Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Gamma 20kw. Jak ekonomicznie palić.??


Rafałzxx

Rekomendowane odpowiedzi

Ja posiadam nowy dom parterowy użytkowy tylko dół jakieś 122m2 powieszchni mieszkalnej plus garaż 36m2 i kotłownia 6 m2. Prawie wszędzie jest podłogówka jakieś 70m2 , oprócz pokoj oczywiście tam są grzejniki i dodatkowo mam w salonie 3 na wszelki wypadek a i jeden w garażu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Michal999P napisał:

Dołączę się do dyskusji na temat tego kotła. Szwagier ma taki w kotłowni, chodzi o modulowanie mocy. Czy ten piec ma taką funkcję? W trakcie pracy wygląda to tak, że następuje rozpalanie po czym przechodzi w tryb "praca 100 %" i taki stan utrzymuje się az do osiągnięcia temperatury 70 stopni. Wtedy piec się wygasza i przechodzi w stan czuwania. Temp spada do 55 i znowu to samo. Pompa włącza się przy 55 stopniach. 

Czy to jest normalne w pracy tego pieca? 

Instalacja same kaloryfery + cwu 300 litrów. Dom z lat 80 tych, grube rury, grzejniki wymienione, na każdym głowica termostatyczna. 

Co do rzeczywistej modulacji mocy palnika w kotlach ze sterownikiem Tech jest brak. Jest taka jakby modulacja mocą palnika np 100% to palnik pracuje na 100%. Lecz nie steruję on palnikiem żeby modułował mocą np jak masz zapotrzebowanie tylko na CWU to nie spadnie moc palnika np do 4kw żeby tylko CWU dogrzac. Więc jeżeli kocioł masz ustawiony na 100% mocy to pali na 100% ;) 

Edytowane przez Kazio321
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Przemek519 napisał:

Ja posiadam nowy dom parterowy użytkowy tylko dół jakieś 122m2 powieszchni mieszkalnej plus garaż 36m2 i kotłownia 6 m2. Prawie wszędzie jest podłogówka jakieś 70m2 , oprócz pokoj oczywiście tam są grzejniki i dodatkowo mam w salonie 3 na wszelki wypadek a i jeden w garażu 

A CWU też? Bo to jedna pompa, grzejniki druga, podłogowka trzecia, jak jest 4d to czwarta żeby żeby biedny zawór zdążył kręcić i jednocześnie miał dogrzany powrót, bo potem są takie skoki jak ktoś tu pisał że jak włączy ochronę powrotu to mu wszystko idzie w dół, a moc kotła 20KW nie daje rady, bo nie kocioł jest temu winien tylko instalacja.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zgadza sie jest jedna pompa cwu druga grzejniki trzecia w rozdzielni na podłoge i czwarta mieszająca , tylko że ta w rozdzielni jest osobno i nie idzie przez zawór 4d i praktycznie piec mam ustawiony na ogrzewanie domu więc pompa cwu nie chodzi , w takim razie zawór powinie dawać rade 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

proszę o ocenę poprawności wykonania instalacji, kocioł pelletowy defro gamma 25 kw, w domu instalacja same grzejniki + cwu dla 5-6 osób 300 L. Palenie w trybie PID ,temperatura na kocioł 70 stopni, histereza 15 stopni, cwu 55 stopni. pompy włączają się przy 55 stopniach.

 

 

instalacja.jpg

1779028685.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt? Nic?

Wiem, że rysunek nie jest zbyt profesjonalny i nie tylko ja proszę o pomoc ale za tydzień będzie u mnie instalator, chciałbym wcześniej powiedzieć mu co jest do poprawy żeby wykonał to za jednym zamachem. 

Dziękuję z góry za pomoc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jakie chcesz informacje? To wierna kopia Stalmarka Ekosilvera ale chyba trochę bardziej udana niż pierwowzór, bez skrzypienia, pisków i zapychania się podajnika. Ciężko powiedzieć, ale założę się że mistrzem schodzenia do mocy minimalnej to nie jest, zresztą podobnie jak i Ekosilver. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał. Jak schemat jest dobrze to instalacja źle zrobiona. Zasilania zaworu 4d mają być obok siebie a nie na przeciwko! Sprawdź i narysuj nowy schemat i więcej zdjęć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Jak przy pełnej pracy? Żeby kocioł działał bez wygaszania 24h? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się ze na PIDzie jest to nie do uzyskania. Próbowałem kombinować W ustawieniach ale nawet jak dłuższy czas jest trzyma temperaturę to sam się wyłączy, spadnie poniżej histerezy i się włączy. Rozmawiałem ze znajomymi co mają na ekogroszki i tam praca wygląda całkiem inaczej. Kocioł pracuje 24h i jest cały czas potrzymywany. Wydaje mi się ze w przypadku pelletu jest to nie do uzyskania. On będzie się włącz al i wyłączał. Ale niech inni mnie poprawia jak się myle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz ustawic tak aby pracowal caly czas ale nie polecam . Np wydluzajac mu max przerwe podawania . Testowałem taka prace spalanie moim zdaniem ogromne bo wzrosło prawie o 30% . Od pracy w nadzorze .

