Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłaczenie pompy ciepła CWU z piecem gazowym


Kamilsmola

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Posiadam kotłownię z piecem gazowym VIESSMANN VITODENS 222F. Piec ten posiada w sobie zasobnik 130l na cwu. Powierzchnia ogrzewana przez piec to dom jednorodzinny o pow. całkowitej ok 240m2 (taka powierzchnia też jest ogrzewana). Zużycie wody (4 osobowa rodzina) to pomiędzy 20-22m3 na miesiąc z czego większa część zostaje podgrzana. Dom jest nowym budynkiem zamieszkanym od ok 1,5 roku i od tego czasu w pełni działają wszystkie instalacje. Piec jest zasilany gazem LPG ze zbiornika podziemnego. Poprzedni rok (2021) zamknął się zużyciem gazu w ilości ok 3100 litrów, w tym czasie piec wytworzył/zużył (dane z aplikacji ViCare) 10029kWh na ogrzewanie oraz 10548kWh na podgrzanie cwu. Z racji zamontowania instalacji fotowoltaicznej (9,79kWp) która jest przewymiarowana pod kontem dołożenia dodatkowych odbiorników energii elektrycznej, a także coraz wyższych cen gazu LPG chciałbym dołożyć do istniejącego pieca pompę ciepła CWU (np. GALMET BASIC V4 270L) w celu uzyskania oszczędności z mniejszego zapotrzebowania na gaz LPG do grzania CWU. Moje pytanie to jak najprościej wpiąć taką instalację w istniejącą instalację CWU, pomyślałem żeby pompę ciepła CWU zamontować przed wejściem wody do pieca tak żeby piec dostawał ciepłą wodę z pompy i nie załączał kotła gazowego do podgrzewania wody (CWU grzane w pompie ciepła do 55stopni, na piecu nastawa CWU na 40-45stopni). Czy tak spięta instalacja będzie działać czy może piec będzie wyrzucał jakieś błędy z racji dostawania ciepłej wody na zasileniu CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu nie piszesz też o CO, jak chcesz żeby działało CO, na gazie?
Podejrzanie wysokie zużycie cwu w stosunku do CO. Czymś dodatkowo ogrzewasz dom?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę wyrzucać CO gazowego gdyż cała kotłownia to nowy sprzęt (instalowana w 2019r) w pełni użytkowany od 1,5 roku. Jak decydowałem się na gaz koszt gazu był sporo niższy niż aktualnie (1,2zł -1,5zł) więc użytkowanie nie wychodziło tak drogo jak w tej chwili (cena LPG to 3,5zł - 4zł). Tak więc chcę z ogrzewaniem pozostać na gazie natomiast ciepłą wodę chciałbym wspomóc pompą ciepła do CWU. Niestety piec który mam to zamknięta konstrukcja z zainstalowanym w środku zasobnikiem i nie bardzo jest jak w tym grzebać stąd pomysł dołożenia pompy ciepła CWU na wejściu zimnej wody użytkowej do pieca. Tak jak pisałem w poście powyżej zużycie gazu LPG na podgrzanie CWU to połowa rocznego zużycia LPG więc jeśli pompa ciepła dałaby mi taką oszczędność (ok 5000zł rocznie po aktualnych cenach gazu) to już coś. Ponadto pompy ciepła do CWU taka jaką chociażby wymieniłem powyżej nie są aż takie drogie i pewnie wraz z montażem cena zamknęła by się w kwocie 10000zł. Przypomnę że prąd z fotowoltaiki więc za niego nie płacę. Zakładając optymistycznie że piec nie będzie się załączał do grzania CWU to taka pompa po 2 latach powinna już na siebie zarobić a rachunek za gaz nie będzie aż taki straszny.

