Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Lazar smartfire 15kw


Norberto77

Rekomendowane odpowiedzi

Tak dokładnie. Mam ustawiona blokadę mieszaczy przy osiągnięciu temperatury w pomieszczeniu oraz blokadę kotła żeby nie startował po spadku o histeryze.  Osobiście będę próbował obniżenie o 2, maksymalnie 3 stopnie ale z niską temperatura mieszacza bez włączonej pogodowki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie forumowiczów. Od ponad dwóch tygodni intensywnie przeglądam to forum, aby znaleźć optymalne ustawienia dla mojego SF15/240. Czy któryś z przemiłych Panów mógłby "otwartej na wiedzę techniczną blondynce" zebrać w jednym poście wszystkie najważniejsze ustawienia pieca, aby pracował on jak trzeba i mnie nie męczył ;)? Powiem krótko: to jest pierwszy sezon grzewczy w nowym domu. Piec zainstalowany był w grudniu 2018 r., rozruch robiony 14.01.2019. W momencie rozruchu działała chyba tylko podłogówka, na której była świeża wylewka (nie jestem jednak co do tego pewna). Wydaje mi się jednak, że raczej rozruch był "na sucho". Dlatego też nie mam żadnych ustawień serwisowych ustawianych przez serwisanta, bo od momentu rozruchu ustawienia pieca były chyba 1000 razy zmieniane. Ostatnio na tym forum oczytałam się tyle, że próbowałam sama coś poustawiać, ale każdy pisze co innego, ma różne piece i inne wyposażenie dodatkowe. Z tego wszystkiego stanęło na tym, że dla swojego SF15 wklepałam ustawienia SF22 ... i, jak to mówią ... du... z tyłu. Mój szanowny Pan mąż często ostatnio wyjeżdża i chociażbym postawiła przed nim 2 skrzynki piwa (i fotel bujany przed piecem), to i tak nie miałby czasu tego wypić i poustawiać naszego piecyka metodą prób i błędów. Ja z kolei nie chciałabym tam za dużo grzebać, bo nie wiem czy coś dobrego z tego wyjdzie. Poniżej podam kilka istotnych informacji o piecu , o których piszecie, że są ważne do określenia optymalnych ustawień na obecny okres jesienno-zimowy. Jeżeli uda mi się to w miarę poustawiać wg sprawdzonych przez Was ustawień, to na wiosnę będę już mądrzejsza i może sobie poradzę z jego przestawieniem na tryb LATO. Póki co zima za pasem, a mój piecyk czasami odmawia posłuszeństwa. Dosyć tych wywodów - podaję parametry.

Kocioł Lazar na pellet SF15/240 TVKIT, rozdzielacz 2-obiegowy, moduł internetowy Econet 300 (w tej chwili nie działa, ponieważ w piwnicy internet nie ma zasięgu, żeby mógł się połączyć), panel pokojowy Ecoster 200 z termostatem, chyba jest czujnik pogodowy, bo pokazuje temperaturę, jaka jest na zewnątrz (jakiś kabel jest pociągnięty z piwnicy od pieca na zewnątrz budynku)

Nie ma: sondy lambda i termostatów pokojowych w pomieszczeniach - jest tylko jeden przy panelu w holu, który mierzy temperaturę tylko w tym miejscu. Na panelu nie pokazuje mi również (jak u niektórych) wartości związanych z dostarczanym tlenem. Zapewne jest to wina braku połączenia Econetu z internetem, a co za tym idzie aktualizacje oprogramowania panela na piecu i panela pokojowego przez rok nie były wykonywane. Nie ma również regulatora ciągu komina.

Dom parterowy, ocieplony zwykłym styropianem 20, częściowo ocieplony strop, strych nieocieplony - liczę się ze stratami ciepła przez niedocieplenie (na razie nic na to nie poradzę) i z większym zużyciem pelletu. Do ogrzania 160 m2 podłogówki, 7 grzejników (grzejniki są na razie tylko tymczasowe i nie używane, bo znajdują się w pom. gosp., piwnicy, garażu i łazienkach - część z nich nie jest nawet podłączona; dlatego też pompa na grzejniki jest teraz odłączona i grzejemy samą podłogówkę na mieszaczu 2).

