Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie z zaworem trójdrożnym


Rabur

Rekomendowane odpowiedzi

Siema wszystkim. Zwięźle i na temat. Problem z wyregulowaniem zaworu trójdrożnego tak aby grzejniki były ciepłe jednostajnie i równomiernie. Na chwilę obecną  temp. zaworu zadana 49 stopni , a bieżącą 28 przy min.otwarciu 5%. Temp.powrotu osiągnięta i zawor się otwiera co 40 s o 5 % . Przy 45 % temp zaworu bieżąca 35, lecz wtedy temp powrotu spada poniżej 58 i zawor sie zamyka wracając do pozycji 5 % za czym idzie spadek temp na grzejniki do 28 stopni. Czy jest w ogóle możliwe uzyskanie temperatury ciągłej np 40 stopni z zaworem trójdrożnym, czy będzie tak zawsze skakał razem z zaworem?

Piec 15 kw defro delta 5 pellet.

- temp kotła zadana 67

- cwu 47

- ochrona powrotu 58

- pogodówka  włączona  (obecnie przy -2 stopnie temp zaworu zadana 49)

-sterownik apck slim, piec pracuje w PID

Nie mogę dobrze dogrzac domu i mam temp. 19 -20 stopni 

Do tego wszystkiego cyklicznie włącza się pompa cwu (histereza  2 st.) co wiadomo powoduje obniżenie tych wartości i wydłuża czas chłodu.

Próbowałem różnych nastawień parametrów i efekt zawsze podobny.

Uważam osobiście ,  że powinien być zamontowany zawór czterodrogowy aby nie było takich wahań ale hydrauliczne wiedzą swoje a ja niestety nie byłem główną osobą decyzyjną niestety.

Z góry dzięki jeżeli ktoś konkretnie wyjaśni co zrobić.  

Edytowane przez Rabur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co opisujesz to zawor 3d masz w funkcji mieszania na zasilaniu(do regulacji temperatury na grzejniki) i jednocześnie włączona jest ochrona powrotu przez ten zawór. Tak to działać nie będzie. Doraźnie wyłącz ochronę powrotu zaworem żeby zawór coś puścił na CO a do ochrony powrotu użyj pompy CWU. A docelowo tak jak piszesz wymiana 3d na 4d + pompa kotłowa, albo do tego co jest dołożenie pompy kotłowej na bajpasie spinającym zasilanie z powrotem, albo zamontowanie zaworu na zasilaniu w rozdzieleniu - pompa przed zaworem lub w mieszaniu na powrocie(ale te dwie ostatnie opcje tylko jeśli masz termostaty na grzejnikach)

Daj zdjęcia jak kolega pisał albo schemat podłączenia zaworu i ogólnie instalacji żeby potwierdzić albo wykluczyć te przypuszczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.12.2020 o 06:39, Rabur napisał:

Siema wszystkim. Zwięźle i na temat. Problem z wyregulowaniem zaworu trójdrożnego tak aby grzejniki były ciepłe jednostajnie i równomiernie. Na chwilę obecną  temp. zaworu zadana 49 stopni , a bieżącą 28 przy min.otwarciu 5%. Temp.powrotu osiągnięta i zawor się otwiera co 40 s o 5 % . Przy 45 % temp zaworu bieżąca 35, lecz wtedy temp powrotu spada poniżej 58 i zawor sie zamyka wracając do pozycji 5 % za czym idzie spadek temp na grzejniki do 28 stopni. Czy jest w ogóle możliwe uzyskanie temperatury ciągłej np 40 stopni z zaworem trójdrożnym, czy będzie tak zawsze skakał razem z zaworem?

Piec 15 kw defro delta 5 pellet.

- temp kotła zadana 67

- cwu 47

- ochrona powrotu 58

- pogodówka  włączona  (obecnie przy -2 stopnie temp zaworu zadana 49)

-sterownik apck slim, piec pracuje w PID

Nie mogę dobrze dogrzac domu i mam temp. 19 -20 stopni 

Do tego wszystkiego cyklicznie włącza się pompa cwu (histereza  2 st.) co wiadomo powoduje obniżenie tych wartości i wydłuża czas chłodu.

Próbowałem różnych nastawień parametrów i efekt zawsze podobny.

