Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Gamma 15 KW ustawienia


GizMazury

Rekomendowane odpowiedzi

Minęło już trochę czasu od ostatniego mojego postu. 

A od tygodnia używam funkcji "praca z wydajności podajnika".
Różnic wiele nie widzę, zobaczymy jak to będzie w przyszłości. 
Podstawowa różnica to jednak: Zanik regulacji czasów pracy/przerwy podajnika w menu serwisowym.
Przy pracy z wydajności podajnika sterownik sam dobiera sobie parametry pracy do wymaganej mocy w zależności od kaloryczności paliwa i wydajności podajnika.

Zaobserwowałem również pracę na niskich mocach (2,9kW w nocy).
Jak na chwilę obecną muszę dokonać kalibracji paliwa i zostawiam kocioł na dłużej z włączoną funkcją.

kocioł_praca_podajnika.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jaki jest kod by wejść w parametry nadmuch?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5163

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema, 

Po tygodniu pracy na "pracy z wydajności podajnika" przedstawiam moje spostrzeżenia.

+ kocioł sam dobiera czasy podawania/przerwy w zależności od zapotrzebowania na moc (kW)
podglądałem te czasy i są one z przedziału 1s/20s (2.9kW)   ---- > 5s/9s (21.9kW)
+ domniemam, że jest w stanie lepiej wykorzystać paliwo (zna kaloryczność i wydajność podajnika = jest bardziej precyzyjny) 

Kolejna sprawa to przeszedłem na inną metodę grzania. 
 - Obniżyłem temp. kotła z 70 -> 60 *C
 - Tygodniówkę ustawiłem na pracę ciągłą (z pominięciem paru godzin w środku dnia).
 
Wnioski są ciekawe:
- Obawiałem się, że 60*C będzie szybciej przebijane i częściej kocioł będzie się wygaszał, ale tak się nie stało!
- Duży +  to kocioł pracuje pracą ciągłą i utrzymuje bardzo precyzyjnie temperaturę z przedziału 58-62*C
- Obawiałem się również wyższej temperatury podajnika z uwagi na dłuższy czas pracy palnika na niskiej mocy, ale również ona utrzymuje się na 54-55*C.
- Minusem jest ciemna komora spalania (z uwagi na niską moc palnika - większą część czasu pracuje na mocy 2.9-5kW).
- różnicy w ilości spalonego opału nie zaobserwowałem (potrzeba więcej czasu).

kocioł_praca_podajnika.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć, 
Panowie, to jak z tym kotłem ? Brać to Defro czy nie ?
@devport kupiłbyś drugi raz ten kocioł ? Czy może lepsza byłby Defro Beta?
Dom mam nowo budowany, 130 użytkowej (170 po podłodze) bardzo dobrze ocieplony. 
15 kw wydaje mi się za dużo, z kolei czy 10 kw w przypadku Defro Gamma  nie będzie za mało ? 
Dodam tylko, że w gre wchodzi tylko kocioł pelletowy i tylko defro (serwis w pobliżu 🙂

Dajcie znać co myślicie na ten temat 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej opinii.
Defro Gamma 20kW jest dla mnie dobrym następcą Defro Duo 25kW (eko-groszek).
Mój wybór kierowany był:
- jak najmniejszą ingerencją w przebudowę kotłowni (wysokość wylotu spalin miała kluczowe znaczenie)
- sposób czyszczenia kotła (siłownik co 6h porusza zawirowywaczami) - automat
- zwykły palnik, widziałem działanie defro Alfa/Beta i wolę zwykły palnik.
- Mniej czujników (brak czujnika podciśnienia), ale czujnik w zbiorniku mógłby być =P
- Pojemność zbiornika na pellet - 150kg
- Proste czyszczenie (porównując do Alfa/Beta, brak włazu za tacą popiołu).
- Pojemność wodna kotła (100l)

Za minus tego kotła uważam sterownik:
- nie ma wbudowanego portu ETH (dodatkowy koszt modułu internetowego, tu wybrałem WIFI)
- Brak obsługi 2 zaworów 

Palę cyklem tygodniowym, jak już się rozpali to leci mocą 20kW przez 30min, następnie 1-2h na niskiej mocy (2,7-10kW) po czym się wygasza (przechodzi w stan czuwania).
Planuję podpięcie się do wejścia (termostatu pokojowego) w celu bardziej inteligentnego sterowania pracą.
(W skrócie -> Posiadam autorskie sterowniki zbierające dane z termostatów pokojowych i mam możliwość z ich pomocą sterowanie kotłem w zależności od temp. parteru i piętra domu = Im więcej sygnałów o niedogrzaniu pomieszczeń tym szybsza decyzja o rozpaleniu kotła).

Ogólnie to tak, jestem zadowolony.
Tylko pellet na ten sezon kupiłem trochę słabszy i wcale taniej to nie wyjdzie 😃
Ale kupił bym ten kocioł jeszcze raz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś chce spędzać mnóstwo czasu w kotłowni i cały czas zmieniać coś w ustawieniach bo albo czarno w komorze, albo spieki się robią, albo za dużo pali, albo dlaczego nie osiąga zadanej, albo dlaczego temperatura podajnika wysoka itd itd to kocioł idealny! 

Mam i nikomu nie polecam! Wystraszy poczytać forum albo zapisać się do pierwszej lepszej grupy na FB i już wiesz, że będziesz miał wesoło z tym kotłem. 

Jak zobaczyłem na własne oczy jak działa kotłownia z Laguną to do dziś nie wierzę, że wrzucasz pallet i tyle... 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Czy jest taka możliwość w sterowniku aby powyżej 15 stopni na dworze wyłączała się pompa co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę innego rozwiązania jak dodatkowy termostat elektroniczny z czujnikiem temperatury na kablu (na zewnątrz).
A takie są na znanym portalu aukcyjnym od przyjaciół z Azji już od 25zł. Termostat ten miałby za zadanie rozwierać obwód pompki CO w przypadku wykrycia temp. 15*C na podwórku. 

A nie lepiej ustawiać sobie tygodniówkę ? 
 

tygodniowka.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tygodniówka dobrym rozwiązaniem  tylko gorzej z podłogówka bo jak sie wychłodzi to później znowu ciężko będzie nadrobic temperaturę na podłodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówka dobrze aby była sterowana czymś np.:
- zawory termoelektryczne na rozdzielaczach 
- zawór trójdrożny sterowany z kotła i zależny od temp. na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy można grzać cwu tylko w określonych godzinach 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie mam ustawioną tygodniówkę CWU. Maksymalnie obniżam i włącza się kiedy chcemy (obniżam na noc)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam. Chce zakupić sterownik pokojowy spk lux bezprzewodowy. Czy potrzebne jest coś jeszcze aby ten sterownik działał? Czy potrzebny jest moduł wifi rs?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

SPK LUX  wersja bezprzewodowa jest kompletna. Masz podgląd co się dzieje w kotle i instalacji plus nastawy temp. pomieszczenia

A internet to internet 🙂

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tryb letni rozpala kocioł od histerezy cwu czy kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.