak się wyłącza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, eliks napisał:

W takim razie tu nie ma żadnej modulacji. Co to za modulacja jeśli kocioł i tak się wyłącza.

Wyłącza się ponieważ osiąga temperaturę na CO i ta nadal rośnie. Gdyby pobór ciepła był na tyle duży aby te np. 5kW minimalnej mocy kotła nie powodowało wzrostu temp. Kotła to by pracował ciągle na tych 5kW. I to widać na wykresach, że czasami tak się dzieje. Popracuje np. 3-4h i dopiero się wygasi. Przy czym moc max jest używana przez pierwszą godzinę do czasu osiągnięcia temp. zadanej, a pozostałe godziny pracuje na mocy minimalnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to bardzo dobrze. Jak dłużej pracuje na mocy minimalnej, to znaczy że jest dobrze dobrany kocioł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra mam pewne obserwacje:
Idąc za ustawieniami gilal postanowiłem sprawdzić niższe nadmuchy, ponieważ wyższe już zbadałem (wyższe spalanie, dłuższe osiąganie temp. zadanej, wyższa temp. spalin).

Podnosząc obroty minimalne z 352 -> 452 robiły się większe spieki.
Ale co zdołałem zaobserwować przez ten krótki czas. Spędziłem przy sterowniku ponad godzinę obserwując ekran producenta podczas pracy na min. mocy palnika. (U mnie ustawiony jest 4,6kW (czasy podawanie/przerwa  = 2/22)).
Otóż przy 452 obrotach ogień robił się krótki i często jasność płomienia spadała poniżej wartości 1700. 
Po ustawieniu obrotów min. na 310 (17% max prędkości dmuchawy) jasność płomienia wzrosła do ok. 3000 (więc bardziej pożądana wartość) i płomień stał się bardziej wydłużony. 
Z początku podczas obniżania mocy lekko dymi, ale później się stabilizuje i dymienie ustaje. 

Druga sprawa to górny zakres. Martwił mnie fakt, że osiągam ponad 140*C spalin, do tego doszło znaczne wydłużenie czasu na osiągnięcie temp. zadanej (efekt jak by kocioł nie dawał sobie rady z ogrzaniem domu).
Początkowo miałem obroty 1251 -> następnie 1044 -> a obecnie zszedłem na próg dymienia =) 900 (50% max dmuchawy) (fabryczne 967). Jasność płomienia oscyluje nadal w przedziale 2500-3700 (sterownik dobiera sobie dawki pelletu), a więc powinno być dobrze. Jak obecnie to wygląda ? Spaliny mam w przedziale max 100*C dla (10kW) i 120*C dla (20kW, ale mało testowane z uwagi na wysokie temp. na dworze i szybkie dochodzenie temperatury CO do zadanej).
Piec na ustawionych 50 % mocy (10kW) w ciągu godziny osiąga 70*C ze startowych 50*C (wliczając czas rozpalania) (dom 180m2 grzejniki w pokojach + 7 podłogówek )
Przy 100% (20kW) kotła nie testowane.

Więc obecne ustawienia w moim przypadku dla kotła 20kW:
min/max podawania: 2/5
min/max przerwy: 8/22
min/max obroty wentylatora: 310/900 (zakres regulacji 0-1800 obr/min)

Zostawiam to na tydzień czasu do obserwacji popiołu.
Dalej co widzę to ograniczanie mocy kotła (Ustawienia instalatora->moc kotła) do 50% powoduje, że dmuchawa ograniczana jest max do 605obr/min. (czyli 33% z 900) i czasy pracy/przerwy są ustawiane tak aby nie przekroczyć 10kW.

Analogicznie do kotła 15kW można oszacować, że obr. max będą faktycznie w granicach 700obr/min, a d dolnym zakresem należy sprawdzić czy te 300-330 obr/min. będzie zdawało egzamin. Jednak wypada wziąć pod uwagę, że nie można schodzić mocą palnika niżej jak te 4-5kW, ponieważ obroty powinny być w takim wypadku jeszcze niżej ustawione.
A jak ustawimy zbyt nisko to rośnie szybko temp. podajnika do tych 65-70*C więc mamy swoje ograniczenia.
Dlatego też testuję obecnie moc minimalną palnika 4,6kW.

Zostawiam to do obserwacji. zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można jeszcze wydłużyć trochę przerwy (nie podawanie). Lepiej dopali pellet na palniku przy zmniejszonym nadmuchu

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.