Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomocy ! Podajnik Ekogroszek


sebastian96

Rekomendowane odpowiedzi

23 minuty temu, bercus napisał:

Temperatura zadana kotla jest w sterowniku jedna z podstawowych nastaw.Zwiekszaj z mrozom tylko ta temperature.Jesli dogrzeje i wchodzi do potrzymania,moc jest wystarczajaca.Spadok o 3° po wychodzeniu z potrzymania jest normalnym.Szybsze nagrzewanie kotla za pomocy wiekszych dawek wegla nie ma sensu.Lepsze odwrotnie.

Tak, dogrzewa, ale długo stoi na 1*C przed temperaturą zadaną. Ustawiłem dmuchawkę na 25%-35%. Jestem ciekaw czemu tak wolno dochodzi do temperatury zadanej. Osiąga szybko 45*C, ale potem wydłuża się czas osiągnięcia 46*C. Nie żebym narzekał, jest o wiele lepiej na grzejnikach, ale wolałbym żeby szybciej osiągnął zadaną temperaturę kotła, potem spadł i znowu szybciej ją osiagnał.

Jeszcze jedno pytanie do Pana @Jozefg1 - czy zakres dmuchawy, 25-30/35% jest prawidłowy? Czy zwolnienie dmuchawy przy końcu wpłynie korzystnie na spalanie węgla, czy może ustawić :
a) stale 30%
b) ruchome 30-35%
c) 25-30%
Oczywiście przy spalaniu takim jakie Pan zasugerował 8s/80s.
Pozdrawiam.

@bercus A co w wypadku jeżeli nie dociągnie? Skrócić rozumiem czas przerwy podawania?

Edytowane przez sebastian96
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sebastian96 napisał:

,,, Jestem ciekaw czemu tak wolno dochodzi do temperatury zadanej. Osiąga szybko 45*C, ale potem wydłuża się czas osiągnięcia 46*C. ,,,

Wyrzucisz z kotła te płytki szamotowe, które świetnie izolują ściankę wymiennika kotła, to reakcje będą szybsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ježeli nie dociagnie,skrocic przerwe.

Nie zrozumiem algorytmu tego sterownika.Jesli pid,nie možliwe modulowac tylko z dmuchawe.Musi mieč tež rozne czasy podawania wegla min. i max.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bercus Moduluje się mnożnik wiatraka (ustawiony mam na 2), czas podawania, czas przerwy,  i zakres pracy wiatraka (Czyli zmienia się jego prędkość, w zależności od temperatury. Przy 25-35% dalej występują u mnie spieki, i dużo nie dopalonego węgla. Zmieniłem teraz prędkość wiatraka na 30-35%. Mam nadzieje że to coś zmieni. Histereza ustawiona na 1

Tak, ten sterownik to staroć. Strasznie okrojony, bez możliwości większej modulacji.
https://www.tmk.com.pl/images/tmk/manual/Instrukcja-IGNIS-Alfa.pdf

To jest instrukcja tego sterownika.

Wydaje mi się że teraz, ustawienie dmuchawy ma dość mocny wpływ na to. Wyżej ktoś pisał o tym żeby dmuchawkę ustawić na stałe 30, bo dalej nie dopala. Wysypuje wiecej kawałków węgla, niż siwego spalonego na wiór.

@Witek-z-Ulicy Ojciec je zakupił bo ponoć "dobrze trzymają ciepło, i zmniejszają wydalanie spalin".

Edytowane przez sebastian96
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobliž zadanej czas pracy podajnika(ilosc podawanego wegla i z tym zwiazana moc) skraca sie(wiatrak tež) i przerwa w podawaniu zostaje prawdopodobnie taka sama....To ustawial bym 8/30 i wiatrak 10-35,lub 10-25.Idealom miala by byč praca ciagla lekko pod zadana z brakiem postoja.Twoj problem jest w dužej ilosci wiatru pobliž zadanej,gdzie sterownik skraca czas podawania i jest duža pauze,do tego 20 jest dužo wiatru.Pobliž zadanej mialo by lekko pikac i trzymač temperature nie przestapiac i odstawiac. kiedy sie odstawi,to z mocy niskej,nie rozpedany

