Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie z zaworem trójdrożnym


Rabur

Rekomendowane odpowiedzi

Jak by było tak jak piszesz że przy fizycznym zamknięciu zaworu siłownik ma otwarcie 100% to owszem za zaworem było by niska temperatura ale na kotle rosłaby w oczach bo by nie było odbioru tak więc to nie ten trop. Autor miał pokombinować- wyłączyć pompę kotłową, CWU żeby pracowała tylko pompa CO żeby sprawdzić czy wzrośnie temperatura na kotle, czy zamknąć zawór 3d i sprawdzić czy wtedy wzrośnie temperatura. Jeszcze pytanie ile czasu autor czekał na dogrzanie kotła? Ile czasu to 38st?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 No nie zupełnie bo brak zaworu na CO i praca pompy CWU i kotłowej może mielić to w koło

A dziwi mnie jedno że tak jet fabrycznie ustawiony siłownik - zerknij na skale jest 0% - obrót o 90* w prawo otwiera na100%

siłownik.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jak by mieliło w miejscu to na kotle by rosła temperatura. Gdzie ta energia  miałaby się podziać jak na CO i CWU temp 38. Dlatego pisałem żeby odciąć obieg kotłowy i CWU żeby pracował sam obieg CO. Nie wiem czy nie za krotko trwało wygrzewanie instalacji - autor coś słabo współpracuje. Może być tak że w instalacji jest duży zład wody  i trochę paliwa trzeba spalić żeby to wygrzać.

Co do zaworu i siłownika też mnie zastanawiało ale  chyba po prostu jest inaczej zamontowana skala w stosunku do pozycji zwieradła. Na powyższym foto zawór jest na 50%. Zamknięcie w lewo 45st otwarcie w prawo 45st

Edytowane przez hajtaler428
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ale raczej skrajne pozycje zaworu nie byłyby pokazywane na skali jako pośrednie. Może być tak że pozycję zaworu wskazuje krawędź wyciętego pola i na foto jest 50% bo skala jest 0,1,3,5 to by wychodziło że jest  na 4 kresce. Podobnie u autora w poście 11 zawór zamknięty i skraj wycięcia jest na 0. Nie widziałem womixa na żywo. Ktoś kto miał mógłby zweryfikować 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja go miałem niedawno i sam siłownik ma kreseczki a zawór tarcze z cyferkami  i był tak właśnie ustawiony fabrycznie , to jeszcze jest jedna rzecz czy w sterownik jest prawidłowy czas otwarcia wpisany podany na siłowniku

https://womix.pl/download/instrukcje/SILOWNIKI/instrukcja_obslugi_silownika_mp06_10_do_druku_laser.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.12.2020 o 19:43, mironw napisał:

tylko co pokazuje sterownik w  pracy  zaworu czy nie 100% otwarcia i dlatego miesza się z powrotem i mamy 38*C  ZA ZAWOREM  bo jak by palnik musiał być ograniczony żeby do 45-50 nie ciągnąć ?

Zawór został przedstawiony bo był źle. Natomiast po przestawieniu na pozycję 50 % na sterowniku pokazuje 100 wiec nie może dostać sygnału do otwarcia, a ja nie mam pojęcia jak to zmienić.  Niby skalibrowalem go i otworzył się wtedy do 100 % ale nic się dalej nie działo bo kocioł w tej pozycji , oraz pozycji 50 % nie jest w stanie podnieść temperatury wyżej niż zadana zaworu. Jest to tylko możliwe przy minimalnym otwarciu 5 %

Po za tym :

Jak kocioł jest wygaszony i go rozpalamy to w jakiej pozycji powinien być zawór.  0%, 50%, czy 100%?

Czy zawór nie powinien pracować w zakresie godz 12 do 9 gdzie przy 12 jest 0 % a 9   100 %?  Obecnie pracuje od 6 do 9 i jak dla mnie na chłopski rozum to w pozycji zamkniętej woda z kotła pchają jest głównie w pompę cwu i resztę zabiera obejście na pompę przewałową do powrotu, natomiast główny powrót który jest połączony z zaworem nie ma w ogóle dostępu do wody z kotła.  