Uważam osobiście ,  że powinien być zamontowany zawór czterodrogowy aby nie było takich wahań ale hydrauliczne wiedzą swoje a ja niestety nie byłem główną osobą decyzyjną niestety.

Z góry dzięki jeżeli ktoś konkretnie wyjaśni co zrobić.  

 

20201203_073819.jpg

20201203_073730.jpg

20201203_073704.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zamyśle instalacja jest prawidłowa. Nie widać jak jest podłączony zawór 3d i zasilanie do pompy kotłowej (tej zielonej)  - zrób lepsze zdjęcia lub narysuj. Jaki sposób ochrony powrotu masz wybrany w sterowniku - nie może być za pomocą zaworu tylko przez pompę kotłową. Jeśli nie ma obsługi pompy kotłowej w sterowniku to pompa na stałe do gniazda 230v lub równolegle z pompą CO. Możliwe też że źle ustawione jest zwieradło zaworu - otwórz zawór na max i zobacz czy za pompą rura robi się gorąca

Ta rura na 1 foto skrajną po prawo to do naczynia?

Edytowane przez hajtaler428
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.12.2020 o 06:39, Rabur napisał:

Siema wszystkim. Zwięźle i na temat. Problem z wyregulowaniem zaworu trójdrożnego tak aby grzejniki były ciepłe jednostajnie i równomiernie. Na chwilę obecną  temp. zaworu zadana 49 stopni , a bieżącą 28 przy min.otwarciu 5%. Temp.powrotu osiągnięta i zawor się otwiera co 40 s o 5 % . Przy 45 % temp zaworu bieżąca 35, lecz wtedy temp powrotu spada poniżej 58 i zawor sie zamyka wracając do pozycji 5 % za czym idzie spadek temp na grzejniki do 28 stopni. Czy jest w ogóle możliwe uzyskanie temperatury ciągłej np 40 stopni z zaworem trójdrożnym, czy będzie tak zawsze skakał razem z zaworem?

Piec 15 kw defro delta 5 pellet.

- temp kotła zadana 67

- cwu 47

- ochrona powrotu 58

- pogodówka  włączona  (obecnie przy -2 stopnie temp zaworu zadana 49)

-sterownik apck slim, piec pracuje w PID

Nie mogę dobrze dogrzac domu i mam temp. 19 -20 stopni 

Do tego wszystkiego cyklicznie włącza się pompa cwu (histereza  2 st.) co wiadomo powoduje obniżenie tych wartości i wydłuża czas chłodu.

Próbowałem różnych nastawień parametrów i efekt zawsze podobny.

Uważam osobiście ,  że powinien być zamontowany zawór czterodrogowy aby nie było takich wahań ale hydrauliczne wiedzą swoje a ja niestety nie byłem główną osobą decyzyjną niestety.

Z góry dzięki jeżeli ktoś konkretnie wyjaśni co zrobić.  

 

W dniu 3.12.2020 o 06:39, Rabur napisał:

Siema wszystkim. Zwięźle i na temat. Problem z wyregulowaniem zaworu trójdrożnego tak aby grzejniki były ciepłe jednostajnie i równomiernie. Na chwilę obecną  temp. zaworu zadana 49 stopni , a bieżącą 28 przy min.otwarciu 5%. Temp.powrotu osiągnięta i zawor się otwiera co 40 s o 5 % . Przy 45 % temp zaworu bieżąca 35, lecz wtedy temp powrotu spada poniżej 58 i zawor sie zamyka wracając do pozycji 5 % za czym idzie spadek temp na grzejniki do 28 stopni. Czy jest w ogóle możliwe uzyskanie temperatury ciągłej np 40 stopni z zaworem trójdrożnym, czy będzie tak zawsze skakał razem z zaworem?

Piec 15 kw defro delta 5 pellet.

- temp kotła zadana 67

- cwu 47

- ochrona powrotu 58

- pogodówka  włączona  (obecnie przy -2 stopnie temp zaworu zadana 49)

-sterownik apck slim, piec pracuje w PID

Nie mogę dobrze dogrzac domu i mam temp. 19 -20 stopni 

Do tego wszystkiego cyklicznie włącza się pompa cwu (histereza  2 st.) co wiadomo powoduje obniżenie tych wartości i wydłuża czas chłodu.