Odnośnie pytania o wysokie zużycie CWU w stosunku do CO to jak pisałem zużywam z rodziną dość dużo wody natomiast dom jest bardzo energooszczędny. Jest wybudowany z silikatu (akumulacja ciepła), docieplony 30cm styropianu grafitowego, płyta fundamentowa + ocieplenie w postaci 20cm XPS i 15cm płyt PIR (THERMANO), dach również ocieplany płytami PIR 12cm+ wełna twarda 18cm między krokwy, okna o wsp. przenikania ciepła poniżej 0.9 montowane w warstwie izolacji, w całości domu ogrzewanie podłogowe i ścienne (w łazienkach), rekuperacja z gruntowym wymiennikiem ciepła. Więc dom o bardzo wysokim standardzie jeśli chodzi energooszczędność i może stąd ta proporcja CO do CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kamilsmola napisał:

Czy tak spięta instalacja będzie działać czy może piec będzie wyrzucał jakieś błędy z racji dostawania ciepłej wody na zasileniu CWU.

Powinno działać - łaski nie robi.

Tam automatyka jest jedynie na wyjściu CW - aby nie przekraczać temp zadanej.

Choć wg mnie dla takiego domu to podstawowym źródłem ciepła powinna być pompa ciepła, a kocioł włączałby się np poniżej -15C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Gdybym miał wiedzę którą mam teraz kilka lat temu na temat pomp ciepła to zapewne w tym domu byłaby pompa ciepła i możliwe że rachunki byłyby prawie zerowe przy odpowiedniej mocy fotowoltaiki. Niestety tej wiedzy wówczas nie posiadałem i poszedłem w kierunku gazu a teraz nie chcąc czynić wielkich inwestycji próbuję jakoś zmniejszyć zużycie gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie się to nie bardzo widzi ,zasobnik mały , pompa będzie często pracowała , ona tak szybko nie podgrzeje zasobnika jak kocioł .

trzeba pamiętać że taka pompa sporo zimna produkuje , najlepiej jak jest wpięta bezpośrednio w cwu ,nie przez wężownice .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zasobnika to nie wiem czy mały, zasobnik w piecu (130L) który będzie cały czas w użyciu plus zasobnik w pompie ciepła (270L) z którego woda będzie przechodziła na zasobnik w piecu. Daje to łącznie 400L ciepłej wody. Założenie jest takie żeby obydwa urządzenia pracowały z tym żeby piec gazowy załączał się do podgrzewania wody możliwie najrzadziej. Odbiór wody mam raczej wieczorną porą więc pompa ciepła spokojnie zagrzeje swój zasobnik z wodą powiedzmy pomiędzy 8.00 a 16.00 (w tych godzinach najwydajniej pracuje fotowoltaika). Byłoby to połączone szeregowo czyli zimna woda wchodzi do pompy ciepła CWU a następnie ciepła woda z pompy ciepła CWU wchodzi do zasobnika pieca gazowego i stąd rozchodzi się po domu. Piec dostaje na wejściu ciepłą wodę więc teoretycznie nie powinien uruchamiać grzania chyba że rozbiór wody będzie bardzo duży wówczas się załączy i dość szybko przygotuje wodę w swoim zasobniku (130L). Wężownice nazwijmy dodatkowe znajdujące się w pompie ciepła CWU nie będą używane gdyż nie ma sensu już coś pod nie podłączać. Obydwa urządzenia jak pisałem wyżej będą w szeregu a więc co Pan napisał wpięte bezpośrednio w CWU. Co do zimna z pompy ciepła mogę je wyrzucić poprzez wyrzutnię w ścianie na zewnątrz bądź w okresie letnim wpiąć za rekuperatorem i dodatkowo schładzać nim część mieszkalną w domu, wystarczy przepustnica i proste sterowanie na podstawie czujnika temperatury powietrza.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Kamilsmola napisał:

Ponadto pompy ciepła do CWU taka jaką chociażby wymieniłem powyżej nie są aż takie drogie i pewnie wraz z montażem cena zamknęła by się w kwocie 10000zł. Przypomnę że prąd z fotowoltaiki więc za niego nie płacę. Zakładając optymistycznie że piec nie będzie się załączał do grzania CWU to taka pompa po 2 latach powinna już na siebie zarobić a rachunek za gaz nie będzie aż taki straszny.