Wydaje mi się że zawieradlo powinno otwierac się od godz 12 czyli wyjścia na c.o. do godz 9 czyli powrotu, a nie tak jak jest teraz  od godz 6 czyli wyjście z kotła do godz 9 czyli powrót 

Otwieranie od 12 do 9 to chyba już będzie rozdzielanie wody a nie mieszanie? 

W sterowniku mam kierunek otwierania w lewo. Czy to dobrze? W sensie na chłopski rozum jeżeli ruch zaworu jest od godz 6 do 9 to tak jakbm kręcił w prawo kierownicą  a nie w lewo. Pewnie się mylę ale trzeba pytać bo juz sił nie mam z tym piecem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa kotłowa wyłączona, cwu również. Zawór otwarty na 100 % , pompa co załączona od 40 stopni. Jak wyłączyłem pompy cwu i kotłową  to dosyć szybko temperatura kotła spadła do 35 .

Coś jest nie tak z wentylatorem bo jak dla mnie to słabo dmucha i ogień jest luźny i dymiący. Próbowałem zmieniać parametry nadmuchu i dawałem korekty i dupa z tego wyszła. Ten ogień nie ma mocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Rabur napisał:

Jak kocioł jest wygaszony i go rozpalamy to w jakiej pozycji powinien być zawór.  0%, 50%, czy 100%?

Nie ma to znaczenia. Jak pompa sie załączy to sterownik będzie sam modulował siłownikiem żeby osiągnąć zadaną za zaworem

3 godziny temu, Rabur napisał:

Czy zawór nie powinien pracować w zakresie godz 12 do 9 gdzie przy 12 jest 0 % a 9   100 %?  Obecnie pracuje od 6 do 9 i jak dla mnie na chłopski rozum to w pozycji zamkniętej woda z kotła pchają jest głównie w pompę cwu i resztę zabiera obejście na pompę przewałową do powrotu, natomiast główny powrót który jest połączony z zaworem nie ma w ogóle dostępu do wody z kotła.  

Zawór powinien pracować od 6do 9. Tłumaczyłem Ci to wcześniej. Przyłącze od strony pompy ma mieć zapewniony stały przepływ a zakres pracy zwieradła jest między pozostałymi przyłączami. Jak by było jak piszesz to jak by zawór się zamknął (0% na 12) to na ssaniu pompy nie ma przepływu a tak nie może być bo się uszkodzi

3 godziny temu, Rabur napisał:

jak dla mnie na chłopski rozum to w pozycji zamkniętej woda z kotła pchają jest głównie w pompę cwu i resztę zabiera obejście na pompę przewałową do powrotu, natomiast główny powrót który jest połączony z zaworem nie ma w ogóle dostępu do wody z kotła.  

I tak ma być - tak się stanie w skrajnym przypadku np gdy pomieszczenia będą nagrzane i nie będzie odbioru z grzejników lub pozamykają się termostaty na grzejnikach (jeśli są). Wtedy zawór odcina zasilanie gorącej wody z kotła i cyrkulacja jest tylko w obrębie grzejników. Taka sytuacja raczej nie nastąpi, a jeśli nawet to nic złego się nie dzieje.

3 godziny temu, Rabur napisał:

Otwieranie od 12 do 9 to chyba już będzie rozdzielanie wody a nie mieszanie? 

Rozdzielenie to montaż pompy i zaworu w innej konfiguracji - pompa musi tłoczyć w zawór.

3 godziny temu, Rabur napisał:

W sterowniku mam kierunek otwierania w lewo. Czy to dobrze?

