Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Gamma 20kw. Jak ekonomicznie palić.??


Rafałzxx

Rekomendowane odpowiedzi

Nie chodzi o przerwę, ale o to, że Tech nie potrafi sobie policzyć, że potrzeba np. 10kW i wysterować kocioł na 10kW, tylko będzie szedł od bandy do bandy -raz 20, potem 6 i tak w kółko. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, HarryH napisał:

jak hofmanem po Madrycie.

Hahahahaha nie znałem tego.

 

@devport nie ma tu wielu użytkowników Gammy, masz szansę tutaj wnieść swoją cegiełkę. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eliks: 

I właśnie tą cegiełkę postaram się tu zostawić.
Może zacznę od swoich ustawień,  ktoś to porówna ze swoimi i tym sposobem dojdziemy do ładu ze spalaniem :) 

Moc kotła: 20kW na dom 190m2 z ociepleniem 10cm ścian i stropu. (Parter + piętro)
Spalanie dobowe : 18kg/8 dni przy temperaturach  0-10*C (zasobnik 150kg) 
Włączony PID + sterowanie tygodniowe
Zawór 3D ze sterowaniem pogodowym  na grzejniki, na podłogówkę mam termostat z kapilarą na rozdzielaczu (stałe 40*C)
Pompa podłogowa wpięta w miejsce pompy zaworu (na Płycie sterownika), natomiast pompa CO w miejsce pompy CO :P.


Menu -> Nastawy temperatur:
- Temp. zadana CO : 70
- Histereza CO : 15
- Temp zadana CWU: 45 (czujnik w bojlerze od kolektorów słonecznych 200l, który to w szeregu jest z innym bojlerem 150l)
- Histereza CWU : 5
- Temp. załączenia CO: 50
- Temp. załączenia CWU: 45

Menu Serwis -> Ustawienia kotła -> Parametry pracy: 
- kontrola pracy : 3 min
- okres czyszczenia : 5h 
- Min. praca podajnika : 1s
- Max. praca podajnika : 5s
- Min. przerwa podajnika : 8s
- Max. przerwa podajnika : 16s
- Min. wentylator roboczy 1 10 bieg
- Max. wentylator roboczy 1 : 15 bieg
- Min. obroty 1: 352 obr./ min.
- Max. obroty 1:  967 obr/min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Panowie, potrzebuję ustawień fabrycznych pieca.

Głównie chodzi o :

-Min/Max wentylator roboczy 1
-Min/Max obroty 1

Miałem to zapisane w pliku na PC. ale nie mogę go odnaleźć.
 

Obecne moje ustawienia to:
-Min/Max wentylator roboczy 1: 10/100 bieg
-Min/Max obroty 1 : 352/1250   obr/min

Piecyk stabilnie utrzymuje się na poziomie 1/16 (podawanie/przerwa) z czasem pomiaru 1 min.

Max obroty podniosłem z uwagi na kopcenie w komorze spalania.
A to wykres z pracy dziś w nocy.

spacer.png

Przerwa 3-4:30 wynika z ustawienia tygodniówki
Dodam tylko, że minusem niskiego utrzymania mocy jest wzrost temp. podajnika do max 62 *C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.11.2020 o 20:09, HarryH napisał:

Nie chodzi o przerwę, ale o to, że Tech nie potrafi sobie policzyć, że potrzeba np. 10kW i wysterować kocioł na 10kW, tylko będzie szedł od bandy do bandy -raz 20, potem 6 i tak w kółko. 

Wrócę do tego tematu... 

Takie wysterowanie na sztywno np. 10kW mija się z celem używania funkcji PID, która zadbać ma o odpowiednie dawkowanie mocy kotła w zależności od poboru mocy.

Na to jaka moc jest potrzebna prawdopodobnie ma wpływ częstotliwość pomiaru danych z czujników. ("Kontrola pracy" w menu serwisowym ?) 
Z obserwacji moich wynika, że jeżeli kocioł jest ustawiony na 50% ( max moc kotła 20kW) czyli moc 10kW. 
To jak sama instrukcja sterownika opisuje: ogranicza czas pracy podajnika i moc wentylatora (ilość obr.) w celu zmniejszenia mocy.
A więc nie jest możliwe wysterowanie palnika na 20kW jeżeli użytkownik ustawi moc kotła na 50%. Mniejsze moce natomiast wyliczane są w zależności od tempa przyrostu temperatury do temp. zadanej. 
Czasy dojeżdżają odpowiednio do granic ustawionych przez serwis (menu serwisowe), kolejno zmniejszając czas podawania i zwiększając czas przerwy w przypadku dobijania do temp. zadanej kotła. 

Jeżeli działanie jest inne proszę mnie uświadomić :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

U mnie obecnie bardzo ładnie pracuje na "pracy z podajnika" :) podaj więcej informacji o instalacji. Rysunek np.