Proszę pomóżcie w miarę możliwości - będę Wam bardzo wdzięczna. Z tego forum nauczyłam się wielu nazw tych wszystkich składowych pieca, ale jeszcze wiele ciepła :) z pieca uleci, zanim dowiem się, gdzie one się znajdują i za co odpowiadają. Proszę tylko nie hejtujcie, że baba zabiera się za obsługę pieca, ale po prostu nie mam wyboru. Uwierzcie mi, że chciałabym tak jak wasze żony/partnerki powiedzieć do męża "idź zrób coś z tym piecem, bo mi zimno i zimno w domu ;)". Niestety na razie nie mam tak dobrze i liczę na Waszą pomoc w oparciu o wyposażenie mojego pieca i jego parametrów. Z czasem, aby bardziej zautomatyzować i ułatwić sobie sterowanie piecem zainwestuję w dodatkowe wyposażenie typu sonda, termostaty pokojowe itp. Na razie muszę bazować na tym co mam.

Pozdrawiam i jeszcze raz liczę na Waszą pomoc i życzliwość.

Edytowane przez masza-77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek wprowadź standardowe ustawienia fabryczne. Kilka stron wcześniej je wklejalem. 

Wskazan tlenu nie masz bo nie masz sondy lambda.

A tak półżartem: ponad 20lat temu (gdy byłem "młodym inżynierem") zostałem zrugany przez "starego inżyniera" - " Panie piec to jest w piekarni. W kotłowni jest kocioł" I od tego czasu już pamiętam :)

Edytowane przez pawellll
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koleżanko nikt nie będzie drwił, ,pawelll dobrze napisal wpisz ustawienia które juz byly zamieszczanie dla sf 15, dobrze jakbys zrobiła zdjęcia ustawien pieca. I temperator np.  jakie masz h1 i h2  ,  na pewno doradzimy.:-)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, PITER38 napisał:

Tutaj masz te ktore dał pawelll

Screenshot_20191118-233546.png

Wprowadziłam powyższe ustawienia ustawienia. Brakuje mi w nich jednak histerez, krzywej grzewczej, temp. zadanej kotła, temp. zadanej na mieszaczu podłogówki itp. Te brakujące informacje mam w tej chwili ustawione na kotle następująco:

Histereza kotła: 10°, H1 13°, H2 15°, krzywa grzewcza 1,8, zadana temp. mieszacza 2 (podłogówka) 40°, temp. CWU 55°, CWU bez priorytetu, praca wg harmonogramu 6:00 - 23:00., Na zewnątrz jest w tej chwili temp. +11°.

Na tych ustawieniach kocioł na początku trochę szalał - praca 100%, teraz pracuje na 50% i wogóle nie spada na 30%. Praca kotła na 50% utrzymuje się na temp. 60-61°. Martwi mnie trochę temp. spalin (101°) - wydaje mi się, że jest trochę za wysoka, bo trochę dużo idzie tej temp. w komin. Na poprzednich ustawieniach był ciągle problem z temperaturą wody na powrocie z podłogówki - rurki prawie cały czas były zimne. Teraz zauważyłam, że są cieplejsze. Pozmieniałam trochę ustawienia rotametrów na rozdzielaczu, ponieważ 1 pomieszczenie mam szczególnie niedogrzane (sic! moja sypialnia), bo jest ono na samym końcu budynku - najdalej od rozdzielacza i ma jeden długi obwód (pętlę) ogrzewający sypialnię i garderobę - w sumie ok. 22 m2.

Co powinnam zmienić. Proszę tylko o konstruktywne podpowiedzi. Najlepiej byłoby, aby jedna odpowiedź zawierała dużo informacji, bo odpowiadanie jednym zdaniem na jedno zdanie spowodowało, że temat na tym forum rozrósł się do ponad 80 stron i tak naprawdę trudno znaleźć właściwe odpowiedzi. Proszę również o nieumieszczanie dokładnych parametrów ustawień przez osoby, które posiadają kotły o innych mocach niż SF15, ponieważ np. z SF22 nie można zastosować ustawień do SF15. Zrobiłam to na podstawie niektórych podpowiedzi na tym forum, lecz niestety skończyło się to "zamulaniem" kotła - dopiero w dalszej części tego tematu forum ktoś napisał do jakirego rodzaju kotła są to ustawienia). Moim zdaniem temat powinien być rozdzielony dla osób z SF15 i SF22 (bo te 2 są w tej chwili najpopularniejsze), albo każdy pod swoją odpowiedzią powinien podawać typ swojego kotła i rodzaj wyposażenia dodatkowego, żeby nie było problemu z identyfikacją ustawień. Jestem przyzwyczajona, że na różnych forach zawsze znajduje się ktoś, kto co jakiś czas podsumowuje zebrane informacje w jednym poście - może i tutaj znalazłby się ktoś taki (chociaż przyznam szczerze, że kilka razy widziałam jakąś próbę podsumowań przez niektórych forumowiczów).