To źle. Też o tym wcześniej było mówione. Jak zawór zamknięty jak na foto z postu 11 to otwieranie w prawo zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Zawór zamontowany jest poprawnie . Nie wiem jak z siłownikiem. Sprawdź - ustaw w sterowniku żeby siłownik zamknął zawór i zdejmij siłownik. Powinien być wtedy w pozycji jak na zdjęciu z posta 11. Jak tak będzie załóż siłownik i daj na otwarcie 100% i jak zdejmiesz siłownik to zawór powinien być przekręcony o 90st w prawo(zgodnie z ruchem wskazówek zegara) czyli spłaszczenie trzpienia powinno być na godzinie 3.

4 godziny temu, Rabur napisał:

Niby skalibrowalem go i otworzył się wtedy do 100 % ale nic się dalej nie działo bo kocioł w tej pozycji , oraz pozycji 50 % nie jest w stanie podnieść temperatury wyżej niż zadana zaworu. Jest to tylko możliwe przy minimalnym otwarciu 5 %

Raczej jest to związanie z problemem z palnikem który opisujesz. Wyglada jak byś miał ograniczoną moc maksymalną w sterowniku albo coś jest uszkodzone

Uruchamiałeś i postępowałeś dalej zgodnie z instrukcją?

Screenshot_20201211_101909_com.google.android.apps.docs.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdejmij siłownik w sterowniku  masz możliwość sterowania ręcznego ( przynajmniej większość )  daj 0%  i cyknij fotę ,  potem daj 100% i fota . i jeszcze jak wygląda palnik może powietrze wieje bokiem bo retorta nie uszczelniona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, hajtaler428 napisał:

Nie ma to znaczenia. Jak pompa sie załączy to sterownik będzie sam modulował siłownikiem żeby osiągnąć zadaną za zaworem

Zawór powinien pracować od 6do 9. Tłumaczyłem Ci to wcześniej. Przyłącze od strony pompy ma mieć zapewniony stały przepływ a zakres pracy zwieradła jest między pozostałymi przyłączami. Jak by było jak piszesz to jak by zawór się zamknął (0% na 12) to na ssaniu pompy nie ma przepływu a tak nie może być bo się uszkodzi

I tak ma być - tak się stanie w skrajnym przypadku np gdy pomieszczenia będą nagrzane i nie będzie odbioru z grzejników lub pozamykają się termostaty na grzejnikach (jeśli są). Wtedy zawór odcina zasilanie gorącej wody z kotła i cyrkulacja jest tylko w obrębie grzejników. Taka sytuacja raczej nie nastąpi, a jeśli nawet to nic złego się nie dzieje.

Rozdzielenie to montaż pompy i zaworu w innej konfiguracji - pompa musi tłoczyć w zawór.

To źle. Też o tym wcześniej było mówione. Jak zawór zamknięty jak na foto z postu 11 to otwieranie w prawo zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Zawór zamontowany jest poprawnie . Nie wiem jak z siłownikiem. Sprawdź - ustaw w sterowniku żeby siłownik zamknął zawór i zdejmij siłownik. Powinien być wtedy w pozycji jak na zdjęciu z posta 11. Jak tak będzie załóż siłownik i daj na otwarcie 100% i jak zdejmiesz siłownik to zawór powinien być przekręcony o 90st w prawo(zgodnie z ruchem wskazówek zegara) czyli spłaszczenie trzpienia powinno być na godzinie 3.

Raczej jest to związanie z problemem z palnikem który opisujesz. Wyglada jak byś miał ograniczoną moc maksymalną w sterowniku albo coś jest uszkodzone

Uruchamiałeś i postępowałeś dalej zgodnie z instrukcją?

Screenshot_20201211_101909_com.google.android.apps.docs.jpg

Siłownik zamknął zawór,  ręcznie otworzyłem go na 100 % i spłaszczenie było na godz 3. Zmieniłem kierunek otwierania w prawo i teraz jak na sterowniku jest 100% to fizycznie zawór jest zamkniety (to tez chyba zle) Wychodzi na to ze kierunek w prawo to zawór porusza się od godz 9 do 6. 

