Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomocy ! Podajnik Ekogroszek


sebastian96

Rekomendowane odpowiedzi

Oj koksuje bardzo mocno . Tu jest ten problem że slimak jest blisko i ten koks potrafi zablokować go . Widać że on lubi poleżeć na palniku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to powodzenia i do kiedyś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.
Pisze ponownie, kontynuując post

W dalszym ciągu mam problem. Jeden z użytkowników zalecił mi ustawienie czasu podawania na 15 s. Problem jest taki, że w ciągu doby w żelaznym wiaderku o pojemności ok. 10 kg, mam masę nie dopalonego węgla, i spieków żużlowych.
Korzystam ze sterownika Ignis Alfa, którego instrukcję przeczytałem dokładnie, i zapoznałem się z nią, ale z racji młodego wieku, i braku doświadczenia z pracą z podajnikiem (ustawiałem jedynie piec CO do którego jest załączony podajnik) mam z tym mały problem.
Moim zdaniem podajnik podaje za dużo węgla, przez co robią się spieki. Sterownik jest na tyle okrojony, że maksymalny czas przerwy w podawaniu to 250s (4 min 30s). Próbowałem już wszystkiego - zwiększałem moc dmuchawy, żeby szybciej wypalało się paliwo na retorcie(ekogroszek), ale po podwyższeniu dmuchawy o 5%, kolejnego dnia miałem prawie pełne wiadro nie dopalonego ekogroszku, i masę spieków.
Dmuchawa podajnika chodzi praktycznie non stop. Oto parametry jakie ustawiłem na sterowniku :
temperatura oczekiwana : 45 *C.
Czas podawania : 15s
Czas przerwy podawania : 190s
.
moc dmuchawy 30-40%
mnożnik dmuchawy 2
histereza 2

CWU I CO nie dotyczą tego tematu - grzanie grawitacyjne. I stąd moje pytanie. Mój Ś.P tata, potrafił ustawić podajnik na temperature 42-48*C, i nie spalać dużo w ciągu jednego dnia, więc chce iść jego ścieżką. Sterownik na palenie wiosenne zapamiętał takie ustawienia (Ustawienia tat) :
Czas podawania : 20 s

Czas przerwy podawania : 142s
moc dmuchawy 30-35%.
Takowe ustawienia, były na niską temperaturę, grzanie tyle, co by wiosenną nocą było ciepło.
Stąd kieruje do was serdeczną prośbę. Jestem w tym nowy, i zostałem postawiony pod ścianą, z racji śmierci mojego taty. Próbowałem wszystkiego - podwyższyć czas przerwy, zmniejszyć czas podawania (z 20 na 15s jak zalecił mi jeden z was), zwiększenie pracy dmuchawy, tak aby w procesie spalania węgiel miał powietrzę. Sytuacja jest taka że w obszarze palnika węgiel jest wręcz kopiaty, a spieki opadają na jego koniec, a potem w dół  kotła do metalowej blaszki, na której obserwuje jakość spalania.

Gość, który miał doczynienia z podajnikami zalecał mi zawyżanie czasu przerwy - nie pomogło. Przy 20s podawania, na 250s oczekiwania nadal było to samo. Piec długo wyciąga temperaturę 46*C, przy takim ustawieniu, więc podajnik cały czas podaje, a dmuchawa chodzi, do momentu osiągnięcia temperatury. Na kotle lubi spadać do 43*C, a następnie ponownie powoli wzrastać.

Mógłby mi ktoś coś doradzić? W poście powyżej stare ustawienia, wygląd palnika, umiejscowienie węgla na palenisku, oraz wygląd odpadków po spaleniu. Bardzo możliwe że problem leży po stronie węgla (najprawdopodobniej jest to MIX nisko i wysokokalorycznego groszku).

Pozdrawiam i bardzo proszę o pomoc.

sebastian96
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Wydaje się że przez te 150s dmuchania w palenisko (jeszcze dodatkowo bez przesłony) piec się bardziej chłodzi niż nagrzewa dlatego nie dobija do zadanej

2. Chcesz zaoszczędzić na węglu a wyciagasz wiadro popiołu ze spiekami i niedopałem raz na dzień - to chyba coś tu się nie zgadza

3. Ustaw podawanie 5s co 60s i zacznij korygować przerwą - jak będą niedopały to wydłużaj przerwę, nadmuch ustaw na 30%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sebastian96  -  Chyba nie rozumiesz że stosunek podawania do przerwy oznacza określoną moc pieca.