Nie wiem, czy powinienem Cię zniechęcać, ale wspominasz, że chodzi o ograniczanie kosztów. Masz nowoczesny dom, PV, rekuperacja, energooszczędny. Zakładając kolejną inwestycje w okolicy 30 tys zł w PC i pozbycie się gazu całkowite, możesz mieć te oszczędności jeszcze wyższe i tez krótki okres zwrotu.

Przelicz jeszcze raz na spokojnie.

PC t-Cap 9kw i zbiornik CWU, może nawet 400 litrów, jeżeli zużywacie dużo wody. Chociaż biorąc pod uwagę takie małe zużycie gazu na CO, to może mniejsza PC by była lepsza, ale t-cap daje tą granice bezpieczeństwa na powrót mrozów. No ale nawet już nie wyszczególniając konkretnych marek to:

- za gaz płacisz zapewne opłaty stałe, plus napełnianie (no chyba , że zbiornik jest Twój), ale mimo tego raz na rok będziesz tą butle napełniał za 5-6 tys zł

- piec gazowy trzeba serwisować to też jakieś 300-400zł rocznie, plus jakieś części zamienne, i pompę CWU tez będziesz serwisować,

- możesz odzyskać jakąś kasę z tego pieca, póki jest w miarę nowy, to nowoczesna i droga jednostka,

20 MWh/ 3,5 to daje jakieś 5,7MWh do ściągnięcia z PV + prąd na bieżący użytek. Nie pisałeś jaka to PV, więc ciężko powiedzieć, czy wychodzisz z rachunkami na zero.

Czasem warto przemyśleć radyklane zmiany, odcięcie się od decyzji z przeszłości. Jeżeli ma to ręce i nogi, to możesz zacząć od oszczędności 12-13 tys zł rocznie (liczę to na podstawie 3100L LPG po 4zł i przy założeniu , że PV pokrywa zapotrzebowanie na en. el.). Natomiast koszt inwestycji po sprzedaniu pieca kondensacyjnego, odcięciu się od gazu i skorzystaniu z termomodernizacji to może się mieścić w okolicach 25-30 tys zł.

Nie ma co się czarować, ceny surowców będa rosły i ceny energii również. Odpowiednie wykorzystanie nadwyżek z PV co roku będzie dawać większą oszczędność w skali roku, a przy takiej inflacji jaka bedzie, te 30 tys zł, już nie będzie się wydawać wysoką kwotą.

 

 

 

Edytowane przez esselite
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Kamilsmola napisał:

Co do zasobnika to nie wiem czy mały, zasobnik w piecu (130L) który będzie cały czas w użyciu plus zasobnik w pompie ciepła (270L) z którego woda będzie przechodziła na zasobnik w piecu. Daje to łącznie 400L ciepłej wody. 

To zmienia postać rzeczy , myślałem że chcesz samą pompę podłączyć do tego małego w piecu , jeśli masz zasobnik z pompą 270 l to nie wiem czy jest sens grzać ten mały .

Osobiście to poszedł bym w pompę to grzania budynku , gaz niech sobie będzie jako dodatkowe źródło .

Owszem taka pompa produkuje zimno którym można schłodzić dom w lecie , albo wypuścić na zewnątrz ,ale i też wysysa ciepło jeśli będzie pobierała powietrze z budynku , jeśli będzie zasysała powietrze z zewnątrz to w zimie nie wydoli .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Witam

Ciekaw jestem czy Kolega zamontował PC do c.w.u w ten sposób ?, zastanawiam się dokładnie nad takim samym rozwiązaniem. Tak naprawdę to instalator zamontował mi już PC, ale jako alternatywne źródło. Byłem święcie przekonany że zamontuje dokładnie w taki sposób jak opisał Kamilsmola. W trakcie prac instalacyjnych  zorientowałem się że sposób montażu jest rozbieżny z moimi oczekiwaniami. Panowie spieszyli się z montażem, a moją uwagę co do sposobu połączenia PC z kotłem gazowym  zbyli jakąś "mądrą" teorią,  coś w stylu że tak się nie robi ...

Nadal uważam   ze to nie jest głupi pomysł, a wykonanie go zajęłoby może 30-60 min więcej pracy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.