Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam, 

Panowie mam problem z pompą ciepła Atlantic Excelia Tri 11kW. Mianowicie Pompa nie kończy cyklu defrost. Zatrzymuje się i cykl ten trwa ok 2,5 min. zdąży sią jedynie odszronić od strony wentylatorów 80%, a na zewnątrz  wymiennik jest cały zaszroniony. Wcześniej pompa na koniec defrostu uruchamiałą wentylatory aby wyrzucić całą wilgoć, teraz zaczyna od razu cykl grzania domu. Przez to taca szybko zbiera wodę która zamarza i wentylator aż obija się o lód.  Majster który mi ją montował stwierdził że wina płyty głównej jednostki zewnętrznej.  Podmieniliśmy ją i niestety nie pomogło... Czynnik był spuszczany i ważony - również jest ok. Na panelu jednostki wewnętrznej nie wyświetla żadnych błędów. Na płycie głównej również. 

Załączam zdjęcia jak jednostka wygląda po defroście. 

Może spotkaliście się z podobnym problemem, może to wina jakiegoś czujnika ? Będę wdzięczny za porady. 

Pozdrawiam. 

20201203_185820.jpg

20201203_185833.jpg

20201204_152745.jpg

20201204_152757 (2).jpg

Opublikowano

Witam.

Za krótki defrost, sprawdzić czy grzałki w pompie są włączone, drugi problem to zamarzająca taca bez grzałki podgrzewającej, koledzy poradzili sobie rozkładając sznur grzejny i wpięty w pompę lub osobne zasilanie z termostatem załączającym poniżej zera.

Pozdrawiam. YARO

Opublikowano (edytowane)

Pompa nie jest za blisko elewacji? Sprawdź drożności odpływu, wypoziomowanie pompy może tu jest problem.

Może jakaś rurka się rozpękła na dole.

Edytowane przez maniek83
Opublikowano

Dzięki Panowie za zainteresowanie 

Pompa pracuje już 2 lata (na początku listopada skończyła się gwarancja :-(  ) 

Jak dotąd nie było z nią problemów.  Czy za blisko elewacji ? Raczej nie, wisi na uchwytach producenta (to też zamierzam zmienić w przyszłym roku i postwić na ,,gruncie'' bo przenosi hałas do budynku jak działa na maxa).  Jeśli chodzi o lód w tacy również nie było problemu nigdy jak dobrze działał defrost, zawsze woda była na tyle ciepła aby zdążyła wylecieć poza tackę otworem odpływowym, ale czytałem że właśnie dodatkowym przewodem grzewczym sobie koledzy radzą.  Dzisiaj podmieniony został czujnik teoretycznie odpowiedzialny za defrost - zobaczymy czy pomoże.  Najgorsze że nikt w mojej okolicy nie posiada komputera diagnostycznego aby sprawdzić to systemie wewnętrznym - bynajmniej nie znam takiego serwisanta, przez co szukanie po omacku, bo nie wyświetla żadnych błędów. 

Poziom jest zachowany,  drożność odpływu jest,  grzałki są załączone w pompie. Zezwolenie mają na uruchomienie poniżej -7. Cały problem opisany powyżej wystąpił przy temperaturze na zewnątrz -1; -2 stopnie. 

Teraz u mnie +8. Zobaczymy. 

Pozdrawiam 

 

Opublikowano (edytowane)

Z atlanticiem nie konsultowałem, robił to hydraulik który montował mi pompe 2 lata temu (autoryzowany monter Atlantica), ale nie przy mojej obecności (stąd padło na podmianę płyty głównej w jed.zewnętrznej a dzisiaj na czujni)k Jeśli chodzi o pobór energi, grzanie to jest wszystko w normie. podwyższone było zużycie energii w momencie wykrycia awarii bo jednostka była była cała  zalodzona i sprężarka działała na maksa a rurki na wyjściu ledwo ciepłe były. Teraz mam u siebie +10 stopni jednostke z rana oczyściłem z lodu (defrost z ręki)  i teraz nawet szronu nie nabiera na wymiennik i jest ok. Nagrzewam dom, zasymulowałem jej temp. zewnętrzną na -6 stopni rzeby wogóle grzała i czekam. Ale jak fizycznie temp. na zewnątrz taka wysoka to chyba nic mi to nie da, będę musiał z wnioskami czekać chyba aż się ochłodzi znów do zera. 

PS. A co mogłoby się uszkodzić w parowniku ? Jeśli by się nie rozszczelnił ?

Pozdrawiam. 

Edytowane przez wojtylk20
Opublikowano

No właśnie czynnik był ściągany i ważony (pisałem w pierwszym poście) i jest wszystko ok. próba szczelności również była robiona. 

Stąd było moje pytanie co miałeś na myśli pisząc że parownik mógł ulec uszkodzeniu....

Teraz wracam z zewnątrz, zasymulowałem - 6 i ładnie wszystko grzeje, temperatura na wejściu ładnie urosła i sprężarka sobie radzi bez problemu więc z czynnikiem jest wszystko ok.  Ale dodatnia temperatura na zewnątrz nie pozwala zamarznąć parownikowi bo wszystko się skrapla na bieżąco i spływa z tacki ociekowej,  muszę teraz zaczekać na ochłodzenie aby znów temperatury były ok. 0. -1, i zobaczyć czy będzie się uruchamiał defrost. Tu musi być coś nie tak, a może ktoś opisać jak u niego wygląda dokładnie defrost ? Czy wentylatory przedmuchują jednostkę na koniec cyklu ? Bo u mnie właśnie tego nie ma. A cykl trwa tak krótko że jedynie od wewnątrz zdąży zejść szron. 

Pozdr.

 

 

 

Opublikowano

No to zostają jeszcze czujniki do sprawdzenia, przydałby się jakiś interfejs serwisowy żeby sprawdzić elementy wykonawcze i wskazania czujników, skontaktuj się z producentem bo domowe możliwości diagnostyczne raczej się skończyły.

Czujniki mogą być tak uwalone, że będą działać ale będą pokazywały głupoty i system będzie świrował nie zgłaszając błędów.

  • 3 tygodnie później...
Opublikowano

po pierwsze jednostka za blisko sciany

po drugie moze być przekłamanie na czujniku niskiego ciśnienia

a to co najbardziej moze doskwierać to nie uruchomione grzałki podczas defrostu ,czyli woda w jednostke schodzi za szybko w doł i z tego może wynikać problem

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.