Kolega Ci podpowiedział żebyś ustawił 5:60  czyli 1:12,  a Ty ustawiłeś 8:142, czyli  1:17,5

Ustaw te 5s:60s i obserwuj kilka godzin palnik i temperaturę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty nie czytasz co ludzie piszą tylko z uporem maniaka robisz swoje... i zakładasz kolejne tematy

 

PS proszę moderatora o scalenie wątków Sebastiana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaslep ten nie potrzebny wiatrak,ciagnie ti nim dužo chlodnego lewego powietrza kotlom.Testowales juž krotsze czasy podania i pauzy? 7/30? Može dajesz dužo wegla zaraz.Mialbys tež wiedziec,kilka gramow ten podajnik podaje za sekundu i dla tego ustawiac podawanie/przerwa.Przy podaniu 1Kg/godzine grzania jest moc +- 6-7 KW.Wiesz,kilka spalasz za 24 godz.Z rezerwa wyliczaj czasy podawania i pauzy,potym dosteruj odpowiedny nadmuch,dla mnia za dužo dmuchasz i cos przepalasz i cos przechlodzisz,wychodza spieki i niedopal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz Jozef, nie znam się na podajnikach, i technikach grzewczych, ale staram się je zrozumieć. Dlatego zrobiłem nowego posta. Nie wiedziałem jak zamknąć obecny. Masz racje, staram się z uporem maniaka to zrobić bo jestem z tym wszystkim sam. Rodzina polega na mnie. Chce ustawić podajnik, ale nie zepsuć go, i skazać rodzinę na zmarznięcie. Tata nigdy nie dawał mi się "bawić" podajnikiem, ani nie podawał danych tylko sam to robił bo jestem "kaleką życiową". Nie chce robić wywodów życiowych, bo wiem że c....a to obchodzi za przeproszeniem.
Chce tylko ogrzać rodzinę,  nie wielkim kosztem. Wybacz że ośmieliłem się nie wiedzieć jak zamknąć ten topic, i otworzyć nowy.

bercus zmieniłem dmuchawkę na 30-35%, a interwał podawania 10/120 s.

Godzinę temu, bercus napisał:

Zaslep ten nie potrzebny wiatrak,ciagnie ti nim dužo chlodnego lewego powietrza kotlom.Testowales juž krotsze czasy podania i pauzy? 7/30? Može dajesz dužo wegla zaraz.Mialbys tež wiedziec,kilka gramow ten podajnik podaje za sekundu i dla tego ustawiac podawanie/przerwa.Przy podaniu 1Kg/godzine grzania jest moc +- 6-7 KW.Wiesz,kilka spalasz za 24 godz.Z rezerwa wyliczaj czasy podawania i pauzy,potym dosteruj odpowiedny nadmuch,dla mnia za dužo dmuchasz i cos przepalasz i cos przechlodzisz,wychodza spieki i niedopal.

Ten wiatrak który jest widoczny na zdjęciu nie działa. To wiatrak od kotła CO. Jest zaślepiony, już to zrobiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zrozum, też że przez te 120s cały czas dmuchasz i dmuchasz - a dmuchawa nic innego nie robi jak chłodzi

Wydaje mi się że z tej oszczędności chcesz jak najdłuższą przerwę zrobić to wtedy ci mniej węgla spali

