Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam drogich forumowiczów,

Niebawem stanę się właścicielem domku i stoję przed wyborem kotła, bojlera i innych.

Obecnie w domku znajduje się stary kocioł zasypowy typu śmieciuch i mam zamiar go wymienić, no coś bardziej ekologicznego i wygodnego. wybór padł na kocioł z podajnikiem na pellet.

Dom jest parterowy z lat 90 ocieplony styropianem 5cm z oknami plastykowymi o powierzchni użytkowej 90m2. w domku są grzejniki aluminiowe i żeliwne - pół na pół. w domku będą mieszkały 4 osoby (2 dorosłych + 2 małych dzieci)

Kompletnie nie znam się na tym w domu rodzinnym pali się drewnem i nie mam pojęcia co mam wybrać, jaki kocioł, z jakim palnikiem, jak bojler ( z grzałką czy bez), ile jakie pompy, jaki zawory itp.

ograniczeniem jest mała kotłownia 3m2, chciałbym aby większość rzeczy było sterowanych automatycznie (kocioł, zawory, pompy). a kocioł był przystosowany do tego aby w najbliższych latach byłoby można zastosować ogrzewanie podłogowe w niektórych pomieszczeniach.

Sam tego nie będą montować, ale też nie chce aby w sklepie wcisnęli mi byle co. Więc liczę na waszą pomoc jaki zestaw będzie dobry i najmniej awaryjny. Obliczyłem że kocioł 12KW będzie odpowiedni i zbiornik na CWU 140-200l

Może możecie polecić jakąś firmę z Bydgoszczy bądź z okolic która dobrałaby odpowiednia wszystko i podłączyła z możliwością płacenia ratami. Tzn. nie musi być z Bydgoszczy ale żeby mogła wykonać zlecenie w Bydgoszczy.

Posiadaczem domu będę od stycznia.

 

Opublikowano

Tu masz dział ogłoszeń, zrób tam temat z prefiksem "zlecę"

 

Co do kotła, wszystko zależy jaki masz budżet. Jesli planujesz cześć podłogowki to mocno podrażasz i komplikujesz sobie inwestycję.

 

Opublikowano

Pytanie o polecenie było pytaniem dodatkowy. Pytanie główne to jaki kocioł wybrać 12 KW bo co czytałem są różne palniki lepsze/gorsze. Które mam omijać

Tak to jest wiadome że podlogowka podniesie koszt. Podlogowka będzie dokładana w najbliższych latach (za rok za dwa) a nie chce wymieniać nowego kotła na nowy. Narazie  będzie ogrzewanie poprzez grzejniki + CWU. Dlatego zapytałem

Tak jak pisałem mam zamiar brać kocioł i resztę na raty. Na sam kocioł szacuje że wydam koło 11k PLN ale nie wiem jaki kocioł wybrać

Opublikowano

Witaj,

w Twoim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie poszukanie firmy która zajmie się od A do Z całą kotłownią. Twoim zadaniem będzie obliczenie zapotrzebowania cieplnego na: www.CieploWlasciwe.pl dzięki temu będziemy mieli wiedzę jakiej mocy źródło jest potrzebne.

Co do źródła ciepła oraz wykonawców - zapraszam do rozmowy prywatnej, podam kilka namiarów na naprawdę DOBRYCH fachowców z okolicy.

Pozdrawiam!

Opublikowano

Tylko żeby ci DOBRZY fachowcy nie wpakowali koledze do instalacji kolejnego 4d, jak to większość z nich ma w zwyczaju robić...

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Opublikowano (edytowane)

No właśnie o to mi chodzi, jakich praktyk mam się wystrzegać, na co mam zwracać uwagę podczas omawiania projektu, elementów składowych itp. 

Pytam Was bo sami już wiecie co się sprawdza a co jest bublem. Zawsze uważałem że warto trochę dopłacić i mieć pewny markowy sprzęt niż iść w podróby/ chińszczyznę bo taniej.

Jakie firmy kotłów, pomp, bojlerów, zaworów polecacie?

Edytowane przez TIMON120777
niepotrzebny cytat poprzedniego posta
Opublikowano

Rozmawiałeś z @Kotłospaw

Opublikowano

Pogadajcie na ogólnym forum, może ktoś inny skorzysta a inni coś dorzucą od siebie

Opublikowano

Chodzi mi o dobór kotła i proponowane rozwiązania instalacyjne, nazwy polecanych fachowców niekoniecznie:-)

Opublikowano

Moim zdaniem, w Pana wypadku bardzo dobrze sprawdziłoby się sprzęgło hydrauliczne - z przyszłościowym wyjściem na podłogówkę. Skoro instalacja jest stara, dobrze byłoby skompensować różnicę ciśnień i przepływów z dużej średnicy. Za sprzęgłem zawór 3D z siłownikiem sterowany pogodowo i regulator pogodowy.

Polecam zapoznać się ze schematem:

6.png

  • Zgadzam się 1
Opublikowano

Bardzo dobre rozwiązanie moim zdaniem

Jeszcze lepszym byłby nieduży bufor, ale na niego chyba nie będzie miejsca?

Opublikowano (edytowane)

@Kotłospaw dziękuje za schemat.

Niestety zbyt wiele nie mogę powiedzieć o instalacji. jestem w trakcie kupowania tego domu. Obecny właściciel też nic nie wie, bo niedawno sam go zakupił z aukcji komorniczej, więc nie ma żadnych informacji.

Z tego co się orientuje grzejniki są podłączone rurkami PEX nie wiem jakiej średnicy. załączam zdjęcia jak to obecnie wygląda, niestety nie mam na chwile obecną innych zdjęć

Pytanie mam jeszcze dotyczące zasobnika CWU. powinien być z grzałką czy bez. bo w okresie letnim piec będzie musiał pracować tylko na cwu, w przypadku grzałki piec będzie przez ten czas nie używany. Dla samego kotła jest lepiej czy raczej gorzej że kilka miesięcy jest nie używany?

9.jpg

Edytowane przez makaronpl
Opublikowano

Oczywiście, że bojler z grzałką. Kiedyś założysz instalację fotowoltaiczną i będzie jak znalazł. Ja grzeję w lecie prądem, ale raz na tydzień odpalam profilaktycznie kocioł, żeby nie myślał, że o nim zapomniałem :-):-)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.