Tak jakby wyznacznikiem nie  jest spłaszczenie chodzące po skali a zawieradlo do przeciwnej stronie. Dlatego chyba kierunek otwierania jest w lewo i wtedy faktycznie otwiera wodę z kotła i zamyka powrót 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spłaszczenie pozwala zidentyfikować położenie zaworu - zwieradło znajduje się po przeciwnej stronie spłaszczenia. Zawór zamknięty(odcięte zasilanie z kotła ) - zwieradło na godzinie 6/spłaszczenie na 12. Zawór otwarty(otwarte 100% zasilanie a odcięty powrót) - zwieradło na godzinie 9/spłaszczenie na 3

18 minut temu, Rabur napisał:

Siłownik zamknął zawór,  ręcznie otworzyłem go na 100 % i spłaszczenie było na godz 3.

To dobrze

18 minut temu, Rabur napisał:

Wychodzi na to ze kierunek w prawo to zawór porusza się od godz 9 do 6

Trzeba zamienić przewody podłączeniowe zaworu w sterowniku

Te od obrotu - 1 i 3

image.png.50eaf3c33c173d07d0cfeaad3be7bef5.png

Edytowane przez hajtaler428
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, mironw napisał:

no więc  sterownik nie był dobrze w stosunku do zaworu

to teraz zrób tak

8.jpg.829f4f594299440953563165316ce263.jpg

 i otwieranie zgodnie z ruchem wskazówek  zegara i zacznie działać

Siłownik działa prawidłowo, otwiera się w prawo natomiast kocioł nadal nie ma siły osiągać temperatury. W menu jest opcja testu. Maksymalnie osiąga 200 obrotów.  Jedynie zmiana impulsów w hallotronie z 2 na 1 podbija do 300. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie zdjęcia jak się pali , co to za sterownik gdzieś powinno się wpisać czas otwarcia siłownika jaki faktycznie ma opis na tabliczce siłownika

Edytowane przez mironw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, mironw napisał:

A gdzie zdjęcia jak się pali , co to za sterownik gdzieś powinno się wpisać czas otwarcia siłownika jaki faktycznie ma opis na tabliczce siłownika

Ale  wsystko jest wpisane prawidłowo.  Logiczne ze zawór nie będzie się zamykał jak zadana zaworu jest 41 a pieca 39. 

Sterownik APCK SLIM

Zdjęcia jak się pali dam dzisiaj.

Edytowane przez Rabur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.12.2020 o 12:05, Rabur napisał:

Logiczne ze zawór nie będzie się zamykał jak zadana zaworu jest 41 a pieca 39. 

zadana pieca 39 dlaczego kocioł na nieć zadaną min 60*c

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zawór do przeniesienia we wskazane miejsce. Oczywiście zgodnie z kierunkiem przepływu- w dół. Jak będzie tam gdzie powinien to zawór nie będzie pobierał zimnej wody do podmieszania z powrotu kotła tylko z powrotu grzejników - tak jak powinien. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.12.2020 o 21:41, mironw napisał:

no więc  sterownik nie był dobrze w stosunku do zaworu

to teraz zrób tak

8.jpg.829f4f594299440953563165316ce263.jpg

 i otwieranie zgodnie z ruchem wskazówek  zegara i zacznie działać

Plus prawidłowe podłączenie siłownika, o czym juz wspomniał @hajtaler428

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.12.2020 o 10:12, hajtaler428 napisał:

Tak zawór do przeniesienia we wskazane miejsce. Oczywiście zgodnie z kierunkiem przepływu- w dół. Jak będzie tam gdzie powinien to zawór nie będzie pobierał zimnej wody do podmieszania z powrotu kotła tylko z powrotu grzejników - tak jak powinien. 

Zawór zostanie przeniesiony. 

Ogólnie zgłoszona reklamacja wentylatora bo nie działa.  Czekam na serwis aby naprawili 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.