Sam widzisz że nie do końca to działa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura wacha mi sie pomiędzy 43-46, rzadko wchodząc na 46. Przy każdym innym interwale podobnie - 46 ciężko jest wyciągnąć. Dmuchawe mam 30-35%, więc nie powinno mi wyciągać to ciepła z pieca, tylko podmuchiwać węgiel.
Myślałem że grzanie, jest proporcjonalne.
Czyli jeżeli 5s podawanie 60 s przerwy, jest tym samym co 10s podawania na 120 s przerwy, czyli wartość podwojona. Rozumiem że nie tak to działa.
Chciałbym żeby piec rzadko schodził mi z temperatury 46*C, i tym samym żebym nie tracił zbyt wiele opału, i wychodziło to ekonomicznie.
Czy dla 120s, dedykowane jest 7-8 s czy więcej?
Wiem ze sąsiad ma podajnik kielichowy, i ma ustawione 7/100, i grzeje mu to dom przy 50*C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl co lepiej, walnąć po secie co 15 minut czy szkankę raz na pół godziny. Ilościowo i czasowo jest to samo ale jaka różnica w uśmiechu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pawelll wódy nie pijam, aczkolwiek jak narazie jest spoko. Ustawiłem 8/100s, i zakres dmuchawy określiłem na 25%-35% żeby niepotrzbenie mi nie wydmuchiwało ciepła w komin.
Tylko jest problem, że podajnik nie chce mi osiągnąć temperatury zadanej 46*C. Stoi na 45*C, i od czasu do czasu spada. Więc opał idzie, a temperatura nie rośnie. Ktoś jakaś porada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejsz przerwę do 80 sekund i obserwuj

Sprawdzaj temperaturę czopucha - jeżeli nie dasz rady ręki na nim utrzymać to zmniejsz nadmuch

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Józku, 7-8/80? tak? Dmuchawe zmniejszyłem do zakresu 25%-35%. Nie wiem czy płytki szamotowe mają tu jakieś znaczenie. Ponoć lepiej trzymają ciepło. Dodam że czujke temperatury nie mam w czopuchu, tylko przy rurze od grawitacyjnego.

Panie Józefie,
Póki co zmieniłem ustawienie na :
podawanie 8s
czas przerwy podawania : 95s

dmuchawa :25-35%
Temperatura stoi na 45*C, i nie chce dobić do 46*C, żeby mieć pewność że konfiguracja działa. Paliwo nie cofa się na retorcie. Czopuch nie jest za gorący.
Teraz czekam, ale już czuje że grzanie jest stabilniejsze. Spadło do 43*C, ale zaraz wróciło do 45*C. Zmniejszyłem czas do 85s przerwy podawania.
46*C dalej nie osiągalne. Nie wiem dlaczego nie chce dociągnąć mi tego 1*C. Poczekamy. Potrzeba pewnie czasu na to trochę. Ale w takim wypadku temperatura nie powinna drastycznie spadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten palnik to taka pułapka, miało być fajnie a nie dopala, kopci itd, dym z komina i niedopałki w popiele to jest twoja kasa która nie ogrzała domu, zacznij się stosować do rad doświadczonych kolegów i opisuj to co się dzieje, a będziesz dostawał następne wskazówki aż nabierzesz doświadczenia do korygowania ustawień w zależności od potrzeby grzania i węgla. Ślimak nie tak łatwo uszkodzić a sterownik powinien mieć czujnik temperatury podajnika który wyrzuci alarm o przekroczeniu i wypchnie węgiel... 

Powodzenia 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eddy właśnie słucham. Chce żeby temperatura mi nie spadała tak szybko, a jak już to do 44-45*C i wróciła do 46*C.
Robie teraz poradę Mr. Józefa. 8/85 dmuchawa 25/30%. Pytanie czy dmuchawa nie działa za wolno, i to przez to. Ale płomień jest ładny, nie kopci z niego, jest dość wysoki i wychodzi z palnika. Póki co jest spora ilość opału w palniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kilka stopni zawsze temperatura będzie się zmieniać, na to nie ma rady.

Obserwuj do jutra , jeżeli będziesz zmieniał to tylko jeden nastaw

 Zostaw podawanie 8s i reguluj przerwą.

Jeżeli nie dogrzewa to zmniejsz przerwę Jeżeli przegrzewa to wydłużaj przerwę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Jozefg1 napisał:

O kilka stopni zawsze temperatura będzie się zmieniać, na to nie ma rady.

Obserwuj do jutra , jeżeli będziesz zmieniał to tylko jeden nastaw

 Zostaw podawanie 8s i reguluj przerwą.

Jeżeli nie dogrzewa to zmniejsz przerwę Jeżeli przegrzewa to wydłużaj przerwę

I to jest rada której szukałem ! Powiem ci że teraz grzejnik jest przyjemny - cały czas ciepły, i nie spada na nim temperatura. Będę dziś się tym bawił do późnego wieczorka, i zobaczymy. Jak coś będę dawał znać. Przy podawaniu 20/200s 30-35% rosło czasem do 47*C, ale dużo niedopałków, i hasi.