Załączam parę fotek instalacji i informacji z panela - czekam na podpowiedzi.

20191119_112757.jpg

20191119_101041.jpg

20191119_101020.jpg

20191119_100657.jpg

20191119_100641.jpg

20191119_100630.jpg

20191119_100607.jpg

20191119_100307.jpg

20191119_100245.jpg

20191119_100235.jpg

20191119_100219.jpg

20191119_095815.jpg

20191119_095801.jpg

20191119_095742.jpg

20191119_095715.jpg

20191119_095523.jpg

20191119_095453.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No szybko (bo akurat wychodzę) co do histerez.

Histereza kotła za mała. Daj np. 15st., H1 6st, H2 13 st. - przynajmniej przy grzejnikach takie się sprawdzają.

Jeśli masz większy zasobnik cwu i czujnik nisko (poniżej połowy kotła) to spokojnie możesz ustawić cwu np. na 45-50 st.

Temeperatura spalin zależy m.in. od nawiewu. Nie masz soondy lambda więc trochę w ciemno (bo to tez zależy od ciągu) - u mnie na 50% nawiew stabilizuje się na ok. 35%, na 30% mocy na ok 22-23%. Możesz spróbować tak ustawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ustawiaj tak nisko nawiewu bo nie masz sondy. Lepiej trzymać większy nawiew - lepszy jest nadmiar tlenu niż jego niedobór. Temperaturą spalin się nie martw bo jak na pracę na mocy 50% jest dobra. Mieszacz 40* dla podłogówki to za dużo, zmniejsz. Krzywa grzewcza kotła nie ma znaczenia bo powinnaś wyłączyć sterowanie pogodowe dla kotła czym prędzej.

Trzeba dążyć teraz do tego żeby kocioł zaczął pracować powyżej 65*, czyli zmniejsz histerezy H1 i H2. Popracuje wtedy jeszcze trochę na 100% mocy i podbije temperaturę. Aha, to że pracuje na 100%, to nie znaczy że szaleje :)

Nie dziw się że pracuje głównie na 50% jak masz niewygrzaną podłogę. Ja proponuje nawiewy odpowiednio: 70%, 50%, 30% - chociaż bez sondy to z tymi nawiewami jest loteria.

Edytowane przez Gunman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega @Gunman co do nadmuchów i do reszty także, ma rację. Lepiej dać wyższe, lepiej trochę więcej tlenu, niż za mało. Przy tych ustawieniach fabrycznych modulacji, te nadmuchy pociągną. Na tę chwilę, temp spalin myślę, że będą w granicach przyzwoitości i nie będą puszczały ciepła w komin. Trzeba zerknąć na ustawienia pompy kotłowej i zaworu kryzującego, czerwonego z pokrętłem w kształcie kwiatka. Zobaczyć też trzeba jak ustawione są pompy mieszaczy, z jakimi charakterystykami pracują. 

Edytowane przez Giz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.02.2018 o 03:02, Maciejoman napisał:

