Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór Trójdrogowy - Nie Można Dogrzać Instalacji


erku

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich Bardzo Serdecznie.

Mam problem z instalacją, a mianowicie wstawiłem na powrocie termostatyczny zawór trójdrogowy firmy ESSBE typu VT (6/4"). Wedle zaleceń producenta kotła (Cichewicz - Futura Econo 25kW)temperatura powrotu nie może być mniejsza niż 55 stC.

 

Wszystko jest wykonane zgodnie ze schematem. Tzn. pompa CO na zasilaniu przed trójnikiem do zaworu. Zawór na powrocie. Jest, nie wiem jak to się fachowo nazywa, połączenie między zasilaniem i powrotem w którym jest wstawiony zawór różnicowy.

 

Problem polega na tym, że nie mogę dogrzać instalacji. Jak puszczam wszystko to rozdzielacz na górze robi się gorący, ale na dole jest wszystko zimne. Próbowałem to załatwić na krótkim obiegu np. puszczając sam dół, ale rozdzielacz zasilania robi się gorący, czuć dodatkowo na jednym grzejniku że coś się zaczyna podgrzewać i rozdzielacz na powrocie nadal pozostaje zimny. Nie mam już pomysłów co z tym zrobić.

 

Czy przy takim rozwiązaniu może to tak długo trwać?

Czy można coś z tym zrobić?

 

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczyn może być kilka:

 

Błędnie zamontowany zawór VT;

Zbyt niska temperatura kotła, pompa jeszcze miesza obieg kotłowy a zawór dopiero częściowo wypuszcza do instalacji, zwiększ temperaturę kotła ponad 65 st C.

Za niski bieg pompy - przełącz na wyższy.

Zawór jest ustawiony na wyższą temperaturę, to znaczy kupiłeś VT 55 st a dostałeś np. 70.

 

Objawy, które opisałeś, wskazują na zbyt mały przepływ przez obieg instalacji na korzyść samego kotła. Być może niezbędne będzie przeniesienie pompy za trójnik do zaworu VT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem wcześniej pompe na powrocie. A jakbym teraz wstawił spowrotem tam pompe? Nie były obcinane rury podłączenia więc może to wykorzystać. Nie będę ukrywał kotłownia jest dość mała i teraz przeróbka pompy na zasilaniu rozwala mi całą koncepcję. Czyli poprostu wstawić drugą pompe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy zawór ESBE TV w pełni otwiera gdy uzyska 10 st więcej niż posiada nominalnie.

Czyli jeśli masz zawór 55 st to otworzy się w pełni od 65 st wzwyż.

 

Wszystko wskazuje na fakt, że zawór nie uzyskawszy odpowiedniej temperatury, ma zamknięty powrót na zaworze ESBE. A to co piszesz o instalacji, wskazuje po prostu na działanie grawitacyjne - "Jak puszczam wszystko to rozdzielacz na górze robi się gorący, ale na dole jest wszystko zimne.."... "puszczając sam dół, ale rozdzielacz zasilania robi się gorący, czuć dodatkowo na jednym grzejniku że coś się zaczyna podgrzewać i rozdzielacz na powrocie nadal pozostaje zimny."

 

Jeśli zwiększysz temp. na 65 st (lub więcej) i problem będzie istniał dalej, to najprawdopodobniej tak jak pisze

piotrek automatyk: "kupiłeś VT 55 st a dostałeś np. 70".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.