Wysłane z mojego XT1580 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedstawię może tak. 
Dla tych co w menu serwis już bywali ale nie testowali przedstawiam krótką pracę kociołka na ustawieniu "Praca z wydajności podajnika".
A więc warzymy to co nam poda podajnik przez czas  np. 6 min i mnożymy razy 10. wartość wpisujemy w "Menu Serwis->Kontrola paliwa->Kalibracja podajnika->Wydajność podajnika". Po czym włączamy opcję "Praca z wydajności podajnika". 

Oto rezultaty początkowe. (Po lewej na wykresie praca pieca na max 100%, po prawej praca max 50% mocy kotła).
Jak widać pali niską mocą, ponieważ na taką jest zapotrzebowanie.
Przerwy wynikają z czyszczenia podajnika. (Moc max kotła to 20kW).
Obecnie kociołek jedzie na mocy 3,2kW i czasach podawane/przerwa = 1/19 przy 356 obrotach. Co daje zużycie pelletu na poziomie 0,7kg/h
Moc, czasy wyliczane automatycznie przez sterownik.

Ps. Temp. C.W.U. proszę się nie sugerować, brana jest boiler'a solarnego 200l, który jest w szeregu z drugim 150l.

kociol.png

kociol2.png

Edytowane przez devport
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli możesz to wstaw zdjęcia komory spalania. Jak to wygląda jak palnik pracuje na tak niskiej mocy.

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za szybko aby się cieszyć :)
Dziś o 8:05 wyskoczył komunikat k29 - "Ruszt wymaga czyszczenia"

Po sprawdzeniu palnika, podczas powrotu "zamykania" ruszt się zablokował.
Wygaszenie, a więc czyszczenie rusztu przez sterownik naprawiło problem.... 
I po testach, już się nie powtarza... 
Prawdopodobnie to wina palenia ciągiem na niskiej mocy.
Zwiększę częstotliwość czyszczenia rusztu z 6h -> 4h i zobaczymy czy się poprawi.
Ogólnie popiół ten spadający z rusztu jest po dotknięciu sypki (rozlatuje się).

Dodam tylko, że mogę zwiększyć minimalną moc kotła (obecnie 30% mocy). 
W tym trybie palenia, nie ma zmian dawkowania, sterownik sam sobie wylicza (często są to czasy 1/19 - 2/19 )
Efekt 2 dni palenia (od soboty 15:00)

IMG_20210111_082036309.jpg

IMG_20210111_082041297.jpg

Edytowane przez devport
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za fotki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dawało mi to spokoju, więc wygasiłem kocioł. 
Odczekałem i włączyłem w pracy ręcznej ruszt. 
Usłyszałem na siłowniku moment zwiększonego obciążenia w pewnym momencie. 
To zwiększone obciążenie występowało zarówno przy otwieraniu jak i zamykaniu rusztu w pewnej tylko pozycji rusztu.
Wyjąłem ruszt, oczyściłem i zaobserwowałem wadę fabryczną = zadra od dołu rusztu która tarła po palniku.
Zeszlifowałem tą zadrę i zamontowałem ponownie ruszt, uruchomiłem i już tego zwiększonego obciążenia na siłowniku nie było.
Mam nadzieję, że to przyczyna zablokowania się rusztu.

Pozdrawiam.

Edytowane przez devport
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Praca z wydajności podajnika" ustawia kocioł na pracę w/g Mocy zadanej przez użytkownika. 
Czyli ustawiłem 100% miałem ciągle palenie na 19,4kW i po dojściu do zadanej przechodzi w stan czuwania
Paląc na 50% miałem 5kW ciągłego palenia...  co jest dziwne bo 50% to 10kW powinno być (przynajmniej 9kW).
A tu wychodzi, że 50% - minimum kotła, a 100% max kotła
Opcja "Min. moc kotła" która się pojawia wraz z tym trybem palenia nie robi w/g mnie nic... 
Czyli tak jak pisałem przy mocy 100% kocioł dochodzi do zadanej i zamiast zmniejszyć moc to robi to tak delikatnie, że bez problemu osiąga zadaną i przebija ją ponad 7*C
Nie wiem jakie było zamierzenie tej opcji, ale strasznie dziwnie to działa... 
Wyłączyłem tą opcję po 2,5 dnia palenia, ponieważ mróz przyszedł -6 i sterownik głupieje moim zdaniem. 
Na standardowej pracy dochodzi do zadanej po czym przechodzi w palenie na minimalnej mocy... i tak zostawiam.
Plus tego wszystkiego, że dokonałem kalibracji podajnika co skutkuje jak widzę lepszym dopalaniem pelletu. 

Ogólnie już na tyle poznałem ten sterownik, że wiem co w trawie piszczy z paleniem w tym kotle. 

Edytowane przez devport
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.