Próbowałem różnych nastawień parametrów i efekt zawsze podobny.

Uważam osobiście ,  że powinien być zamontowany zawór czterodrogowy aby nie było takich wahań ale hydrauliczne wiedzą swoje a ja niestety nie byłem główną osobą decyzyjną niestety.

Z góry dzięki jeżeli ktoś konkretnie wyjaśni co zrobić.  

Ta rura tak jak napisałeś. Pompa w sterowniku podłączona jako wyjście dodatkowe (pompa przewalowa) . Rura tego powrotu wychodzi przed zaworem.

Przy okazji jak otworzyłem zawor na max to słychać duże  wyrzuty wody z bulgotaniem 

44 minuty temu, hajtaler428 napisał:

W zamyśle instalacja jest prawidłowa. Nie widać jak jest podłączony zawór 3d i zasilanie do pompy kotłowej (tej zielonej)  - zrób lepsze zdjęcia lub narysuj. Jaki sposób ochrony powrotu masz wybrany w sterowniku - nie może być za pomocą zaworu tylko przez pompę kotłową. Jeśli nie ma obsługi pompy kotłowej w sterowniku to pompa na stałe do gniazda 230v lub równolegle z pompą CO. Możliwe też że źle ustawione jest zwieradło zaworu - otwórz zawór na max i zobacz czy za pompą rura robi się gorąca

Ta rura na 1 foto skrajną po prawo to do naczynia?

Miałem włączoną ochronę powrotu zaworu i ochronę powrotu na pompie w wyjściu dodatkowym co raczej ze sobą kolidowało. Poczekam na efekty i dam znać.  

Czy temperaturę powrotu ustawić na tyle ile zaleca defro czyli 55?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Rabur napisał:

Miałem włączoną ochronę powrotu zaworu i ochronę powrotu na pompie w wyjściu dodatkowym co raczej ze sobą kolidowało.

Właśnie tak jak pisałem wcześniej.

Ochronę ustaw tak jak zaleca producent. Temp na kotle 70 lub wyżej.

Godzinę temu, Rabur napisał:

jak otworzyłem zawor na max to słychać duże  wyrzuty wody z bulgotaniem 

Tego nie powinno być. W Twoim przypadku zwieradło zaworu powinno pracować między przyłączami dolnym i lewym, kierunek otwierania zgodnie ze wskazówkami zegara. Przez przyłącze od góry ma być cały czas przepływ - nie jest u Ciebie tak że jak zawór jest zamknięty to przyłącze pompy jest odcięte?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, hajtaler428 napisał:

Właśnie tak jak pisałem wcześniej.

Ochronę ustaw tak jak zaleca producent. Temp na kotle 70 lub wyżej.

Tego nie powinno być. W Twoim przypadku zwieradło zaworu powinno pracować między przyłączami dolnym i lewym, kierunek otwierania zgodnie ze wskazówkami zegara. Przez przyłącze od góry ma być cały czas przepływ - nie jest u Ciebie tak że jak zawór jest zamknięty to przyłącze pompy jest odcięte?

Zawór otwiera się od godz 3 do 6 że tak to zobrazuje. 

Mówisz o przepływie ciągłym przez pompę co.? Na zdj. na dole widać rurkę i to jest ta do pompy powrotu, natomiast zawor jest teraz w pozycji otwarcia 100 % i zamknie się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. 

Czy mogę sam przestawić zawor, bo jak zrozumiałem to powinien na 6 -tej startować  czyli pelnym otwarciu i kończyć na 9 na pełnym zamknieciu?

20201205_003320.jpg

Edytowane przez Rabur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zdejmiesz siłownik to spłaszczenie na trzpieniu jest po przeciwnej stronie zwieradła - dla zamkniętego zaworu spłaszczenie powinno być na godzinie 12 a dla otwartego na 3

40 minut temu, Rabur napisał:

Mówisz o przepływie ciągłym przez pompę co.

Tak - tej nad zaworem. Chodzi o to że element który odpowiada za mieszanie(zwieradło) porusza się między pozostałymi przyłączami (dolnym i lewym) a przez górne jest cały czas przepływ (nie jest ograniczany przepływ ani nie może być odcięte to przyłącze)

PS - bo to chyba zawór Womix?