Faktycznie ustawienia fabryczne temp.kotła i h1 i h2 są do kitu ,bo jak się nie mylę to h1 jest ustawiona na 3 stopnie i jak tą wartość osiągnie to piec się wyłącza i od nowa zasypuje a wtedy najwięcej pelletu idzie ,miałem tak na początku i 4 miesiące regulacji i sukces,spalanie zmalało a w domu ciepło.Polecam poczytać dokładnie instrukcję i zrozumieć co w niej jest zawarte odnośnie temp.mieszacza i h1 h2.Piec przy fabrycznych szybko się dogrzał i też szybko wyłączył i tak 5 razy na godzinę,teraz gdy mam 85 stopni na piecu i h1 25, na mieszaczu 60 czyli w grzejnikach też 60 to piecyk chodzi na 60 stopni a jak w pomieszczeniu się dogrzeje to zawór zamyka i temp podskakuje na piecu do 80 stopni a piecyk dalej na minimalnej mocy pracuje ale się nie wyłączy dopiero jak czas 6 godzin na czyszczenie nastąpi to wtedy wygasza.Proponuje usiąść przy piecu i obserwować godzine ile razy się wyłączy i odpali od nowa przy czym woda w kotle szybko się schładza i od nowa grzeje całość.Panowie lepiej jest aby pracował na min. mocy czyli u mnie 22% wentylator i podawanie co 43 sek.niż szybko grzał,wentylator na 50% podawanie co 8 sek.i co chwilę się wyłączał.Ja też na początku byłem przerażony dopuki nie poustawiałem po swojemu.A jeszcze jedno warto dokupić sonde lambda wtedy wentylator płynnie przechodzi i nie wysysa tak pelletu.Ważne jest też podłączenie do komina rurą 120mm większa to większy ciąg i pelletu też sporo ubywa.Przyjżyjcie się ile razy ślimak zasypuje podczas odpalania,to powoduje że z zbiornika ubywa dużo pelletu a na pewno nie zobaczycie jak podaje co 43 sek.bo musielibyście długo czekać aż by coś ubyło.Mi się udało to zrobić tak abym ja był zadowolony i moja rodzina miała ciepło a spalanie utrzymać w normie.W instrukcji jest napisane iż piec SF22 w ciągu godz. max 4,5 kg pelletu x piec grzeje 24/h=108 kg (czyli na dobe zużywa około 7 worków po 15kg) x 30 dni to zużycie 3240 kg (tak 3 tony) w miesiąc, to nikt by takiego pieca nie kupił,dlatego ustawienia są bardzo ważne, aby zużycie było niskie i opłacalne.Uważam,że każdy będzie zadowolony tylko musi regulować według własnych potrzeb. Zużywam 44-50 woreczków 15 kg w miesiąc,czyszcze raz w tygodniu popielnik a raz na 2 miesiące skrytkę za popielnikiem.Spędziłem wiele godzin przy piecu i było warto.

Witam mam nowy lazar 15 

H1na8

H2na14

Mieszacz45

Kociołna75

Histeryza kotla 17

Cwu50

Strasznie ciagle mi sie rozpala i gasi,martwi mnie to bo chyba duzo peletu bierze przy czestym wygaszaniu

Czy trzeba nadzor zwiekszyc 

Prosze o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem tu nowy gdyz kocioł lazar 15z sondą mam od 3miesiecy

Kocioł75 cwu 50

Histeryza kotła 15

H1-8 h2-14

Mam rtocha problem bo ciagle dobije szybko do 75i sie wygasza,gnebią mnie tak czeste rozpalania kotła

To jest chyba duzy pobór pelletu,ale jak tak czytam tyle opini to juz sam niewiem

Czy oszczednie jest jak czesto sie wygasza czy ciagle chodzi na 30procent

A moze nadzorvzwiekszyć

Prosze o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak termostat pokojowy

Termostat pogodowy na auto ,wszystko jak lazar wymaga

Nie w nazzur dopiero jak dogrzeje sie do 75to potem w nadzur

Modulacja mocy nieruszałem bo sonda mam i mysle ze sonda sama sobie reguluje ale pamietam

100na 80pro

50na 65pro

30na 45pro

Tylko nadzor z 35na 42zwiększyłem

IMG_20191117_132525.jpg

IMG_20191027_114717.jpg

IMG_20191027_145132.jpg

IMG_20191027_114623.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, masza-77 napisał:

Wprowadziłam powyższe ustawienia ustawienia. Brakuje mi w nich jednak histerez, krzywej grzewczej, temp. zadanej kotła, temp. zadanej na mieszaczu podłogówki itp. Te brakujące informacje mam w tej chwili ustawione na kotle następująco:

Histereza kotła: 10°, H1 13°, H2 15°, krzywa grzewcza 1,8, zadana temp. mieszacza 2 (podłogówka) 40°, temp. CWU 55°, CWU bez priorytetu, praca wg harmonogramu 6:00 - 23:00., Na zewnątrz jest w tej chwili temp. +11°.

Na tych ustawieniach kocioł na początku trochę szalał - praca 100%, teraz pracuje na 50% i wogóle nie spada na 30%. Praca kotła na 50% utrzymuje się na temp. 60-61°. Martwi mnie trochę temp. spalin (101°) - wydaje mi się, że jest trochę za wysoka, bo trochę dużo idzie tej temp. w komin. Na poprzednich ustawieniach był ciągle problem z temperaturą wody na powrocie z podłogówki - rurki prawie cały czas były zimne. Teraz zauważyłam, że są cieplejsze. Pozmieniałam trochę ustawienia rotametrów na rozdzielaczu, ponieważ 1 pomieszczenie mam szczególnie niedogrzane (sic! moja sypialnia), bo jest ono na samym końcu budynku - najdalej od rozdzielacza i ma jeden długi obwód (pętlę) ogrzewający sypialnię i garderobę - w sumie ok. 22 m2.