Sterownik z swej podstawy nie chce ci szybko gonic zadana,tylko za pomocy zmniejszenej mocy ja trzymac.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bercus Minimalna praca to 25%. Nie rozumiem co znaczy "Pobliż". Moim problemem jest ten mieszany węgiel, który nie dopala się całkowicie, bo jego kaloryczność na to nie pozwala. Chyba będę musiał się z tym pogodzić. Wiatrak mogę ustawić na 25%-35% ale dalej wyrzuca mi haś, czy tzw. koks nie do końca przepalony. Ale to dopiero raptem pierwsze godziny pracy. Możliwe, że to co jest na ruszcie, jest jeszcze wcześniejszym węglem. Posiedzę po pracy i popatrzę.

Edytowane przez sebastian96
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw mniejsze czasy np 5 na 40 wiatr 10 i 25 i obserwuj, w podtrzymaniu sprawdź przerwę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz skopany ten wiatr.Nie wiem,czy te 10/25 lub10/35 sa dobre,no wiem,že 25/35 ,i.t.p.nie dobre.Masz zasieg mocy 75%.

Pobliž mysle asi 1,5-1° bedzie sterownik "spokojny"

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wskazówka: koks potrzebuje więcej czasu na spalenie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, sebastian96 napisał:

,,, @Witek-z-Ulicy Ojciec je zakupił bo ponoć "dobrze trzymają ciepło, i zmniejszają wydalanie spalin".

@sebastian96 rodziców przede wszystkim należy kochać i szanować, ale nie musimy się zawsze z ich poglądami i odmiennym zdaniem zgadzać.

Wiem, że nie jesteś obeznany z problematyką szeroko rozumianego spalania paliw stałych. Więc nie komentuje tego co powyżej napisałeś, a ja zacytowałem.
 
Prośba do Ciebie Sebastianie, czy mógłbyś zamieścić link lub zdjęcie palnika kotła, którego jesteś obecnie operatorem (to już było podawane, ale ja nie mam czasu ani ochoty szukać). 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasy rwiesz,nastawy masz jak sobie wymyslales,od poczatku te same.100/10000000 i wiatrem zejdziesz do 75% mocy kotla o 5%.Chcesz ustawiac dwustan i masz pida.

Sterownik przy zadanej 57 i temperaturze osiagnietej 55 smiga ci wegla 8/100,wiatr 30.Dochodzi do 56 i tam smiga wegla 4/100,wiatr 27,5 przy 56,9 smiga wegla 2/100,wiatr 25.

Rozumiesz juž troche jak dužy nie pomiar wiatru/opalu masz ustawiony? Ustaw 40/10    30/10    60/20 jak chcesz na test,ale PROGRES do podawania,lub umeczysz sie.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z tego nic nie rozumiem. Z wiatrem nie mogę zejść poniżej 25%

Ja chce mieć np. Zadana temperature 46*C a nie zejde z "wiatrem" poniżej 25*C. Ustawiłem dmuchawkę 8/80 25-30%. Podawanie jest za szybkie i koks mi sie nie zdąży przepalić, bo zaraz leci nowa porcja groszku, i spuszcza mi spieki na dół, które nie mogą się dopalić

Sterownik na pozór wydaje się prosty. Jeśli skróce mu czas przerwy podania temperatura wzrośnie? Czy muszę ilość podania zwiększyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko ja czytalem instrukcje obslugi twoiho sterownika?Nie dopala,nie zejdzie mniej,niž 25?-ustaw 25-50,60.Potestuj,poczytaj 3x w kolko PRACA STEROWNIKA.

