Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Lazar smartfire 15kw


Norberto77

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, jestem tu nowy, ale forum przeglądam od pewnego czasu. Jestem posiadaczem SF 15 od  2,5 roku, kocioł sprawuje się dosyć dobrze , pelletu spala nie za dużo, Mam bufor 800l. i do tego zasobnik CWU 300l. Do ogrzania mam 155 m podłogówki, całość podzielona na dwa rozdzielacze 4d. Jak większość mamy jakieś problemy, do tej pory kocioł pracował w/g ustawień serwisanta, mój problem to złe spalanie i brak popiołu w popielniku. Tam jest albo spiek ,albo jasno popielata kasza. Jeśli chodzi o pellet kupowałem jakiś prenium , lava i od lokalnych producentów, z każdego jest to samo. Dzisiaj pozmieniałem otwory w tych dyszach i ta dolna była bardzo mało otwarta a górna dosyć dużo, ja obie ustawiłem na 20mm.Nie wiem gdzie szukać przyczyny, jakie ustawienia zmieniać, u mnie Hist1 jest 3, Hist2 jest 5. Serwisant na ostatnim przeglądzie powiedział, że on nie widzi żadnych problemów w ustawieniach kotła i ne wie skąd te spieki.Teraz na podłogówce mam 21C, na mieszaczach 23C, sterowanie standart ,pogodówki brak, termostatów pokojowych brak, kocioł załącza się  średnio 4 razy na dobę, jeśli grzał tylko cwu to raz na dobę około 2,5 godz. Ostatnio urwało mi się ucho tego siłownika od automatycznego czyszczenia , za dużo popiołu z tyłu za popielnikiem moja niedbałość, gwarancja już się skończyła i naprawiłem sam. Ta długa gwarancja jest tylko chyba na palnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sonda jest

Temperatura zadana kotła 75 C

100%moc nadmuchu - 60%

100%praca podajnika - 4 sek

100%przerwa podajnika - 10 sek

100% tlen - 8,5 %

50% moc nadmuchu - 50%

50%praca podajnika - 4 sek

50% przerwa podajnika - 18 sek

50% tlen - 10,5%

30% moc nadmuchu - 40%

30% praca podajnika - 4 sek

30% przerwa podajnika 34 sek

30% tlen 12,5%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja eksperymentowalem z niskim zjazdem went na wyższych mocach i też pojawił mi się mały spiekuniek. Ja bym powyższyl nadmuch na mocy 100% i 50%. Sonda zwalnia Ci o 15%, spiek, to między innymi za malo wiatru, jeśli palisz czystym. Ja mam tyle po korekcji przez sondę i zauważyłem, że w moim przypadku to min. A uwierz, sporo przeprowadziłem eksperymentów mimo krótkiej eksploatacji. Podawanie mam podobne, z tym że na 100% to 14/5, 50% to 20/4.  Na 30% mocy zmieniłem w tej chwili went na 25% podawanie 45/4. Podstawą to nawiew powietrza do kotłowni. I te dysze ja bym otworzył dolną na min a górną na max i zobaczył jak będzie. Bo jak zwiększysz nadmuch, a zamknie sz dysze, to i tak mało pow dostarczysz. Ale to moje zdanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja teraz byłem w piwnicy i te dysze tak przestawiłem jak piszesz , nadmuch na mocy 100%i 50% na ile podwyższyć  ?

podawanie też pozmieniam w/g Twoich ustawień i zobaczę jutro jaki bedzie popiół. Ostatnio jak miałem wizytę serwisanta , to powiedział ,że jemu się wydaje jakby wentylator za powolno chodził, wymienił jakiś kondensator ale ja nie widzę poprawy, za wizytę 270zł. poodkurzał , stwierdził pęknięty uchwyt siłownika i to wszystko, a jeszcze kondensator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moja propozycja. Ja na mocy 100% mam 80%, a na 50%-65%. Sonda i tak Ci zbije na 65 i 50. I tak długo nie przcuje na tych mocach raczej. Zobaczysz pobserwujesz. Jak Ci na 30% odpowiada to zostaw, ale bym wydłuży podawanie, i zmniejszył went na 30% narazie. Tylko musisz podnieść na 45:%(sonda obniży). Obniż tylko minimalne obroty np na 25%. Tak proponuję na początek. Może ktoś coś doda. 

Edytowane przez Giz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zmianie ustawień pojemnik na popiół był pusty , jedno przepalenie około 2,5 godz.popiołu może łyżka stołowa,żadnych spieków, ten popiół jest czarny jak sadza, ale wszystko jest spalone.

Odnośnie pelletu 6mm, nie paliłem tego 8mm , przed zakupem kotła byłem w firmie HKS Lazar i tam mi powiedzieli że na pellecie 8mm uszkodzę ślimak-podajnik. Jeśli sprawdzisz to napisz, pellet 8mm jest tańszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, zeno127 napisał:

Po zmianie ustawień pojemnik na popiół był pusty , jedno przepalenie około 2,5 godz.popiołu może łyżka stołowa,żadnych spieków, ten popiół jest czarny jak sadza, ale wszystko jest spalone.

Odnośnie pelletu 6mm, nie paliłem tego 8mm , przed zakupem kotła byłem w firmie HKS Lazar i tam mi powiedzieli że na pellecie 8mm uszkodzę ślimak-podajnik. Jeśli sprawdzisz to napisz, pellet 8mm jest tańszy.

To może ta dolną przepustnice trochę uchyla, bo może jescze troszkę powietrza brakuje i daj znać. A wcześniej to jak miałeś je ustawione? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apropo pelletu

takie wykopaliska wylonily mi sie przy zastpie...nylonowe paski to standard

ciekawostka bylo wykopalisko w postaci fragmentu nozyka tapicerskiego

pellet kupowany we wrzesniu 950 t, mam dwa sorty,jeden jakis włoski, drugi z Bratyslawy...

jeszcze co mnie zastanawia to spora ilosc pyłu w niektorych workach,jakby zawilgniete i wysuszone ale nie popuchniete takze nie sadze ze to wina zawilgocenia...9477027C-2066-4422-8F67-74556117EEFA.thumb.jpeg.c7f7f9e5c0993f7cd3d62504daf0a638.jpeg3E36B1A1-0CD5-436C-A9DE-231A956F416A.thumb.jpeg.7624c563e03dd533deca3aeb80bad222.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.