Co powinnam zmienić. Proszę tylko o konstruktywne podpowiedzi. Najlepiej byłoby, aby jedna odpowiedź zawierała dużo informacji, bo odpowiadanie jednym zdaniem na jedno zdanie spowodowało, że temat na tym forum rozrósł się do ponad 80 stron i tak naprawdę trudno znaleźć właściwe odpowiedzi. Proszę również o nieumieszczanie dokładnych parametrów ustawień przez osoby, które posiadają kotły o innych mocach niż SF15, ponieważ np. z SF22 nie można zastosować ustawień do SF15. Zrobiłam to na podstawie niektórych podpowiedzi na tym forum, lecz niestety skończyło się to "zamulaniem" kotła - dopiero w dalszej części tego tematu forum ktoś napisał do jakirego rodzaju kotła są to ustawienia). Moim zdaniem temat powinien być rozdzielony dla osób z SF15 i SF22 (bo te 2 są w tej chwili najpopularniejsze), albo każdy pod swoją odpowiedzią powinien podawać typ swojego kotła i rodzaj wyposażenia dodatkowego, żeby nie było problemu z identyfikacją ustawień. Jestem przyzwyczajona, że na różnych forach zawsze znajduje się ktoś, kto co jakiś czas podsumowuje zebrane informacje w jednym poście - może i tutaj znalazłby się ktoś taki (chociaż przyznam szczerze, że kilka razy widziałam jakąś próbę podsumowań przez niektórych forumowiczów).

Załączam parę fotek instalacji i informacji z panela - czekam na podpowiedzi.

20191119_112757.jpg

20191119_101041.jpg

20191119_101020.jpg

20191119_100657.jpg

20191119_100641.jpg

20191119_100630.jpg

20191119_100607.jpg

20191119_100307.jpg

20191119_100245.jpg

20191119_100235.jpg

20191119_100219.jpg

20191119_095815.jpg

20191119_095801.jpg

20191119_095742.jpg

20191119_095715.jpg

20191119_095523.jpg

20191119_095453.jpg

Uzupełniając pewne kwestie ,na pewno za wysoka temp .na podlogowki ustawilbym 31,kolejna kwestia to taka jesli dopiero zaczeliscie grzac w nowym domu to warto puścić ogrzewanie caly czas aby kilka dni chodzilo bez harmonogramu ,kociol 75stopni histereza kotla 15stopni ,wiekszosc z nas ma kociol na sztywno tzn, mamy wylaczone sterowanie pogodowe kotłów,h1serwisanci daja 8 h2 14 na poczatek tak wlasnie bym dal aby podloga łapnela temperatore ,po kilku dniach mozna zmniejszyć to zapewne zacznie pracowac w okolicach 30% czasami 50%,na mieszacz od podłogowki wiekszosc ma krzywa grzewcza 0,2 na kaloryfery okolo 1.0 wiekszosc z nas ma sterowanie mieszaczami  ustawione pogodowe.co do pompki do podłogowki to już kwestia indywidualna mnie osobiscie pracuje na 3 biegu 

Edytowane przez PITER38
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Robson24 napisał:

Tak termostat pokojowy

Termostat pogodowy na auto ,wszystko jak lazar wymaga

Nie w nazzur dopiero jak dogrzeje sie do 75to potem w nadzur

Modulacja mocy nieruszałem bo sonda mam i mysle ze sonda sama sobie reguluje ale pamietam

100na 80pro

50na 65pro

30na 45pro

Tylko nadzor z 35na 42zwiększyłem

IMG_20191117_132525.jpg

IMG_20191027_114717.jpg

IMG_20191027_145132.jpg

IMG_20191027_114623.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz podać jeszcze minimalny nadmuch i zakres korekcji nadmuchu. Masz grzejniki, czy podłogówkę? Podaj także minimalne temperatury mieszaczy i ogólnie ich ustawienia. Coś jeszcze o cwu, jakie ustawienia

W głównym menu, w ikonce z literką i, na którymś tam oknie

Podaj jeszcze ustawienie pompy kotłowej, na jakim biegu działa i jaka charakterystyka i na ile obrotów masz odkręcony zawór kryzujący z czerwonym pokrętłem. Napisz, czy masz sprzęgło, a także na jakich biegach i charakterystykach pracują pompy. Ustawień modulacji mocy w ustawieniach serwisowych na razie nie ruszaj.

Edytowane przez Ryszard
Połączenie postów - własne posty można edytować do 1 godziny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.