Jak napisalem wyžej::3° pod zadana chodzi stale na mocy max i tam nie dopala?zwiekszaj nadmuch max.W pobližu zadanej bedzie dzialac nadmuch min i zkroceny czas podawania.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sebastian ja bym, na próbę, dał sobie spokój z trybem PID. W instrukcji jest taki zapis, który sugeruje, że jak ustawisz moc min. i moc max dmuchawy taką samą, to palisz wtedy z jedną mocą.  Spróbuj ustawić sobie porządnie czas podawania, czas przerwy i dmuchawę z mocą mini. i max dmuchawy taka samą,  wg mnie będzie to prostsze. Będziesz zmieniał, tak jak koledzy wyżej napisali, jeden parametr np. wydłużał czas przerwy do momentu braku spieków koksowych. Jeżeli nauczysz się ustawiać parametry dla jednej mocy to możesz sobie potem wypracować jeszcze ze dwa warianty na cieplej i zimniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sebastian najpierw musi się uporać z problemem: "Tata palił najniższą temperaturą jaką się da z długą przerwą i wtedy piec mało palił, więc ja też tak będę palił" Tyle, że problem w tym że tata uczył się takiego palenia przez kilka lat.

Zobacz kolego, że od kilku dni siedzisz przy piecu i przewalasz niespalony węgiel (brak oszczędności)

Kombinujesz w ustawieniami twardo trzymając się czegoś czego nie potrafisz i co się nie sprawdza.

Naucz się najpierw palić i korygować ustawienia tak, żeby piec dochodził do zadanej i spalał węgiel w całości.

A potem możesz sobie eksperymentować z oszczędnościami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@oxalis3Wczoraj do tego doszedłem. Dmuchawę nastawiłem na 30%. Zauważyłem też że temperatura, po tendencji spadkowej wzrasta, wraz z 3 podaniem na podajniku.
Ustawiłem 15s podawania 120s przerwy 30% dmuchawa - rano brak spieków w podajniku, ale nie dopalone drobiny groszku z popiołem.
@mafik przy ww. ustawieniu dochodzi do zadanej, nawet o 1% wyżej. Kluczem chyba jest da dmuchawa która pracuje na 30%. Dziś spróbuje wydłużyć czas podania na 160sec i zobaczę jak to będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mafik Do czego pijesz? Do dmuchawy czy czasu podawania? Nie robie takich skoków. Dmuchawa musi być constant, bo tylko wtedy niema problemu z wyciąganiem i spalaniem. Już wiem że jestem na dobrej drodze, bo od wczoraj (mam blaszke na placek w piecu zeby lawiej bylo wygarniac) , od godz 24, do 8 rano było 15/120/30, i po nocy na takim paleniu - brak spieków, ale eko groszek nie dopalony. od godz. 8:00 zmieniłem CPP: z 120, na 140 - brak spieków, dalej nie dopalony. Teraz zrobiłem 15/160/30 - robi spieki. Z opinii ludzi tutaj, znajomych, i sąsiadów wiem że ten podajnik, to jest niezłe gówno, dlatego dziwie się czemu tata nie zainwestował w kielichowy. U sąsiadów przy 50*C, na ustawieniu 7/100/20 kiedyś paliło elegancko, a wczoraj sąsiad mi mówi że brał ten sam węgiel, i że problem kurka wodna ten sam, bo spieka i nie dopala.
Jak narazie testuje. Zobaczymy. Jak narazie popiołu jest więcej odpadków więc jestem dobrej myśli. Jak mi wzrośnie ilość odpadków po np. 1h, to zmniejsze CPP. Wiem że dmuchawa na 100% musi być stała bo :
a) przy niższym parametrze (25%) wolno osiaga temperature odgórna, wręcz nie chce jej osiągnąć.
b) przy wyższym rozwiewa ciepło, temperatura kotła mi spada przed podaniem, a potem wzrasta, i podajnik podaje, ale nie dopala węgla.
Dla porównania wczoraj ogarniałem średni czas pracy programu do "czuwam".
Przy dmuchawie 30% - 8,5 min na programie, 5 min na podtrzymaniu
30-35% - 12,37 min na podtrzymaniu , 4 min na podtrzymaniu

Dodatkowo przy 15/120/30, temperatura wynosi na czuwaniu 47/46 co daje mi brak spieków, bo węgiel w tym czasie mi sie dopala, ale nie dopala do końca.