Tylko pytanie Panie Józku - czy jeżeli podawanie będzie zbyt częste, to nie będzie wypychało jeszcze tego węgielka nie dopalonego?

I kolejne pytanie - jak przyjdą mrozy na pięknej podparkapckiej ziemii, jak podnieść temperaturę? Zwiększyć zakres, a zostawić podawanie? Wiem że sąsiad na podajniku kielichowym ma ustawione 50*C 7/100s 20% dmuchawka, i pali mu ładnie. Ale to inny podajnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze zwiekszaj temperaturu zadanu i poczekaj co bedzie,jesli nie porosnie,to troche zkroc przerwe.I nie wiem co z ta dmuchawa-ustawienie 25-30,to jak ona dziala???Jesli jest tam jakas modulacja mocy pid,czy fuzzy,jest to skopane calkowo....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba jest pod PID. 25-30% bez możliwości zastosowania przysłony. mam, więc ją ustawiona tak że  dmucha w węgielek, ale go nie rozdmuchuje w komin (25% to mała stopa procentowa w kwestii wiatraka).
Zrobiłem sobie teraz test.
8/80 , temperatura zadana 46*C.
Początkowo spadek do 43*C, wzrost średnio o 1*C co 5-10 min. Przestój na 45*C ok 10 minut. Czas trwania temperatury zadanej ok 5 min.
Więc ściągam kapelusz, Pan Józek miał rację. Tylko długo czekam aż mi osiągnie temperature zadaną. Co do spieków - 3 sąsiadów w tym ja kupili ekogroszek od tego samego gościa - efekt podobny. Najprawdopodobniej spieki są spowodowane różnicą kaloryczności węgli.

Jeszcze zadam pytanie - jak długo powinna trwać temperatura domyślna ustawiona na podajniku? Czy spadek o 3*C i ponowny wzrost z zatrzymaniem na 45*C, gdzie zadane jest 46*C jest normalne?

8/80s sprawdza sie jak narazie dobrze. Mniej resztek zostaje na blaszce w popielniku.
Będę testował dalej.

Panie Józku, czy jeżeli skróce czas podawania np. do 70s, to istnieje szansa, że temperatura zadana wzrośnie szybciej, przy pozostaniu przy 8s podawania 70s przerwy?

Jak zwiększyć temperature kotła? Zwiększyć podawanie, i zmniejszyć czas pauzy podawania jak rozumiem.
Aktualnie :
8s/80s/25-30%. Efekt dobry.

Zrobie tak jak Pan Józek proponował, jeżeli efekt będzie taki, że do 46*C nie bd dogrzewać, to zmniejsze pauze do 70s, zostawiając 8s, a jeśli to nie pomoże - 8s/60s.
 

Godzinę temu, RedEd napisał:

Ten palnik to taka pułapka, miało być fajnie a nie dopala, kopci itd, dym z komina i niedopałki w popiele to jest twoja kasa która nie ogrzała domu, zacznij się stosować do rad doświadczonych kolegów i opisuj to co się dzieje, a będziesz dostawał następne wskazówki aż nabierzesz doświadczenia do korygowania ustawień w zależności od potrzeby grzania i węgla. Ślimak nie tak łatwo uszkodzić a sterownik powinien mieć czujnik temperatury podajnika który wyrzuci alarm o przekroczeniu i wypchnie węgiel... 

Powodzenia 

Eddy, to kwestia węgla. Sąsiedzi brali go od tego samego gościa. Rózna kaloryczność powoduje spieki. Jeden się dopali, drugi nie. To naturalne. Słabej jakości opał robi swoje.

W sumie pomijam kwestie ekonomii. Chcę żeby wszystko się ładnie dopalało, i było więcej popiołku niż spieków, albo nie dopałków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura zadana kotla jest w sterowniku jedna z podstawowych nastaw.Zwiekszaj z mrozom tylko ta temperature.Jesli dogrzeje i wchodzi do potrzymania,moc jest wystarczajaca.Spadok o 3° po wychodzeniu z potrzymania jest normalnym.Szybsze nagrzewanie kotla za pomocy wiekszych dawek wegla nie ma sensu.Lepsze odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.