Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Gamma 20kw. Jak ekonomicznie palić.??


Rafałzxx

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem nowy także przepraszam z góry jesli tworzę temat który już był... 

Jestem posiadaczem kotła defro gamma 20kw. Mam go kilka miesięcy i jestem jak na razie zadowolony. Mam pytanie odnosnie pracy kotła. Czy lepiej jest jeśli kocioł pracuje sobie 24h.czy lepiej ustawić go tak żeby pracował w odstępach czasu? Jak najlepiej ustawić temperatury, Lepiej pid czy ręczny?

Będę wdzięczny za odpowiedź. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Moim zdaniem ,niższą temp .ale caly czas ,bez wyłaczania pompy ,z ew obniżeniem albo podwyższeniem temp o kilka stopni od termostatu pokojowego .Instalacja i piec pracuje wtedy stabilnie .Studzenie całego układu i "szarpanie " temperaturą  nigdy nie bedzie dobre ,jedyna zaleta to że jest trochę oszczędniej ,choc nie zawsze .Ja wolę miec stała temp w domu i "ledwo ciepłe " grzejniki ,niż raz zimne ,raz gorace i wahania temperatury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
W dniu 5.01.2020 o 13:38, Marczi11 napisał:

A jak z temperaturą wody w instalacji korzystnie jest grzać niska temperatura cały czas czy gorąca wodą połowę kruc ej

Tak jak @jurek72 pisze. Grzać jednostajnie i stałe. Z temp obiegu taką, żeby uzyskać  temperaturę zadana w pomieszczeniu. Żeby to osiągnąć najlepiej załączyć pogodowke z odpowiednio dobraną krzywą grzewczą. Ster pokojowy najlepiej z niska histereza może korygować obieg mieszacza proporcjonalnie albo przez obniżenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, korzystając z okazji mam 2 pompy vanos pico i jedną vanos para w układzie. Jedna zasila układ grzejników(vanos) druga podłogowe(para) a trzecia bojler(vanos) Czytałem troche na temat tej wysokości podnoszenia itd. Zastanawiam się na jakim biegu powinny one pracować. Tym bardziej że są 3 zakresy. A tych zakresach 3 możliwości pracy. Zmienne ciśnienie, stale, i stała prędkośc. Na bojlerze mam ustawioną stała prędkość. Na grzejnikach i podłogowce zmienne ciśnienie. Czy jest ok? Tak ustawił majster. Ale nie wiem czy dobrze. 

Pozdrawiam 

15784295639622029630779584561087.jpg

15784295973644917183460513492403.jpg

15784296255007738135686643586178.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podłogówce powinno być stałe ciśnienie. Reszta ok jak na ilość info o twojej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam podłącze się do tematu ,zwracam się do panów użytkujących kocioł na pelet defro gamma 20kw ponieważ nie moge dobrać właściwych ustawień i do tego jeszcze od paru dni piec uzyskuje jedynie 42 stopnie przy zadanej 60 i nie chce sie rozbujać wiecej,chyba że zakręciłem podłogówkę to piec normalnie rozwiną moc 65 stopni, a więc prosze o pomoc bo już nie mam pomysłów 

15788605593688573286.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Przemek519 napisał:

Witam podłącze się do tematu ,zwracam się do panów użytkujących kocioł na pelet defro gamma 20kw ponieważ nie moge dobrać właściwych ustawień i do tego jeszcze od paru dni piec uzyskuje jedynie 42 stopnie przy zadanej 60 i nie chce sie rozbujać wiecej,chyba że zakręciłem podłogówkę to piec normalnie rozwiną moc 65 stopni, a więc prosze o pomoc bo już nie mam pomysłów 

15788605593688573286.jpg

Z tego co widzę madz bardzo nisko stsrt pomp. Bo na kotle 37°, a pompa zaworu śmiga. Daj na minimum start 50°

Jak widać standardowy problem zimnego powrotu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ustawioną temp pomp na 45.

Natomiast jeśli chodzi o powrót to tez niski powyżej 45 nie pokazuje. Jak ustawie ochronę powrotu to znowu komputer pilnuje powrotu a nie podaje na grzejniki. 

 

Ale z tego co już zdążyłem trochę poznać piec. Wiem że jeśli jest taka sytuacja ze nie dochodzi do zadanej to albo masz zły pellet, lub za duży ciąg kominowy lub pomieszczeń masz tak dużo do ogrzania że piec nie wyrabia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy ostatnio czysciles piec? 

Mówię o dokładnym czyszczeniu? 

Ja np miałem taki przypadek że zawirowacze spalin były nie podpięte pod główna listę czyszcząca. Zauważyłem dopiero podczas czyszczenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn. Że wyjeżdżając z fabryki prawdopodobnie zapomnieli podpiąć mi zawirowacze takimi zawleczkami do belki która jest podłączona do mechanizmu czyszcacego kanały wylotowe. Kupiłem zawleczki i założyłem. Czysciles kanały? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączę się do dyskusji na temat tego kotła. Szwagier ma taki w kotłowni, chodzi o modulowanie mocy. Czy ten piec ma taką funkcję? W trakcie pracy wygląda to tak, że następuje rozpalanie po czym przechodzi w tryb "praca 100 %" i taki stan utrzymuje się az do osiągnięcia temperatury 70 stopni. Wtedy piec się wygasza i przechodzi w stan czuwania. Temp spada do 55 i znowu to samo. Pompa włącza się przy 55 stopniach. 

Czy to jest normalne w pracy tego pieca? 

Instalacja same kaloryfery + cwu 300 litrów. Dom z lat 80 tych, grube rury, grzejniki wymienione, na każdym głowica termostatyczna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spalanie duże, około 30 kg na dobę przy tej pogodzie. Szwagier boi się co będzie jak przyjdzie choćby minus 10 stopni.

Palimy na PID, dom dość duży piwnica, parter, piętro i nie ogrzewany ale też niestety słabo ocieplony strych. Ściana 3 warstwowa i brak innej izolacji. 

Palimy lokalnym pelletem, znajomy producent, pellet ma certyfikat a1, pali się dobrze nie ma spiekow, popiół czysty tylko czasem zdarza się drobinki czegoś nie spalonego. Wg mnie ok, ale ja się nie znam bo palę pelletem dop od października. 

 

pomysły na zmniejszenie spalania? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz błędów w instalacji (a na pewno są) to kocioł pali tyle musi. Jak masz chatę 200m to przy tym spalaniu średnia moc wychodzi 7,5KW, to tak wiele? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając to co opisales wydaje się normalnie. Mniej na pewno nie spali. Można próbować kombinować pracą ręczna i wszystko ustawiać metoda prób i błędów.

Ja jak na razie ta zimę tylko Pid. Dom nowy jeszcze nie dogrzany i nie do końca ocieplony. Więc liczę się z większym spalaniem. Ale 10 worków na tydzień mi idzie. Piec włączam o 16 i wyłączam o 8. W domu mam 21st. Dla mnie wystarczająco. 

Ale bardzo dziwne że na początku chodził ci piec dobrze a teraz wariuje. Coś jest nie tak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie i narysujcie jak wygląda wasza instalacja. Wtedy będzie trochę łatwiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.