Edytowane przez Kazio321
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Rafałzxx napisał:

Wydaje mi się ze na PIDzie jest to nie do uzyskania. Próbowałem kombinować W ustawieniach ale nawet jak dłuższy czas jest trzyma temperaturę to sam się wyłączy, spadnie poniżej histerezy i się włączy. Rozmawiałem ze znajomymi co mają na ekogroszki i tam praca wygląda całkiem inaczej. Kocioł pracuje 24h i jest cały czas potrzymywany. Wydaje mi się ze w przypadku pelletu jest to nie do uzyskania. On będzie się włącz al i wyłączał. Ale niech inni mnie poprawia jak się myle

No bo pelleciak pracuje inaczej, po to ma zapalarke. Ten palnik w Defro nie nadaje się do pracy ciągłej, zwłaszcza przy zimach jakie mamy teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem wam, że jestem po pierwszej zimie. Wg mnie myślałem że lepiej będzie. Pod względem obsługi, grzania. Itd. Możliwe że nie znam wszystkich opcji i konfiguracji ale jak dla mnie średnio. Nie mam też porównania co prawda ale myślałem że będzie wysoka polka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Defro Gamma to klon Stalmarka Ekosilvera. Oba kotły mają podobne problemy, sterowniki a do wysokiej półki to jeszcze brakuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Rafałzxx napisał:

Kocioł pracuje 24h i jest cały czas potrzymywany

To akurat wada a nie zaleta . Kocioł węglowy, jeżeli stoi długo w podtrzymaniu generuje stratę. Peleciak  ma właśnie tę przewagę, że może się wyłączyć .To niezaprzeczalna zaleta,  gdy mocy jest zbyt wiele w stosunku do zapotrzebowania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
W dniu 14.01.2020 o 09:30, Kazio321 napisał:

Co do rzeczywistej modulacji mocy palnika w kotlach ze sterownikiem Tech jest brak. Jest taka jakby modulacja mocą palnika np 100% to palnik pracuje na 100%. Lecz nie steruję on palnikiem żeby modułował mocą np jak masz zapotrzebowanie tylko na CWU to nie spadnie moc palnika np do 4kw żeby tylko CWU dogrzac. Więc jeżeli kocioł masz ustawiony na 100% mocy to pali na 100% ;) 

Piecyk moduluje mocą palnika... 

My jako użytkownicy ustawiamy jedynie zakres maksymalny palnika.

Jeżeli chcemy aby piec pracował z max połową mocy to ustawiamy na 50%.
Ustawienie to powoduje, że palnik 20kW nie rozpali się do max 11kW mocy (+ / - 2 kW)
Druga sprawa, to moc ta jest zmniejszana przez sterownik wraz ze zbliżaniem się temperatury pieca do ustalonej wartości. 
Widać to na wykresie ("Statystyki" na stronie emodul.pl)

Wchodząc w ustawienia serwisowe jest możliwość zmiany minimalnej pracy podajnika i np. maksymalnej przerwy podajnika. 
Odpowiednio zmniejszając pracę podajnika i zwiększając czas przerwy podajnika osiągnąłem 2kW mocy pieca w trybie PID bez wyłączenia się pieca do stanu "czuwania".

I teraz mając tygodniówkę gdy piec ma pracować np. 2h to pierwsze 30 min pracuje pełną mocą, a resztę czasu ciągnie na poziomie 2-5kW mocy i gdy ustalony czas pracy (tygodniówka) nakaże wyłączenie to dopiero wtedy przechodzi w stan czuwania.

Piecyk jak dla mnie rewelacja, a miałem możliwość porównać go z 3 innymi piecami u znajomych.
Główną zaletą dla mnie jest system automatycznego czyszczenia i dostęp do kanałów czyszczących. 

Podczas wyboru piecyka była dla mnie również ważna pojemność wodna kotła (stary piec na ekogroszek miałem 100l, obecny Defro Gamma również 100l) nie powoduje to utyku pieca  (spowodowanego zimnym powrotem wody z instalacji) podczas rozpalania po dłuższej przerwie.

Pozdrawiam 

Edytowane przez devport
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super że zarejestrowałeś się na forum tylko po to żeby pochwalić kocioł. Poza tym mylisz się, Ekosilver ma ponad 3 lata. Już ja widzę jak Twój palnik 20KW działa z mocą 2KW, nawet takie obcinanie w nim mocy to półśrodek jeśli minimalna w nim moc to ponad 6KW. Jak jest potrzebny kocioł 11KW to się nie kupuje 20. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, eliks napisał:

Super że zarejestrowałeś się na forum tylko po to żeby pochwalić kocioł. Poza tym mylisz się, Ekosilver ma ponad 3 lata. Już ja widzę jak Twój palnik 20KW działa z mocą 2KW, nawet takie obcinanie w nim mocy to półśrodek jeśli minimalna w nim moc to ponad 6KW. Jak jest potrzebny kocioł 11KW to się nie kupuje 20. 

Może źle zacząłem z tym chwaleniem pieca. 
Raczej zarejestrowałem się przypadkiem szukając ustawień i tak ot trafiłem na to forum. 
I nie zarejestrowałem się broń Cię Boże w celu reklamy...  po prostu mam, korzystam i sobie chwalę.
A dom mam 200m2

Tak wygląda u mnie praca pieca obecnie.
A więc jakaś modulacja mocy palnika jest :) 
spacer.png

Edytowane przez devport
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest właśnie cała ułomność Techa - chocby kocioł szedł tydzień z identyczną mocą - zawsze będzie nim miotać po całym zakresie, jak hofmanem po Madrycie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.