Próbujemy 15/145/30. Dochodze do wniosku że, podajnik osiąga temperature tylko wtedy, gdy ma wystarczającą ilość paliwa, podaną w krótkim czasie (czyli np. w interwale 2 min, a podaje 15 sec), bo temperatura wzrasta dopiero po 3 podaniu, wcześniej ma tendencje spadkową. Przy 4 temperatura wzrasta szybciej.
Jeżeli to nie pomoże, to definitywnie wina węgla. To jest jakiś mix, kupiony w miejscu gdzie niby był 'droższy a lepszy, i paaanie niemiec płakał jak sprzedawał'.

Edytowane przez sebastian96
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Kolego, z całym szacunkiem dla twoich starań ale.... masz dwa problemy. Jeden to twój kocioł, zaś drugi to Ty. Koledzy bębnią Tobie.... zmień jeden parametr i obserwuj przez np. dobę, czy ewentualnie jak pisałeś po nocy .. to jest ok..

20 minut temu, sebastian96 napisał:

od godz. 8:00 zmieniłem CPP: z 120, na 140 - brak spieków, dalej nie dopalony. Teraz zrobiłem 15/160/30 - robi spieki.

Myślę że że 2 zmiany w ciągu 4 godzin to .......... nie tędy droga.

23 minuty temu, sebastian96 napisał:

a wczoraj sąsiad mi mówi że brał ten sam węgiel, i że problem kurka wodna ten sam, bo spieka i nie dopala.

Węgiel masz do bani to od samego początku wiadomo. Teraz nie jest zimno to może jakoś przemielisz to "cudo" przez kocioł, ale rozejrzyj się za normalnym lekkim opałem bo polegniesz jak się zrobi zimno.

Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz miłych chwil spędzonych z rodziną.... oby nie w kotłowni.

YARO.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@YaroXylenZmieniam parametr. Z tego co mi mówili ludzie, to po 1-2 h widać już zmiany w wyrzuconym opale.
 

8 minut temu, YaroXylen napisał:

Węgiel masz do bani to od samego początku wiadomo. Teraz nie jest zimno to może jakoś przemielisz to "cudo" przez kocioł, ale rozejrzyj się za normalnym lekkim opałem bo polegniesz jak się zrobi zimno.

Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz miłych chwil spędzonych z rodziną.... oby nie w kotłowni.

YARO.

Polec nie polegne ;) Jak dociąga do  47-48*, to w domu odczuwalne będzie ok 22-23 *C.  Jak narazie śmiga na 46*C. Próbowałem robić tak jak koledzy mówili. Gdy w nocy było -7*C, to w domu było ciepło i przyjemnie. na 45-46*C na piecu. Zwiększe podawanie, zmniejsze czas przerwy, i wyciągnie się wyższą temperaturę. To nie jest wielki problem, bo zaczynam rozumieć działanie podajnika.
Żeby była temperatura, musi być był opał, jak jest za często podawany, to koksuje, jak za rzadko, to nie wyciąga temperatury w odpowiednim czasie. Dmuchawa już rozgryziona. Także dzięki za troskę - dam radę ;) Jak już tak daleko zaszedłem niema innej opcji.

8 minut temu, YaroXylen napisał:

Witam.

Kolego, z całym szacunkiem dla twoich starań ale.... masz dwa problemy. Jeden to twój kocioł, zaś drugi to Ty. Koledzy bębnią Tobie.... zmień jeden parametr i obserwuj przez np. dobę, czy ewentualnie jak pisałeś po nocy .. to jest ok..

Kolego, robiłem tak jak mi zalecano. Przez tydzień. Teraz robię to tak jak mi poradzono tutaj, i staram się znaleźć złoty środek. Co najwyżej muszę przetrwać zimę  i na wiosnę kupić lepszy opał, bo ten to jedna wielka porażka.
Także - trzymaj kciuki, a ja będę sobie testował czas przerwy o 5s góra dół, co dwie godzinki.

Edytowane przez sebastian96
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup jakiś mało kaloryczny ekogroszek mieszaj z tym koksującym , jak koksuje to będzie koksował Ew trochę to się uda ograniczyć , na piecu powinieneś trzymać 55-60 stopni a przy grzejnikach zamontować głowice termostatyczne zeby mieć komfort i wygodę . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.