Edytowane przez hajtaler428
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, hajtaler428 napisał:

Jak zdejmiesz siłownik to spłaszczenie na trzpieniu jest po przeciwnej stronie zwieradła - dla zamkniętego zaworu spłaszczenie powinno być na godzinie 12 a dla otwartego na 3

Tak - tej nad zaworem. Chodzi o to że element który odpowiada za mieszanie(zwieradło) porusza się między pozostałymi przyłączami (dolnym i lewym) a przez górne jest cały czas przepływ (nie jest ograniczany przepływ ani nie może być odcięte to przyłącze)

PS - bo to chyba zawór Womix?

Dla mnie to tez wydawało się logiczne, ale hydraulicy zapewniali ze wszystko jest ok.

Zawór firmy concept

Najważniejsze pytanie. Czy muszę wygasic i wyłączyć piec żeby móc przestawić zwieradło czy mogę śmiało brać się do roboty? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Rabur napisał:

Dla mnie to tez wydawało się logiczne, ale hydraulicy zapewniali ze wszystko jest ok.

Zawór firmy concept

Najważniejsze pytanie. Czy muszę wygasic i wyłączyć piec żeby móc przestawić zwieradło czy mogę śmiało brać się do roboty? 

Siłownik założony jest na ta pozycję co zdjęcie bez siłownika

20201205_024913.jpg

20201205_024854.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak teraz zawór jest zamknięty (gorąca woda odcięta, otwarty 100% powrót). Z tej pozycji ruch na otwarcie idzie zgodnie z ruchem wskazówek zegara - jest dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Rabur napisał:

Dla mnie to tez wydawało się logiczne, ale hydraulicy zapewniali ze wszystko jest ok.

Zawór firmy concept

Najważniejsze pytanie. Czy muszę wygasic i wyłączyć piec żeby móc przestawić zwieradło czy mogę śmiało brać się do roboty? 

Siłownik założony jest na ta pozycję co zdjęcie bez siłownika

 

2 godziny temu, hajtaler428 napisał:

Tak jak teraz zawór jest zamknięty (gorąca woda odcięta, otwarty 100% powrót). Z tej pozycji ruch na otwarcie idzie zgodnie z ruchem wskazówek zegara - jest dobrze

Czyli wszystko jest prawidłowo i powinno działać? 

Temp. Załączenia pomp to 40 i w tym momencie zawór otwiera się na 100% i nie zamyka. Rozumiem ze zacznie się zamykać jak osiągnie tsmperature zaworu zadaną? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak piszesz- jak za zaworem jest dużo niższa od zadanej to otwiera się na 100% żeby szybko dobić do zadanej. Jak się zbliży do zadanej to zacznie się przymykać.

Miałeś wyłączyć ochronę przez zawór i zobaczyć jak będzie pracować zawór i czy instalacja będzie pracować poprawnie - jak z tym tematem?

PS: masz parę drobnych błędów - filtry przed pompami powinny być w poziomie osadnikiem w dół, ewentualnie w pionie ale osadnikiem w dół (tak jak przed pompą kotłową). Przy pompę kotłowej korpus do przekręcenia- puszka z elektroniką nie powinna być na dole(w razie nieszczelności). Za pompą kotłową powinien być też zawór grzybkowy do dławienia przepływu oraz zawór zwrotny (chyba jest ale nie jestem pewien, słabe foto) W złym miejscu jest zawór zwrotny na obiegu grzejników (powinien być w miejscu zaznaczonym na czerwono). 

 

Screenshot_20201205_124530~2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.12.2020 o 12:48, hajtaler428 napisał:

Tak jak piszesz- jak za zaworem jest dużo niższa od zadanej to otwiera się na 100% żeby szybko dobić do zadanej. Jak się zbliży do zadanej to zacznie się przymykać.

Miałeś wyłączyć ochronę przez zawór i zobaczyć jak będzie pracować zawór i czy instalacja będzie pracować poprawnie - jak z tym tematem?

PS: masz parę drobnych błędów - filtry przed pompami powinny być w poziomie osadnikiem w dół, ewentualnie w pionie ale osadnikiem w dół (tak jak przed pompą kotłową). Przy pompę kotłowej korpus do przekręcenia- puszka z elektroniką nie powinna być na dole(w razie nieszczelności). Za pompą kotłową powinien być też zawór grzybkowy do dławienia przepływu oraz zawór zwrotny (chyba jest ale nie jestem pewien, słabe foto) W złym miejscu jest zawór zwrotny na obiegu grzejników (powinien być w miejscu zaznaczonym na czerwono). 

