Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

 Witam Panowie!! 

Dom 300m2 słabo docieplony z przełomu lat 80-90, instalacja wcześniej działała grawitacyjnie. Po zamieszkaniu wymieniłem kocioł (galmet 25kw z podajnikiem) a instalator wykonał kotłownie jak na rysunku nr 1, zabezpieczył powrot krótkim obiegiem dając pompę przed zaworem 3D, różnica miedzy zasilaniem a powrotem była 5 stopni ale ciepły powrot skutkowal dławieniem zasilania i w efekcie na mojej rozległej instalacji grzejniki bliżej kotła grzaly modelowo a dalsze były zimne. Kolejny instalator wykonał przerobke kotłowni zgodnie z rys. 2 gdzie zawór 4D miesza wodę zasilania a pompa jest za nim, takie rozwiązanie powoduje ze różnica miedzy  temperatura zasilania a powrotu jest ok.10 stopni co przy ilości wody w instalacji powoduje wysoka modulację kotła (sterownik Timel skpz 02 w PID) i spalanie na poziomie 60kg/doba. Kosztem komfortu przy zasilaniu 60 powrocie 51 zawór otwarty na 3 w skali do 10 temp. Na grzejniki wychodzi 35 co nie przekłada sie na komfort cieplny - 19 stopni w pomieszczeniach. Pomyślałem o rozwiązaniu jak na rys.3 wykonać z zdemontowanego zaworu 3D BYPASS- krótki obieg aby woda z zasilania dogrzewala powrot i kocioł modulował niżej i spalal mniej. Prosze o pomoc w temacie

202012210743.pdf

P_20201221_083943.jpg

P_20201221_083927.jpg

P_20201221_083954.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszą opcją była wersja "1", tylko żle była podłączona. Należało dać pompę za mieszacz oraz inaczej wykonać podmieszanie do 3 D. Dodatkowo siłownik na mieszacz sterowany pogodowo/pokojowo oraz pompa przewałowa z odpowiednio zdławionym przepływem na jej obiegu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to jest pompa przewałowa?? Z opcji 1 gdyby pompa była za zaworem, zawór 3D nie działały jak bypass  tylko pomieszanie z powrotu wody zasilania, co z opcja 3?? Ma ona sens?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Litman18 napisał:

Co to jest pompa przewałowa??

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/27940-pompa-przewałowa-krótkiego-obiegu/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najkrócej: jeśli masz 4D, to pompa kotłowa na powrocie z 4D. Jeśli jest 3D, to pompa przewałowa zaraz za kotłem. Warunek-prawidłowe połączenie podmieszanie do 3D z powrotu grzejników. Jest tu mnóstwo tego typu rozwiązań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Litman18 napisał:

spalanie na poziomie 60kg/doba. Kosztem komfortu przy zasilaniu 60 powrocie 51 zawór otwarty na 3 w skali do 10 temp. Na grzejniki wychodzi 35 co nie przekłada sie na komfort cieplny - 19 stopni w pomieszczeniach. Pomyślałem o rozwiązaniu jak na rys.3 wykonać z zdemontowanego zaworu 3D BYPASS- krótki obieg aby woda z zasilania dogrzewala powrot i kocioł modulował niżej i spalal mniej. Prosze o pomoc w temacie

Tu oszczędności nie będzie . To że będzie modulowal nizej nie poskutkuje lepszym cieplem . Powrot okolo 10 stopni skzp znosi dosc spokojnie . Niestety domek ma duże zapotrzebowanie na cieplo i żadne cuda tego nie zmienią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam podobnie spapraną instalacje, obecnie dogrzewam powrót stale włączoną pompą cwu, temperatura powrotu około 5-7 stopni niższa od zasilania, więc jak nie chcesz w sezonie pruć instalacji to taki myk możesz zastosować.

Sam się zastanawiam nad pompą kotłową, czy ona coś lepszego wniesie dla dogrzania powrotu.

19 stopni to lodówka, choć żeby osiągnąć więcej w peerelowskim budynku to trzeba ostro hajcować, znam tą sytuacje na 1 piętrze 19-21 a pali się non stop, dobrze, że tam mieszkają ludzie co im tak temperatura odpowiada. Ja mieszkam na parterze i mam 24-26. Grzejniki ustaw na około 0 stopni na zewnątrz w granicy 42-45. Najlepiej jak Ci tu już radzili załóż sterowanie pogodowe mieszaczem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie m sensu montowac tego zaworu 3d na cwu.

zeby zabezpieczyc kociol przed zimnym powrotem z cwu i grzejnikow zamontuj pompe przewałową, tzn zaraz za wyjsciem gorocej wody  z kotła ale przed trojnikiem na cwu , z drugiej strony zrob wpiecie za polaczenem sie powrotow z cwu i instal. grzejnikowej tuz przed kotlem, zaraz za tą pompa wstaw termometr taki z tulejka wciskany, zobaczysz jaka jest temp.powrotu.

A z  grzejnikami moze sprobuj je przykryzowac te ktore grzeja dobrze przykrec na wypływie kazdy z osobna.

chodzi o to ze zawory 3i 4 drogowe nie daja 100% zabezieczenia kotła przed korozją. Wielu twierdzi ze daja,ale kazda instalacja jest inna.

mysle ze koszt takej przerobki bedzie najnizszy.

jak by co to moj meil 

[email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.