Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Lazar smartfire 15kw


Norberto77

Rekomendowane odpowiedzi

Dlatego panowie dyskusja ma sens ale trzeba zdac sobie sprawę ze kazdy ma inny dom i u wielu bedzie to inaczej troche wygladalo,sprawdzalem wszystkie mozliwe ustawienia przez ostatni rok i u mnie najlepiej sprawdza sie wersja z praca ciagła na 30%tylko czasami wskakuje na 50% piec od jesieni do wiosny praktycznie nigdy sie nie wygasza ewentualnie czasami wchodzil w chwilowy nadzór no i kolosalna roznica w zużyciu peletu wychodzi na korzyść jak sobie tak pyka na minimum:-)o o to chodzi przede wszystkim.Wazne żeby każdy byl zadowolony,w okresie wiosna lato wlacza sie tylko raz na dobe do zagrzania cwu.a to dzieki histerezie 10stopni i 20stopniach obnizenia nocnego co daje tak jakby  30stopni .

Edytowane przez PITER38
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Gonzo19 napisał:

menu serwisowe - ustawienia mieszacza (1 do 3, ten w którym chcesz to ustawić) - wyłączenie pompy od termostatu(tak/nie)

 w ustawieniach mieszacza mam takie opcje: temperatura zadana mieszacza, termostat pokojowy mieszacza, obniżenie nocne mieszacza, nie ma wyłączenia pompy od termostatu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo, też nie bylem pewien co to dokładnie znaczy. Ale to działa wlasnie wtedy gdy pompa od obiegu jest włączona pomimo osiągnięcia na termostacie temperatury zadanej. Mi narazie wyłącza pompę po osiągnięciu temp zadanej w domu ale może przy niższych temperaturach to przetestuję.



Wysłane z mojego SM-T580 przy użyciu Tapatalka
 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narazie piec grzeje tylko cwu (chociaż dzis przy słońcu to solary nagrzały wystarczająco) a jest juz w trybie zima W przyszłym tygodniu zapowiadają ochłodzenie to może wtedy? Przypominam, że mam bufor ciepła wiec z buforem to chyba nie bardzo zda egzamin. Ale zobaczymy, postaram się podzielić uwagami na forum!

Wysłane z mojego SM-T580 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Bisiasty napisał:

Mi narazie wyłącza pompę po osiągnięciu temp zadanej w domu ale może przy niższych temperaturach to przetestuję.

 

Zawsze tak warto prowadzic instalacje. Woda sobie wystygnie. Pompa sie zalaczy i ta zimna woda zalewa kociol. Uklad CO powinien pracowac w mozliwej rownowadze.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa dyskusja, więc opiszę jak to wygląda aktualnie u mnie. Poprzednia zima to praca kotła ciągła na minimalnej mocy i bardzo zadowalające spalanie, sterowanie pogodówką,  jednak w okresach przejściowych coś nie mogłem się dogadać z kotłem. W tym roku kupiłem termostat pokojowy i od tygodnia sprawdzam jak to wygląda: 

1. Blokada pomp od termostatu - kocioł po wył. pomp dochodzi do zadanej/nadzór/wygaszenie/postój i spadku histerezy rozpalanie (ok 1h) czyli sporo rozpaleń na dobę, prądu i pelletu, więc przełączyłem na: 

2. Blokada kotła od termostatu - termostat mam ustawiony na 22 stopnie, histereza 0,2 stopnia. W tym układzie kocioł przy obecnej temperaturze na zewnątrz rozpala się raz na dobę, pracuje 1-2h i stoi. Zasypany był do pełna, po 3 dniach ledwo wszedł worek 15kg. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, peter80 napisał:

Rozumiem że w pierwszym przypadku termostat wyłącza pompy i kocioł,

nie, tylko pompy.

kocioł sam się wyłącza, bo nie ma odbioru ciepła, wiec dochodzi do zadanej i sam się wyłącza. Jakby był odbiór i nie dochodził do zadanej, to sie nie wyłączy

3 minuty temu, peter80 napisał:

a w drugim sam kocioł a pompy wciąż pracują?

nie, i kocioł i pompy jednoczesnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym przypadku termostat wył tylko pompę od podłogówki i 2 grzejników, pompa od kotła pracuje. 

W drugim przypadku termostat daje sygnał i piec odrazu przechodzi w nadzór i potem postój, pompy od ogrzewania stają, pompa pieca pracuje, aż spadnie temp pieca poniżej 55. Termostat jest ustawiony na 22 stopnie i nie było więcej jak 22,3. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym przypadku pompy od CO nie pracują, pompa kotła pracuje. W drugim przypadku pompy od CO nie pracują, pompa kotła pracuje, czyli gdzie jest różnica jakaś? W tym że wchodzi w nadzór szybciej w drugim przypadku? Bo nie rozumiem.

edit. dobra już rozumiem. W drugim przypadku kocioł ruszy nie z powodu histerezy kotła tylko w przypadku sygnału z termostatu. No to mam pytanie, przy dwóch obiegach można mieć termostat na każdy obieg lub na jeden z nich. Który jest brany pod uwagę w przypadku zainstalowanych dwóch?

Zauważyłem też, że w tym rozwiązaniu jest jeden problem, podczas postoju przy dogrzanym pomieszczeniu nie grzeje CWU. Jak przez kilka dni będzie dogrzane w domu to nie zagrzeje nam CWU pomimo histerezy 10 stopni ustawionej dla CWU. Szkoda.

Edytowane przez Gunman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostat pokojowy jest wpięty w module B w styki 26, 27 (termostat mieszacza 1) W ustawieniach serwisowych mam włączona:  blokadę kotła od termostatu i blokadę pompy mieszacza 1 - u mnie to podłogówka. 

Nie wiem jak wygląda sytuacja z cwu, bo jeszcze nie zdażyło się żeby temp zasobnika mi spadła poniżej histerezy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ‎2019‎-‎09‎-‎30 o 20:10, sam1968 napisał:

Koszt czujnika  to 3zł wymieniałem bo przekłamywał o trzy stopnie Kty81-110

Witam mój czujnik pogodowy właśnie zawyża temperaturę o 3 stopnie. Jaki czujnik kupić żeby było dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy 3 stopnie przekłamania ro tak duzo? Myślę że nie. Na pracę takiego czujnika ma wpływ duzo czynników. Kolor elewacji, zacienienie (chociaż ma być montowany na północnej ścianie)straty ciepła budynku.
Jak to sprawdziliscie, że ma błędny odczyt?

Wysłane z mojego SM-T580 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.