 

Screenshot_20201205_124530~2.jpg

Grzejniki grzeją, temperatura zaworu bieżąca w normie lecz kocioł nie może się dogrzac. Ustawiony jest na 67 stopni ale zawór otwarty na max a i kocioł ma 38 stopni czyli tyle ile temp zaworu. Wątpię żeby podawał za mało pelet u i nie miał siły dogrzac. Zmieniłem temp załączenia pomp na 50 aby się podogrzał i wtedy zmienię znowu na 40 co mam nadzieje spowoduje zamykanie zaworu przy osiągnięciu temp zaworu i dalszy wzrost w górę.  Najważniejsze jest to ze w końcu mam ciepło w domu. Dzięki wielkie kolego za te wszystkie rady. Dam znać jak sytuacja z osiągnięciem temperatury kotła. 

Hydraulikow wezmę  do poprawienia osadników 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne, trzeba pokombinować. Zauważyłem teraz przy edycji zdjęć na komputerze że za pompami nie ma zaworów zwrotnych tylko to są czyba zawory odcinające? Na każdym obiegu powinien być zawór zwrotny- na grzejnikach tam gdzie wskazałem a na CWU i obiegu kotłowym za pompami. Możliwe że masz w sterowniku ograniczoną moc palnika i nie może dobić? Spróbuj wyłączyć pompę kotłową i CWU i pozamykaj zawory na tych obiegach i sprawdź czy wtedy wzrośnie temperatura na kotle. 

Edytowane przez hajtaler428
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, mironw napisał:

 a może czujniki są żle  podłączone , a ile wskazuje CWU

Tyle co kocioł.  Chyba kluczowym elementem jest tutaj przerwa w pomiarze czujnika zaworu. Ustawiony fabrycznie na 20 s co powoduje szybkie otwieranie i szybki zrzut wody. Dam na 90 s i zobaczymy co się wydarzy.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.12.2020 o 19:06, Rabur napisał:

Najważniejsze jest to ze w końcu mam ciepło w domu

przy 38 stopniach na grzejnikach to musisz mieć je mocno przewymiarowane i zimne mury dużżżżżo ciągną i palnik się nie wyrabia

 

W dniu 8.12.2020 o 15:35, hajtaler428 napisał:

Zauważyłem teraz przy edycji zdjęć na komputerze że za pompami nie ma zaworów zwrotnyc

Na CWU I KOTŁOWEJ są

1.jpg.a4e8a059281e331cfca6a368aa5a5d0c.jpg

a jaka temperatura idzie na CWU I kotle jak zamkniesz ręcznie 3d i sprawdż kierunki strzałek na zaworach zwrotnych , kotłowa pompai zawór -strzałka w dół

A masz jakiś sterownik pokojowy , no i jeszcze jedno mnie dziwi  zawór ma 38 *C  a pompy piszesz że startują od 40*C  to jakim cudem działają ? Skoro się załączyły to na kotle musi być ponad 40*C - a zmieniałeś na 50*C ?

Edytowane przez mironw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.12.2020 o 02:11, Rabur napisał:

Siłownik założony jest na ta pozycję co zdjęcie bez siłownika

 A w jakim momencie był siłownik 0%  otwarcia ? Sprawdzałeś czy dobrze się kręci jak był zdjęty z zaworu ? W lewo-ZAMYKANIE w prawo-  OTWIERANIE?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już było ustalone. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a zobacz post 11 i 14   bo ja mam wrażenie że siłownik był żle ustawiony w stosunku do twojego ustawienia zaworu

 bo chyba siłownik miał 50 % otwarcia

Edytowane przez mironw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poście 11 zawór jest zamknięty a w 14 otwarty na ok 50%(przekręcony w prawo ok 45st)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko co pokazuje sterownik w  pracy  zaworu czy nie 100% otwarcia i dlatego miesza się z powrotem i mamy 38*C  ZA ZAWOREM  bo jak by palnik musiał być ograniczony żeby do 45-50 nie ciągnąć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.